Αγορά τηλεόρασης μεχρι 1500 ευρω!

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Καλησπέρα ψάχνω τηλεόραση 60 η 65 ινστες κυρίως γιατι το budjet φτάνει μέχρι τα 1500 ευρω!
Απόσταση θέασης 4 μέτρα
Χρήση ταινίες , απλη τηλεόραση , gaming
budjet : 1500 ευρώ
προτίμηση 4k

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Περίμενε λίγο να πέσει η Sony 65xe8505 που έχει τώρα 1750 ευρώ. Πριν λίγες μέρες ήταν δώρο ο ΦΠΑ και είχε κάτω από 1500. Black Friday ίσως να ξαναπέσει.
Το μόνο που της λείπει από τα ακριβά μοντέλα lcd είναι τα 1000+ nits φωτεινότητα για το hdr.
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Περίμενε λίγο να πέσει η Sony 65xe8505 που έχει τώρα 1750 ευρώ. Πριν λίγες μέρες ήταν δώρο ο ΦΠΑ και είχε κάτω από 1500. Black Friday ίσως να ξαναπέσει.
Το μόνο που της λείπει από τα ακριβά μοντέλα lcd είναι τα 1000+ nits φωτεινότητα για το hdr.

Καλησπέρα , γιατι δεν την βρισκω την συγκεκριμενη στην ελληνικη αγορα ?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
στη σονυ βασικα τα 2 πρώτα νούμερα έχουν σημασία. δηλαδή οι xe85-- είναι σχεδόν ίδια μοντέλα. όποια και να βρεις καλή είναι! την έχει σίγουρα mediamarkt τώρα 1750.
έχε και στο μυαλό σου και από samsung μεριά κάποια mu7000 και πάνω (αν και για μενα καλυτερη η σονυ. παντως ειναι στην ιδια κατηγορια και οι δυο)
αν δεν πέσουν στη τιμή που θες αναγκαστικά σου μένει μια samsung mu σειρά 6 που και τώρα είναι στην τιμή που θες. οι φτηνές lg και sony 65ρες έχουν ips πανελ, καλυτερα να τις αποφυγεις γιατι με σβηστα φωτα στο σαλονι το μαυρο τους δεν θα ειναι τοσο βαθυ.
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
πρωτα η xe9005 μετα η mu8000 kai κατόπιν η mu7000.

Παντως προβληματίζομαι γιατι οπως βλέπεται στην περιγραφη, η αποσταση θέασης ειναι πανω απο 4 μετρα και 55αρα δεν ξερω κατα πόσο καλυπτει! Βεβαια προκειται να αντικαταστισω μια παλιας τεχνολογιας 32αρα οποτε οτι και να παρω θα μ φανει οαση! Καποια πρόταση σε 60αρα υπαρχει; γιατι βλεπω οτι δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε τηλεορασεις!
Επίσης προτείνεται High end 55αρα η mid range 65αρα η 60αρα ?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Ρε παιδια ελεος με τις υπερβολες..."τουλαχιστον 65 στα 4μ" είπαμε να ακολουθουμε τις οδηγιες του μαρκετιγκ αλλα μεχρι ενα σημειο....ενταξει οι κατασκευαστες θέλουν να πουλησουν αλλα να υπαρχει και μια λογικη και μια καλαισθησια. Η 65 αρα εχει πλάτος 1,5 και καθεσαι σε αποσταση 4μ για να δεις . Η αλλη πλευρα ποσο μηκος θα έχει 5? 6? άντε 7 ως εκει μιλαμε δλδ 35 τμ σαλόνι (δεν νομιζω το 90% να εχει μεγαλύτερο). Δλδ στα 5-6-7μ μηκος πλευρας το 1.5μ θα ειναι τηλεοραση? και τα υπολοιπα επιπλα που θα τα βαλουμε στο μπαλκόνι?.... εκτος αν μιλαμε για play room...
 
Last edited:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης μεχρι 1500 ευρω!

Ρε παιδια ελεος με τις υπερβολες..."τουλαχιστον 65 στα 4μ" είπαμε να ακολουθουμε τις οδηγιες του μαρκετιγκ αλλα μεχρι ενα σημειο....ενταξει οι κατασκευαστες θέλουν να πουλησουν αλλα να υπαρχει και μια λογικη και μια καλαισθησια. Η 65 αρα εχει πλάτος 1,5 και καθεσαι σε αποσταση 4μ για να δεις . Η αλλη πλευρα ποσο μηκος θα έχει 5? 6? άντε 7 ως εκει μιλαμε δλδ 35 τμ σαλόνι (δεν νομιζω το 90% να εχει μεγαλύτερο). Δλδ στα 5-6-7μ μηκος πλευρας το 1.5μ θα ειναι τηλεοραση? και τα υπολοιπα επιπλα που θα τα βαλουμε στο μπαλκόνι?.... εκτος αν μιλαμε για play room...

Μου αρέσει που βλέπεις την υπερβολή στις 65”...

Ποιός αγοράζει υπολογιστή και κάθεται στο +1μ απο την οθόνη?
Ποιός κρατάει το tablet του στους 70-80 πόντους?

Οταν ακροβολίζουμε την τηλεόραση σε ένα μεγάλο σαλόνι, δε φταίει το marketing αλλά η παντόφλα :Banane0:

Απο τη στιγμή που η 4Κ ανάλυση επικρατεί στην αγορα, αποστάσεις θέασης άνω των 3 μέτρων είναι υπερβολή για τηλεόραση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ρε παιδια ελεος με τις υπερβολες..."τουλαχιστον 65 στα 4μ" είπαμε να ακολουθουμε τις οδηγιες του μαρκετιγκ αλλα μεχρι ενα σημειο....ενταξει οι κατασκευαστες θέλουν να πουλησουν αλλα να υπαρχει και μια λογικη και μια καλαισθησια. Η 65 αρα εχει πλάτος 1,5 και καθεσαι σε αποσταση 4μ για να δεις . Η αλλη πλευρα ποσο μηκος θα έχει 5? 6? άντε 7 ως εκει μιλαμε δλδ 35 τμ σαλόνι (δεν νομιζω το 90% να εχει μεγαλύτερο). Δλδ στα 5-6-7μ μηκος πλευρας το 1.5μ θα ειναι τηλεοραση? και τα υπολοιπα επιπλα που θα τα βαλουμε στο μπαλκόνι?.... εκτος αν μιλαμε για play room...

μα δεν ειναι θεμα μαρκετινγκ. απλα σε μερικούς τους αρεσει να βλεπουν σε μεγαλες οθονες :) προβλημα καλαισθησιας δεν βλέπω να υπάρχει γιατί η τηλεόραση κρεμιέται στον τοίχο και (προσωπικά πάντα) δεν με ενοχλεί καθόλου. ειναι κατι σαν ένα μεγάλο κάδρο με μεγάλη πλευρά το 1.5 μέτρο αν μιλάμε για 65ρα.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Εγω το βλέπω και από αποψη αισθητικης. Οταν σε ενα σαλονι 5Χ5 ή 5Χ6 υπάρχει μια τηλεοραση 65 ή 70 ιντσων κυριαρχει και επιβαλεται στον χώρο. Σαν το μονο που κάνεις στο σαλονι ειναι να βλεπεις τιβι. Οι αναλογίες του χώρου και η εναρμονηση με τον υπόλοιπο χωρο δεν πρεπει να παραμερίζονται . Γνώμη μου πάντα. Οσο για το ότι η τηλεοραση κρεμιεται στον τοιχο ετσι αυτονόητα τι να πω . Σε όσα σπιτια εχω παει δεν εχω δει ουτε μια κρεμασμενη τηλεοραση ( βασικη όχι της κρεβατοκάμαρας) οπότε μάλλον δεν είναι τόσο στανταρ ούτε αυτο.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
65 ιντσες θέλουμε για να έχουμε κινηματογραφική αίσθηση και με τις 42 μια χαρά βλέπω απο τα 4 μετρα τηλεορασούλα (που δεν βλέπω πια).Απο κει και περα η αισθητική του καθενός είναι διαφορετική και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος ξινίσει με το μέγεθος της tv όταν θα μπει μια μέρα το χρόνο στο σπίτι μου αρκεί τις άλλες 364 να ευχαριστιέμαι εγώ.Και στην τελική αυτοί που π.χ. αγοράζουν αυτοκίνητα suv 30.000+Eυρω οδηγούν όλη μέρα σε αντίξοες συνθήκες;
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Εγω το βλέπω και από αποψη αισθητικης. Οταν σε ενα σαλονι 5Χ5 ή 5Χ6 υπάρχει μια τηλεοραση 65 ή 70 ιντσων κυριαρχει και επιβαλεται στον χώρο. Σαν το μονο που κάνεις στο σαλονι ειναι να βλεπεις τιβι. Οι αναλογίες του χώρου και η εναρμονηση με τον υπόλοιπο χωρο δεν πρεπει να παραμερίζονται . Γνώμη μου πάντα. Οσο για το ότι η τηλεοραση κρεμιεται στον τοιχο ετσι αυτονόητα τι να πω . Σε όσα σπιτια εχω παει δεν εχω δει ουτε μια κρεμασμενη τηλεοραση ( βασικη όχι της κρεβατοκάμαρας) οπότε μάλλον δεν είναι τόσο στανταρ ούτε αυτο.

Απο αποψη αισθητικης ΟΛΟΙ βλεπουν τα πραγματα διαφορετικα!
Προσωπικη εμπειρια με βαση την δικια μου αισθητικη ειναι οτι εβαλα 55αρα σε αποσταση θεασης 3-3,2 μετρα σε οριοθετημενο χωρο απο τον γωνιακο καναπε, επιφανειας 4,5μ x 4μ
και ενω ημουν βεβαιος οτι θα ειναι μεγαλη διαπιστωσα οτι α ν ε τ α μπορουσα να βαλω και μεγαλυτερη!
Οποτε το ''τουλαχιστον 65 στα 4 μ '' πλεον μου ακουγετε ολοσωστο για καποιον που θελει το κατι παραπανω και που στο σαλονι του αραζει κυριως για την τηλεοραση.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
65 ιντσες θέλουμε για να έχουμε κινηματογραφική αίσθηση και με τις 42 μια χαρά βλέπω απο τα 4 μετρα τηλεορασούλα (που δεν βλέπω πια).Απο κει και περα η αισθητική του καθενός είναι διαφορετική και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος ξινίσει με το μέγεθος της tv όταν θα μπει μια μέρα το χρόνο στο σπίτι μου αρκεί τις άλλες 364 να ευχαριστιέμαι εγώ.Και στην τελική αυτοί που π.χ. αγοράζουν αυτοκίνητα suv 30.000+Eυρω οδηγούν όλη μέρα σε αντίξοες συνθήκες;
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο σύμφωνο με βρίσκεις στο σύνολο της σκέψης σου!
Επίσης , για το θέμα της αισθητικής να συμπληρώσω, ότι αν κάποιος έχει αισθητική μπορεί σχεδόν τα πάντα να προσαρμόσει και να ταιριάξει. Το να προσαρμόσω την αισθητική μου τις ανάγκες μου και τα θέλω μου μέσα στο ίδιο μου το σπίτι που εκεί ξεκουράζομαι και απολαμβάνω, σύμφωνα με την αισθητική των άλλων, ίσως και των πολλών για το όποτε έρθουν, ε αυτό δε το κάνω, γιατί έτσι το φτιάχνω για τους άλλους, με ότι αυτό συνεπάγεται ......
 

nasos29

New member
11 September 2007
37
65 ιντσες θέλουμε για να έχουμε κινηματογραφική αίσθηση και με τις 42 μια χαρά βλέπω απο τα 4 μετρα τηλεορασούλα (που δεν βλέπω πια).Απο κει και περα η αισθητική του καθενός είναι διαφορετική και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος ξινίσει με το μέγεθος της tv όταν θα μπει μια μέρα το χρόνο στο σπίτι μου αρκεί τις άλλες 364 να ευχαριστιέμαι εγώ.Και στην τελική αυτοί που π.χ. αγοράζουν αυτοκίνητα suv 30.000+Eυρω οδηγούν όλη μέρα σε αντίξοες συνθήκες;


Αγαπητέ, εκεί είναι η ουσία. Δίνεις τόσα λεφτά για τους επισκέπτες ή για την ικανοποίηση τη δική σου?
Συμφωνώ κι εγω απόλυτα μαζί σου.
 

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Παιδία ευχαριστώ για το feedback σας, αλλά μονο 65αρα μέχρι 1500 ευρω δεν μου προτείνατε! Συζήτηση για απόσταση, 55αρες και αλλα πολλά και ελάχιστες προτάσεις!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
φιλε η 65ρα samsung mu σειρα 6 αν δεν κάνω λάθος έχει VA panel και είναι καλή περίπτωση γιατί εχει κάπου 1200 ευρώ. η XD7--- της sony καλη ειναι αλλα εχει ips. σε λιγο ομως φανταζομαι θα κυκλοφορησει και η XE7--- που ειναι με VA.