Αναζήτηση στις 55"

npel83

New member
13 November 2017
11
Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα!

(Πιστεύω πως) έφτασε η στιγμή να αντικαταστήσω την εννέα ετών, 32άρα, HD-Ready LG μου, η οποία τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να μου κάνει νούμερα μεν, δεν έχει βγει τελείως off δε.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Απόσταση θέασης: 3 μέτρα.
Χρήση: Κυρίως θέαση τηλεοπτικών καναλιών (που περιλαμβάνει και αθλητικό περιεχόμενο), αναπαραγωγή ταινιών από εξωτερικά μέσα, σύνδεση με iptv top box.
Budget: Γύρω στα 700-800 , που θα μπορούσε να αγγίξει και τα 1000 αν βρεθεί κάτι που να αξίζει και να "δικαιολογεί" το εξτρά κόστος. ΥΓ. Η αγορά θα γίνει με χρήση άτοκων δόσεων πιστωτικής κάρτας, προφανώς από κάποιο μεγάλο πολυκατάστημα που προσφέρει τη δυνατότητα, μιας και δυστυχώς τα σκρουτζομάγαζα δεν προσφέρουν αυτό τον τρόπο πληρωμής.

Παρατηρήσεις:
1) Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε brand και ταυτόχρονα δεν αποκλείω κανένα, αρκεί να μην είναι κατηγορίας F&U, Arielli κλπ.
2) Μήπως θα μπορούσα να παραλείψω το χαρακτηριστικό 4k προκειμένου να βρω FHD προϊόν με καλύτερες επιμέρους προδιαγραφές; Ή το 4k θα γίνει τόσο "ανάγκη" το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα που θα πρέπει να αναβαθμιστώ εκ νέου;
3) Το ξέρω ότι οι 55" μοιάζουν "λίγες" για την απόσταση θέασης που έχω, αλλά: α) δυσκολεύομαι να ανέβω στο θέμα τιμής, β) θα φάω τεράστια παντόφλα αν σκάσω μύτη στο σπίτι με μεγαλύτερο κουτί. :laugh: Ήδη για τις 55" θα πρέπει να προβάλλω σθεναρά επιχειρήματα.
4) Προφανώς οι οικονομικοί περιορισμοί που θέτω δε μου επιτρέπουν να αναζητήσω κάτι εξεζητημένο τεχνολογικά και από άποψης χαρακτηριστικών, αλλά η βοήθεια που θέλω είναι στο να με κατευθύνετε σε κάτι αξιοπρεπές και value for money.
5) Έχω διαβάσει και κάποια από τα πρόσφατα παρόμοια θέματα που έχουν ανοιχτεί, αλλά δε με βοηθάει το γεγονός ότι ως επί το πλείστον αναφέρονται σε αναζητήσεις με μεγαλύτερο budget.

Σας υπερ-ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νίκος
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
μιας και οτι αγοράσεις απότι φαίνεται θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια καλό θα είναι να αγοράσεις όσο πιο ποιοτική τηλεόραση μπορείς και ας βάλεις και καμια δόση παραπάνω.Πάνω σε αυτή τη λογική φηφίζω 4κ κατα πρώτον και έπειτα πάνελ με 120hz.
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Η αλήθεια είναι ότι τη σειρά MU7000 την είχα δει να την προτείνουν και σε άλλα threads, οπότε την είχα κρατήσει στο μυαλό μου.

Η διαφορά μεταξύ 50-60 και 100-120Hz είναι τόσο ορατή στο μάτι που θα πρέπει να εστιάσω σε συσκευές με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό;
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Η αλήθεια είναι ότι τη σειρά MU7000 την είχα δει να την προτείνουν και σε άλλα threads, οπότε την είχα κρατήσει στο μυαλό μου.

Η διαφορά μεταξύ 50-60 και 100-120Hz είναι τόσο ορατή στο μάτι που θα πρέπει να εστιάσω σε συσκευές με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό;

Ναι είναι, κυρίως όταν βλέπεις υλικό με γρήγορη κίνηση πχ : Αθλητικά ( ποδόσφαιρο - μπάσκετ κτλ ) , ταινίες δράσης κ.α.Το βλέπεις και σε άλλες περιπτώσεις αλλά σου λέω τα κυριότερα.
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Αν μπουν στο παιχνίδι και οι:

https://www.skroutz.gr/s/11572739/Sony-KD-55XE8596.html
https://www.skroutz.gr/s/11573408/Sony-KD-55XE8577.html

Μεταξύ της Samsung MU7000 και των δύο Sony, ποια κερδίζει τη μάχη;
Καμία άποψη για το παραπάνω vs.;

Ισχύει αυτό που διάβασα ότι οι Sony κάνουν καλό upscaling στα απλό τηλεοπτικό σήμα;

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

kaltsodetas

New member
9 November 2017
10
Θα προτεινα να βγαλεις απο το παιχνιδι την samsung τελειως, Δεν θα την ευχαριστηθεις καθολου εχει πολυ σκληρη , αγρια και πολυ ψυχρη εικονα. Ταινια ολοκληρη δε μπορεις να δεις σε κουραζει. Θα προτεινα να δεις με την εξης σειρα τις εταιρειες
SONY
LG
ακομα εστω και PHILLIPS εαν το budjet δεν σου αρκεσει για κατι απο τις προηγουμενες δυο. Για να ειμαι ειλικρινης προσωπικα εαν δε μου εφτανε το budjet θα εριχνα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα για να παρω κατι LG η SONY
Τελος προτεινω αυτα τα δυο
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/172840-lg-55sj810v-55
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/173090-sony-kd55xe8505-55'' αυτη ακομα και με το παζαρι του κοτσωβλου πεφτει στα 1200
Θα ελεγα να τρεξεις την πρασκευη που ειναι black friday ενα απο τα δυο μοντελα θα το βρεις φθηνοτερα σιγουρα. Με πρωτη προτιμηση στη sony παρολο που η lg εχει καλυτερα χαρακτηριστικα. Το μονο κατα την αποψη μου αρνητικο στην sony ειναι το android tv που ειναι αρκετα δυσκοιλιο και αργο
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Είναι τηλεοράσεις ίδιου επιπέδου. Όποτε ίσως είναι θέμα προσωπικού γούστου πια εικόνα σου αρέσει περισσότερο στο μάτι. Οι Sony ένα κλικ πάνω στο τηλεοπτικό το έχουν..
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Θα προτεινα να βγαλεις απο το παιχνιδι την samsung τελειως, Δεν θα την ευχαριστηθεις καθολου εχει πολυ σκληρη , αγρια και πολυ ψυχρη εικονα. Ταινια ολοκληρη δε μπορεις να δεις σε κουραζει. Θα προτεινα να δεις με την εξης σειρα τις εταιρειες
εχεις δει όντως ολόκληρη ταινία σαυτην την τηλεόραση και εκφράζεις τόσο κάθετη άποψη;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Θα προτεινα να βγαλεις απο το παιχνιδι την samsung τελειως, Δεν θα την ευχαριστηθεις καθολου εχει πολυ σκληρη , αγρια και πολυ ψυχρη εικονα. Ταινια ολοκληρη δε μπορεις να δεις σε κουραζει. Θα προτεινα να δεις με την εξης σειρα τις εταιρειες
SONY
LG
ακομα εστω και PHILLIPS εαν το budjet δεν σου αρκεσει για κατι απο τις προηγουμενες δυο. Για να ειμαι ειλικρινης προσωπικα εαν δε μου εφτανε το budjet θα εριχνα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα για να παρω κατι LG η SONY
Τελος προτεινω αυτα τα δυο
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/172840-lg-55sj810v-55
https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/173090-sony-kd55xe8505-55'' αυτη ακομα και με το παζαρι του κοτσωβλου πεφτει στα 1200
Θα ελεγα να τρεξεις την πρασκευη που ειναι black friday ενα απο τα δυο μοντελα θα το βρεις φθηνοτερα σιγουρα. Με πρωτη προτιμηση στη sony παρολο που η lg εχει καλυτερα χαρακτηριστικα. Το μονο κατα την αποψη μου αρνητικο στην sony ειναι το android tv που ειναι αρκετα δυσκοιλιο και αργο

Για να προτείνεις μια κινέζικη TCL με την επωνυμία της Philips αντι για την MU7000 σημαίνει οτι είχες μια πολύ αρνητική εμπειρία, θέλεις να μας δώσεις πιο πολλές πληροφορίες?

Επιπλέον προτείνεις 2 συσκευές με αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά. Τις έχεις δει να παίζουν σε σκοτεινό χώρο?

Είναι τηλεοράσεις ίδιου επιπέδου. Όποτε ίσως είναι θέμα προσωπικού γούστου πια εικόνα σου αρέσει περισσότερο στο μάτι. Οι Sony ένα κλικ πάνω στο τηλεοπτικό το έχουν..

Το rtings μέτρησε το contrast της Sony στα 4510:1 και της παρόμοιας (και πιθανότατα με το ίδιο panel) LG8500 στα 1423:1 Πως είναι λοιπόν του ιδίου επιπέδου για τις χρήσεις που περιγράφει ο OP??
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το rtings μέτρησε το contrast της Sony στα 4510:1 και της παρόμοιας (και πιθανότατα με το ίδιο panel) LG8500 στα 1423:1 Πως είναι λοιπόν του ιδίου επιπέδου για τις χρήσεις που περιγράφει ο OP??

ducksong όταν έλεγα του ίδιου επιπέδου, αναφερόμουν στο αρχικο ποστ , στις διαφορές αναμεσα σε MU7000 και sony ΧΕ85.
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων!

@kaltsodetas: Αν είναι να κάνω τη χρηματική υπέρβαση και να ξεπεράσω το χιλιάρικο, τότε δε θα συμβιβαζόμουν με κάτι "κατώτερο", από τη στιγμή που στα ίδια χρήματα βρίσκω και VA panel και 100Ηz ρυθμό ανανέωσης. Η εσωτερική πάλη που έχω με τον εαυτό μου είναι αν αξίζει να πάω στο χιλιάρικο, ή να βολευτώ με κάτι γύρω στα 600-800 που εν γνώσει μου θα είναι κατώτερο από άποψη χαρακτηριστικών, αλλά που προσωπικά σαν μη μυημένος στο σπορ και όχι TV enthusiast δε θα το αντιληφθώ/εκτιμήσω.

Εν αναμονή της Παρασκευής λοιπόν, όπου αναλόγως προσφορών, διαθεσιμότητας, όρεξης κλπ, θα κινηθώ.

ΥΓ. Σύμφωνα με όσα βλέπω στο displayspecifications.com, στις SONY, τα μοντέλα ΧΕ8505/8596 είναι επί της ουσίας η ίδια συσκευή, ενώ η ΧΕ8577 είναι επίσης ίδια, αλλά σε άλλο χρώμα;

ΥΓ2. Από Panasonic κυκλοφορεί τίποτα αξιόλογο; Έχει ο αδερφός μου την 55CS630 και αφενός ο ίδιος είναι ευχαριστημένος, αφετέρου όσες φορές έχει τύχει να δω, μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Εκτός από την UE55MU7000 η οποία σχεδόν παντού έχει πάει στα 979 , έχει βγάλει το Πλαίσιο την UE55MU8000 στα 999 .
Μιας και η διαφορά είναι αμελητέα, φαντάζομαι ότι η δεύτερη υπερτερεί της πρώτης;
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Εκτός από την UE55MU7000 η οποία σχεδόν παντού έχει πάει στα 979 , έχει βγάλει το Πλαίσιο την UE55MU8000 στα 999 .
Μιας και η διαφορά είναι αμελητέα, φαντάζομαι ότι η δεύτερη υπερτερεί της πρώτης;

Ναι είναι καλύτερη η 8000 και αποτελεί πολύ καλή προσφορά θα έλεγα στα 1000. Αλλιώς πάμε σε qLED μετά όπου η Q7 ακόμη είναι ψιλά σε τιμή.
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Τελικά κατέληξα στην UE55MU8000 από Πλαίσιο, την οποία και αγόρασα σήμερα το πρωί. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, παραλαμβάνω αύριο, οπότε κλείνει ο κύκλος της μπακατέλας και έρχεται η νέα εποχή! :music-smiley-005:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας!
 

nasos29

New member
11 September 2007
37
Τελικά κατέληξα στην UE55MU8000 από Πλαίσιο, την οποία και αγόρασα σήμερα το πρωί. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, παραλαμβάνω αύριο, οπότε κλείνει ο κύκλος της μπακατέλας και έρχεται η νέα εποχή! :music-smiley-005:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας!

Με γειά φίλε μου. Άντε και στα δικά μου, ελπίζω σημερα!
Αναμένουμε εντυπωσεις!
 

npel83

New member
13 November 2017
11
Με γειά φίλε μου. Άντε και στα δικά μου, ελπίζω σημερα!
Αναμένουμε εντυπωσεις!
Ευχαριστώ φίλε! Και στα δικά σου!

Ερώτηση: Το Πλαίσιο δεν προσέφερε κάπου την επιλογή για επέκταση εγγύησης.
α) Αξίζει η αγορά της;
β) Πώς μπορώ να την αγοράσω πλέον, αφού δεν προσφερόταν με την αγορά του προϊόντος σαν extra;

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk