Οι τηλεορασεις σημερα εχουν δυο χρονια ζωης!!!!

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Συζητηση σε μεγαλο πολυκαταστημα σημερα για επεκταση εγγυησης σε καινουργια τηλεοραση που προκειται να αγορασει ο γιος μου απο υπευθυνο του μαγαζιου : Σας λεω να κανετε την επεκταση εγγυησης στα πεντε χρονια και ας πληρωσετε κατι παραπανω γιατι ολες οι τηλεορασεις σημερα μετα τα δυο χρονια χαλανε..... Εχω μεινει καγκελο!
 
Αν ισχυε κατι τετοιο, θα τους συμφερε η επεκταση εγγυησης? Προφανως οχι! Αρα, η επιμονη του και μονο δειχνει ποσο αντιφατικος ειναι.
Ειναι σαν καποιος ασφαλιστης να πιεζει καποιον για τον οποιον πιστευει οτι σε 2 χρονια θα πεθανει, να του κανει ασφαλεια ζωης!
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Οι τηλεορασεις σημερα εχουν δυο χρονια ζωης!!!!

εδω που τα λεμε οι τηλεορασεις ειναι απο τις οικιακες συσκευες που βγαζουν συχνοτατη βλαβη εντος δυο χρονων...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Συζητηση σε μεγαλο πολυκαταστημα σημερα για επεκταση εγγυησης σε καινουργια τηλεοραση που προκειται να αγορασει ο γιος μου απο υπευθυνο του μαγαζιου : Σας λεω να κανετε την επεκταση εγγυησης στα πεντε χρονια και ας πληρωσετε κατι παραπανω γιατι ολες οι τηλεορασεις σημερα μετα τα δυο χρονια χαλανε..... Εχω μεινει καγκελο!

Η επέκταση εγγύησης είναι ένα ασφαλιστικό προιόν που πωλείται ξεχωριστά. Παρέχεται σε συνεργασία με ασφαλιστική εταιρία (πχ Allianz) και στην τιμή είναι υπολογισμένο το κόστος, το κέρδος της ασφαλιστικής και το κέρδος του καταστήματος που πουλάει την ασφάλεια..

Είναι ένα πολύ επικερδές προιόν και εδώ και χρόνια στο εξωτερικό οι πωλητές ηλεκτρονικών εκπαιδεύονται να το πουλάνε μαζί με τις συσκευές.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Συζητηση σε μεγαλο πολυκαταστημα σημερα για επεκταση εγγυησης σε καινουργια τηλεοραση που προκειται να αγορασει ο γιος μου απο υπευθυνο του μαγαζιου : Σας λεω να κανετε την επεκταση εγγυησης στα πεντε χρονια και ας πληρωσετε κατι παραπανω γιατι ολες οι τηλεορασεις σημερα μετα τα δυο χρονια χαλανε..... Εχω μεινει καγκελο!

Εγώ πάντως είχα κάνει επέκταση εγγύησης και παρότι δεν χάλασε η τηλεόραση στην πενταετία δεν το μετάνιωσα καθόλου. Μια βλάβη να πάθεις και τα έβγαλες τα λεφτά σου με το παραπάνω.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Το θεμα δεν ειναι η επεκταση , ειναι το οτι ποσο χυμα σου λενε οτι οι σημερινες τηλεορασεις εχουν δυο χρονια ζωης ........ελεος!!!
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Οι τηλεορασεις σημερα εχουν δυο χρονια ζωης!!!!

Το θεμα δεν ειναι η επεκταση , ειναι το οτι ποσο χυμα σου λενε οτι οι σημερινες τηλεορασεις εχουν δυο χρονια ζωης ........ελεος!!!

προτιμας να σου πουν παρτην και θα την εχεις μια ζωη??ψεμματα δηλαδη?εχω απο το 2010 αλλαξει 7 τηλεορασεις (4 samsung 1 panasonic 2 philips ) τωρα εχω την ογδοη μια σονυ... εχω στο ενεργητικο μου 1 πλακετα τροφοδοσιας ,1 πλακετα επεξεργασιας, 1 αλλαγη λογω πανελ,1 αλλαγη module wifi,..ολες στο διαστημα εντος εγγυησης..
και τωρα που το σκεφτομαι ολες ηταν απο samsung....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Οι τηλεορασεις σημερα εχουν δυο χρονια ζωης!!!!

Το θεμα δεν ειναι η επεκταση , ειναι το οτι ποσο χυμα σου λενε οτι οι σημερινες τηλεορασεις εχουν δυο χρονια ζωης ........ελεος!!!


Οι πωλητές, ακόμα και των μεγάλων καταστημάτων που έχουν περάσει μια υποτυπώδη εκπαιδευση, λένε κατά κανόνα ότι τους κατέβει. Το τι θα ακούσεις απ' το στόμα τους εξαρτάται απο το πόσο έξυπνοι, γνώστες και φιλότιμοι είναι.

Μερικοί παραγνωρίζετε τον ρόλο τους και νομίζετε ότι μιλάτε με επίσημο εκπρόσωπο ενός κολοσσού, εξουσιοδοτημένου να αντιπροσωπεύει το σύνολο της βιομηχανίας :chinese:

Στην πράξη μιλάτε με τον πλέον αναλώσιμο υπάλληλο των 650 που συχνά δεν θα κλείσει 2 χρόνια σε αυτή τη δουλειά και παλεύει με νύχια και με δόντια να πετύχει τον στόχο που του έχει βάλει η διοίκηση, για να κρατήσει τη θέση του.

Φυσικά και υπάρχουν αξιόλογα και ικανά άτομα ανάμεσα τους, αλλά δεν είναι η πλειοψηφία, καλό είναι λοιπόν να αντιμετωπίζουμε με σκεπτικισμό τα λεγόμενα τους.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Δεν προτιμω να μου λενε παρτη , το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης και η ημερομηνια ληξης των τηλεορασεων σημερα και το ποσο φυσιολογικα το δεχομαστε , καποτε σε καθε γειτονια υπηρχε και εργαστηριο επισκευων tv, μετα βγηκαν τα ολοκληρομενα οι πλακετες που δεν μπορουσες να ( βαλεις χερι ) και καταληξαμε να πεταμε τις τηλεορασεις και να ακουμε για βλαβες τικον με γραμμες στην οθονη και χιλιες αλλες μ@λ@κιες ...και μετα σου λεει παρε τηλεοραση με τρεις + / - χιλιαδες για να σου χαλασει σε δυο με τρια χρονια , αυτο ειναι το θεμα και ποσο απλα το δεχομαστε.....
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η μετάβαση απο αναλογικές σε ψηφιακές τεχνολογίες έχει υπάρξει επίπονη για τον καταναλωτή σε πολλούς τομείς.

Θυμίζω μόνο ότι στα τέλη του 90 άρχισε η μετάβαση της αυτοκινητοβιομηχανίας σε ψηφιακά συστήματα ελέγχου και οι βλάβες έπεφταν βροχή είτε είχες Ford είτε Toyota είτε Mercedes..

Στην περίπτωση δε των τηλεοράσεων, υπήρξε μεγάλο κενό στην εξέλιξη της τεχνολογίας λόγω των προβλημάτων παραγωγής των panel τύπου OLED.

Οι plasma και LCD ήταν μεταβατικές τεχνολογίες μέχρι να δημιουργηθούν αυτόφωτα panel χαμηλης κατανάλωσης οπότε δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τις πονηρές σκέψεις απο πλευράς των εταιριών.

Σε κάθε περίπτωση πάντως ή μέση τηλεόραση θα αντέξει αρκετά παραπάνω απο 2 χρονια. Σίγουρα δεν αντέχουν όσο οι CRT αλλά πλεόν δεν υπάρχουν πολλά προιόντα στην αγορά που λειτουργούν χωρίς πρόβλημα για 15-20 χρόνια..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
η επιμονη των πωλητων φυσικα εχει τον σκοπο της και εννοειται οτι το καταστημα που δινει την επεκταση δεν μπαινει σε καμια περιπτωση "μεσα".
αντιθετως κερδιζει αρκετα απο τις επεκτασεις..
γενικα συμφερει και τις 2 πλευρες για αυτο εχει πιασει στην αγορα τα τελευταια χρονια.