Instant αναλογικές (τύπου polaroid)

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ενημερώνω το σεβαστό κοινό ότι μόλις έφθασε εις την οικίαν μας η Fuji Instax Mini 8 Polaroid με 100 φιλμάκια polaroid. http://www.ebay.co.uk/itm/141107305399?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 . Παρέλαβα προσωπικώς, αλλά την παραγγελία έκανε η δεύτερη κόρη μου Δάφνη Βλασίδου, που θέλει να ασχοληθεί καλλιτεχνικώς με το άθλημα.

Κύριος οίδε τί μας ξημερώνει...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλα γελα εσυ.....αν προκειται να την αναβιωσει καποιος αυτη θαναι η κορη του Βλάση.

για δαγκεροτυπία δύσκολο το βλέπω, αλλά για κολλοτυπία πολύ πιο εύκολο, αν τη στείλω στο ΑΚΤΟ στον Ξανθάκη.
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Για ένα μικρό πρότζεκτ τοπικής φωτογραφικής ομάδας, θα χρειαστεί να φτιαχτεί ένα πορτφόλιο με κάποιες φωτογραφίες άμεσης εκτύπωσης σαν τις παλιές polaroid.
Είδα ότι σαν κόνσεπτ έχει επιστρέψει, αν και γενικά ακριβό σαν χόμπι λόγω κόστους χαρτιού, και υπάρχουν πλέον αρκετές επιλογές.

Πρώτα πρώτα η ίδια η polaroid που αν και έχει σταματήσει να βγάζει χαρτιά, τρίτοι κατασκευαστές όπως η impossible project ανέλαβαν την παραγωγή τους.
Δεύτερον, το μεγάλο όνομα πλέον, η fuji με τις instax. Βγάζει και μηχανές και αναλώσιμα και ειδικά τελευταία πούλησε πολύ η μικρή μηχανή της mini 8 και mini 9 ειδικά σαν -ακριβό- δώρο για παιδιά. Η ίδια εταιρεία βγάζει και ακριβότερες μηχανές που προσφέρουν περισσότερο έλεγχο στη φωτογραφία καθώς και ένα υβριδικό μοντέλο ψηφιακής/αναλογικής, την square, που αποθηκεύει και σε sdcard τη φωτογραφία που τυπώνεται. Βγάζει επίσης και μικρούς εκτυπωτές 'χειρός' που απλά τυπώνουν μια ψηφιακή φωτογραφία σε χαρτί instax.
Τέλος υπάρχουν και άλλες εταιρείες όπως η lomo που έχουν βγάλει ποιοτικές μηχανές για instax χαρτί, αν και πολύ ακριβότερες..

Με δεδομένα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς. Είναι απλά ένα τρεντ που θα περάσει ή υπάρχει προοπτική να δούμε περισσότερους φωτογράφους να φωτογραφίζουν με ίνσταντ και ίσως στο μέλλον φθηνήνουν και τα αναλώσιμα ή μπουν και άλλοι παίκτες στο παιχνίδι;
Με αυτή τη σκέψη και δεδομένου ότι πρώτιστα με ενδιαφέρει να κάνω το πρότζεκτ, αξίζει να επενδύσω σε κάτι καλύτερο ή να πάρω μια απλή fuji mini, όσο καλά μπορεί να γίνει η δουλειά με αυτή τη μηχανή, και να το αφήσω το θέμα με τις ίνσταντ εκεί. Να μείνει δηλαδή μετά η ίνσταντ εκτύπωση πιο πολύ σαν παιχνίδι ή για ταξίδια, είναι πολύ όμορφο δώρο να κάνεις μια τέτοια φωτογραφία σε κάποιον που συναντάς σε ταξίδια, ειδικά σε μέρη που οι άνθρωποι που συναντάς μπορεί να μην έχουν δει ποτέ φωτογραφία τους.. Ποιοτικά αξίζει καθόλου η μίνι ή είναι απλά παιχνίδι;
Η άλλη οικονομική λύση είναι μια μεταχειρισμένη παλιά polaroid από ebay. Αν και το κόστος εκτύπωσης του χαρτιού είναι πιο μεγάλο από το instax mini, είναι η κλασική τετράγωνη φωτογραφία, τραβηγμένη από μια κλασική μηχανή, με τους όποιους συμβιβασμούς της αλλά με την καλλιτεχνική (?) αύρα που φέρει το όνομα.
Απο εκεί και πέρα έχω δύο επιλογές μεγαλύτερου κόστους. Αν αξίζει να πάω σε μια 'καλή' αναλογική ίνσταντ μηχανή ή να πάρω τον εκτυπωτή της fuji και να κάνω τη δουλειά μου με τη dslr και το κινητό.
Τα αναλώσιμα τί διάρκεια ζωής έχουν;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,215
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Eνδιαφέρον νήμα άνοιξες. Οι συγκεκριμένες μηχανές έχουν γίνει μόδα πολύ στους νέους και ειδικά στο γυναικείο φύλλο. Παρότι ο υιος μου έχει πρόσβαση σε όλα τα φωτογραφικά μου και σε ειδικό φωτογραφικό εκτυπώτή, επέμενε να κάνει δώρο στην φίλη του μία ανάλογη μηχανή, παρότι το κόστος έρχεται περίπου στο 1 ευρω η μία και ειδικά οι mini δίνουν πολύ μικρή σε διαστάσεις φωτό. Προσπάθησα να τον αποτρέψω όπως και την κόρη μιας φίλης μου πριν καποιους μήνες παρότι καταλαβαίνω την ανάγκη που υπάρχει κάποιες φορές για άμεση εκτύπωση (πάρτι γενεθλίων κλπ.). Απο την αλλη σκεφτομαι ότι και εμείς που λέμε πολλές φορές να εκτυπώσουμε είτε στον εκτυπωτή μας είτε έξω δεν το κάνουμε μετά.

Τελικά απο μόνος του επέλεξε την πιο ακριβή αλλά μάλλον πιο ευέλικτη περίπτωση του φορητού εκτυπωτή τσέπης της fuji SP2 που είναι περίπου 250-300γρ., του στοιχισε 135ευρώ απο Αμαζον warehouse και μπορεί να κάνει εκτύπωση φωτό διαστάσεων περίπου 5X6εκ. απο οποιαδήποτε μηχανή, κινητό ταμπλετ με ή χωρίς εφέ που τα φοράς με το ειδικό πρόγραμμα που τον συνοδεύει. Ειδα εκτύπωση του ειναι πολύ γρηγορος, η εμφανιση της φωτογραφίας κανει λιγα δεύτερα να στεγνωσει και να εμφανιστεί, το κόστος είναι ελαφρα λιγότερο απο το αντιστοιχο των mini ειδικα αν πάρεις τα χαρτιά σε καλή τιμή σε κάποια προσφορά. Θα τον ρωτήσω πόσο πήρε την δεκάδα που εδώ πωλείτε περίπου 10ευρώ, αν δεν κάνω λάθος τα βρήκε στο Αμαζον μιση τιμή.
 
Last edited:

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Ευχαριστώ για την απάντηση, μήπως ξέρουμε τα αναλώσιμα (χαρτί instax κυρίως) τί διάρκεια ζωής έχουν;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,215
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Instant αναλογικές (τύπου polaroid)

Όχι δυστυχώς δεν ξέρω, αν βρεις πληροφορϊες πάνω σε αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η κόρη μου με είχε ζαλίσει για μία instax,

για μένα είναι μόνο για παιχνίδι από παιδιά (και ακριβό μάλιστα), ο λόγος οι πολύ μικρές φωτογραφίες που βγάζει,

αν θες κάτι λίγο καλύτερο και όχι ακριβότερο, εναλλακτική λύση είναι ο canon selphy 1200, που τυπώνει μέχρι 10Χ15, θερμικά, από wifi, κάρτα μνήμης και ίσως δουλεύει και με μπαταρία, μέγεθος ίσως μια ιδεά μεγαλύτερο ή το ίδιο με την instax
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
470
Eιχα παρει μτχ πριν καποια χρονια ενα HP a626 δεκαετιας με το bluetooth του αμα του βαλεις ενα usb και κανονικες σε μεγεθος φωτο.
Επαιξα λιγο μαζι ,βαρεθηκα να το ταιζω μελανια και τον παρατησα lol.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Η Fuji ανακοίνωσε την καινούρια instax mini evo, την οποία αποκαλεί "υβριδική". Έχει οθόνη στην οποία βλέπεις την φωτογραφία που τράβηξες και μπορείς να εφαρμόσεις καμιά 100στή συνδυασμούς εφέ, ενώ παράλληλα επικοινωνεί με το κινητό σου μέσω app, λειτουργώντας ως εκτυπωτής για τις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με αυτό. Επίσης μπορείς να εφαρμόσεις σε αυτές τα εφέ, να τις σώσεις και να τις διαμοιράσεις στα social media.

Εμείς μπορεί να τις κοιτάμε λίγο "στραβά", αλλά η εταιρεία σώθηκε χάρη στις πωλήσεις αυτών των μηχανών - πριν 2-3 χρόνια κάπου είχα διαβάσει για πέντε εκατομμύρια κομμάτια, και βέβαια τα χοντρά λεφτά έρχονται στην συνέχεια από τα φιλμ...

news_7203_01_en.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
CleanShot-2022-11-17-at-17.33.45@2x-800x514.png
IMG_1654-Large-800x600.jpeg






 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Άλλη μια instax από την Fuji, η mini 99:


...Για όσους απορούν, αυτές οι μηχανές φέρνουν στην εταιρεία περισσότερα από τα μισά της κέρδη!