Στης θάλασσας τα άφταστα τοπία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Songs:Ohia-Ghost Tropic (Secretly Canadian/2000)

Πως μπορεί να περιγράψει κανείς την μουσική που έγραφε ο Jason.
Μονόχνοτη; Ίσως.
Μινιμαλιστική; Μπορεί.
Καταμαυρη; Το μόνο σίγουρο.

O Jason δεν σκόπευε να γίνει σαν αυτούς που κρατιούνται ζωντανοί με κάθε λογής καλώδια.
Σκόπευε να μείνει ελεύθερος,ταξιδεύοντας για πάντα στα τοπία μιας ιδιάζουσας νιότης,ισορροπώντας πότε στην παράνοια της στρυφνής καθημερινοτητας και ποτε στην διανοια του προσωπικου μεγαλειου.
Στοχεύοντας πάντα σε κάθε μια από τις άπειρες πτυχές των εγκεφαλικών του κυττάρων.
Αορατα μεν,υπαρκτα δε.
Σαν τα όνειρα που έβλεπε τα βράδια..Κανείς δεν τα ένιωθε. Κανείς δεν τα ακουμπούσε..Μόνον αυτός.
Μόνον αυτός ήξερε οτι υπάρχουν. Μόνον αυτός ήξερε ότι μπορεί να τους δώσει ζωή..
Ηξερε να τα δαμάσει,καθώς και να τα αφήσει ελεύθερα.
Επέλεξε το δεύτερο. Δεν φυλακίζεται το αόρατο από το ορατό.
Κατά πως φαίνεται, ποτέ του δεν στάθηκε ικανός,στο να δαμάζει..Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για όνειρα.

Τα συναισθήματα ήταν απέραντα..Ήταν κοντά στης θάλασσας τα άφταστα τοπία.
Εκεί που ξεπρόβαλε σαν την αυγή,εκεί, χανόταν μες στην δύση. Χωρίς χαμόγελο,στεγνός,ράγιζε την καρδιά μας.
Μάταια η λύπη του προσπαθούσε να ξεχάσει της μοναξιάς την μπόρα..Εκλιπαρούσε την στάχτη του για σώμα σφριγηλό και έγνεφε στον παλμό να αποκτήσει χτύπο.
Φάνταζε σαν οπτασία καβάλα σε έναν άυλο θρόνο,αερικό καθάριο,σαν εκεινα τα πλάσματα που ζούσαν στα παραμύθια..

Ήρθε μια νύχτα που χάθηκε παρέα με τις αμέτρητες ψυχές που υπάκουσαν στην προσταγή της νύχτας.
Ακράτητες κι αυτές,σκοτεινές και πονεμένες,χωρίς έναστρο ουρανό να τους φωτίζει τον διάβα.
Ένιωσε την ώρα της κατάληξης κοντινή,την άκομψη φυγή του δίπλα.
Εξατμίστηκε σαν τις αναθυμιάσεις που αναδύονται από το πατητήρι του χρόνου.

Άφησε όμως πίσω το πολλά περισσότερα απ' όσα πήρε μαζί του.

Άφησε ανεξερεύνητες όσο και δύσβατες ομορφιές που αψήφισαν τις μόδες και τα θέλω του κοινού.
Διαμόρφωσε μια μοναδικότητα που δεν κλείνεται μέσα σε νότες και παρτιτούρες,αλλά που μπορεί να ταυτιστεί με το επίπονο ταξίδι προς την λήθη.

1973-2013.

Πριν τέσσερα χρόνια και κάτι έφυγε ο τενόρος όλων των ναυαγίων.Μου λείπει αφάνταστα..Ήταν αδελφός.

molina_large.jpg


Ghost+Tropic.jpg



 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Να με συμπαθάτε.. Ξέχασα την θάλασσα. :)




After all this work she's still built to sail
The curve of the whole coast her curve's the whole coast
How she could read the map showing only the sea
Only empty houses (empty houses)
Are we still able, at night to watch
With human heart's at all
With human heart's at all
How she could read the map showing only the bells
How she could read the map showing only the bells
She's still able, at night to watch
With a human heart
With a human heart
Not just a ghost's heart
Not just a ghost's heart
Not just a ghost's heart
Not just a ghost's heart

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Tελικα μ'αρεσει πολυ αυτος ο καλλιτεχης.
Οποτε αρχισα και το ψαξιμο (γιατι δεν τον γνωριζα).
Εξαιρετικα ευαισθητος στις δονησεις του κοσμου.

To oνομα του γκρουπ του παρ'ολο που ανακαλυψα οτι η "Οχια" ειναι το Metrosideros polymorpha απο την Χαβαϊ ( 'Ohi'a lehua, 'Ohi'a lehua ) το μυστηριο του ολου ονοματος παραμενει. Γιατι ανω και κατω τελεια ; Γιατι Songs πριν ;

Παντως ολη αυτη η υπερευαισθησια που αναδυεται και το Mal-Etre μου θυμιζει τον αλλον που αυτοκτονησε με μαχαιρι... που εκλαιγε οταν ερμηνευε τα τραγουδια του...Δεν μου ρχεται τωρα τ'ονομα του αν και εχω δισκο του...
Δεν προοριζεται σε μακροζωϊα το ειδος. Δυστυχως.

Και τελικα το εκανε ακομα πιο δυνατα και απο τον Rory Gallagher. 39 χρονων...

Τhanks για την αναφορα. :a0210:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Υπάρχουν διάφοροι ακροατές που λειτουργούν αντίστροφα..Κάτι τέτοια τους δίνουν κουράγιο..Το χαμόγελο φτάνει μέχρι τα αυτιά όταν τον ακούω.
Και ο Rory Gallagher της ιδίας συνομοταξίας ήταν και το καταλαβαίνει κανείς ακούγοντας το Million Miles Away ειδικά από το Irish Tour..Ασχέτως αν άνηκε σε πιο παραδοσιακό χώρο.
Το ζιζάνιο διακρίνεται από μακριά.
Τώρα για το όνομα θα σε γελάσω..Δεν το έχω ψάξει ποτέ μου..

Παντως να σημειώσω οτι ο δίσκος έχει τεράστια παραγωγή.Την καλύτερη από όλες τις δουλειές του.Με η χωρίς τους Songs Ohia.
Μπορω να πω οτι υπερβαίνει τα όρια του hi-end. :)
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Να τονίσω ακόμη την διαφορετικοτητα του κάθε δίσκου που είναι υπαρκτή,κάτι που μπορεί να καταλάβει άνετα ένα υποψιασμένο αυτί.
Για παράδειγμα τα παρακάτω. Φαίνεται να ειναι τόσο κοντά το ένα με το άλλο,αλλά στην πραγματικοτητα απέχουν αρκετά..Στο Let Me Go στα αριστερά,μοιαζει να την εχει ακουσει αρκετα..
Αυτό που συμβαίνει είναι οτι οι εξάρσεις κυκλοθυμικοτητας και η κατάσταση στην οποία βρισκεται,δίνουν το παρόν με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά. Και αυτό είναι το ενδιαφέρον.
Anyway..Ο τύπος ξεκοκκαλισε το 'είναι' του πολύ άγρια,τόσο που δεν άφησε τίποτα για τον ίδιο του τον εαυτό.

Θυμάμαι τον παππού μου να μου λέει κάθε τρεις και λίγο μια ατάκα που του έλεγε συνεχώς ο δικός του..

''Αν θες να ζήσεις πολλά χρόνια και καλα,μην κρατάς τίποτα απ' όσα ακούς μέσα σου''.

Εν μέρει είχε δίκιο αλλά έλα που αν το εφαρμόσουμε κατά γραμμα,κινδυνεύουμε να γίνουμε 70αρια τσουβάλια για ελιές . :)

View attachment 146201

Η δισκογραφία είναι σχετικά μεγάλη και όποιος την ακούσει μονοκοπανιά κινδυνεύει να πέσει ανάσκελα. :smash: