Αγορά TV 55+ απορίες & διλημματα...

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Καλησπέρα σε όλους,
έχοντας αυτή τη στιγμή την LG 55LM670S (όπου έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος), σκέφτομαι να προβώ σε μια αναβάθμιση για διάφορους λόγους, όμως με τις υπάρχουσες επιλογές/κόστη μάλλον θα αναγκαστώ να κάνω υποχωρίσεις. Οπότε έχω διάφορες απορίες και διλήμματα.

Ίντσες: Από τη στιγμή που θα αλλάξω τηλεόραση θα ήταν καλό πιστεύω να ανέβω σε ίντσες. Η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 3 μέτρα αλλά έχοντας συνηθίσει πλέον το μάτι, η 55άρα μου φαίνεται οριακή προς μικρή. Πιθανολογώ ότι οι 60'' θα ήταν ότι καλύτερο αλλά νομίζω δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Στις 65'' παίζουν περισσότερα μοντέλα αλλά μήπως είναι υπερβολικά μεγάλη; Επίσης αν καταλλήξω σε oled απλά δεν φτάνω την τιμή τους, άρα θα αναγκαστώ να πάω σε 55''.

3D: Δεν θα ήθελα να το αποχωριστώ, βλέπω ακόμα ταινίες σε 3d, αν και σαφώς σπανιότερα αλλά μου αρέσει σαν feature. Με ενδιαφέρει μόνο το passive (οπότε μόνο LG?). Από την άλλη ο συνδυασμός 3d-4k-oled απλά σκοτώνει (την τσέπη), οπότε ίσως είναι μια από τις υποχωρίσεις μου :(

Curved: Αξίζει; Εκτός από τον -πολύ όμορφο στο μάτι- σχεδιασμό, προσφέρει πραγματικά κατί άλλο ή μήπως τελικά είναι και χειρότερα για τους πλαϊνους?

Ανάλυση: 4k φυσικά για ταινίες (και μελλοντική αγορά xboxX), με το full hd όμως να παίζει ακόμα στο μυαλό μου για oled (λόγω κόστους).

Συνοψίζοντας λοιπόν είμαι στην ουσία στο... τετράλημμα:
1) Οικονομική LED, ανεβαίνοντας σε ιντσες, πηγαίνοντας σε 4k αλλά χωρίς 3d, με μέτριο hdr (κόστος κάτω από 1000 - πχ. LG 60UH605V, LG 60UJ634V) ή
2) Καλή LED, ανεβαίνοντας σε ιντσες, πηγαίνοντας σε 4k, με 3d, hdr, κλπ (κόστος μέχρι 1500-1600 - πχ. LG 60UH850V) ή
3) Οικονομική OLED, 55'', fullHD, χωρίς 3d (κόστος μέχρι 1300 - πχ. LG 55EG910V, LG 55EG9A7V) και τέλος υπέρβαση με...
4) Καλή OLED 55'', 4k, χωρίς 3d (κόστος μέχρι 1800 - πχ. LG OLED55B7V)

Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω κάτι vfm με όριο budget τα 1800, που είναι ακραία περίπτωση όμως γιατί δεν θα ήθελα να δώσω τόσα χρήματα και να μην είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (πχ χωρίς 3d). Για brand προτιμώ LG και SONY, όχι κάτι άλλο (με τίποτα samsung). Κλίνω περισσότερο στην πρώτη λύση για να πω την αλήθεια ως ενδιάμεσο στάδιο μέχρι να πέσουν οι τιμές στις oled. Περιμένω και την black friday μπας και υπάρξει κάτι αξιόλογο. Τι λέτε?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 55+ απορίες & διλήμματα...

Αν προορίζεται για θέαση κυρίως ταινιών, περίμενε για κάποια προσφορά σε LCD 65". Στις 60" δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, ενώ με μια 55" OLED (λύση εντός budget, δηλαδή) πας σε ίδια διαγώνιο, που για τρία μέτρα απόσταση μάλλον είναι μικρή.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αφού έχεις 55ρα και θα αλλάξεις πήγαινε σε 65ρα αλλιώς μετά θα λες και τώρα γιατί έδωσα τόσα λεφτά και δε περίμενα ;
 

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Όσο το ψάχνω τόσο απογοητεύομαι! Πολύ κακή χρονιά για τηλεόραση μου φαίνεται! Έχουν κόψει όλοι το 3d, ειδικά στο passive που με ενδιαφέρει, μόνο LG του '16 οι οποίες όμως όπως διαβάζω ότι είχαν θέμα στο hdr, οι oled πολύ ψηλά και οι πιο φθηνές είναι πετσοκομένες σε χαρακτηριστικά, 3000-4000 δεν δίνω για tv! Αν δεν παίξει κάτι καλό (κάτι εξαιρετικά καλό) σε προσφορά την μάυρη παρασκευή σε κάνα μοντέλο της lg του '16, στις 65 ιντσες με 3d με βλέπω να περιμένω του χρόνου για tv. Υπάρχουν ήδη παράπονα από χρήστες στην lg για την αφαίρεση του 3d (όπως υπήρχαν πέρσι για το κακό hdr), μπας και τους ακούσουν και βγάλουν του χρόνου κάνα μοντέλο της προκοπής! Κρίμα... :(
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
LCD με passive 3D, δηλαδή με IPS panel, συν καλό HDR, είναι μάλλον απίθανος συνδυασμός...
 

nikosjc

Senior Member
8 September 2008
313
Καλημέρα! Τελικά προέβην σε αγόρα! Αφού ξεκαθαρισα ότι θα πήγαινα πλέον σε πάνω από 55'', και οι 60άρες σπανίζουν οπότε αναγκαστικά θα πήγαινα σε 65'', η μόνη λύση οικονομικά ήταν οι LED. Οι OLED δεν πρόκειται να κατέβαιναν κάτω από τα 1500 (ή το πολύ 1700) που είχα βάλει ως όριο, οπότε είπα να ψαχτώ για προσφορές στις 65'' μόνο σε LED. Σκεφτόμουν για SONY για το θέμα ποιότητας εικόνας (αν και με διάφορες υποχωρίσεις όπως στο 3D που είναι active ή καθόλου, στο smart το android δεν μου πολυαρέσει σε σχέση με το webOS της LG, κλπ) ή τις LG που οι φετινές φαίνονται εξαιρετικές αλλά και αυτές χωρίς 3D, όμως όλα τα πιο καλά μοντέλα τους είναι ακόμα και με τις εκπτώσεις πολύ ακριβά και έβλεπα ότι μάλλον θα έμενα χωρίς τηλεόραση ή θα αναγκαζόμουν να πάω σε κάποιο φθηνό μοντέλο σε LG χαμηλότερο ποιοτικά, χωρίς 3d, χωρίς magic control, κλπ.

Τελικά ήμουν τυχερός -ελπίζω- και πέτυχα το τελευταίο κομμάτι της LG 65UH950V (μοντέλο 2016) εκθεσιακό στον Κωτσόβολο με 1650 μαζί με την 5ετή εγγύηση! Δεν ήμουν σίγουρος για τις 65'', ούτε ήξερα το μοντέλο, αλλά ήταν η τελευταία μου ευκαιρία ή θα περίμενα 2-3 χρόνια μπας και πέσουν οι OLED, οπότε και την τσίμπισα αμέσως!!! Όταν τις έβλεπα στο μαγαζί μου έμοιαζαν οι 65αρες σαν 55άρες, λέω σιγά τη διαφορά που θα έχει με την 55 που έχω. Όταν όμως την έβαλα στον χώρο μου... τρόμαξα! Είχα τραβήξει και μπροστά το έπιπλο για να περάσω τα καλώδια και την είχα πιο κοντά μου και μέχρι που σκέφτηκα ότι έκανα τεράστια βλακεία που πήρα τόσο μεγάλη! Όταν όμως την έβαλα στη θέση της και κάθισα στον καναπέ... μαγεία! Δοκίμασα ταινίες, σειρές, xbox one fifa 18/dirt 4 και είναι απόλαυση το μέγεθος! Τώρα όσον αγορά την ποιότητα δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για review ή αν υπάρχει λόγος αφού είναι κατηργημένο μοντέλο.

Πάντως ενημερωτικά για όσους δεν έχουν δει, οι OLED είναι απλά απίστευτες, σε όλες τις μάρκες (ειδικά οι SONY ήταν τρομερές), όμως στις 55'' δεν αξίζουν. Τις έβλεπα και ήμουν στο τσακ αφού με 1500 παίρνεις πλέον, όμως οι ιντσες και τα "κομμένα" χαρακτηριστικά με συγκράτησαν. Τι να το κάνω να βλέπω καλή αντίθεση και καλό μαύρο και να βλέπω ταινίες χωρίς να μου γεμίζουν το μάτι. Στις 65'' (στα ~3μ) κάθεσε και βλέπεις μόνο tv, λες και είσαι κινηματογράφο! Από την άλλη και οι QLED πολύ καλές αλλά δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά και να μην πάρεις OLED. Πχ με την nano cell τεχνολογία της LG δεν είδα διαφορές από τις QLED και η LG τις κοστολογεί πολύ πιο φυσιολογικά...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν ήθελες 3D πολύ καλά το έκανες και την αγόρασες, αλλίως στα 1300 παίζει και η sony 65ΧΕ85 (γενικό σχόλιο για όποιον ψάχνει 65ρα)