Υamaha VS Denon Dolby Atoms AV - Αγορά από Γερμανία !

venom7

New member
20 July 2015
51
Kαλησπέρα παιδιά , το τελευταίο καιρό ψάχνω για ενισχυτή. Αρχικά έλεγα να πάω σε entry level 5.1 κομμάτι όπως τον yamaha 383, ψάχνοντας όμως και βάζοντας περισσότερα στην άκρη λέω να πάω για έναν Dolby Atmos!
Λοιπόν αντίθετα με τους μικρούς av, τα λίγο μεγαλύτερα μοντέλα έξω έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στη τιμή. Ο yamaha 581 πωλείται απο κατάστημα μέσα στο amazon.de 390 και ο Denon x1300 340! Tι γίνεται όμως με τις εγγυήσεις ρε παιδιά? Έχω κάψει το κεφάλι μου πραγματικά. Ο ένας λέει κανονικά η αντιπροσωπία της yamaha ή της denon αναλαμβάνουν το service, άλλοι λένε ότι δεν δέχονται κομμάτια αγορασμένα απ' έξω. 'Ακρη δεν έβγαλα! Σαν πιο παλιοί εδώ μέσα, οι τιμές πιστεύετε πως είναι καλές? Θα αγοράζατε τώρα στα 400 τον "581" ή θα περιμένατε το bf με τον κίνδυνο να ξεμείνουν απο stock. Υamaha VS Denon. O Denon σίγουρα έχει καλύτερο room correction περισσότερα features στα χαρτιά αλλά κάτι μου λέει ότι οι yamaha είναι πιο αξιόπιστοι ενισχυτές. Τι λέτε?
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για τις αγορές από εξωτερικό δεν έχω εμπειρία οπότε περίμενε να σου απαντήσουν άλλοι, για το θέμα αξιοπιστίας όμως θα διαφωνήσω, έχω περάσει και απ τις δύο μάρκες και με καμία δεν είχα πρόβλημα, τελευταίος ο Denon όπου τον έχω 5 χρόνια και είναι σαν καινούριος, δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα κι ούτε γενικώς στο διαδίκτυο έχω ακούσει κάτι κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απ όλες τις πλευρές οπότε μην το σκέφτεσαι αν είναι μόνο γι αυτό το λόγο, να τον πάρεις με κλειστά τα μάτια.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Οκ, καταλαβαίνω πως το λες και σίγουρα δεν έχω την εμπειρία σου. Απλά 3 μήνες που διαβάζω καθημερινά για θέματα που αφορούν hc, ηχεία ενισχυτές κτλ έχω την αίσθηση πως η yamaha είναι ένα κλικ πιο αξιόπιστη. Π.χ. Σχεδόν όλες οι εταιρείες υπέφεραν από προβλήματα στο hdmi. Δυσκολεύτηκαν πολύ να τα λύσουν , κάποιες ακόμα και σήμερα υποφέρουν. Η yamaha δεν είχε ποτέ τέτοια θέματα. Σίγουρα έχω επηρεαστεί απο αυτά π διαβάζω και δε θα έπαιρνα ποτέ onkyo ή pioneer. Γι'αυτό είμαι ανάμεσα σε denon yamaha. Παιδιά, έχει κανείς ιδέα για αυτό που ρώτησα για την εγγύηση από κατάστημα μέσα από τ amazon.de?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Οι Yamaha είναι όντως πολύ ποιοτικής κατασκευής και αξιόπιστοι.

Όσον αφορά τις εγγυήσεις, το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με email με τις Ελληνικές αντιπροσωπείες προκειμένου να έχεις επίσημη ενημέρωση
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,720
οι Yamaha σχεδον απουσιαζουν στα νηματα με προβληματα av ενισχυτων...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
εγω που ειχα παρει τον RX-V775 απο amazon.de δεν ειχα προβλημα μεχρι σημερα...στα 2 χρονια σε καλυπτει το αμαζον μετα δε ξερω να σου πω...προφανως και το εδω service θα μπορει να το κοιταξει με το αντιστοιχο κοστος φυσικα
 

venom7

New member
20 July 2015
51
εγω που ειχα παρει τον RX-V775 απο amazon.de δεν ειχα προβλημα μεχρι σημερα...στα 2 χρονια σε καλυπτει το αμαζον μετα δε ξερω να σου πω...προφανως και το εδω service θα μπορει να το κοιταξει με το αντιστοιχο κοστος φυσικα

Έστειλα e mail στο Νάκα που είναι αντιπρόσωπος και μου απάντησε τα παρακάτω! Ενδιαφέρει και εσένα!
Αγαπητέ κύριε Ρήγα
Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας μαζί μας.
Όλα τα προϊόντα της ΥΑΜΑΗΑ καλύπτονται από πανευρωπαϊκή εγγύηση σύμφωνα με τους όρους που αναφέρονται εδώ https://download.yamaha.com/files/tcm:39-627776#page=32
Η εταιρεία μας ως αποκλειστικός διανομέας των προϊόντων ήχου και μουσικών οργάνων της ΥΑΜΑΗΑ σε Ελλάδα και Κύπρο αναλαμβάνει την επισκευή και συντήρηση των προϊόντων αυτών εντός ή εκτός εγγύησης.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Παιδιά , μετά από μήνες αναμονής πήρα τελικά σήμερα τον yamaha rxv 581 στα 380Ε . Είναι ο πρώτος μου ενισχυτής και έχω ενθουσιαστεί με το atmos!!!
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Η εταιρεία μας ως αποκλειστικός διανομέας των προϊόντων ήχου και μουσικών οργάνων της ΥΑΜΑΗΑ σε Ελλάδα και Κύπρο αναλαμβάνει την επισκευή και συντήρηση των προϊόντων αυτών εντός ή εκτός εγγύησης.

απαντησαν το πιο σωστο και προφανες, οτι εντος ή εκτος εγγυησης μπορουν να αναλαβουν την επισκευη...
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Παιδιά, ότι είναι αγορασμένο από Ευρώπη, έχουν κανονικά όλα εγγύηση σε οποιανδήποτε χώρα της Ευρώπης και να πάτε για 2 χρόνια. Κρατάμε πάντα απόδειξη που αποδεικνύει ότι έχει αγοραστεί από κατάστημα στην Ευρώπη.

Τα κινητά επίσης που αγοράζεται από το skroutz νομίζεται ότι είναι Ελληνικά; Φυσικά και όχι. Το 90% είναι παραεισαγωγές από Ευρώπη και έχουν κανονικά εγγύηση για 2 χρόνια για επισκευές ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Δεν μπορεί να γίνει κάποια αντικατάσταση από τον επίσημο διανομέα για παράδειγμα, διότι δεν μπορεί να γίνει αναστροφή πώλησης εφόσον δεν έχει εισαχθεί και δεν έχει τιμολογηθεί από τον επίσημο διανομέα/προμηθευτή.

Καλορίζικος φίλε ο ενισχυτής!