HDMI υποδοχες νεκρες σε Samsung

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα παιδια.
Εχω μια Samsung LE46 toy 2009. Χθες με την κακοκαιρια πρεπει να περασε με καποιον τροπο ρευμα απο τα hdmi σε σημειο που να καψει τις υποδοχες στην tv.
Για την ακριβεια ειχε καει και ο αποκωδικοποιητης του ΟΤΕ αλλα πηρα νεο σημερα τον εβαλα πανω αλλα σε κανενα HDMI δε δειχνει (δειχνει οτι δεν εχει σημα αλλα αν βγαλεις το καλωδιο απο την πηγη δειχνει παρακαλω ελεγξτε το καλωδιο) κατι. Χθες σε μια απο τις HDMI επαιζε η Nova (αλλα σε αυτο το πιατο μαλλον εχει καει το lnb) οποτε δεν εβλεπα κατι. Σημερα που δοκιμασα στην ιδια HDMI υποδοχη που χθες επαιζε, δεν παιζει ουτε ο αποκωδικοποιητης του ΟΤΕ ουτε της Nova. Και τα 2 παιζουνε με Scart. Δοκιμασα ενα samsung dvd player κι ενα popcornhour σε ολες τις hdmi και παλι τπτ.
Τι μπορει να εχει καει και κατα ποσο ειναι δυνατον να επισκευαστει? Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν λεφτα για αλλαγη.Ευχαριστω πολυ παιδες.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
μητρική απλά .τώρα αν την πας σε κάποιον για επισκευή και ξέρει ίσως την φτιάξει αλλά και πάλι το κόστος ίσως ειναι μεγάλο ,αλλιώς πας για νέα μητρική οπότε και εδώ το κόστος παίζει τον ρόλο του

μαλλον πας για νέα tv αν θέλεις οπωσδήποτε τις hdmi που ειναι και λογικό να τις θες

αυτη εχει και πλαινες και απο πισω hdmi;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημερα φιλε.
Μητρικη λες ε? Ελεγα μηπως ειναι κανενα απλο component ξεχωριστο απο την μητρικη, σκεφτομενος οτι αν ηταν πανω στην μητρικη θα ειχε καει ολη και οχι κομματι της μονο.
Εχει μια πλαινη και 2 πισω. Η μια πλαινη προχθες επαιζε αλλα οι 2 πισω οχι. Απο χθες καμια δεν παιζει!
Πηρα τωρα ServiceOne και θελουν 35 ευρω απλα για να την δουνε. Τηλεφωνικη υποστηριξη να μαθεις ποιο το πιθανο κοστος δεν παιζει λεει!
Πικρα.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Βρισκω την MB στο ebay με 45 λιρες πανω με τα μεταφορικα απο Ευρωπη. Θα παω σε καταστημα με δορυφορικα που επισκευαζουν και tv να δω τι θα μου πουνε. Ειδαλλως την παιρνω και την επισκευαζω μονος μου (αν τα καταφερω)
Εχει κανεις κανεναν καλο τεχνικο στα νοτια προαστια να προτεινει?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
τι εννοης την επισκευαζεις μονος σου; αν λες αντικατασταση μητρικης οκ ειναι ευκολο ,το θεμα ειναι η μητρικη που θα αγορασεις να ειναι οκ και να μην τις εχει rebaling

εχω ακουση για καποιον που ειναι πολυ καλος στο μοσχατο αλλα δεν θυμαμε ονομα ,αν θυματε καποιος φιλος ας το γραψει

νομιζω οτι ειναι αυτος

επισκευές ηλεκτρονικών -TV, Κεφαλληνίας 8 & Ξενοφώντος 19, Μοσχάτο, τηλ. 210 48.36.190, 6974305319
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
τι εννοης την επισκευαζεις μονος σου; αν λες αντικατασταση μητρικης οκ ειναι ευκολο ,το θεμα ειναι η μητρικη που θα αγορασεις να ειναι οκ και να μην τις εχει rebaling

εχω ακουση για καποιον που ειναι πολυ καλος στο μοσχατο αλλα δεν θυμαμε ονομα ,αν θυματε καποιος φιλος ας το γραψει

νομιζω οτι ειναι αυτος

επισκευές ηλεκτρονικών -TV, Κεφαλληνίας 8 & Ξενοφώντος 19, Μοσχάτο, τηλ. 210 48.36.190, 6974305319
Θα τον παρω αυριο.
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.
Απο ebay βρηκα σε αυτην την τιμη που αναφερω (φυσικα used) οπου λεει οτι ειναι οκ αλλα φυσικα δεν μπορεις να ξερεις εκ των προτερων.
Θα στειλω αυριο και σε Service-one να μου πουνε κοστος ανταλλακτικων και εργασιας και βλεπουμε
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
Θα τον παρω αυριο.
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.
Απο ebay βρηκα σε αυτην την τιμη που αναφερω (φυσικα used) οπου λεει οτι ειναι οκ αλλα φυσικα δεν μπορεις να ξερεις εκ των προτερων.
Θα στειλω αυριο και σε Service-one να μου πουνε κοστος ανταλλακτικων και εργασιας και βλεπουμε

στην service one πας για μητρικη χαλαρα

οταν εχεις για γραψε ετσι να ξερουμε τι εγινε
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Περιμενω ακομα να με ενημερωσουνε αν υπαρχει το ανταλλακτικο και το κοστος του.
Ειδα video και πραγματικα ειναι παρα πολυ απλο, ειδικα αν το συγκρινω με τα δεκαδες pc που εχω ανοιξει και φτιαξει.
Θα δουμε
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Με πηρανε απο Service One και ειπανε 180 ευρα μονο το ανταλλακτικο. Θα το παρω απο ebay εφου επιβεβαιωσω τον κωδικο της MB
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,746
Βόλος
Γενικά μην περιμένεις καλές τιμές σε σέρβις-αλυσίδα. Κάνουν changeneering! Μόνο ένας μάστορα που ξέρει θα καθίσει να ασχοληθεί.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Γενικά μην περιμένεις καλές τιμές σε σέρβις-αλυσίδα. Κάνουν changeneering! Μόνο ένας μάστορα που ξέρει θα καθίσει να ασχοληθεί.
Σεβαστο αλλα δε γινεται να ξερω τι φταιει, να παιρνω τηλ και να ρωταω για συγκεκριμενο ανταλλακτικο κοστος αγορας και εργατικα και ολοι να μου λενε φερ'την απο δω να την δουμε.
Βρε αδερφε θελω ενδεικτικα να ξερω κοστος αν στην φερω. Δεν ειναι tvbox αλλα ολοκληρη 46αρα tv και δεν εχω και αλλη σπιτι να βλεπει το παιδι τη λιγη ωρα που καθεται να δει παιδικα καθως εχει χαλασει ΚΑΙ το pc μου! Οχι φερ'την απο δω να την δουμε!
Ε καλυτερα μονος μου.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
το ανταλακτικο ποσο σου ειπαν οτι στοιχιζει αν το αγορασεις απλα χωρις να κανουν κατι αλλο

Απο την ServiceOne 180. Οι αλλοι δεν κανουν καν τον κοπο. Φερ'το εδω και θα δουμε.Αμ δε θα δειτε
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Λοιπον, βρηκα τον Χαλοφτη στην Καλιθεα που ετυχε να εχει αυτην την συγκεκριμενη MB για την TV μου, την πηρα χθες με 20 ευρα!!! και σημερα την εβαλα πανω και ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ !!! :D :D :D.
Κοστος 20 αντι για 250+!
Γενικα παιδια η διαδικασια ειναι απο απλη εως γελοια κυριολεκτικα! Χιλιες φορες πιο δυσκολο να κανεις δουλεια σε ενα PC παρα σε μια τετοια TV που οι χωροι ειναι τεραστιοι και εχεις την ανεση να κινηθεις και να δεις ακριβως τι και που παει!
Απλα βγαζεις το πισω καπακι, παιρνεις μια φωτο να σιγουρευτεις οτι δε θα βαλεις λαθος τα καλωδια μετα (αν και δεν παιζει ευκολα αυτο), βγαζεις τις καλωδιωσεις απο την MB, ξεβιδωνεις, βαζεις την νεα, την βιδωνεις, ενωνεις καλωδιωσεις και βιδωνεις καπακι και ετοιμη!
Ενα προβληματακι βεβαια πρεπει να το ειχε η μεταχειρισμενη MB καθως απο εκεινη τη στιγμη οπου και να ειμαι ειτε στα HDMI ειτε στα scart ειτε στα καναλια της TV ακουγεται ενα φυσημα απο το ηχειο, αλλα σε σχεση με το οτι δεν επαιζε κανενα HDMI πριν και οτι μου κοστισε μονο 20 ευρω αντι για 250+ για μια TV 8ετιας καλα ειναι.
Ξερει κανεις απο τι μπορει να προερχεται αυτο το φυσηματακι απο το ηχειο? Οι καλωδιωσεις μπηκανε μια χαρα, δεν ειναι τετοιο θεμα.