Budget προβολέας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Καλησπέρα στην κοινότητα.

Αφού περιπλανήθηκα στα του ήχου και κατέληξα με αυτά (για την ώρα) άρχισε να με τρώει η μεγάλη οθόνη.
Πλησιάζει και η "Μαύρη Παρασκευή" και ίσως βρούμε καμιά προσφορά που να αξίζει.

Αρχίζω λέγοντας πως δεν έχω ιδέα από προβολείς και τεχνολογίες οπότε δεν υιοθετώ τίποτα - δεν απορρίπτω τίποτα.

Η απόσταση από το σημείο θέασης είναι περίπου 4 μέτρα και η χρήση αποκλειστικά ταινίες.

Ο προβολέας δεν είναι σίγουρο το αν θα μπει μόνιμα στο ταβάνι.
Υπάρχει σκέψη να στήνεται σε χαμηλό έπιπλο μπροστά από την οθόνη (οπότε μπορεί να έρθει και αρκετά πιο κοντά στην οθόνη και να συνδέεται και με τον ενισχυτή) ή να μπει σε βάση τύπου "τρίποδο" ώστε να είναι ψηλά.
Εκτός και αν το στήσε-ξέστησε είναι τόσο δύσκολο/λάθος που θα πρέπει να πάω σε ποιο μόνιμη κατασκευή.
Φαντάζομαι πως επειδή δεν ξέρω που και πως θα μπει θα είναι χρήσιμο να υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης πάνω-κάτω/δεξιά-αριστερά.

Πάντως και εγώ αλλά και η γυναίκα θα προτιμούσαμε την μη μόνιμη λύση (για να γλιτώσω και το πέρασμα νέων καλωδίων HDMI).

Το δωμάτιο που θα μπει είναι ένα κλασικό σαλόνι με μπαλκονόπορτα δίπλα αλλά με το φως δεν θα έχουμε θέμα καθώς ταινίες θα βλέπουμε μόνο βράδυ.
Οθόνη δεν έχω και δεν ξέρω πόσο μεγάλη πρέπει να πάρω δεδομένης της απόστασης που έχω. Καλό θα ήταν να είναι ηλεκτροκίνητη αλλά φοβάμαι πως θα ανέβει πολύ η τιμή.
3D/4k δεν με απασχολούν αν γίνεται να γλιτώσω κάποια λεφτά.

Θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβος καθώς έχω μια ευαισθησία με το θέμα και γενικά παρακολουθώ σε χαμηλές εντάσεις.
Επίσης από "ισάξιους" θα διαλέξω τον πιο αθόρυβο & αυτόν που έχει το καλύτερο μαύρο και αν οι διαφορές τους είναι μικρές, θα πάρω τον φτηνότερο, με τη μεγαλύτερη εγγύηση και καλύτερη οθόνη.

Κοιτάω για καινούριο γιατί φοβάμαι την χρήση που θα έχει γίνει σε μεταχειρισμένο.

Budget για τον προτζέκτορα ~600 και για οθόνη βλέπουμε.
Συνολικά θέλω να είμαι κάτω από χιλιάρικο.

Από μια μικρή περιήγηση που έχω κάνει, σε αυτό το ποσό οι προτάσεις είναι ο BenQ 1070, ο Optoma HD142x ή κάτι σε Epson.
Από εγγύηση, φθορές ανατλλακτικά (λάμπες) ξέρουμε τι παίζει;

Ευχαριστώ.
 
19 June 2006
35,671
Η απόστασή σου ''σηκώνει'' και 120 ίντσες. Μπορείς να κινηθείς ανάμεσα σε 110-120'. Το θέμα είναι πως φθηνή ηλεκτροκίνητη, θα σου κάνει ζάρες και κύματα. Θα σου πρότεινα να ρίξεις το 800άρι στον προβολέα και να παίξεις με λιγότερα από 2 κατοστάρικα για την οθόνη. Με αυτό το μπάτζετ, ξεχνάς lens shift (μετακίνηση φακού για να βάλεις τον προβολέα όπου θέλεις). Ο προβολέας θα πρέπει να καθίσει αυστηρά απέναντι από το κέντρο της οθόνης και σε ύψος λίγο πιο κάτω από εκεί που ξεκινάει. Π.χ. αν η οθόνη σου ξεκινάει από τους 70 πόντους, ο προβολέας πρέπει να κάτσει ανάμεσα σε 65-75 εκ. από το έδαφος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλύτερα να κάνεις εγκατάσταση στην οροφή. Το βάλε-βγάλε θα το βαρεθείς λίαν συντόμως. Στα χρήματα που κοιτάς βρίσκεις χωρίς lens shift, με offset που όπως σου είπε και ο Γιάννης ξεκινά λίγο πιο πάνω (ή λίγο πιο κάτω αναλόγως τοποθέτησης) από την εικόνα.

Επίσης σε αυτά τα χρήματα μάλλον μιλάμε για zoom 1.1x που σημαίνει μικρό εύρος throw ratio. Για τον υπολογισμό, όπως πάντα throw ratio x πλάτος εικόνας = απόσταση (από το φακό).
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Μιας και ειπατε οροφη ,το πανι μου 100" ξεκινα (το λευκο) απο τον ταβανι στα 66cm,εαν παρω τον 1070 σε ποιο υψος μπορει να μπει με βαση οροφης?51-71 απο το ταβανι?η ισχυει αυτο μονο για το εδαφος?φανταζομαι θελει μεγαλο βραχιονα,δεν μπορω να τον βαλω σε τοιχο γιατι στην ευθεια απενατι απο οθονη υπαρχει παραθυρο..
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
... μάλλον μιλάμε για zoom 1.1x που σημαίνει μικρό εύρος throw ratio. Για τον υπολογισμό, όπως πάντα throw ratio x πλάτος εικόνας = απόσταση (από το φακό).

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, για να ανοίξω π.χ 100 ίντσες πρέπει να τον τοποθετήσω στις 110 ίντσες απο το φακό άρα ~2.8m;
Θα με βόλευε ~3.5m για σταθερή θέση στις παραπάνω ίντσες.
Και κυρίως θα με βόλευε να μπει προς τα αριστερά της οθόνης γιατί στο κέντρο κρέμεται ένα μεγαλούτσικο φωτιστικό.
Και πρέπει να μπει περίπου 10cm κάτω από το κάτω ή 10 cm πάνω από το πάνω μέρος της οθόνης;
Επίσης ξεχνάω ηλεκτροκίνητη οθόνη, παίζω ως 200 άρα μένουν ~800 για προτζεκτορα.

Με τα νέα αυτά δεδομένα καμιά πρόταση σε σετ οθόνη/προτζέκτορα;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Budget προβολέας

Μιας και ειπατε οροφη ,το πανι μου 100" ξεκινα (το λευκο) απο τον ταβανι στα 66cm,εαν παρω τον 1070 σε ποιο υψος μπορει να μπει με βαση οροφης?51-71 απο το ταβανι?η ισχυει αυτο μονο για το εδαφος?φανταζομαι θελει μεγαλο βραχιονα,δεν μπορω να τον βαλω σε τοιχο γιατι στην ευθεια απενατι απο οθονη υπαρχει παραθυρο..

Γύρω στους 60 μπόντους από το ταβάνι πρέπει να κάτσει το κέντρο του φακού σου, οπότε υπολόγιζε 50άρη βραχίονα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Budget προβολέας

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, για να ανοίξω π.χ 100 ίντσες πρέπει να τον τοποθετήσω στις 110 ίντσες απο το φακό άρα ~2.8m;
Θα με βόλευε ~3.5m για σταθερή θέση στις παραπάνω ίντσες.
Και κυρίως θα με βόλευε να μπει προς τα αριστερά της οθόνης γιατί στο κέντρο κρέμεται ένα μεγαλούτσικο φωτιστικό.
Και πρέπει να μπει περίπου 10cm κάτω από το κάτω ή 10 cm πάνω από το πάνω μέρος της οθόνης;
Επίσης ξεχνάω ηλεκτροκίνητη οθόνη, παίζω ως 200 άρα μένουν ~800 για προτζεκτορα.

Με τα νέα αυτά δεδομένα καμιά πρόταση σε σετ οθόνη/προτζέκτορα;

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.projectorcentral.com/BenQ-HT2050-projection-calculator-pro.htm