Magnat Monitor Supreme 202 ή Dali Zensor Pico;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Καλησπέρα σε όλους.

Παίρνω το θάρρος να σας γράψω για να μου πείτε τη γνώμη σας για επιλογή ηχείων που ψάχνω. Έχω τον Onkyo TX-NR555, που μόλις παρέλαβα, και θέλω να αγοράσω ηχεία για 5.1 αρχικά και έπειτα θα προσθέσω και Atmos. (Τώρα προς ώρας θα πάρω το ένα ζευγάρι και τον άλλο μήνα τα υπόλοιπα)

Ο χώρος είναι περίπου 25τμ, σαλόνι και κουζίνα μαζί. Και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ηχεία. Δεν έχω καμία σχέση από "ακουστική" και δεν ψάχνω και την τέλεια ποιότητα όπως καταλαβαίνεται ειδικά σε αυτά τα χρήματα. Απλά δουλειά να γίνεται. Πιο πολύ παίζω Videogames, ακούω μουσική και βλέπω ταινίες/σειρές. Μια απ'όλα δηλαδή. Αυτό που θέλω είναι να ακούω κάποιες φορές πολύ δυνατά μουσική, και όπως κατάλαβα μετά από αρκετό διάβασμα από εδώ και από εκεί, τα watt δεν παίζουν ρόλο, αλλά το Sensitivity των ηχείων (αν τα λέω καλά).

Έχω κατασταλάξει στα Magnat Monitor Supreme 202, αλλά μου αρέσουν και τα Dali Zensor Pico αλλά δεν είναι τόσο "δυνατά" όσο τα Magnat, βλέπω δηλαδή ότι το Sensitivity στα Magnat είναι 93dB (αν είναι σωστό αυτό που βρήκα γιατί δυσκολεύομαι να βρω specs) και στα Dali 84dB. Φυσικά μπορεί να παίζουν πιο ποιοτικά το ένα από το άλλο, ασχέτως το sensitivity που έχουν, και λέω να πάω το Σάββατο να τα ακούσω κιόλας και τα δύο από κοντά σε κάποιο κατάστημα στον Πειραιά και να αποφασίσω.

Και μια απορία, γιατί τα Magnat γράφουν "4ohm - 8ohm" και τα Dali γραφούν 6ohm; Ο ενισχυτής μου γράφει ότι υποστηρίζει 6ohm έως 12ohm.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Ευχαριστώ! :)

Γινόταν, αλλά λόγο δουλειάς δεν πήγα και από τη λαχτάρα μου τα παράγγειλα και θα τα έχω σήμερα κιόλας το βράδυ. Ψάχνοντας κιόλας στο ίντερνετ και διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ για τα συγκεκριμένα, δεν ακούω παράπονα. Και με βάση την επιλογή άλλων παιδιών που αγόρασαν τα Dali για μικρότερο χώρο, έβγαλα συμπέρασμα με βάση τα δικά μου δεδομένα ότι θέλω λίγο μεγαλύτερα ηχεία για μεγαλύτερη απόδοση στο χώρο μου. Αργότερα θα πάω και σε μεγαλύτερο σπίτι. Οπότε ήταν ιδανική επιλογή πιστεύω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Προς ενημέρωση, αγόρασα τελικά τα Magnat ένα ζεύγος προς δοκιμή. Βλέποντας και κάνοντας τώρα.

εχω πληρες σετακι magnat monitor supreme (2x202, 1x252, 2x102, 1 x sub302) και τα 202 ειναι με διαφορα το πιο δυνατο κομματι του σετ. Εχοντας ακουσει σε dali zensor 3,1, vokal και συγκρινοντας με το δικο μου σετ, εχω να πω οτι τα magnat υπολειπονται αρκετα στο κεντρικο ηχειο (252) σε σχεση με το zensor vokal. Πιθανως αν ειναι το πρωτο συστημα που ακους να μην το καταλαβεις, αλλα επειδη εχω ακουσει και τα δυο, ηθελα να το αναφερω. Τα 202 παντως δεν εχουν πολλα πραγματα να ζηλεψουν απο τα zensor 3.

εσυ βεβαιως αναφερθηκες στην σειρα pico, την οποια δεν εχω ακουσει.
 
Last edited by a moderator:

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
εχω πληρες σετακι magnat monitor supreme (2x202, 1x252, 2x102, 1 x sub302) και τα 202 ειναι με διαφορα το πιο δυνατο κομματι του σετ. Εχοντας ακουσει σε dali zensor 3,1, vokal και συγκρινοντας με το δικο μου σετ, εχω να πω οτι τα magnat υπολειπονται αρκετα στο κεντρικο ηχειο (252) σε σχεση με το zensor vokal. Πιθανως αν ειναι το πρωτο συστημα που ακους να μην το καταλαβεις, αλλα επειδη εχω ακουσει και τα δυο, ηθελα να το αναφερω. Τα 202 παντως δεν εχουν πολλα πραγματα να ζηλεψουν απο τα zensor 3.

εσυ βεβαιως αναφερθηκες στην σειρα pico, την οποια δεν εχω ακουσει.


Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ!

Για το κεντρικό ηχείο το έχω ακούσει αυτό που λες και έχω μπει σε σκέψεις γιατί αυτό κοιτάω να πάρω για το σετ μου.

Να κοιτάξω για κανένα άλλο καλύτερο;

Επίσης να προσθέσω το Sub που έχω είναι το YAMAHA YST-SW030. Θα είμαι καλυμμένος με αυτό;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ!

Για το κεντρικό ηχείο το έχω ακούσει αυτό που λες και έχω μπει σε σκέψεις γιατί αυτό κοιτάω να πάρω για το σετ μου.

Να κοιτάξω για κανένα άλλο καλύτερο;

θεωρητικα το 250-252 ειναι το κεντρικο ηχειο του σετ και με αυτο υπαρχει ομοιομορφια στον ηχο. Τα "κανονικο" vokal (και οχι το pico vokal) ειναι σκαλες ανωτερο, αλλα εχει βεβαιως και τριπλασια τιμη. Δυστυχως δεν ξερω ποσο θα ταιριαζει με τα 202. Οταν ερθει η ωρα να προσθεσεις κεντρικο, θα μπορουσες (αν θελεις να διαθεσεις τα χρηματα για το zensor) να αγορασεις το zensor vokal και αν ειναι τοσο χαλια ο συνδυασμος που δεν τον αντεχεις, να προσθεσεις zensor 3 ως μπροστινα και να βαλεις τα 202 ως πισω ηχεια, οπου οσο mismatch και να ειναι, δεν χαλαει πολυ το αποτελεσμα.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Αν έχει κάποιος πρόταση για ηχεία που μπορώ να βάλω στο ταβάνι θα το εκτιμούσα γιατί έχω κολλήσει εκεί πέρα.

Κοιτάω για Magnat πάλι, για να παραμείνω όσων αφορά σε ηχεία ίδιας μάρκας, όπως για παράδειγμα τα Magnat Symbol Pro 110, αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορούν να μπουν στο ταβάνι οριζόντια όπως τα θέλω. Μην μου έρθει κανένα στο κεφάλι! LOL
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν έχει κάποιος πρόταση για ηχεία που μπορώ να βάλω στο ταβάνι θα το εκτιμούσα γιατί έχω κολλήσει εκεί πέρα.

Κοιτάω για Magnat πάλι, για να παραμείνω όσων αφορά σε ηχεία ίδιας μάρκας, όπως για παράδειγμα τα Magnat Symbol Pro 110, αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορούν να μπουν στο ταβάνι οριζόντια όπως τα θέλω. Μην μου έρθει κανένα στο κεφάλι! LOL
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Atmos, περίμενε να ακούσεις γνώμη σου κάποιον που το έχει ψάξει ή ψάξε για νήμα που συζητάνε για τέτοιο στήσιμο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
φοβάμαι μήπως δεν μπορούν να μπουν στο ταβάνι οριζόντια όπως τα θέλω. Μην μου έρθει κανένα στο κεφάλι
Και εγώ αυτό φοβάμαι! Δεν υπάρχει δυνατότητα για in ceiling, και τα μικρά bookshelf ηχεία έχουν συνήθως ανάρτηση τύπου κλειδαριας η οποία δεν είναι ασφαλής στο ταβάνι.
Σκέφτομαι να τα βάλω ακριβώς κάτω απο το ταβάνι, στους κάθετους τοίχους, αριστερά και δεξία της θέσης ακρόασης, αλλά δεν ξέρω αν είναι η ιδανική τοποθέτηση για ατμος
Έχουμε τον ίδιο ενισχυτή!
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Και εγώ αυτό φοβάμαι! Δεν υπάρχει δυνατότητα για in ceiling, και τα μικρά bookshelf ηχεία έχουν συνήθως ανάρτηση τύπου κλειδαριας η οποία δεν είναι ασφαλής στο ταβάνι.
Σκέφτομαι να τα βάλω ακριβώς κάτω απο το ταβάνι, στους κάθετους τοίχους, αριστερά και δεξία της θέσης ακρόασης, αλλά δεν ξέρω αν είναι η ιδανική τοποθέτηση για ατμος
Έχουμε τον ίδιο ενισχυτή!

Αυτά που κοιτάω και πιστεύω ότι κάνουν για αυτή τη δουλειά, είναι τα ηχεία εξωτερικού χώρου που έχουν βάσεις από πίσω για περιστροφή και τρύπες για να περάσουν βίδες και ούπα.

Δες για παράδειγμα αυτά. Σίγουρα μπαίνουν άφοβα πιστεύω. Από ποιότητα δεν ξέρω όμως τι λένε.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Καλησπέρα και πάλι σε όλους!

Ολοκλήρωσα το Home Cinema τελικά τα Χριστούγεννα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος θα έλεγα. Το κεντρικό ηχείο τελικά της Magnat με κάλυψε με το όλο σύνολο των υπολοίπων. Δεν μου ακούγεται χαμηλότερο από τα υπόλοιπα όπως μου ανέφεραν συμφορουμιτές.

Ηχεία για Atmos διάλεξα τελικά τα TAGA Harmony TOS-315. Απόλυτα ικανοποιημένος και από αυτά και η τοποθέτηση επάνω στο ταβάνι την κάνει πολύ εύκολη το σχήμα "Π" της βάσης.

Οι δοκιμές με Atmos έγιναν με το Xbox One X και με την εφαρμογή της Dolby που έχει για το One με κάποια demo βίντεο. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους μπορούν να αναβαθμίσουν σε Atmos ηχοσύστημα. Για παιχνίδια που υποστηρίζουν Atmos (για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν, γιατί αυτός είναι ο κύριο λόγος που το έφτιαξα), έχω δοκιμάσει Assassins Creed Origins και Gears of War 4.

Από ταινίες δεν έχω κάτι προς ώρας να δοκιμάσω. Έχω κάνει προ-παραγγελία όμως το Blade Runner 2049 και θα μου έρθει προς το τέλος του μήνα και θα γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις τότε!

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας και για την βοήθεια που μου δώσατε!