Αντικατάσταση συστήματος 5.1

zaher

New member
15 March 2011
65
Καλησπέρα σε όλους
Κάτοχος εδω και χρόνια του https://www.manualslib.com/manual/162734/Sony-Dav-S400.html?page=75 εδώ και λίγες μέρες παρεδωσε πνευμα.

Να ξεκαθαρισω πως είμαι αδάης σε θεματα ηχου (με το ζορι καταλαβαινω καποια ποστς )

Να αντικαταστησω τον ενισχυτη με καποιον καινουριο με usb και bluetooth κανοντας χρήση τα υπάρχοντα ηχεια ???
Να επιλέξω κάτι σαν και αυτο https://www.skroutz.gr/s/5482877/Pioneer-P2.html?keyphrase=pioneer+p2 και να συνδέσω πάνω την τηλεόραση???
Να επιλέξω κάτι που θα μου προτείνετε???

Ο χώρος μου ειναι μεγάλος 8μ x 3,5 πλατος (στο μισο μήκος) και 5μ πλάτος στο άλλο μισό μηκος ( βλ. συνημμένο)

προτιμητέο μπάτζετ <300
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
 

Attachments

  • LIVINGROOM.png
    LIVINGROOM.png
    3.8 KB · Views: 206

zaher

New member
15 March 2011
65
Να συμπληρώσω πως αυτο που ψαχνω κατα βάση ειναι ενα συστημα εστω και με 2 ηχεια για αναπαραγωγη ηχου απο usb και bluetooth και ιδανικα να συνδέετε οπτικα με την TV... Μπορεί να νην ειναι μεγαλο το μπατζετ μου αλλά μια βοήθεια απο τους εμπειρους σε θεματα ήχου θα ήταν επιθυμητή.
Ευχαριστω
 

zaher

New member
15 March 2011
65
Αφού πέρασε η τρέλα μου με τις μαυρες Παρασκευές...το μπατζετ μου ανέβηκε στα 450 ...

Άκουσα σε ένα φίλο τα "JBL Control 1 pro" και τρελάθηκα απο τη "διάυγεια" του ήχου τους με ενα παλίο μικρό ενισχυτη.
Αλλα όπως βλέπω ο XVR540 όπως και όλοι οι πολυκάναλοι δεν υποστηρίζουν ηχεία με 4Ωhm αντίσταση.
Αν καποιος τα έχει ακούσει εχει κατι παρόμοιο να προτείνει ?? μου αρσε που τα ειχε και στον τοιχο...εινια μια λυση που θα βολευε και στον δικο μου χωρο.

κατα 90% παω για τον Denon avr540bt για να συνδεθεί με TV μιας και οι στεεροφωνικοι ενισχυτες με δυνατότητα usb player και optical input που βλέπω υπερβαινουν το μπατζετ...

Παιδιά βοηθήστε τον φτωχο...
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
sorry αλλα δεν εχω καταλαβει τι εχεις τι ψαχνεις κ που εχεις καταληξει....
 

zaher

New member
15 March 2011
65
Θέλω να φτιαξω ένα σύστημα που να δέχεται usb να εχει ραδιόφωνο να συνδέεται με οπτικη με την τηλεόραση μαζι με 2 ηχέια!
μπατζετ max 450