Αγορα ΝAS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Εχω αρχισει και εχω προβλημα αποθηκευτικου χωρου. Εχω περιπου 25 ΤΒ με ταινιες κυριως 4κ bluray iso και σειρες και θελω να τα εχω παντου προσβασιμα στο τοπικο δυκτιο και κυριως στο nvidia shield

Ποια λυση NAS προτεινετε?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Εχω αρχισει και εχω προβλημα αποθηκευτικου χωρου. Εχω περιπου 25 ΤΒ με ταινιες κυριως 4κ bluray iso και σειρες και θελω να τα εχω παντου προσβασιμα στο τοπικο δυκτιο και κυριως στο nvidia shield

Ποια λυση NAS προτεινετε?

Για κάνα Synology ψάξε, επίσης μπορείς να βρίσκεις σχεδόν όλες τις σειρές σε hevc που είναι σημαντικά μικρότερα αρχεία, το fringe πχ και οι 5 σεζόν σε 1080p br είναι 37 γιγα μόνο
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εχω αρχισει και εχω προβλημα αποθηκευτικου χωρου. Εχω περιπου 25 ΤΒ με ταινιες κυριως 4κ bluray iso και σειρες και θελω να τα εχω παντου προσβασιμα στο τοπικο δυκτιο και κυριως στο nvidia shield

Ποια λυση NAS προτεινετε?
Μέλος πουλούσε hp microserver με εγκατεστημένο xpenology. Θα το προτιμούσα από οτιδήποτε ετοιματζιδικο. Εκτός αν θέλεις να κάτσεις να φτιάξεις DIY NAS
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Και η λύση του avpap μια χαρά, επίσης δεν θα ασχοληθείς ξανά με κατέβασμα σειράς, ρυθμίζεις μια φορά τα sonarr και transmission και τα πάντα γίνονται αυτόματα
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ευχαριστω για την βοηθεια....

Αυτο με τις σειρες το τελευταιο δεν το καταλαβα...

επεισης για ΝΑS Σκευτομουν αρχικα το synology ds216 play , αλλα φοβαμαι μηπως το μετανιωσω αν παρω μονο με 2 δισκους
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
FYI
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=159529

Το έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα και το έχω συστήσει και σε φίλο μου, για αυτό με βλέπεις και επιμένω τόσο. Εγώ το έχω με xpenology στη δουλειά (τον είχα παλιά σπίτι αλλα το σπίτι έφτιαξα άλλον πιο δυνατο) και ο φίλος μου τον έχει με unraid σπίτι του.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ευχαριστω για την βοηθεια....

Αυτο με τις σειρες το τελευταιο δεν το καταλαβα...

επεισης για ΝΑS Σκευτομουν αρχικα το synology ds216 play , αλλα φοβαμαι μηπως το μετανιωσω αν παρω μονο με 2 δισκους

Σε Synology/ xpenology μπορείς να κάνεις εγκατάσταση διάφορα plugins μεταξύ των οποίων και τα sonarr transmission, το sonarr βρίσκει τις σειρές που θέλεις και τις στέλνει στο transmission που είναι torrent client, όταν τελειώσει το download τις μεταφέρει όπου έχεις ορίσει και κάνει update τη βιβλιοθήκη στο kodi, εσύ απλά πατάς play στο kodi
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Για ποιο synology λετε να παω?

Να προσπαθησω για το DS416 ; η και με τα μικροτερα μοντελα θα κανω την ιδια δουλεια?

https://www.skroutz.gr/s/9379272/Synology-DiskStation-DS416play.html

Το θέλεις και για transcoding? Αν παίζεις με direct play πχ μέσω samba ή nfs δεν χρειάζεται να έχει πολύ δυνατό επεξεργαστή οπότε σε καλύπτει και μικρότερο μοντέλο με 4bays
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ό hp microserver gen10 δεν σου κάνει?
Θα σου μείνουν και λεφτά για δισκους.

Δεν το ξερω καθολου το hp microserver gen10 που μου λες... ηθελα synology να πω την αληθεια για τις δυνατοτητες που ακουω οτι εχει, την πολυ χαμιλη καταναλωση αλλα και το οτι στην ουσια ειναι plug and play δηλαδη απλα κουμπονω τους δισκους πανω και παιζει χωρις πολλα πολλα
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δεν το ξερω καθολου το hp microserver gen10 που μου λες... ηθελα synology να πω την αληθεια για τις δυνατοτητες που ακουω οτι εχει, την πολυ χαμιλη καταναλωση αλλα και το οτι στην ουσια ειναι plug and play δηλαδη απλα κουμπονω τους δισκους πανω και παιζει χωρις πολλα πολλα

Και με το hp μπορείς να τρέξεις xpenology που είναι το ίδιο, μόνο σε κατανάλωση θα έχεις διάφορα
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
απλα εγω δεν ξερω απο αυτα δεν εχω ξανα ασχοληθει με NAS, γιαυτο κοιτουσα για τα synology τα οποια ειναι ετοιμα βαζω τους δισκους και παιζουν. φανταζομαι το hp ειναι πιο πολυπλοκο θα πρεπει να περασω λειτουργικα να κανω σεταρισμα , να ψαχνω να βρω τις ρυθμισεις κλπ.... ηθελα κατι πιο απλο γιαυτο το σκεφτομαι...
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Nα ρωτησω και κατι ακομα , η διαφορα αναμεσα στο synology DS418j και στο Synology DiskStation DS416play ειναι μονο το transconding ? ολα τα αλλα τα κανει κανονικα?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Nα ρωτησω και κατι ακομα , η διαφορα αναμεσα στο synology DS418j και στο Synology DiskStation DS416play ειναι μονο το transconding ? ολα τα αλλα τα κανει κανονικα?

Το 418 φοράει arm επεξεργαστή ενώ το 416 x64, λογικά είναι αρκετά πιο αδύναμος από τον Celeron
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Καλησπέρα,

σε synology βλέπω 4 σειρές Value, j, Play, +

έχουν κάποιες συγκεκριμένες κατευθύνσεις ή ανά μοντέλο να κοιτάξω για διαφορές ?
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
απλα εγω δεν ξερω απο αυτα δεν εχω ξανα ασχοληθει με NAS, γιαυτο κοιτουσα για τα synology τα οποια ειναι ετοιμα βαζω τους δισκους και παιζουν. φανταζομαι το hp ειναι πιο πολυπλοκο θα πρεπει να περασω λειτουργικα να κανω σεταρισμα , να ψαχνω να βρω τις ρυθμισεις κλπ.... ηθελα κατι πιο απλο γιαυτο το σκεφτομαι...

Τα Synology είναι έτοιμα, αλλά στο budget που κοιτάς θα σε καλύψουν οριακά. Διαβάζοντας το αρχικό σου post για 25tb (που σε 2-3 χρονια θα είναι αρκετα παραπάνω) και κοιτώντας τις τιμές των hdd νομίζω ότι λίγο διάβασμα για να στήσεις ένα DIY θα σου ταιριάξει καλύτερα.

Αν στήσεις ένα midi ή και full tower με κάποιο mοtherboard με πολλές sata, μπορείς να πας σε λύσεις xpenology ή και unraid και να προσθέτεις σταδιακά δίσκους μικρότερης χωρητικότητας και τιμής.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49744&cat=117 τι γνωμη εχετε για αυτον προσωπικα θελω το πολυ 2 θεσεις δισκων εσωτερικων και δικτυο 1000 ετσι ωστε να το βλεπω απο παντου (ασχετο η συνδεση στο δικτυο γινεται απο το router η απο το powerline?)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=49744&cat=117 τι γνωμη εχετε για αυτον προσωπικα θελω το πολυ 2 θεσεις δισκων εσωτερικων και δικτυο 1000 ετσι ωστε να το βλεπω απο παντου (ασχετο η συνδεση στο δικτυο γινεται απο το router η απο το powerline?)

Για απλή χρήση σου κάνουν και τα φθηνότερα μοντέλα.
Μια χαρά είναι και αυτό φυσικά.