Αγορά ενισχυτή και ηχείων 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Καλησπέρα,

καταρχήν να αναφερώ ότι στο θέμα του ήχου και του home cinema είμαι εντελώς αρχάριος και ότι έχω μάθει είναι από αυτό το forum και από το internet τις τελευταίες ημέρες.

Έχω λοιπόν ξεκινήσει και εγώ να στήνω σιγά σιγά ένα 5.1 σύστημα και για αρχή θα ξεκινήσω με ενισχυτή, δεξιό και αριστερό ηχείο και ένα κεντρικό λόγω περιορισμένου budget. Τα ηχεία που έχω επιλέξει είναι τα Magnat Monitor Supreme 102 και κεντρικό το Magnat Monitor Supreme Center 252. Από ενισχυτή ενώ είχα καταλήξει στον Pioneer VSX-832 στα 320 (επαγγελματικό ΦΠΑ) με μεταφορικά από amazon, τώρα βλέπω ότι έχει πέσει στα ακριβώς ίδιο χρήματα ο Yamaha RXV483. Ο Pioneer υποστηρίζει DTS:X και ATMOS 3.1.2 ενώ ο Yamaha όχι, ενώ δεν έχω σκοπό τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον να κάνω χρήση του ATMOS.

Οπότε δεδομένου ότι και οι 2 υποστηρίζουν spotify, wifi, ethernet, bluetooth, HDR10 κλπ. ποιον ενισχυτή μου προτείνετε να επιλέξω ανάμεσα στους 2;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τη δυνατότητα αυτή όντως τη δίνουν οι pioneer αλλά να μην έχεις καθόλου ήχο από τα surround για να έχεις atmos 3.1.2 είναι σαν να έχεις ηχομπάρα με atmos :silly:

Δες αν μπορείς κάποιο μοντέλο με 7 κανάλια για σωστή μελλοντική χρήση atmos.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Τη δυνατότητα αυτή όντως τη δίνουν οι pioneer αλλά να μην έχεις καθόλου ήχο από τα surround για να έχεις atmos 3.1.2 είναι σαν να έχεις ηχομπάρα με atmos :silly:

Δες αν μπορείς κάποιο μοντέλο με 7 κανάλια για σωστή μελλοντική χρήση atmos.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά κατέληξα στον Denon AVR-X1400H.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Έχω μερικές απορίες σχετικά με τις καλωδιώσεις. Η τηλεόρασή μου είναι η Samsung KS7000 55' η οποία έχει ARC.

1) Για να περάσει ο ήχος μέσα από το HDMI χρειάζεται καλώδιο τουλάχιστον HDMI 1.4, σωστά;

2) Για να έχω ήχο 5.1 κλπ από την εφαρμογή Netflix της TV και από τις ταινίες που πιθανόν να βάλω στον player της TV προς τον ενισχυτή, θα περάσει από το HDMI ή πρέπει να χρησιμοποιήσω την οπτική της TV;

3) Καλώδιο μου κάνει 1.5mm ή να πάρω καλύτερα 2.5mm;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έχω μερικές απορίες σχετικά με τις καλωδιώσεις. Η τηλεόρασή μου είναι η Samsung KS7000 55' η οποία έχει ARC.

1) Για να περάσει ο ήχος μέσα από το HDMI χρειάζεται θύρες τουλάχιστον HDMI 1.4, σωστά;

2) Για να έχω ήχο 5.1 κλπ από την εφαρμογή Netflix της TV και από τις ταινίες που πιθανόν να βάλω στον player της TV προς τον ενισχυτή, θα περάσει από το HDMI ή πρέπει να χρησιμοποιήσω την οπτική της TV;

3) Καλώδιο μου κάνει 1.5mm ή να πάρω καλύτερα 2.5mm;

Fixed!
Οι προδιαγραφές (1.3, 1.4, 2.0a) δεν αφορούν τα καλώδια τα οποία έχουν άλλου είδους πιστοποιήσεις (δηλαδή όχι προδιαγραφές).

Επίσης δεν χρειάζεσαι οπτική. Αρκεί το HDMI.
 

papamarg

New member
10 December 2015
41
Καλύτερα να πάρεις τα Dali Spektor, τα έχει και σε προσφορά στο Media Markt. Από ενισχυτές προτιμώ Denon και Yamaha.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή και ηχείων 5.1

Fixed!
Οι προδιαγραφές (1.3, 1.4, 2.0a) δεν αφορούν τα καλώδια τα οποία έχουν άλλου είδους πιστοποιήσεις (δηλαδή όχι προδιαγραφές).

Επίσης δεν χρειάζεσαι οπτική. Αρκεί το HDMI.

Στο καλώδιο τι πάχος να επιλέξω;

Καλύτερα να πάρεις τα Dali Spektor, τα έχει και σε προσφορά στο Media Markt. Από ενισχυτές προτιμώ Denon και Yamaha.

Σίγουρα είναι καλύτερα, αλλά δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα χρήματα αυτή τη στιγμή, οπότε βολεύτηκα με τα Magnat. Τα έχω παραλάβει ήδη. Ο ενισχυτής θα έρθει μέσα στην εβδομάδα.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Επίσης τι είδος καλωδίου να αγοράσω; OFC ή CCA; Το OFC είναι καθαρός χαλκός, άρα ακριβότερο. Θα φανεί η διαφορά στα ηχεία μου ή να πάρω CCA;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Φίλε μου, έχεις μπερδευτεί. Δεν έχουν σχέση αυτά στο πως λειτουργεί το HDMI. Το πάχος πάει συνήθως με το μήκος, θα το δεις κι εσύ ότι τα καλώδια μεγάλου μήκους έχουν μεγαλύτερη διατομή. Το σήμα ή θα κλειδώνει ή δεν θα κλειδώνει και σπανίως ενδέχεται να δεις sparks.

Ούτε μπορεί να σου πει κανένας με σιγουριά αν θα κλειδώνει ή δεν θα κλειδώνει όταν οι απαιτήσεις είναι στο μάξιμουμ του bandwidth, π.χ. HDR με πολυκάναλο ήχο υψηλής ανάλυσης.

Αυτά. Τα υπόλοιπα είναι του αναλογικού κόσμου και δεν έχουν εφαρμογή στο HDMI.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Φίλε μου, έχεις μπερδευτεί. Δεν έχουν σχέση αυτά στο πως λειτουργεί το HDMI. Το πάχος πάει συνήθως με το μήκος, θα το δεις κι εσύ ότι τα καλώδια μεγάλου μήκους έχουν μεγαλύτερη διατομή. Το σήμα ή θα κλειδώνει ή δεν θα κλειδώνει και σπανίως ενδέχεται να δεις sparks.

Ούτε μπορεί να σου πει κανένας με σιγουριά αν θα κλειδώνει ή δεν θα κλειδώνει όταν οι απαιτήσεις είναι στο μάξιμουμ του bandwidth, π.χ. HDR με πολυκάναλο ήχο υψηλής ανάλυσης.

Αυτά. Τα υπόλοιπα είναι του αναλογικού κόσμου και δεν έχουν εφαρμογή στο HDMI.

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αναφέρομαι στο καλώδιο χαλκού που θα συνδέσει τον ενισχυτή με τα ηχεία. Πάνω σε αυτό είναι οι ερωτήσεις για το πάχος και τον τύπο OFC ή CCA. Πες μου την άποψή σου σε παρακαλώ αν μπορείς γιατί θέλω να επιλέξω το σωστό. :)
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Το έχω εδώ και μια εβδομάδα το συστηματάκι στημένο. Μεγάλη αναβάθμιση από τα ηχεία της τηλεόρασης αλλά από την άλλη δεν έχω προηγούμενη εμπειρία για να κάνω συγκρίσεις. Νιώθω όμως ότι λείπει το subwoofer στις ταινίες το οποίο μάλλον θα είναι η επόμενη προσθήκη και έπειτα τα surround. Δυστυχώς ο χώρος είναι περιορισμένος και η τοποθέτηση των ηχείων δεν είναι η καλύτερη.
 

Attachments

  • 20171208_101744.jpg
    20171208_101744.jpg
    97 KB · Views: 252

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Συγνωμη,λιγο ασχετη ερωτηση. Αυτο που φαινεται σαν ορθιο γυαλι αριστερα απο το επιπλο της τηλεορασης, τι ειναι;
Η δυνατοτητα για χαμηλες συχνοτητες σιγουρα λειπει απο την 3 αδα αυτων των ηχειων, οποτε οταν με το καλο παρεις και sub θα ακουσεις σημαντικη διαφορα.
Επισης, τις προστατευτικες γριλιες γιατι τις εβγαλες; για αισθητικο αποτελεσμα;
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Συγνωμη,λιγο ασχετη ερωτηση. Αυτο που φαινεται σαν ορθιο γυαλι αριστερα απο το επιπλο της τηλεορασης, τι ειναι;
Η δυνατοτητα για χαμηλες συχνοτητες σιγουρα λειπει απο την 3 αδα αυτων των ηχειων, οποτε οταν με το καλο παρεις και sub θα ακουσεις σημαντικη διαφορα.
Επισης, τις προστατευτικες γριλιες γιατι τις εβγαλες; για αισθητικο αποτελεσμα;

Το τζάμι είναι από το τζάκι. Ναι, για αυτό τις έβγαλα τις γρίλιες.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Επανέρχομαι ξανά καθώς έχω αποφασίσει να αγοράσω ένα subwoofer.

Ο χώρος του καθιστικού είναι 3.5μ x 5μ αλλά ακριβώς δίπλα είναι ο χώρος της κουζίνας και όλος ο χώρος μαζί είναι 6.5μ x 5μ

Η αγορά θα γίνει μόνο από amazon και τα χρήματα έως 250 το πολύ. Κοιτάζω τα Klipsch R-10SW, το Magnat Subwoofer Monitor Supreme Sub 302A, το Magnat Monitor Supreme Sub 202A και να βάλω μέσα και τα Jamo SUB210 και Mivoc HYPE 10 G2. Εγώ μάλλον κλίνω προς το Klipsch, αν και το Magnat 302 είναι 12άρι αλλά το budget είναι περιορισμένο, όποτε αν για το χώρο μου δεν υπάρχει λόγος για 12άρι, να πάρω το Klipsch (εκτός και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα).

Επίσης για τη σύνδεση με τον X1400 θα χρειαστώ αυτό το καλώδιο;
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Για τέτοιο χώρο ακόμα και το 12άρι είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ!!
Πάρε το μέγιστο δυνατό και μάζευε χρήματα για ένα ίδιο δεύτερο.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Κοίταξα και το 10'' Yamaha NS SW100 αλλά είναι 50W και μου φαίνονται λίγα τα watt..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ θα έλεγα ότι για 15 τ.μ. ακόμα και το 10ιντζο ανοιχτού τύπου θα καλύψει μια χαρά, (εγώ είμαι στα 25 τ.μ. με 10ιντζο κλειστού τύπου που δεν έχει την έκταση ενός ανοιχτού κι οριακά καλύπτομαι αλλά ξέρω ότι θέλω 12ιντζο ανοιχτού), αν μάλιστα στο μέλλον προσθέσει άλλο ένα ίδιο θα είναι σούπερ. Αν δεν έχει τον χώρο στο μέλλον για δεύτερο ας πάει από τώρα σε 12ιντζο πάντα ανοιχτού τύπου, για δύο 12ιντζα σε 15.τ.μ. το θεωρώ υπερβολή. Το αντίστοιχο 12ιντζο της Klipsch είναι σούπερ αν μπορείς να υπερβείς το μπάτζετ και να μη το μετανιώσεις, η απόφαση δική σου.