Interlaced and Progressive in FCPX

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καλησπέρα.

Μετά από καιρό, ξεκίνησα να ξαναφτιάχνω οικογενειακά βιντεάκια στο fcpx αλλά διαπίστωσα κάτι που δεν μου άρεσε: Στο export έβγαιναν interlaced οι τελικές ταινίες. Έφαγα τα λυσακά μου να ψάχνω τι φταίει. Είδα οτι η camera μου (Panasonic HDC-TM700) από παλιά έσωζε σε 1920x1080, 25i δηλαδή interlaced. Όμως οι παλιότερες ταινίες που έφτιαχνα ήταν 1080p στο τέλος (το mp4 ή m4v αρχείο που έκανα export). Τελικά είδα οτι όταν δημιουργείς ένα project έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις τι θα είναι. Είμαι σίγουρος, οτι κάτι άλλαξαν στο πρόγραμμα σ' αυτό το σημείο από την έκδοση που χρησιμοποιούσα πριν κανα 2 χρόνια που ασχολιόμουν έως την τωρινή. Δεν ξέρω γιατί μου ξέφυγε, πάντως τον γάμο του ξαδέρφου μου, τον έκανα interlaced.

Ερώτηση:
Μιας κι έσβησα το project (o βιαστικός), υπάρχει δυνατότητα την τελική ταινία να την μετατρέψω σε progressive κι αν ναι, με τι εργαλεία; (Μήπως είναι χάσιμο ποιότητας να την ξαναβάλω στο fcpx? )

Επίσης αν την πατήσεις και ξεκινήσεις ένα project ως 1080i, υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις export ως 1080p ?