Sony 9005 ή LG b7 oled poll

etien4

Established Member
24 January 2015
184
Παίδες ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2,1400 η Σόνυ 1500 η LG
Η sony πιθανώς Παρασκευή να πάει 1200-1300...θέλω γρήγορα τη γνώμη σας μπας και καταλήξω μέχρι Παρασκευή...ας γίνει σαν poll φαση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Πολυ καλή η 9005 αλλα οι oled του 17 θα υποστηριξουν dolby vision.Αν ο πρωταρχικός σκοπος είναι ταινίες σε καλή ποιότητατοτε ψηφίζω lg b7.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Να το πω διαφορετικά...για ποιο λόγο να πάρει κάποιος LCD όταν υπάρχει oled με τόση μικρή διαφορά τιμής?
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Sony 9005 ή LG b7 oled poll

Να το πω διαφορετικά...για ποιο λόγο να πάρει κάποιος LCD όταν υπάρχει oled με τόση μικρή διαφορά τιμής?
Πλην των μαύρων, σε τι ακριβώς υπερτερούν οι ολεδ έναντι των λεδ.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

ppdc

New member
1 March 2009
48
Re: Απάντηση: Sony 9005 ή LG b7 oled poll

Πλην των μαύρων, σε τι ακριβώς υπερτερούν οι ολεδ έναντι των λεδ.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Γωνίες θέασης.

Επίσης, αν και συγγενεύει με το μαύρο: "σταθερότητα" φωτεινότητας επειδή δεν χρειάζεται να στηριχτούν στο local dimming/ dynamic contrast. Προφανώς παίζει με τον κατασκευαστή, αλλά ή κατά τα άλλα εξαιρετική KS7000 με έχει ΠΕΘΑΝΕΙ όποτε βλέπω σειρά με σκοτεινές σκηνές και υπότιτλους. Η συγκεκριμένη sony έχει βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερο local dimming, οπότε το φαινόμενο θα είναι λιγότερο έντονο.
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Sony 9005 ή LG b7 oled poll

Γωνίες θέασης.

Επίσης, αν και συγγενεύει με το μαύρο: "σταθερότητα" φωτεινότητας επειδή δεν χρειάζεται να στηριχτούν στο local dimming/ dynamic contrast. Προφανώς παίζει με τον κατασκευαστή, αλλά ή κατά τα άλλα εξαιρετική KS7000 με έχει ΠΕΘΑΝΕΙ όποτε βλέπω σειρά με σκοτεινές σκηνές και υπότιτλους. Η συγκεκριμένη sony έχει βέβαια ΠΟΛΥ καλύτερο local dimming, οπότε το φαινόμενο θα είναι λιγότερο έντονο.
Εντάξει δεν θα κάτσεις σε γωνία για να δεις ή να παίξεις παιχνίδι.Η 7000 όντως σε φωτεινότητα υστερούσε σε σχέση με τις 8/9000.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

ppdc

New member
1 March 2009
48
Re: Απάντηση: Sony 9005 ή LG b7 oled poll

ανάμεσα στις δύο, για χρήση υπολογιστή?

Θα φοβόμουν το image retention σε desktop με την OLED. Ίσως αδικαιολόγητα, αλλά και πιο εύκολο θα είναι να το προκαλέσεις, και πιο εύκολο να το διακρίνεις/ να ενοχληθείς.

Εντάξει δεν θα κάτσεις σε γωνία για να δεις ή να παίξεις παιχνίδι.Η 7000 όντως σε φωτεινότητα υστερούσε σε σχέση με τις 8/9000.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Offtopic: Δεν έλειπε η φωτεινότητα, περίσσευε. Όταν το πλάνο δεν είχε υπότιτλο, είχε μια φωτεινότητα Α, μόλις εμφανιζόταν ο υπότιτλος η TV βλέποντας ανοιχτό, λαμπερό χρώμα ανέβαζε φωτεινότητα στις μεσαίες κάθετες "φέτες" του backlight. Όταν κρυβόταν ο υπότιτλος χανόταν πάλι. Μόνες λύσεις να κόψω τους υπότιτλους ή όλο το dynamic contrast (να κόψω το local dimming δεν έκανε διαφορά, αντί να ανεβοκατεβαίνουν φέτες ανεβοκατέβαινε όλο το κάδρο). Κόβοντας το dynamic contrast γινόταν χάλια το HDR αφού για να παίξουν σωστά τα highlights το backlight πρέπει να είναι ψηλά, το οποίο χαλάει πολύ τα μαύρα. Τελικό αποτέλεσμα μύλος.

Για τη γωνία έχει να κάνει με το δωμάτιο και την παρέα. Για ένα φεγγάρι απέναντι στην TV είχε πολυθρόνα, και τον καναπέ στο πλάι (πριν την KS εκεί ήταν μια plasma και πιο πριν μια CRT).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η samsung εχει θεμα με το local dimming. δεν ειναι τυχαιο οτι στο rtings η πανακριβη q7 έχει 1.8/10( και δεν απενεργοποιείται τελέιως) και πέρσι ήταν πάλι πολύ κάτω από τη βάση με την σειρα KS.
η sony έχει εξαιρετικές βαθμολογίες... αφήνω στην άκρη την ZD9 και τη XE93. η "φτηνή" XE9005 παίρνει 6.5/10
φαντάζομαι δεν έχει γίνει μεγάλο θέμα στα τεστ γιατι αγγλια κ αμερικη δεν εχουν υποτιτλους.
 

ppdc

New member
1 March 2009
48
Ρε μήπως έχει θέμα το πάνελ σου;

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Νομίζω το panel δουλεύει καλά (βλ. πχ συμπεριφορά χωρίς υπότιτλους), οι αλγόριθμοι της samsung νομίζω παραείναι aggressive (ή δεν έχουν πρόβλεψη ώστε να μη λαμβάνουν υπόψιν πράγματα που μοιάζουν με υπότιτλους).

Στο λίγο κόσμο που βλέπει και HDR περιεχόμενο και με υπότιτλους νομίζω το ίδιο γίνεται. Απλά το μεγαλύτερο κομμάτι του αγγλόφωνου internet βλέπει χωρίς subs, και οι ελληνόφωνοι προς το παρόν βλέπουμε σχετικά λίγο HDR (4K δισκάκια ελάχιστα, netflix/amazon σε χαμηλά % ακόμα). Τα tech demos δε μετράνε, κατα κανόνα δεν έχουν υπότιτλους.

%$#^$#^ το κάναμε το thread:BDGBGDB55:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 9005 ή LG b7 oled poll

Πλην των μαύρων, σε τι ακριβώς υπερτερούν οι ολεδ έναντι των λεδ.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Ότι μου έρχεται στο μυαλό τώρα:

Μαύρο, contrast, απόκριση, γωνία θέασης.

Και σε όλα τα παραπάνω υπερτερούν κατά ΠΟΛΥ σε σχέση με τις LCD.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γενικα το μονο συν που μπορω να βρώ σε high end μοντελα των LCD (πχ sony XE93) είναι τα 1500 nits φωτεινοτητα. αλλο πλεονεκτημα δεν νομιζω να εχουν οι LCD.
αλλα δε νομιζω να παιρνει κανεις τηλεοραση για να βλεπει ταινιες μερα μεσημερι διπλα σε παραθυρο (εγώ μόνο ίσως καποιες φορες :p )και επισης δεν αφορα αυτο την 9005 που εχει 500-600 nits...θα σου ελεγα να παρεις επεκταση εγγυησης οτι και να παρεις.
 
Last edited:

kokinosx

New member
22 December 2016
28
Μόλις ανακοινώθηκε τιμη black friday για την OLED απο τον Κοτσόβολο στα 1499 ! Πιστεύετε αξίζει αυτή η τιμή ;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
οι τιμες σε ολες τις τηλεορασεις σε βαθος χρονου πεφτουν. όταν βγήκαν οι oled το πολύ να έπεφταν 2000 , τώρα 1500 ε πιθανόν του χρόνου στα 1400 ή 1300 και παει λέγοντας...
αλλά αν περιμένεις ..πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο να περιμένεις :)