Συνδεση σετ ηχειων με Sonos Connect:Amp και Yamaha RX-V773

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

glober

Established Member
4 December 2007
109
Καλησπερα στην παρεα,

Θα ηθελα να συνδεσω τοσο τον Yamaha οσο και το sonos connect:amp στα ηχεια μου ωστε να μπορω να χρησιμοποιω τον πρωτο για να βλεπω ταινιες και το δευτερο για μουσικη.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση για να πετυχω αυτο?

Διαβασα οτι μπορω να χρησιμοποιησω ενα speaker switcher συνδεδεμενο «αναποδα»... δηλαδη τους ενισχυτες συνδεδεμενους στις εξοδους των ηχειων και τα ηχεια στην εισοδο του ενισχυτη. Ισχυει οτι αν εφαρμοσω αυτη την λυση θα πρεπει να εχω μονο τη μια απο τις δυο συσκευες αναμενη?

Αν ναι, το γεγονος οτι το sonos connect ειναι πρακτικα συνεχεια αναμενο δεν δημιουργει προβλημα?

Επισης υπαρχει καποια παρομοια λυση για να συνδεσω και το sub (εκτος απο τα ηχεια) στις δυο συσκευες?

Ευχαριστω

Βαγγελης
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Καλημέρα,

Βλεποντας οτι δεν έχω απαντήσεις μάλλον σας έβαλα δύσκολα οπότε να παραθέσω μία ιδέα που έχω...

Απο τη στιγμή που σε τελική ανάλυση αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε είναι να υπάρχει "κλειστό κύκλωμα" μεταξύ των ηχείων και των δύο ενισχυτών συγχρόνως... δεν υπάρχει κάποιου είδους διακόπτης που να απομονώνει τον ένα απο τους δύο ενισχυτές σε κύκλωμα με τα ηχεία (έστω και εάν πρέπει να έχω τρείς διακόπτες ... δλδ δύο για κάθε ένα απο τα ηχεία και ένα για το SUB).

Δλσ μιλάμε για "απλό" ηλεκτρικό διακόπτη που μεταφέρει το κύκλωμα των ηχείων απο τον ένα ενισχυτή στον άλλο.

Τι λέτε?
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Μήπως να πάρεις το connect και να το συνδέσεις στον ενισχυτή;
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Re: Απάντηση: Συνδεση σετ ηχειων με Sonos Connect:Amp και Yamaha RX-V773

Μήπως να πάρεις το connect και να το συνδέσεις στον ενισχυτή;

Αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη μου αρχικά αλλά δυστυχώς δεν έχει "εξόδους" παρά μόνο για ηχεία...

https://www.sonos.com/en-us/shop/connectamp.html
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνδεση σετ ηχειων με Sonos Connect:Amp και Yamaha RX-V773

Αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη μου αρχικά αλλά δυστυχώς δεν έχει "εξόδους" παρά μόνο για ηχεία...

https://www.sonos.com/en-us/shop/connectamp.html

το connect έχει αναλογική έξοδο που μπορείς να συνδέσεις σε ενισχυτή.
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνδεση σετ ηχειων με Sonos Connect:Amp και Yamaha RX-V77

το connect έχει αναλογική έξοδο που μπορείς να συνδέσεις σε ενισχυτή.


Οι μόνες L/R αναλογικές έξοδοι που έχει το connect:amp γράφουν "in"... αυτές να συνδέσω στον ενισχυτή?

Δεν έχει "L/R out" όπως έχει το "απλό" connect... (συγνώμη αν λέω κάτι αυτονόητο... δεν έχω γνώσεις στο θέμα)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ωστόσο νόημα θα είχε να ακούς από το connect:amp σε άλλο χώρο από εκείνον που είναι ο Yamaha. Και μην περιμένεις κάποια ποιότητα καλύτερη από τον Yamaha με το connect:amp.

Γιατί δεν συνδέεις το connect που έχεις στον Yamaha;
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συνδεση σετ ηχειων με Sonos Connect:Amp και Yam

Οι μόνες L/R αναλογικές έξοδοι που έχει το connect:amp γράφουν "in"... αυτές να συνδέσω στον ενισχυτή?

Δεν έχει "L/R out" όπως έχει το "απλό" connect... (συγνώμη αν λέω κάτι αυτονόητο... δεν έχω γνώσεις στο θέμα)

για το connect μιλάω, για το "απλό" connect όπως γράφεις και όχι για το connect:amp.
παίρνεις το απλό connect, το συνδέεις στον ενισχυτή και παίζεις με τέτοιο setup.
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ωστόσο νόημα θα είχε να ακούς από το connect:amp σε άλλο χώρο από εκείνον που είναι ο Yamaha. Και μην περιμένεις κάποια ποιότητα καλύτερη από τον Yamaha με το connect:amp.

Γιατί δεν συνδέεις το connect που έχεις στον Yamaha;

Σε άλλο χώρο απο αυτόν που έχχω τον ενισχυτή ήδη έχω βάλει τα sonos play:5

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να συνδέσω και τα ηχεία που είναι στον χώρο που είναι ο ενισχυτής στο δίκτυο της sonos... αυτή τη δουλειά ακριβώς σκοπεύω να την κάνω με το connect:amp

Το πρόβλημα είναι οτι το connect:amp δεν βλέπω να έχει τρόπο να συνδεθεί με τον ενισχυτή (φαίνεται να συνδέεται μόνο με ηχεία). Αν κάνω λάθος σε αυτό θα είμαι πολύ χαρούμενος! :music-smiley-005:

Ρίξε μια ματιά στη φωτο της πίσω πλευράς του και μάλλον θα καταλάβεις

https://www.sonos.com/en-us/shop/connectamp.html

Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι θέλω τα ηχεία μου να είναι συνδεδεμένα τόσο με τον ενισχυτή όσο και με το sonos:connect
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Φίλε μου, το έχω δοκιμάσει το σύστημα της Sonos. Και την Playbar και το play 5 το καινούργιο και το connect.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν συνδέεις το connect επάνω στον Yamaha που είναι στον άλλο χώρο; Αφού το connect επικοινωνεί και με τα play:5. Στην ουσία το connect είναι multiroom προενισχυτής. Αυτός λοιπόν συνδέει στο οικο-σύστημα της Sonos τον Yamaha.