Πρόβλημα με Sony KDL-40W4500

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Χθες το βράδυ ανοιγοντας την τηλεόραση, μια SONY KDL-40W4500 είχε εικόνα αλλα όχι ήχο. Επειδή το έχει ξανακάνει κάποιες φορές η λύση ηταν η να κλεισω την τηλεόραση και να την ξανανοίξω η κλείσω τον αποκωδικοποιητη του ΟΤΕΤV και να τον ξανανοίξω. Εκανα και τα δύο αλλα ό ήχος δεν επανηλθε. Γυρισα απο HDMI που ήμουνα σε ΤV να δω αν τα καναλια μέσω κεραιας είχαν ηχο αλλα ειδα ότι είχαν χαθει τα κανάλια . Μπαινω στο μενου για να ξανακάνει ανιχνευση των καναλιών αλλα πριν πατησω για εκ νέου ανίχνευση εμφανίστηκε πίσω απο το μενου ενα καναλι . Θεωρώντας ότι έχει λυθει το πρόβλημα κλείνω το μενού και πάω να κάνω έλεγχο αν όλα τα κανάλια δουλευουν και αν έχει λυθει και το αρχικό πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα ειναι ότι απο εκει και μετά για τα μεν καναλια ΤV ενω βγαζει πληροφοριες λεει οτι δεν ειναι συντονισμενα, για δε την παροκολούθηση OTETV μεσω HDMI τωρα εχω ήχο αλλα όχι εικόνα.
Και το χειρότερο ότι ενώ τα διαφορα μενου επιλογης εισόδου, επιλογης εικόνας δουλευουν δεν ανοίγει με τίποτα το κεντρικό μενου ώστε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Εψαξα μήπως μπορω να κάνω απο επαναφορά με συνδυασμό καποιων πληκτρων αλλά αυτο που βρίκα γαι τις SONY κατασκευασμενες πριν το 2012 στην δικιά μου δεν δούλεψε.
Οποιος γνωρίζει η του έχει τύχει κατι αντιστοιχο ας δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Χθες το βράδυ ανοιγοντας την τηλεόραση, μια SONY KDL-40W4500 είχε εικόνα αλλα όχι ήχο. Επειδή το έχει ξανακάνει κάποιες φορές η λύση ηταν η να κλεισω την τηλεόραση και να την ξανανοίξω η κλείσω τον αποκωδικοποιητη του ΟΤΕΤV και να τον ξανανοίξω. Εκανα και τα δύο αλλα ό ήχος δεν επανηλθε. Γυρισα απο HDMI που ήμουνα σε ΤV να δω αν τα καναλια μέσω κεραιας είχαν ηχο αλλα ειδα ότι είχαν χαθει τα κανάλια . Μπαινω στο μενου για να ξανακάνει ανιχνευση των καναλιών αλλα πριν πατησω για εκ νέου ανίχνευση εμφανίστηκε πίσω απο το μενου ενα καναλι . Θεωρώντας ότι έχει λυθει το πρόβλημα κλείνω το μενού και πάω να κάνω έλεγχο αν όλα τα κανάλια δουλευουν και αν έχει λυθει και το αρχικό πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα ειναι ότι απο εκει και μετά για τα μεν καναλια ΤV ενω βγαζει πληροφοριες λεει οτι δεν ειναι συντονισμενα, για δε την παροκολούθηση OTETV μεσω HDMI τωρα εχω ήχο αλλα όχι εικόνα.
Και το χειρότερο ότι ενώ τα διαφορα μενου επιλογης εισόδου, επιλογης εικόνας δουλευουν δεν ανοίγει με τίποτα το κεντρικό μενου ώστε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Εψαξα μήπως μπορω να κάνω απο επαναφορά με συνδυασμό καποιων πληκτρων αλλά αυτο που βρίκα γαι τις SONY κατασκευασμενες πριν το 2012 στην δικιά μου δεν δούλεψε.
Οποιος γνωρίζει η του έχει τύχει κατι αντιστοιχο ας δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ

Βγαλτα ολα πανω απο την τηλεοραση και την κεραια αστην πεντε λεπτα εκτος μπριζας , μολις μπει στο μενου κανεις επαναφορα ρυθμισεων και βαζεις γλωσσα Αγγλικα απο εκει τρωει κολλημα
κατι με DIGEA παιζει ........
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Να ενημερώσω ότι το πρόβλημα λύθηκε περίπου όπως γράφει ο Panys.
Και λεω περίπου γιατι τις δοκιμές χωρίς ρευμα, χωρίς καμια σύνδεση τις είχα κανει και όχι για 5 λεπτα αλλά με μια ώρα χωρίς αποτέλεσμα.

Λοιπόν αφού είχα κάνει όλα τα παραπάνω και κάποιες αλλες δοκιμές μήπως επανέλθει χωρίς αποτέλεσμα την άφησα . Το πρωί αφου συνενοήθηκα με εργαστήριο για να την πάω έκανα μια τελευταία δοκιμή να την βάλω στην πριζα και οταν έβαλα την κεραια ... εμφάνισε εικόνα και ήχο κανονικά. Απο ένα ελγχο που έκανα ειδα οτι εμφανίζονταν όλα τα καναλια εκτος απο δυο (στη θεση 4 και 5 εδειχνε το όνομα τους χωρις καμια πληροφορια καιι χωρις εικόνα και ήχο) που όταν πήγαινε σε αυτα κολλουσε, ευτυχως όμως προσωρινά και μετα ξαναδουλευε. Σύνδεσα το Media Player και τον αποκωδικοποιητη και επισης δουλευαν κανονικά.
Στην συνέχεια επειδη ειχα τα δυο καναλια που δεν δουλευαν και επειδη η εκ νεου ανιχνευση ενω μου κατεβαζε όλα τα καναλια το καναλι που πήγαινε στην θεση 9 (το Ε) δεν δουλευε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων .
Μετα την επαναφορα το καναλι της θεσης 9 συνεχισε να έχει την ιδια συμπεριφορα αλλα επειδη TV βλεπω μέσω του OTETV δεν με ενοχλει και για να μην πηγαινω και κολησει το διέγραψα. Το περιεργο ηταν αν πηγαινα μεσα απο το μενου το εμφανιζε ενω αν πατουσα τον αριθμό του στο τηλεκοντρολ η με το πανω κατω ειτε τις τηλεοραης ειτε του τηλεκοντρολ δεν δουλευε. Ειπαμε οτι ειναι κατι που δεν με ενοχλει και δεν το δινω σημασια.
Συνοπτικα η τηλεοραση επανηλθε στα φυσιολογικά της μένοντας χωρις τροφοδοσια περίπου ενα 7ωρο ( πόσο ακριβώς χρειάζετε δεν ξέρω, σιγουρα πάνω απο ώρα) και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
 
Last edited:

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
:award:

Εγω οταν της ειχα κανει την πρωτη επαναφορα με Ελληνικα μετα απο μια εβδομαδα κολλησε και ειπα οτι μαλλον ειναι για πεταμα. Στη 2ρη φορα εβαλα Αγγλικα και απο τοτε δουλευει ρολοι ( εχει 2 μηνες )

Πριν 3 χρονια ειχε φαει κεραυνο , εκαψε την μητρικη .... ευτυχως βρηκα ενα σαιτ στην Αγγλια και μου εστειλε κιτ επισκευης , γυρω στα 50-60 ευρω ( Μητρικη , τροφοδοτικο , οδηγους πανελ )
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
:award:

Εγω οταν της ειχα κανει την πρωτη επαναφορα με Ελληνικα μετα απο μια εβδομαδα κολλησε και ειπα οτι μαλλον ειναι για πεταμα. Στη 2ρη φορα εβαλα Αγγλικα και απο τοτε δουλευει ρολοι ( εχει 2 μηνες )

Πριν 3 χρονια ειχε φαει κεραυνο , εκαψε την μητρικη .... ευτυχως βρηκα ενα σαιτ στην Αγγλια και μου εστειλε κιτ επισκευης , γυρω στα 50-60 ευρω ( Μητρικη , τροφοδοτικο , οδηγους πανελ )

Επανέρχομαι στο πρόβλημα
Αφου δουλεψε σωστα για ενα 5μηνο .... ξαναρχισαν τα προβλήματα ...
Αφου εκανα και παλι επαναφορα εγοστασιακών και ενω κατέβαζε όλα τα καναλια δεν δουλευαν αυτα που τα κατεβαζε στις θέσεις 9, 10 και 11 . Οσες φορες και αν εκανα επαναφορα συνέχεια η ιδια συμπεριφορα και επειδη όπως εχω ξαναγράψει βλέπω μέσω του ΟΤΕTV τα διεγραφα απο την λίστα για να μην κολαει η TV οταν τα επιλέγω. Το κακο ειναι οτι δουλευε σωστα για 2-3 ημέρες και μετα αρχιζαν τα προβλημτα...κολήματα ...μαυρη οθόνη με κοκινες σκιες . Αφου εκανα και αλλες φορες επαναφορα στις εργοστασιακες και το πρόβλημα παρέμενε όρισα αν γλώσσα τα Αγγλικα ... απο τότε εχουν περασει 15 ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Ελπ'ιζω αυτο να ηταν η λύση και να συνεχίσει έτσι να δουλευει .
Ευχαριστώ τον Panys που το ανέφερε.