Vu+ uno 4K

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Βρίσκομαι μπροστά σε ένα δίλημμα
Εχω έναν vu solo2 και έναν vu zero
Επίσης η τηλεοράσεις μου είναι απλώς HD, δεν έχω (ακόμη 4Κ)
Μου δόθηκε η δυνατότητα να αντικαταστήσω το zero και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός 4κ.
Ξέρω, είναι νωρίς και δεν έχω ακόμη την ανάλογη τηλεόραση, αλλά επίσης σκέφτομαι ότι με τιμή 260 (που βρίσκω στο skroutz) τον uno4k ΔΕΝ είναι απαγορευτική η επιλογή ενός 4Κ που στην τελική θα είναι πολύ πιο future proof σε σχέση με τον zero..

EDIT: βρήκα και αρκτεά χαμηλότερες τιμές από εξωτερικό με επιλογές όμως που δεν κατανοώ, όπως
1) DVB-C FBC tuner
2) DVB-S2 FBC Tuner, και δεν ξέρω τι χρειαζόμαστε..

Ηθελα να ρωτήσω για τον συγκεκριμένο όμως

Θα έχω καλύτερη εικόινα σε HD από τον zero ή από τον solo2?
Θα έχω αντίστοιχα καλή υποστήριξη όπως έχω μέχρι τώρα με blachole και αντίστοιχη εγκατάσταση plugs και emus?
Ανοίγω ποστ γιατί ακόμη και το νήμα του solo2 έχει γίνει νήμα.... για τα πάντα και θεωρώ ότι είναι καλό κάθε δέκτης να έχει τον δικό του τόπο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

ΥΓ ΚΑΙ τον solo2 4K βρίσκω με τιμές λίγο πιο πάνω από τα 300 και πραγματικά αναρωτιέμαι εάν αξίζει ο σολο η ο uno)
 
Last edited:

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
1) DVB-C FBC tuner
2) DVB-S2 FBC Tuner

-C: καλωδιακός δέκτης
-S2 FBC, δορυφορικός, μπορει να αναπαραγει ταυτοχρονα καναλια απο διαφορετικους transponders

Η αποψη μου ειναι πως με αυτους τους (εξαιρετικους) δεκτες που ηδη έχεις, δε χρειαζεται αλλαγή για το 4Κ, μιας και δε θα δεις καμια αλλαγή στα μη-4Κ καναλια. Υπάρχει περιορισμενη διαθεσιμότητα καναλιών και δεν εχεις τηλεοραση για να το εκτιμησεις.

Σκεψου πως οταν παρεις 4Κ τηλεοραση, αυτή θα έχει (κατά πασα πιθανότητα) ενσωματωμένο dvb-s2 δεκτη που θα μπορει να αναπαραγει τα 4Κ fta. Ωστόσο, αν θελεις να παιξεις με 4Κ οπως και να έχει, θα ελεγα να το κανεις φτηνά, με κάποιον απο τους android δεκτες που εχουμε παρουσιάσει στη κατηγορια.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
-C: καλωδιακός δέκτης
-S2 FBC, δορυφορικός, μπορει να αναπαραγει ταυτοχρονα καναλια απο διαφορετικους transponders

Η αποψη μου ειναι πως με αυτους τους (εξαιρετικους) δεκτες που ηδη έχεις, δε χρειαζεται αλλαγή για το 4Κ, μιας και δε θα δεις καμια αλλαγή στα μη-4Κ καναλια. Υπάρχει περιορισμενη διαθεσιμότητα καναλιών και δεν εχεις τηλεοραση για να το εκτιμησεις.

Σκεψου πως οταν παρεις 4Κ τηλεοραση, αυτή θα έχει (κατά πασα πιθανότητα) ενσωματωμένο dvb-s2 δεκτη που θα μπορει να αναπαραγει τα 4Κ fta. Ωστόσο, αν θελεις να παιξεις με 4Κ οπως και να έχει, θα ελεγα να το κανεις φτηνά, με κάποιον απο τους android δεκτες που εχουμε παρουσιάσει στη κατηγορια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Τελικώς, λόγω προσφοράς τελευταίας στιγμής, τον αγόρασα με λιγότερα από 200 ευρώ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά. Και φυσικά αγόρασα τον S2.
Συνεπώς, ενόψει της αλλαγής, δεν υπήρξε ουσιαστικό δίλημμα, δεδομένης της μικρής διαφοράς κόστους..
Εντυπώσεις, θα ανεβάσω μόλις τον παραλάβω...
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Κωστή, ο zero παραμένει ενεργός, μιας και είναι πραγματικα διαμάντι.. Θα τον δώσω σε δικό μου άνθρωπο προς αντικατάσταση DM800....
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Μερικές εντυπώσεις, μιας και ΜΟΛΙΣ τον εγκατέστησα και εβαλα το τελευταιο blackhole
Η ταχύτητα στο ζαπιγκ, ιδιίως στην digea είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ
Επίσης, η εικόνα σε 4Κ, την οποία όμως βλέπω στην σεμνή και ταπεινή (ΠΟΛΥ καλύτερη όμως από οποιαδήποτε άλλη έχω δει, όπως έχω γράψει) 6200 μου, είναι ΠΟΛΥ καλή. Αναμενόμενο θα μου πείτε. Εχω πάντως την αίσθηση ότι είναι καλύτερη έστω κάνοντας downscaling σε σχέση με την "απλή" (που φτασαμε) 1920 εικόνα..

ΠΟλύ καλή αγορά και για την τιμη της και για ότι δίδει..
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Ξέρω ότι δεν ποστάρω στο κατάλληλο σημείο, αλλαδ εν ξέρω που αλλού να το ρωτήσω.
Θέλω να αντιγράψω από τον σκληρό δίσκο του solo2 που είναι mounted στο media/hhd και συγκεκριμένα τα αρχείο εντός του media/hdd/movies στον εξωτερικό usb δίσκο μου που έχω κάνει mount στον solo2 στο media/cf.
Ε, να πάρει η ευχή, ΔΕΝ μπορώ να το κάνω με τίποτα αντιγραφή..
Δοκίμασα στο terminal με εντολή
cp/media/hdd/media /media/cf
αλλα τίποτα..
Χειροκίνητα πάλι δεν γίνετια τίποτα.
Εχει γεμίσει ο σκληρός και έχουν περάσει χρόνια από τότε που τον είχα αδειάσει και δεν θυμάμαι πως γίνεται...
Καμία βοήθεια??
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Με ftp δοκιμασες; Αν δεν εχεις καποιο προγραμμα (θα προτεινα παρα πολύ το filezilla ftp client) δοκιμασε στη διευθυνση του windows explorer to ftp://[email protected]

Δε θυμαμαι τον default κωδικο του BH. Πρεπει να είναι ή κενό, ή vuplus ή dreambox
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Κωστή με ftp 200 gb θα μεταφέρονται... μέχρι αύριο...
Λογικά, υπάρχει λύση όπου στην ουσία από την στιγμή που γίνεται mount του σκληρού στον vu+ αντιγράφεται απευθείας και ταχύτατα...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Κωστή με ftp 200 gb θα μεταφέρονται... μέχρι αύριο...
Λογικά, υπάρχει λύση όπου στην ουσία από την στιγμή που γίνεται mount του σκληρού στον vu+ αντιγράφεται απευθείας και ταχύτατα...

1000αρι δεν είναι το δίκτυο στον solo2? Με USB θα έχεις μικρότερες ταχύτητες
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ναι βρε, όχι να τα τραβηξεις σε υπολογιστή. Απο το ftp interface σε υπολογιστή να κανεις τη μεταφορα απο το media/hhd στο media/cf.

Παρεπιπτοντως, για να σιγουρευτείς πως ψαχνεις σωστά τον εξωτερικό σκληρό (ή πως εχει γινει σωστα το mounting), βαλε απο τα windows ενα τυχαιο αρχειο στον σκληρο, το οποιο να τσεκαρεις αν υπαρχει μετα που θα κανεις mount τον σκληρο στον solo2. Αληθεια, τι filesystem ειναι ο σκληρος;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Σωστός ο leo.. πλην όμως δυστυχώς ΜΟΝΟ ασύρματα συνδέεται ο υπολογιστής (macbok air...)
οπότε....

Με blackhole 3.0.3 μόλις δοκίμασα ένα αρχείο 350mb αντιγραφή στο USB από το σκληρό και έγινε μια χαρά από το filebrowser
Επίσης δοκίμασα και με samba αλλά συμπεριφέρεται σαν 100αρι με max 11.5mbs
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Δουλεύω 6.2 openatv με τις τελευταίες ενημερώσεις,
Εντούτοις, ενώ ειναι εξαιρετικό image παρατηρώ ότι η ταχύτητα του zapping στα κανάλια έχει ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση (μέχρι και 4")
Θυμάμαι ότι όταν δούλευα με ΒΗ η ταχύτητα αλλαγής καναλιών ήταν εντυπωσιακή..
Αντίστοιχα στο solo2 με ίδιο λειτουργικό η ΡΟΗ αλλαγής καναλιών ειναι κανονική/...

Έψαξα να δω αν φταίει κάποιο Σκίν η αν φταίει κάποια ρύθμιση του tuner αλλά μπα..
Έχω και usb εξωτερικό τούνερ για digeaγια την ιστορία. Επίσης έβγαλα picons.. δουλεύω Oscam, δεν ξερω αν φταίει αυτο...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Δουλεύω 6.2 openatv με τις τελευταίες ενημερώσεις,
Εντούτοις, ενώ ειναι εξαιρετικό image παρατηρώ ότι η ταχύτητα του zapping στα κανάλια έχει ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση (μέχρι και 4")
Θυμάμαι ότι όταν δούλευα με ΒΗ η ταχύτητα αλλαγής καναλιών ήταν εντυπωσιακή..
Αντίστοιχα στο solo2 με ίδιο λειτουργικό η ΡΟΗ αλλαγής καναλιών ειναι κανονική/...

Έψαξα να δω αν φταίει κάποιο Σκίν η αν φταίει κάποια ρύθμιση του tuner αλλά μπα..
Έχω και usb εξωτερικό τούνερ για digeaγια την ιστορία. Επίσης έβγαλα picons.. δουλεύω Oscam, δεν ξερω αν φταίει αυτο...

Αυτό με την καθυστέρηση συμβαίνει και στο solo2 όταν η μνήμη έχει γεμίσει και έχει ελεύθερη λιγότερη από 50mb (σε blackhole), κάνω ένα reboot και όλα δουλεύουν ξανά πως πρέπει, μέχρι να ξανά γεμίσει και πάλι από την αρχή, δεν ξέρω αν φταίει το ότι το δουλεύω πολύ για streaming σε ένα raspberry pi
Το site του blackhole σας δουλεύει? Εδώ και καιρό δεν μου ανοίγει