All in One 5.1

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Καλησπέρα. Αποφάσισα να πάρω τελικά την sony xe8596. Θέλω να την συνδιάσω με ένα εισαγωγικό all in one 5.1 με τα ρέστα που έμειναν, δηλαδή 500 περίπου.
Δεν το έχω ψάξει καθόλου. Τι πρέπει να προσέξω; Για το SONY BDV-N7200WB Black ή το SONY BDV-E6100 με βλέπω.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Την πήρα τελικά. Την άλλη εβδομάδα η παράδοση. Για το θέμα ήχου έχουμε καμία γρήγορη λύση;
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Η ιστορία της ζωής μου. Ξεκινάω με την ιδέα να αγοράσω κάτι εισαγωγικό. Αν δεν κάνω κίνηση άμεσα, το ψάχνω και συνεχώς ανεβάζω το κόστος.
Μία από τα ίδια τώρα. Dolby Atmos διαβάζω και ψάχνομαι...

Άρα για να μην πολυλογώ (αφού και εσείς από ότι φαίνεται το all in one δεν το έχετε σε εκτίμηση), πάμε σε "χτιστό".

Ενισχυτή λέω τον Denon AVR-X1400H. Θα αρχίσω με δύο ηχεία με σκοπό να στήσω 5.1.2

Καμία συμβουλή; Το δωμάτιο είναι μεγάλο αλλά εκεί που θα μπει η τηλεόραση είναι ορθογώνιο 4 μέτρα επί 3.

Υ.Γ. υλικό dolby atmos υπάρχει; Η xe8596 θα το γυρίζει στον ενισχυτή από πχ το netflix;
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Το arc του hdmi στον Denon AVR-X1400H είναι απλό δεν παιρνάει Atmos τουλάχιστο στα χαρτιά...
Ατμό θα έχεις από οποιαδήποτε εξωτερική πηγή σε μία από της hdmi εισόδους του.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Το hdmi είναι το μοναδικό μέσο που περνάει δηλαδή. Από οπτικές κλπ τίποτα;
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Απάντηση: All in One 5.1

Το arc του hdmi στον Denon AVR-X1400H είναι απλό δεν παιρνάει Atmos τουλάχιστο στα χαρτιά...
Ατμό θα έχεις από οποιαδήποτε εξωτερική πηγή σε μία από της hdmi εισόδους του.

Αντε παλι αυτο το arc....με κυνηγαει μου φαινεται...
Για να παρουμε τα καλουδια atmos, hd-dts κτλ απο NETFLIX ή απο σκληρο καποιο αρχειο μεσω του player της τηλεορασης θελουμε παλι arc συνδεση????
Σε ενισχυτη δηλαδη τα καλα μπορουμε να τα παρουμε μονο απο εξωτερικη πηγη και οχι απο την τηλεοραση???
Το native 4K ? Mια απο τα ιδια???
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Απάντηση: Re: Απάντηση: All in One 5.1

Το hdmi είναι το μοναδικό μέσο που περνάει δηλαδή. Από οπτικές κλπ τίποτα;

Οποιοσδήποτε ήχος πάνω από 5,1 θέλει HDMI
Όχι ότι δεν περνάει ήχος από οπτική, απλά θα έχεις ''απλό'' dolby - dts




Αντε παλι αυτο το arc....με κυνηγαει μου φαινεται...
Για να παρουμε τα καλουδια atmos, hd-dts κτλ απο NETFLIX ή απο σκληρο καποιο αρχειο μεσω του player της τηλεορασης θελουμε παλι arc συνδεση????
Σε ενισχυτη δηλαδη τα καλα μπορουμε να τα παρουμε μονο απο εξωτερικη πηγη και οχι απο την τηλεοραση???
Το native 4K ? Mια απο τα ιδια???

Βασικά το arc πρέπει να υπάρχει σε τιβι και ενισχυτή ώστε η έξοδος του ενισχυτή που πάει στη τιβι να μπορεί να δεχτεί ήχο από τη τιβί. Και ναι μόνο από την hdmi περνάνε τα ''HD'' φορμά ήχου , αλλά για να στείλεις τέτοιο ήχο από τη τιβί πρέπει να χει eARC το hdmi της και για να δεχτεί τέτοιο ήχο ο ενισχυτής πρεπει να χει και ή συγκεκριμένη εξοδός του eARC
To Dts hd master audio - Dolby digital true hd πάντως θεωρητικά περνάει κανονικότατα από το απλό arc
 
Last edited:

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Ο Denon AVR-X1400H έχει μόνο 10 διαφορά. Δεν είναι καλύτερος;

Επίσης τα dali zensor 5 για μπροστά και τα 3 πίσω νομίζω πως θα είναι τέλεια.
Αυτά: https://www.mediamarkt.gr/el/product/_jamo-s-626-hcs-black-1206428.html
που είναι και ποιο φτηνά θα έχουν τραγική διαφορά;

Λέω να αρχίσω χωρίς το sub και τα atmos.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Εξαιρετικη τιμη για σημερα για τον 2400Η αν τον παρεις απο εδω..
Τον μικρο εγω αν τον επερνα θα τον εφερνα απο amazon.de στα 333
Οποιον και να επιλεξεις ομως 'λαθος´δεν θα εισαι...
Αν σε περνει παρε τον 2400Η
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: All in One 5.1

Οποιοσδήποτε ήχος πάνω από 5,1 θέλει HDMI
Όχι ότι δεν περνάει ήχος από οπτική, απλά θα έχεις ''απλό'' dolby - dts

To Dts hd master audio - Dolby digital true hd πάντως θεωρητικά περνάει κανονικότατα από το απλό arc

Nope. Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Από οπτική περνάει ήχος "παραπάνω από 5.1" και για DTS HD MA - D. True HD θέλεις και εκεί eARC.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Λοιπόν, ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας.

Επειδή όμως δεν είμαι έτοιμος και γρήγορες κινήσεις δεν μπορώ να κάνω, παρήγγειλα τώρα το SONY BDV-E2100 για να αρχίσω με κάτι και αρχίζω διάβασμα για να φτιάξω ένα σοβαρό σύστημα για τα Χριστούγεννα.
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Το έβαλα προχτές (SONY BDV-E2100) και... αν είναι αυτό 1000watt εγώ είμαι...

Τέλος πάντων ήξερα πως παίρνω κάτι για λίγο μέχρι να στήσω κάτι σοβαρό.

Με μια πρόταση να μου πως έχω ήχο λίγο καλύτερο από της tv, παρόλα αυτά είναι πολύ χαμηλός.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λοιπόν, ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας.

Επειδή όμως δεν είμαι έτοιμος και γρήγορες κινήσεις δεν μπορώ να κάνω, παρήγγειλα τώρα το SONY BDV-E2100 για να αρχίσω με κάτι και αρχίζω διάβασμα για να φτιάξω ένα σοβαρό σύστημα για τα Χριστούγεννα.

Κρίμα δεν είναι να χαλάς τσάμπα λεφτά απ τη στιγμή που μόνος σου κατάλαβες ότι το all in one δεν μπορεί να φτάσει το επίπεδο ενός σετ ξεχωριστού ενισχυτή και ηχεία και μάλιστα το σετ που σου προτάθηκε ήταν πολύ καλή ευκαιρία;
 

gmorfeas

New member
22 October 2017
54
Σαφώς και έχεις δίκιο. Ήξερα όμως τι θέλω να κάνω για και έδωσα μόνο 200 ευρώ με το ΦΠΑ (λιγότερα από ένα καλό ηχείο) γιατί ήξερα πως θα είναι για λίγο και θα κρατήσω και το bluray player για μετά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μα η αγορά σου θα είχε νόημα αν ήταν για πολύ, για λίγο είναι κρίμα που δεν έκανες υπομονή και ουσιαστικά πέταξες λεφτά, τέλος πάντων εσύ ξέρεις, το blue ray έβρισκες και με 50 ευρώ.