Τα κανάλια της ΕΡΤ στον HellaSat 39E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι.

ΗellaSat 39E

12224 H 13383 dvbs2/qpsk 3/4

ERT1 - ERT2 - ERT3 - ERT HD - VOULI


12242 Η 13383 dvbs2/qpsk 3/4

ERT1 - ERT2 - ERT3 - ERT HD - VOULI

Ανοίγουν με το κλειδί που ανοίγει και στις 3Ε.

Νέος στο enigma2. Aν θέλει κάποιος ας μου πει με pm πως θα ανοίξει σε VU DUO2 με BlackHole σε oscam.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Ευχαριστα νεα. Σειρα της digea τωρα να μετακομισει και αυτη. Τι ισχυ σηματος εχεις? Δυστηχως εγω εχω περιπου 8.7db. Για τα κλειδια δεν μπορω να βοηθησω.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Mπορώ να δω το σήμα σε db στον Vu ; Με τα κλειδιά τα άνοιξα όλα εκτος απο την ΕΡΤ1. Δεν μπορώ να καταλάβω.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Το σημα που εχω ειναι 54% (8.7db) στα καναλια αυτα. Στον 3.1ε τα ανοιγα, στον 39ε δεν εχω δοκιμασει ακομα. Στον vu+ δεν γνωριζω πως βλεπεις το σε db δεν εχω τετοιον δεκτη, ειναι θεμα λογισμικου.
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Ετοιμασίες της ΕΡΤ για την διανομή των προγραμμάτων της από τον Hellas Sat 3 και σε HD


Δοκιμαστικές εκπομπές στον Hellas Sat 3 διεξάγει η ΕΡΤ, στα πλαίσια της έναρξης τροφοδοσίας των επίγειων αναμετοδοτών ψηφιακής τηλεοπτικής και ραδιοφωνικής εκπομπής. Οι δοκιμές πραγματοποιούνται στην συχνότητα 12.224H και 12.242Η του Hellas Sat 3 στις 39 μοίρες ανατολικά.

Πληροφορίες λένε ότι η ΕΡΤ θα χρησιμοποιήσει δύο συχνότητες στον Hellas Sat 3 για τη διανομή των προγραμμάτων της, και συγκεκριμένα την συχνότητα 12.224 για το stream που θα μεταδίδει τα τηλεοπτικά προγράμματα ΕΡΤ1, ΕΡΤ2 και τις αντίστοιχες εκδόσεις υψηλής ευκρίνειας ERT1HD, ERT2HD, καθώς και τα ραδιοφωνικά προγράμματα Πρώτο, Δεύτερο, Τρίτο, ERASport, Kosmos, Voice of Greece, σε ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων 190kbps, ενώ η δεύτερη συχνότητα 12.242 θα χρησιμοποιηθεί για την αναμετάδοση της EΡΤ3, ERT3HD, Βουλή, Euronews, και όλων των ραδιοφωνικών προγραμμάτων της ΕΡΤ (συμπεριλαμβανωμένων των 17 περιφερειακών). Στην συχνότητα αυτή θα ανεβούν στο μέλλον τα ψηφιακά ραδιόφωνα, που θα είναι σε σύστημα DAB+. Το DAB+ μπορεί να συνυπάρξει με τα άλλα κανάλια μέσω μετάδοσης Multistream, για αυτό και η μετάδοση από αυτή τη συχνότητα θα είναι σε Multistream.

Όσο αφορά την μετάδοση των προγραμμάτων της ΕΡΤ από τις 3 μοίρες ανατολικά θα συνεχιστεί για όσο διάστημα θα συνεχίζεται η τροφοδοσία των 42 κέντρων εκπομπής της ΕΡΤ σε συνεργασία με την Digea, η οποία δεν σκοπεύει να μεταφερθεί στις 39 μοίρες ανατολικά. Αλλαγή προβλέπεται να γίνει και στα κλειδιά BIS που χρησιμοποιεί η ΕΡΤ για την κρυπτογράφηση των προγραμμάτων της.

https://digitaltvinfo.gr/news/news/...ogrammaton-tis-apo-ton-hellas-sat-3-kai-se-hd
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Τα κανάλια της ΕΡΤ στον HellaSat 39E

Mπορώ να δω το σήμα σε db στον Vu ; Με τα κλειδιά τα άνοιξα όλα εκτος απο την ΕΡΤ1. Δεν μπορώ να καταλάβω.

Με blackhole μόνο %, με open pli μπορείς, αν θυμάμαι καλά τα 16db ή 17db είναι 100%