15 βίντεο με.... 300

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Φίλος μου, μου είπε πως γνωστός του βιντεολήπτης ( ; ) του εδωσε προσφορά για γύρισμα-μοντάζ, 15 βίντεο με 300 ! aka 20 /βίντεο.

Κι εγω ρωτάω, θα δωσει 10 ευρω για τις βενζίνες του, θα ερθει να κάνει γυρισμα για 5 και μοντάζ για άλλα 5 ; Ενα 7λεπτο βίντεο που του έκανα εγω του είχα παρει χαριστικά 150 , επειδή ηταν φιλος. Τα βίντεο ειναι για το youtube και χρειάζονται αρκετά cut και σίγουρα 3-7 ωρες μοντάζ. Θα ξεχάσω κι αυτα που ξέρω σε λιγο...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Ότι θές ακούς πλέον.
Γύρισμα με drone 20 λεπτών, φέτος το καλοκαίρι για λογαριασμό μεγάλου ξενοδοχείου, 150 ..
Με μοντάζ, μουσική, γερμανικούς υπότιτλους και... και ...και....
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Drone + γυρισμα με καμερα + μοντάζ για ξενοδοχείο: 500 , στη Χαλκιδική. Μου το είπαν πριν κανενα 2μηνο και μου φάνηκε νορμάλ τιμή αυτη. Δε ξερω αν κάνω λάθος επειδή γνωρίζω μονο "κανονικές" τιμές για φωτο γαμου-βαπτισης. Και νομίζω δηλαδή οτι εκει κινείται το πράγμα. Για ενα γύρισμα πόσο να τον χρεώσεις; 3-4 ωρες γυρισμα+μοντάζ με τελικο βιντεο 5-7 λεπτά. Ποια ειναι τα νορμάλ πλαίσια;
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Πλεον μεσω κρισης δεν υπαρχουν νορμαλ πλαισια ,οι τιμες εχουν πεσει πολυ γιατι υπαρχει πολυς ανταγωνισμος απο επαγγελματιες και ΜΗ ,καθως και ο εξοπλισμος εχει φθηνηνει αρκετα...Το αποτελεσμα ειναι οπως σε ολους σχεδον τους τομεις της παροχης υπηρεσιων οτι ενω ο πελατης ωφελειται τιμολογιακα πολλες φορες ακομα και το μικρο αντιτιμο δεν αντιστοιχει στο αποτελεσμα ... Αν θελουμε καλο αποτελεσμα υπαρχουν ακομα σοβαροι επαγγελματιες (εχουν αναγκαστει και αυτοι να μειωσουν τις τιμες τους) αλλα πρεπει να το ψαχνουμε λιγο παραπανω ...
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Οι ποιοτικοί δε σκοτώνουν τις τιμές όλα πρέπει να πληρώνονται εξοπλισμός βοηθοί έξοδα και προσωπική αμοιβή.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Συμφωνώ με οσα λετε. Μιλάω για νορμάλ πλαίσια εντος κι εκτος κρίσης. Εντός κρίσης εγω για να φέρω Β' φωτογράφο στις βαπτίσεις που καλύπτω δίνω 150 και για βιντεο ακόμη 150 . Έχει άτομα που πάνε για 30-50 ευρω ομως οπως είπατε με αμφιβόλου ποιότητας αποτέλεσμα. Για αυτο ρωτάω για τα νορμάλ πλαίσια. Επειδή κάποια στιγμή είπα οτι με κούρασαν οι γάμοι, θα γυρίσω στο βίντεο οπου ανήκω υποτίθεται κανονικά (σαν φοιτητης εικονοληψίας) αλλα ποτέ δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά μιας και εξ αρχής ξεκίνησα με φωτογραφίσεις. Αν θυμάμαι καλα, (ΑΝ θυμάμαι καλα ξαναλέω) εικονολήπτης γνωστού καναλιού μου ειπε πως για ρεπορτάζ το 8ωρο ο εικονολήπτης με δική του κάμερα μπορεί να χτυπήσει τα 200 . (τωρα εντος εκτος κρισης δε ξερω δε θυμαμαι)
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Συμφωνώ με οσα λετε. Μιλάω για νορμάλ πλαίσια εντος κι εκτος κρίσης. Εντός κρίσης εγω για να φέρω Β' φωτογράφο στις βαπτίσεις που καλύπτω δίνω 150 και για βιντεο ακόμη 150 . Έχει άτομα που πάνε για 30-50 ευρω ομως οπως είπατε με αμφιβόλου ποιότητας αποτέλεσμα. Για αυτο ρωτάω για τα νορμάλ πλαίσια. Επειδή κάποια στιγμή είπα οτι με κούρασαν οι γάμοι, θα γυρίσω στο βίντεο οπου ανήκω υποτίθεται κανονικά (σαν φοιτητης εικονοληψίας) αλλα ποτέ δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά μιας και εξ αρχής ξεκίνησα με φωτογραφίσεις. Αν θυμάμαι καλα, (ΑΝ θυμάμαι καλα ξαναλέω) εικονολήπτης γνωστού καναλιού μου ειπε πως για ρεπορτάζ το 8ωρο ο εικονολήπτης με δική του κάμερα μπορεί να χτυπήσει τα 200 . (τωρα εντος εκτος κρισης δε ξερω δε θυμαμαι)
Δυστυχως τα τελευταια χρονια (επειδη δουλευω στον συγκεκριμενο χωρο) εικονοληπτης η ηχοληπτης (με χρονια εργασιας και εμπειριας) αμειβεται σαν freelancer (χωρις εξοπλισμο ) με μεροκαματο απο 35-45ευρω για 8ωρο ...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Δυστυχως τα τελευταια χρονια (επειδη δουλευω στον συγκεκριμενο χωρο) εικονοληπτης η ηχοληπτης (με χρονια εργασιας και εμπειριας) αμειβεται σαν freelancer (χωρις εξοπλισμο ) με μεροκαματο απο 35-45ευρω για 8ωρο ...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαυρα μαντάτα μου 'φερες.... :frusty:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τιμές για Θεσσαλονίκη είναι 40ε μεροκάματο για υδραυλικό και ηλεκτρολόγο (βοηθό). Αυτά είναι συνήθως τα χρήματα που δίνει το αφεντικό ηλεκτρολόγος/υδραυλικός στον βοηθό του. Όταν πάρεις τηλέφωνο επειδή έχεις πχ υγρασία σε έναν τοίχο και έρθει ο άνθρωπος να στο φτιάξει αν κάνει πχ 2 ώρες περιμένετε να σας ζητήσει πχ 5 ευρό;

Δηλαδή για να πάρουμε για παράδειγμα τα υδραυλικά ενός μικρού σπιτιού: Μπορεί εσύ να θες υδραυλικά καινουργια σε όλο το σπίτι + εγκατάσταση αερίου (ας πούμε ότι τον λέβητα και τα αναλώσιμα τα εχεις αγοράσει μόνος σου) , αν ο μάστορας είναι τσακάλι μπορεί να στα τελειώσει και σε 3 μέρες. Περιμένεις να σου ζητησει π.χ. 120 ευρό για την συνολική δουλειά επειδή το μεροκάματο του βοηθού είναι 40ε?

Δεν πάει έτσι, ο άνθρωπος είναι ελεύθερος επαγγελματίας και ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όσο πιστεύει ότι αξίζει, αν κρίνεις ότι είναι πολλά δεν τον πληρώνεις και πας σε κάποιον που ζηταει λιγότερα. Αλλα μεροκάματο τιμ, ή χρονοχρέωση μονό σε κανένα χωριό ή αν είναι πολύ φίλος ο άνθρωπος θα σου πει δώσε κάτι για τους.
 
Last edited:

sonic1

Banned
24 November 2017
3
Άλλο είναι το θέμα. Έχω δει φωτογραφίες φτηνού φωτογράφου με 50 ευρώ να αξίζουν 300 ευρώ αμοιβή, και φωτογράφου που πήρε 300 ευρώ αμοιβή να μην αξίζουν ούτε 50! Σε βάφτιση εννοώ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Φαντάζομαι βλέπεις τις δουλείες του πριν τον προτιμήσεις και αν σου αρεσει αυτό που βλέπεις προχωράς. Το θέμα της φωτογραφίας /βίντεο είναι και λίγο πονεμένο, επειδή τώρα ο καθένας μπορεί με μια full αυτόματη μηχανή να βγάλει σχετικά αξιοπρεπείς φωτογραφίες και βιντεο, έχουμε γεμίσει "φωτογράφους" .
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Φαντάζομαι βλέπεις τις δουλείες του πριν τον προτιμήσεις και αν σου αρεσει αυτό που βλέπεις προχωράς. Το θέμα της φωτογραφίας /βίντεο είναι και λίγο πονεμένο, επειδή τώρα ο καθένας μπορεί με μια full αυτόματη μηχανή να βγάλει σχετικά αξιοπρεπείς φωτογραφίες και βιντεο, έχουμε γεμίσει "φωτογράφους" .
Αυτο οχι απλα επιβαλεται εννοειται ...Εχω προσωπικο παραδειγμα συγγενη στην επαρχια που με το ζορι εβγαλε το Λυκειο δουλευει σαν οδηγος σε καποια επιχείρηση και part time κανει τον βοηθο φιλου του επαγγελματια φωτογραφου / εικονοληπτη σε γαμο/βαπτισεις ενιοτε οταν πεφτουν πολλες δουλιες εκτελει και χρεη εικονοληπτη ...Συμπερασμα ...Δεν θα εμπιστευομουν μια τετοια προσωπικη και μη επαναληψημη στιγμη της ζωης μου σε τετοια χερια οσο και φθηνα να μου στοίχιζε .

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Το επίπεδο του (επαγγελματία) φωτογράφου φαίνεται από τις προηγούμενες δουλειές του. Οταν παρουσιάζει το folder του τότε καταλαβαίνει και ο πελάτης τον βαθμό του επαγγελματισμού & το επίπεδο ποιότητας του αποτελέσματος και μπορεί να αποδεχθεί και την ανάλογη τιμή.

(NikTsel : Να υποθέσω ότι σε λένε Νίκο Τσέλιο? το γνωστό φωτογραφείο στο κέντρο?)
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Το επίπεδο του (επαγγελματία) φωτογράφου φαίνεται από τις προηγούμενες δουλειές του. Οταν παρουσιάζει το folder του τότε καταλαβαίνει και ο πελάτης τον βαθμό του επαγγελματισμού & το επίπεδο ποιότητας του αποτελέσματος και μπορεί να αποδεχθεί και την ανάλογη τιμή.

(NikTsel : Να υποθέσω ότι σε λένε Νίκο Τσέλιο? το γνωστό φωτογραφείο στο κέντρο?)
Οχι καμια σχεση...Ειμαι στον τηλεοπτικο χωρο αλλα σε διαφορετικο τομεα απλα συνεργαζομαι καθημερινα με τους συναδελφους της εικονας και του ηχου οποτε μοιραζομαστε τα προβλήματα μας...☺

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
NikTsel, δηλαδή το μοντάζ μιας τηλεοπτικής εκπομπής πάει 50 ; (αν υποθέσουμε πως γράφει απο πολυκάμερο σε κονσόλα απ' ευθείας και μετά μοντάρεις μονο τυχόν λάθη και τα βίντεο που πέφτουν).
Θα τρελαθούμε...
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Το μονταζ για την τηλεοπτική εκπομπη/ειδησεις κλπ γινεται στις εγκαταστασεις του εκαστοτε τηλεοπτικου σταθμου ειτε απο μονιμο προσωπικο η συνεργαζομενο αν υπαγεσαι στο μονιμο προσωπικο τοτε το μεροκαματο οριζεται απο την εκαστοτε συμβαση αν εισαι ατυχος και αποτελεις προσωπικο με ιδιωτικη συμβαση η μικρης διαρκειας τα μεροκαματα παιζουν στις τιμες που προανεφερα .
Ενδεικτικα...Ενας νεος τεχνικος οποιασδηποτε ειδηκοτητας που θα προσλαβει το καναλι (χωρις προϋπηρεσία) παιρνει πρωτο μισθο που κειμενεται απο 700-900 ευρω αναλογως ειδηκοτητας βαση συλλογικης συμαβασης για οσο υπαρχει .Απο εκει και περα αν εισαι αυτοαπασχολουμενος και δουλευεις σε καποια εταιρια που συνεργαζεται με τον σταθμο για να παρεχει τις ιδιες εργασιες εισαι στο ελεος του εκαστοτε εργοδοτη...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk