Αγορά προτζέκτορα για all around use

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Καλησπέρα σε όλους σας εδώ! Το nick τα λέει όλα από μόνο του.. αναποφάσιστος, γιατί η 1η σκέψη πέρυσι ήταν (και είναι ακόμα) να μετακομίσει η τίμια Philips pfl 9604 από το σαλόνι στην κρεβατοκάμαρα και να αντικατασταθεί από μια 4K, που είναι και της μόδας πια, σε διάσταση 55". Ότι πρέπει σκεφτόμουν για 2.5m και κάτι ψηλά ευθείας θέασης, ειδικά σε OLED.

Εδώ και κάνα 2μηνο όμως το μεγάλο μου θέλω είναι ένας προτζέκτορας, μιας και δεν υπάρχει ευρέως υλικό 4K, ούτε σκοπεύω να γίνω συνδρομητής Netflix. Ξεφυλίζω καθημερινά όλα τα forum, όχι απλά ένα περασματάκι, μέχρι και δοκιμαστική οθόνη έφτιαξα με εφημερίδες, με τη βοήθεια του 8χρονου γιού μου, μια χορταστική 84"...
icon12.png
την οποία κρέμασα με σπάγκο από τη γυψοσανίδα.. Πολύ γέλιο, οι λέξεις δεν μπορούν να αποδώσουν τη κατάσταση..

Ας μπω όμως στο ζουμί της υπόθεσης:

  1. Αρχικά ο προτζέκτορας θα είναι φορητός, θα μπαίνει σε λειτουργία μόνο όταν πρόκειται να προβάλλει.
  2. Χρήση all around (OTE-TV, pc, laptop)
  3. Ο χώρος όπως φαίνεται από τη φώτο είναι ενιαίος με αρκετό φωτισμό, ο οποίος όμως μπορεί να σκοτεινιάσει γιατί η σύζυγος έχει φροντίσει, χωρίς να το ξέρει
    icon6.png
    , από νωρίς επιλέγοντας τις σωστές κουρτίνες...
  4. Αρχικά γλυκοκοίταζα τον benq w2000/2000+ αλλά και τον Viewsonic Pro7827HD μετά το review του Νίκο
  5. Τελικά όσο και αν η φάση με την εφημερίδα είχε γέλιο, κατέληξα πως για την απόσταση θέασης που έχω μια οθόνη 84" είναι το ιδανικό, για να μην πηγαίνει το κεφάλι πέρα-δώθε...

Κάθε βοήθεια για τη σωστή επιλογή, κυρίως του προτζέκτορα, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ανταποκριθεί.


Παναγιώτης
 

Attachments

  • Living_Measured.jpg
    Living_Measured.jpg
    91 KB · Views: 383

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Το πλάνο λέει πως η οθόνη θα πέφτει μπροστά από τα ρόμαν που φαίνονται στο βάθος (με τα ρόμαν ανοιχτά βέβαια) κατά προτίμηση ηλεκτρική. Σταθερή δεν γίνεται λόγω του παραθύρου. Βέβαια το θέμα της οθόνης δεν ξέρω αν είναι το 1ο που πρέπει να κοιτάξω σε σχέση με την αγορά του προτζέκτορα. Από την έρευνα που έχω κάνει διαβάζοντας δεξιά-αριστερά σκεφτόμουν ματ γκρι με gain 0.8.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Την οθονη που κ πως θα την βάλεις ;
Μόνιμη ;
Ηλεκτρική;

Mόνιμη, πάντα ήθελε να κλείσει αυτό το παράθυρο ο άνθρωπος και να σταματήσει να βλέπει τηλεόραση... :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Υπάρχουν όλες οι καλές προϋποθέσεις για κρέμασμα του προβολέα από το ταβάνι, γιατί δεν σκέφτεσαι και αυτή την περίπτωση?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
παντως το φωτιστικο θα μπορουσε να μοιαζει με προβολεα B&O (εαν υπηρχε)...
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Καλημέρα Νίκο, στο μυαλό μου είσαι...!!! Θα γλιτώσω και το καθάρισμα εξωτερικά κάνοντας τον Ταρζάν...:) Αλλά θα γίνει μάχη στο σπίτι..
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Mόνιμη, πάντα ήθελε να κλείσει αυτό το παράθυρο ο άνθρωπος και να σταματήσει να βλέπει τηλεόραση... :flipout:

Καλημέρα Νίκο, στο μυαλό μου είσαι...!!! Θα γλιτώσω και το καθάρισμα εξωτερικά κάνοντας τον Ταρζάν...:) Αλλά θα γίνει μάχη στο σπίτι..
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Υπάρχουν όλες οι καλές προϋποθέσεις για κρέμασμα του προβολέα από το ταβάνι, γιατί δεν σκέφτεσαι και αυτή την περίπτωση?

Τις βλέπω, αλλά θέλω να μπορώ να τον μετακινώ εύκολα, (π.χ. στο χωριό), και να κρατήσουμε τις ισορροπίες στο σπίτι, κανάλια, μερεμέτια και τέτοια...
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Re: Απάντηση: Αγορά προτζέκτορα για all around use

Που θα κάθεται ο προβολέας? Έχεις τραπεζάκι χαμηλό μπροστά από τον καναπέ?

Δύσκολα τα βλέπω να βγάζει 90~ ο προβολέας από τα 2 μέτρα...

Καλημέρα Γιάννη, με "πρόχειρους" υπολογισμούς ο προτζέκτορας θα κάθεται σε τραπεζάκι/τρίποδο είτε πίσω από τον καναπέ είτε αριστερά στο πλάι του καναπέ σε απόσταση 2.7m-2.9m. Με το calculator της BenQ είδα πως ο W2000 μπορεί να δώσει 84" από τα 2,7m περίπου. Αν υπολογίζω κάτι λάθος, κάθε άποψη δεκτή.
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Την οθονη που κ πως θα την βάλεις ;
Μόνιμη ;
Ηλεκτρική;

Η οθόνη θα μπει στη γυψοσανίδα, μπροστά από το ρόμαν. Επισυνάπτω και μια φωτο της γυψοσανίδας, η οποία έχει πλάτος 18cm, οπότε άνετα μπορεί να "κάτσει" μια οθόνη.
 

Attachments

  • Gypsosanida.jpg
    Gypsosanida.jpg
    81.7 KB · Views: 241
Last edited:

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
παντως το φωτιστικο θα μπορουσε να μοιαζει με προβολεα B&O (εαν υπηρχε)...

Καλημέρα Finix,
Προφανώς σου άρεσε, ευχαριστώ! Αγορασμένο σε πολύ τίμια τιμή από κατάστημα στον Κορυδαλλό.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Για εγκατασταση ST απο 1,5 μετρα εχεις 100 ιντσες με κατι τετοιο σε προβολεα Acer H7550BD και φυσικα αν θελεις βγαζουν και οι benq-
optoma ST προβολεις. Για οθονη εγω πριν κανα μηνα πηρα αυτη για το υπνοδωματιο και μου βγηκε πολυ καλη https://www.centralshop.com.gr/mts-100-pani-binteoprovolea-16-9-ilektriko-120x220cm εχει και μαυρο πλαισιο απο πανω γυρω στους 30 ποντους. Ο προβολεας σε αυτη την εγκατασταση κανονικα πρεπει να μπει ταβανι μπροστα απο το φωτιστικο. Ενα θεματακι θα το εχεις με την εγκατασταση στην οροφη λογο γυψοσανιδας ομως για να σωστη δουλεια και οχι προχειροτητες το ταβανι ειναι μονοδρομος.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά προτζέκτορα για all around use

Καλημέρα Γιάννη, με "πρόχειρους" υπολογισμούς ο προτζέκτορας θα κάθεται σε τραπεζάκι/τρίποδο είτε πίσω από τον καναπέ είτε αριστερά στο πλάι του καναπέ σε απόσταση 2.7m-2.9m. Με το calculator της BenQ είδα πως ο W2000 μπορεί να δώσει 84" από τα 2,7m περίπου. Αν υπολογίζω κάτι λάθος, κάθε άποψη δεκτή.

Καλημέρα. Αν πάει πίσω από τον καναπέ, το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά το ύψος. Π.χ. αν καθίσει στο 1.5 μέτρο ή και παραπάνω για να μην χτυπάει η δέσμη στα κεφάλια σας, αυτό σημαίνει ότι η εικόνα σου θα ξεκινάει από το 1,6 μέτρα και βάλε....είναι πολύ ψηλά, θα στραβολαιμιάσετε. Ο προβολέας δεν γίνεται να καθίσει πλάγια, παρά μόνον αυστηρά απέναντι από το κέντρο της οθόνης σου.
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Για εγκατασταση ST απο 1,5 μετρα εχεις 100 ιντσες με κατι τετοιο σε προβολεα Acer H7550BD και φυσικα αν θελεις βγαζουν και οι benq-
optoma ST προβολεις. Για οθονη εγω πριν κανα μηνα πηρα αυτη για το υπνοδωματιο και μου βγηκε πολυ καλη https://www.centralshop.com.gr/mts-100-pani-binteoprovolea-16-9-ilektriko-120x220cm εχει και μαυρο πλαισιο απο πανω γυρω στους 30 ποντους. Ο προβολεας σε αυτη την εγκατασταση κανονικα πρεπει να μπει ταβανι μπροστα απο το φωτιστικο. Ενα θεματακι θα το εχεις με την εγκατασταση στην οροφη λογο γυψοσανιδας ομως για να σωστη δουλεια και οχι προχειροτητες το ταβανι ειναι μονοδρομος.

Καλημέρα Κώστα, μου άρεσε πολύ ο philips screeneo 2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά.... άσε που είναι δύσκολο να δεις και κάποιον demo. Θέλω να παίξω γύρω στο χιλιάρικο.
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά προτζέκτορα για all around use

Καλημέρα. Αν πάει πίσω από τον καναπέ, το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση αλλά το ύψος. Π.χ. αν καθίσει στο 1.5 μέτρο ή και παραπάνω για να μην χτυπάει η δέσμη στα κεφάλια σας, αυτό σημαίνει ότι η εικόνα σου θα ξεκινάει από το 1,6 μέτρα και βάλε....είναι πολύ ψηλά, θα στραβολαιμιάσετε. Ο προβολέας δεν γίνεται να καθίσει πλάγια, παρά μόνον αυστηρά απέναντι από το κέντρο της οθόνης σου.

Καλημέρα Γιάννη, αυτό που διαφημίζουν (viewsonic, benQ) για προβολή υπό γωνία είναι μόνο marketing?