Ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης έως 700 ευρώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
Re: Απάντηση: Ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης έως 700 ευρώ

Κυρίως ροκ. Φωτό δεν εχω πρόχειρη, ένα μικρό σαλόνι θέλω να καλύψω. Ψηλό ταβάνι τα 700:eek:perator:
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Mε αυτο τον ενισχυτη και τα klipsch ο ηχος ειναι σουπερ. ειναι καλο ματσαρισμα και ευκολο ηχειο. Θα το πηγαινεις μπαλα το ηχειο.

To θεμα ειναι εαν θα σ αρεσει οπως παιζει το συγκεκριμενο ηχειο.
 

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
Re: Απάντηση: Ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης έως 700 ευρώ

Dali Zensor3
Σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων στα 250 ευρώ λόγω black Friday

Δηλαδή θεωρείς ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός που μπορώ να πετύχω ακόμα και με ηχεία έως των 700 ευρώ;
 

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
Mε αυτο τον ενισχυτη και τα klipsch ο ηχος ειναι σουπερ. ειναι καλο ματσαρισμα και ευκολο ηχειο. Θα το πηγαινεις μπαλα το ηχειο.

To θεμα ειναι εαν θα σ αρεσει οπως παιζει το συγκεκριμενο ηχειο.

Αυτή τη στιγμή ο ενισχυτής παίζει με ένα ζευγάρι kef IQ7 και ο ήχος δεν μου πολυαρέσει..αν αυτό βοηθάει κάπως.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μουντο το kef? μηπως θες να πεις ισορροπημενο;

Oπως και να χει μπορεις να φωναξεις καποιον να στα τοποθετηση πιο σωστα....σιγουρα με καποιο καλωδιο που να τονιζουν τα ψηλα ισως το φερεις εκει που θες. Υπαρχουν πολλα παιδια απο σαλονικη εαν μενεις εντος που εχουν γνωσεις και απο οσα ξερω βοηθανε (δινουν καλωδια μεχρι και ενισχυτες) οποτε δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις πριν τα αποχωριστεις. Ειναι δωρεαν.Απλα κανε υπομονη και ειμαι σιγουρος καποιος θα σου απαντησει. Οποτε ετσι θα κερδισεις χρηματα για κατι αλλο ισως.

Απο και περα εαν θες να αλλαξεις ηχειο το βλεπουμε. Λιγη υπομονη. Και τα dali ειναι καλη περιπτωση που σου ειπε το παλικαρι πριν.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης έως 700 ευρώ

Δηλαδή θεωρείς ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός που μπορώ να πετύχω ακόμα και με ηχεία έως των 700 ευρώ;

Είναι πολύ καλός συνδυασμός,μην μπερδεύεσαι με την αγοραστική αξία
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
το μπούκωμα και το γεγονός οτι δεν ακούγονται καθαρά, οφείλεται κυρίως (και τολμώ να πώ και μόνο) στην λάθος τοποθέτηση

επομένως η αγορά άλλου ηχείου θα πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά και αφού αποκλειστούν άλλα μέσα βελτίωσης του ήχου
αυτά είναι η απομόνωση τους απο την επιφάνεια όπου εδράζονται, πχ με μια βάση και η τήρηση επαρκώς αποστάσεων απο τους
πίσω και πλαϊνούς τοίχους

Εάν αυτά δεν είναι εφικτά, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις σε ηχεία που είναι σχεδιασμένα να παίζουν κοντά σε τοίχους ή κλειστής
καμπίνας...ενα που μου έρχεται στο μυαλό απο την πρώτη κατηγορία είναι της sonus faber το toy, ενώ κλειστής καμπίνας κάποιο
της atc ή pmc, τα οποία αμφότερα θεωρώ οτι θα ταιριάξουν γάντι στον yamaha (ωστόσο ως καινούργια είναι εκτός budget) αλλά
εάν δείς κάποιο μεταχειρισμένο πιστεύω οτι θα αξίζει...

εναλλακτικά, θα εξέταζα την λύση ενος ζεύγους ενεργών, τα οποία με τη δυνατότητα ρυθμίσεων που έχουν, θα ελαχιστοποιήσουν
την πιθανότητα μπουμαρίσματος και άλλων δυσάρεστων φαινομένων

επομένως, προσπάθησε τα kef να τα ελευθερώσεις και να πατήσουν καλύτερα σε κάποια βάση και εάν όχι προχώρα στο Plan b
αλλά πάντα με δοκιμή στο χώρο σου

αυτά απο εμένα και καλή επιτυχία

υ.γ. είδα οτι σε μαγαζί λόγω Black friday παίζει προσφορά στα kef ls 50 που και αυτά αξίζουν ακρόασης
 

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...τα kef ειναι οντως λαθος στημενα, αλλα δεν υπαρχει ο χωρος για διαφορετικο στησιμο γι αυτο αποφασισα να παω τελικα σε καποιο ηχειο βασης. Το ls50 που ανεφερες το ειχα στο μυαλο αλλα το αποκλεισα λογω της τιμης του. Τωρα που το ειδα στα 750 ευρω, ξαναμπαινει στο παιχνιδι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Δεν ειμαι ειδικος αλλα τι αποσταση εχεις απο πισω και δεξια αριστερα;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τωρα σε δευτερη αναγνωση τα kef για ροκ δεν ξερω εαν ειναι και οτι καλυτερο
Σε καθε περιπτωση η ακροαση απαιτειται
 

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
Δεν ειμαι ειδικος αλλα τι αποσταση εχεις απο πισω και δεξια αριστερα;
Αποσταση απο τοιχο πισω περιπου 20εκ. Το αριστερο δεν εχει θεμα, το δεξι κολλημενο σε γωνια. Πολυ δυσκολος ο χωρος μου, γι αυτο σκεφτομαι να μπουνε ηχεια βασης σε τοιχο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ποσο μπροστα μπορεις να το φερεις το ηχειο;Με 20 εκ ειναι λογικο να πνιγεται.....

Συνηθως στο μετρο απο τον πισω τοιχο και δεξια αριστερα πανω απο 80εκ. Εστω απο δεξια αριστερα στα 40εκ.

εαν σε παιρνει δοκιμασε το.
 

chrisstam

New member
22 November 2011
42
thessaloniki
ποσο μπροστα μπορεις να το φερεις το ηχειο;Με 20 εκ ειναι λογικο να πνιγεται.....

Συνηθως στο μετρο απο τον πισω τοιχο και δεξια αριστερα πανω απο 80εκ. Εστω απο δεξια αριστερα στα 40εκ.

εαν σε παιρνει δοκιμασε το.

Δυστυχως αυτο δεν γινεται.