Θόρυβος από τα tweeter με Yamaha rxv 581

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

venom7

New member
20 July 2015
51
Kαλησπέρα, πρόσφατα πήρα τον Yamaha RXV 581. Είναι ο πρώτος μου ενισχυτής και δε ξέρω αν κάποια πράγματα είναι φυσιολογικά. Παρατήρησα ένα περίεργο θόρυβο να βγαίνει από τα tweeter των ηχείων σαν αυτόν που κάνει το ραδιόφωνο όταν δεν πιάνει. Έβγαλα τα πάντα που είχα γύρω από το ρεύμα και συνέχιζε να το κάνει. Μετά πήρα τον ενισχυτή και ένα ηχείο και πήγα σε δωμάτιο που δεν είχε τίποτα συνδεδεμένο. 'Εβαλα απ την αρχή τα καλώδια πάλι στο ηχείο και τον ενισχυτή στη πρίζα, τίποτα άλλο. Με το που τον άνοιξα ο θόρυβος ακουγόταν καθαρά χωρίς φυσικά να παίζει τίποτα. Τότε άρχισα να αλλάζω mode από τα κουμπιά του av. Σε straight mode ακουγόταν από τα -25db ενώ στα -5 ή 0 db ακουγόταν καθαρά από μισό μέτρο απόσταση, όταν ενεργοποίησα το enhancer (που χρησιμοποιώ στο misiccast για αρχεία mp3 μέσω wifi) ο θόρυβος μεγάλωσε πάρα πολύ- πάντα σε εντάσεις μετά τα -30db. Σε direct mode υπήρχε μεν αλλά ήταν πολύ μικρότερος. Σε AUX mode - Bluetooth και USB ακουγόταν καθαρά στα 0db από το μισό μέτρο και με το αυτί κοντά στο tweeter από τα -25 και μετά! Στα HDMI mode δεν ακούγεται τίποτα! Ακόμα και στα 0db ή και στο τέρμα +10 δεν άκουγα τίποτα απολύτως με το αυτί κολλημένο στο tweeter και σε straight και σε direct! Έχει κάποιο πρόβλημα ο ενισχυτής|? Ή είναι φυσιολογικό? Το θέμα είναι ότι το musiccast μου είναι πολύ χρήσιμο και δε θέλω να χάνει σε ποιότητα η μουσική από το θόρυβο στα tweeter. Βασικά μπορεί να είμαι και εγώ λίγο υπερβολικός και κάποιος άλλος να μην έχει καν θέμα, αλλά ο θόρυβος είναι εκεί το σκέφτομαι το τσεκάρω συνέχεια και με ενοχλεί!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Mια διόρθωση για πριν, τελικά το κάνει και το hdmi! Mε το που συνέδεσα το ps4 πήγα σε μια εικόνα για να μη βγάζει κάποιο ήχο το μηχάνημα και έβαλα την ένταση στα 0db. Ακουγόταν ξεκάθαρα από εκεί που καθόμουν ! Επίσης το φύσιμα από τα ηχεία αρχίζει με το που μπεί στο μενού και γράψει ο av DTS όχι με το που πατάω το κουμπί, μέχρι να φορτώσει η κονσόλα όλα ήρεμα!
 

venom7

New member
20 July 2015
51

Διάβασα μερικές περιπτώσεις από το παραπάνω link αλλά δεν είναι αυτό το θέμα σίγουρα, μιας και το κάνει χωρίς να μπει σε κάποιο mode συγκεκριμένα. Το κάνει και όταν τον ανοίγω απλά και επιλέγω κάποιο mode πχ usb χωρίς να έχω κάτι πάνω. Έντονα στα 0db (ακούγεται σε απόσταση 2 μέτρων). Τεσταρισμένο μόνο με τον ενισχυτή στη μπρίζα ένα ηχείο μόνο! Οταν παίζει κάτι εννοείται ότι δε μπορώ να βάλω το αυτί μου πάνω στο τουίτερ στα 0db! Αλλά δε νομίζω να πολύ ακούγεται το φύσημα! Το ακούω ξεκάθαρα όταν δε παίζει κάτι!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,790
Θεσσαλονίκη
Και εγω ακουω ενα υψισυχνο παρασιτο χωρις πηγη ανοιχτη.

Το ακουσα πρωτη φορα σε βραδυνη ακροαση σε πολυ χαμηλη σταθμη ηχου.

Το εψαξα απο δω, το εψαξα απο εκει, τα ξεμπριζωσα ολα, αλλαξα τις φασεις των συσκευων στις μπριζες,
αλλαξα τη θεση των καλωδιων, απομακρυνα κεραιες, εκανα και διαφορους αλλους ελεγχους που δεν θυμαμαι,
βαρεθηκα και το παρατησα αφου δεν φαινεται να επηρεαζει σοβαρα την ηχητικη αναπαραγωγη,
χωρις βεβαια να μαθω ακομη, αν αποτελει τελικα προβλημα η οχι.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Εαν ακους ένα ζζζζζζζζζ κάπως έτσι μπορώ να το περιγράψω είναι φυσιολογικό εφόσον δείχνει τις ενδείξεις των ηχείων στο καντράν και δεν λαμβάνει σήμα και με ένδειξη στο decoder off πρέπει να είναι τάφος. Εχει γίνει θέμα και σε άλλο forum και μάλιστα ο κάτοχος ενος avantage πήγε στον Νάκα και με σύγκριση σφραγισμένου πήρε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο. Οταν πάντως είναι φωτεινές οι ενδείξεις και λαμβάνει κανονικά σήμα δεν ακούγεται τίποτα. Εαν είναι έτσι όπως σου το περιγράφω είσαι οκ !!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Και εγω ακουω ενα υψισυχνο παρασιτο χωρις πηγη ανοιχτη.

Το ακουσα πρωτη φορα σε βραδυνη ακροαση σε πολυ χαμηλη σταθμη ηχου.

Το εψαξα απο δω, το εψαξα απο εκει, τα ξεμπριζωσα ολα, αλλαξα τις φασεις των συσκευων στις μπριζες,
αλλαξα τη θεση των καλωδιων, απομακρυνα κεραιες, εκανα και διαφορους αλλους ελεγχους που δεν θυμαμαι,
βαρεθηκα και το παρατησα αφου δεν φαινεται να επηρεαζει σοβαρα την ηχητικη αναπαραγωγη,
χωρις βεβαια να μαθω ακομη, αν αποτελει τελικα προβλημα η οχι.
Εμένα το κάνει σε μεγάλες εντάσεις, αν πατήσω pause δλδ σε ένα κομμάτι και ανεβάσω την ένταση τότε ακούγεται.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Εαν ακους ένα ζζζζζζζζζ κάπως έτσι μπορώ να το περιγράψω είναι φυσιολογικό εφόσον δείχνει τις ενδείξεις των ηχείων στο καντράν και δεν λαμβάνει σήμα και με ένδειξη στο decoder off πρέπει να είναι τάφος. Εχει γίνει θέμα και σε άλλο forum και μάλιστα ο κάτοχος ενος avantage πήγε στον Νάκα και με σύγκριση σφραγισμένου πήρε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο. Οταν πάντως είναι φωτεινές οι ενδείξεις και λαμβάνει κανονικά σήμα δεν ακούγεται τίποτα. Εαν είναι έτσι όπως σου το περιγράφω είσαι οκ !!
Θα το περιεγραφα περισσότερο σαν φύσημα παρά ζζζ, στο decoder off είναι τάφος μόνο στο hdmi , όταν όμως αυτό παίρνει σήμα τότε αρχίζει το φύσημα. Ο ενισχυτής μόνο με τα ηχεία χωρίς τπτ άλλο κ χωρίς να παίζει κάτι, αρκεί να ανοίξει αν βάλω την ένταση περίπου στο -10 αρχίζει να φυσάει. Το φύσημα είναι δυνατότερο εάν βάλω το enhancer mode στο on ενώ στο direct μειώνεται αλλά υπάρχει! Ξαναλέω δε νομίζω να μπορεί να ακουστεί κάτι όσο γίνεται αναπαραγωγή αλλά δε ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τον ήχο!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Θόρυβος από τα tweeter με Yamaha rxv 581

Θα το περιεγραφα περισσότερο σαν φύσημα παρά ζζζ, στο decoder off είναι τάφος μόνο στο hdmi , όταν όμως αυτό παίρνει σήμα τότε αρχίζει το φύσημα. Ο ενισχυτής μόνο με τα ηχεία χωρίς τπτ άλλο κ χωρίς να παίζει κάτι, αρκεί να ανοίξει αν βάλω την ένταση περίπου στο -10 αρχίζει να φυσάει. Το φύσημα είναι δυνατότερο εάν βάλω το enhancer mode στο on ενώ στο direct μειώνεται αλλά υπάρχει! Ξαναλέω δε νομίζω να μπορεί να ακουστεί κάτι όσο γίνεται αναπαραγωγή αλλά δε ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τον ήχο!

Εντάξει τι ζζζζζζ τι ςςςςςςςςςςςςςς το ίδιο λέμε. Είσαι εντάξει και μένα έτσι ακούγεται. Πάρε και άλλη αναφορά post 326 και κάτω, διάβασε !!!!
https://www.avsite.gr/forum/threads/yamaha-aventage.145923/page-17
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: Re: Θόρυβος από τα tweeter με Yamaha rxv 581

Εντάξει τι ζζζζζζ τι ςςςςςςςςςςςςςς το ίδιο λέμε. Είσαι εντάξει και μένα έτσι ακούγεται. Πάρε και άλλη αναφορά post 326 και κάτω, διάβασε !!!!
https://www.avsite.gr/forum/threads/yamaha-aventage.145923/page-17
Ευχαριστώ φίλε μου! Διαβάζοντας όμως βρήκα την εξής διαφορά. Εμένα στο hdmi το κάνει πολύ έντονα και με τ player ανοιχτό. Πάντα από τα -10 έως τα 0db. Όταν μπω σε κάποιο μενού στ ps4 που ρε παίζει τίποτα, το φύσημα στα 0db ακούγεται ξεκάθαρα από τη θέση π κάθομαι στα 2m
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Αν στο κάνει και με το player ανοιχτό κοίτα αν έχεις ένδειξη των ηχείων στον ενισχυτή, αν όχι και στο κάνει ψάξτο, αν ναι και δεν λαμβάνει σήμα είσαι οκ.
Το ίδιο ισχύει και για το ps4 !!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: Θόρυβος από τα tweeter με Yamaha rxv 581

Αν στο κάνει και με το player ανοιχτό κοίτα αν έχεις ένδειξη των ηχείων στον ενισχυτή, αν όχι και στο κάνει ψάξτο, αν ναι και δεν λαμβάνει σήμα είσαι οκ.
Το ίδιο ισχύει και για το ps4 !!
Οκ, θα το τσεκαρω όταν θα πάω στ σπίτι αυτό μεβτ ένδειξη γ τ ηχεία! Αυτό π θυμάμαι σίγουρα είναι ότι όταν επιλέγω hdmi 1 ( ps4) και το ps είναι κλειστό δεν ακούγεται τιποτα! Το φύσημα αρχίζει όταν μπει στο μενού και γράψει ο ενισχυτής dts η dolby η pcm και φυσικά γίνεται αντιληπτό όταν μπω σε καποιο μενού που δεν έχει καθόλου μουσική!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
To τσέκαρα ξανά, όταν το ps4 παίζει ταινία δεν μπορώ να καταλάβω αν φυσάει, όταν πατάω pause και λέει decoder off , είναι τάφος. Όσο είμαι στο menu του ps4 και έχει κλειδώσει στο DTS όταν δε παίζει κάτι π.χ. στο loading ενός παιχνιδιού αν βάλω την ένταση στα (-10)-(0)db ακούγεται το βουητό καθαρά!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με ht αλλά από όσα θυμάμαι όταν το υλικό είναι dts και δεν αποκωδικοποιειται σωστά συμβαίνει αυτό.
Σίγουρα οι ht fans θα στο εξηγησουν