Νεος ενισχυτής

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Καλησπέρα,καθως δεν υπάρχει χρονος λογω BF για μελέτη θα ηθελα μασημενη τροφη αν ή ειναι δυνατον...
Ψαχνω av receiver για ταινιες με δυνατότητες να εχει αρκετες hdmi in-out, να περνα native 4k ,να υποστηρίζει τα νεα φορμα ηχου hd ισως και atmos ,ολα αυτα ΜΕΧΡΙ το πολυ 300-350 ..... Τα ηχεια που θα το συνοδεύουν ειναι αυτα της "υπογραφης" !
Ενας που μου αρεσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ειναι ο denon AVR-X540BT που παιζει μολις στα 250 ....
Ευχαριστώ!!!!
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
To οτι δεν εχει το μικροφωνο για σεταρισμα των ηχειων που εχει ο denon που ανεφερα λεει τιποτα?
Και διαβαζω οτι
The Yamaha 383 will also upscale video to near 4K quality which is something that last year’s model didn’t do.
Εκτος και αν δεν υπαρχει ενισχυτης να δινει native 4K.
:chinscratch::chinscratch::chinscratch:
 
Last edited:

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Φίλε μου αυτό που σου λέει είναι ότι αν του στείλεις οποιαδήποτε ανάλυση κάτω από 4κ μπορεί να τη κάνει upscale σε 4K
Αν έχει pass through 4k μπορεί να δεχτεί και να στείλει τέτοια ανάλυση
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Νεος ενισχυτής

To οτι δεν εχει το μικροφωνο για σεταρισμα των ηχειων που εχει ο denon που ανεφερα λεει τιποτα?
Και διαβαζω οτι
The Yamaha 383 will also upscale video to near 4K quality which is something that last year’s model didn’t do.
Εκτος και αν δεν υπαρχει ενισχυτης να δινει native 4K.
:chinscratch::chinscratch::chinscratch:

Εννοείται ότι έχει μικρόφωνο καλιμπραρίσματος YPAO,όσο για το native 4k δεν γνωρίζω.....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τον μικρόφωνο στον 540BT ρυθμίζει αποστάσεις, χρονοκαθυστέρηση και στάθμες αυτόματα.

Εγώ πάντως δεν θα κοίταζα τίποτε λιγότερο από 7 κανάλια (για να έχω atmos) σοβαρή ισοστάθμιση και WiFi. Δηλαδή τον AVR-X1400H που είναι φοβερό πακέτο στα χρήματά του γιατί εκτός των άλλων κάποια από εκείνα που προσφέρει είναι κορυφαία (Audyssey) και πολύ καλά (Heos) και δεν του λείπει επί της ουσίας τίποτα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ και γω με τον pleo, αν θες ανέβασε ελαφρώς το budget και μην πας στο απόλυτα entry level μηχάνημα. Το atmos με 5.1 τι να το κάνεις; Ζητάς πολλά για 350ευρω.
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Eχετε δικιο...
Να ρωτησω και κατι πιο συγκεκριμενο που το ξαναρωτησα αλλα απαντηση δεν πηρα....
Αν καταλαβα καλα απο νετφλιξ ή απο τον player της τηλεορασης μου(B7v) για να ακουσεις hd-dts,atmos κτλ φορμά και να δεις 4Κ με hdr, vision κτλ υλικο, πρεπει να εχεις ενισχυτη που να ειναι 4Κ passthrough, να υποστηριζει hdr, vision κτλ και να υποστηριζει και τα hd-dts,atmos κτλ φορμά ηχου.
Η συνδεση πρεπει να γινει με hdmi και μονο γιατι απο την οπτικη ΔΕΝ περνανε τα hd-dts,atmos κτλ φορμά ηχου ΑΛΛΆ μονο τα απλα οπως dts, dolby 5.1 .
Aρα ο ενισχυτης θα πρεπει να εχει ΗDMI που να υποστηριζει και ARC και μαλιστα οχι απλο ARC αλλά το eARC !
Σωστα???
Εχει τετοια δυνατοτητα ο AVR-X1400H ???
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Σωστά, μόνο σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την τηλεόραση για το NetFlix. Η λύση είναι ένα box με ελάχιστο κόστος σε μια είσοδο HDMI, που έχει την υπηρεσία και δεν ασχολείσαι με την επιστροφή ήχου της όποιας "smart" TV.
Επίσης eARC δεν είμαι και σίγουρος αν έχουν όλες οι TV. Πρέπει να το ψάξεις ποιες έχουν.
 

livadaki

Established Member
18 June 2006
118
Λάρισα
Σωστά, μόνο σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την τηλεόραση για το NetFlix. Η λύση είναι ένα box με ελάχιστο κόστος σε μια είσοδο HDMI, που έχει την υπηρεσία και δεν ασχολείσαι με την επιστροφή ήχου της όποιας "smart" TV.
Επίσης eARC δεν είμαι και σίγουρος αν έχουν όλες οι TV. Πρέπει να το ψάξεις ποιες έχουν.

Για να παίξει Netflix σε 4k χρειάζεται android box που να έχει τα DRM δικαιώματα. Τα έχει σίγουρα το Nvidia Shield που κοστίζει ~200 και η πιο οικονομική λύση είναι το Xiaomi Mi box που από κινεζομάγαζο κοστίζει 55 - 60 αλλά δεν έχει ethernet. Οπότε μαζί με ένα USB to ethernet πάς στα περίπου στα 90 . Στα πιο φθηνα android box ναι μεν μπορείς να βάλεις Netflix αλλά όχι 4k.

Και εγώ έχω το Beelink GT1 το οποίο δεν έχει τα DRM και βλέπω 4k Netflix από την εφαρμογή της τηλεόρασης.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Φυσικά. Δεν γίνεται να θέλεις να ρίξεις την σκλεναρίκοβα κερνώντας την μια Amstel. Ελάχιστο κόστος είναι τα 90 ευρώ που λες. Εγώ προσωπικά το έχω ως κατώτατο όριο για TV Βox στην Ελληνική αγορά, για να μπορώ να έχω και την υποστήριξη Ελληνικής αντιπροσωπείας.
Από και και πέρα είναι γνωστά ποια TV Boxes μπορούν να κάνουν αυτό που λες.