Ηχεια βασης για Luxman L-550A II

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εχω τον εν λογω ενισχυτη, μαζι με ενα ζευγαρι sonus faber toy monitors

Χαρακτηριστικα luxman:
http://avclub.gr/forum/showthread.php/44167-Luxman-L-550A-II
  • power: 2 x 20W/8Ω; 2 x 40W/4Ω
  • Harmonic distortion 0.006% or less (8Ω/1kHz); 0.03% or less (8Ω and 20Hz-20kHz)
  • Input sensitivity/impedance: Phono MM 2.5mV/47kΩ, phono MC 0.3mV/100Ω, line 180mV/42kΩ, balanced line 180mV/79kΩ, main in 450mV/51kΩ
  • Output voltage: Tape 180mV, pre-out 1V
  • Signal/noise ratio: Phono MM over 91dB, phono MC over 75dB, line over 106dB
  • Frequency response: Phono 20Hz-20000Hz (+/- 0.5dB), line 20Hz-100000Hz (- 3dB)


Των ηχειων:



  • [*=left]Frequency Response at 3dB
60Hz-25kHz


  • [*=left]Dimensions (HxWxD) in mm
265x185x270


  • [*=left]Maximum Power Handling
100 Watts


  • [*=left]Recommended Amp Power
20 - 100 Watts


  • [*=left]Impedance
8 Ohms Nominal


  • [*=left]Sensitivity
87dB

Θα ηθελα κατι σε μαζεμενο μεγεθος, αλλα "μεγαλυτερο" σε ηχο απο τα SB

Υπαρχει τιποτε στο ευρος 1000-1200 ευρω ? (προτιμω κατι που να ειναι και "κομψο"

Ευχαριστω!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Μεγαλύτερο πως το εννοείς?

κάτι σε harbeth ή spendor θα ήταν πιστεύω άξια ακρόασης, αλλά δεν ξέρω εάν είναι "κομψά"...
ενδεχομένως και proac να σου έκαναν, αλλά δεν ξέρω εάν έχουν "μεγάλο" ήχο
μεγάλο ήχο και πολύ ηχείο για τα χρήματα τους ήταν και είναι οι σειρές constelation της chario (lynx και delphinus)
αλλά λίγο έως πολύ απαιτητικά στον ενισχυτή
μια δοκιμή θα άξιζε πάντως, έτσι για την εμπειρία, εφόσον όμως ο χώρος το αντέχει (το lynx θέλει άνω των 16 τ.μ.)
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Εμενα το μυαλο μου πηγε αμεσως σε triangle σε αυτα τσ χρηματα. Ισως και klipsch.

Αλλα δεν ξερω πως καθονται με τον ενισχυτη που εχεις. Μπορει να ναι καλη επιλογη γτ και τα δυο που σου πα θελουν μαλακο ενισχυτη.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Ευχαριστω, θα δω τα lyνx αλλα μου κανουν παρομοια με τα toy.

Klipsch & triangle δεν μου αρεσουν (στην οψη)
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Παω πασο....

Εγω παντως οταν ακουω κλεινω φωτα..χαχα
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Τα macro
http://www.geometricharmony.com/Line1/ ...τίμια, made in Greece, αλλά προ πάντων απολύτως συμβατά με χαμηλής ισχύος ενισχυτές οπως ο δικός σου...δεν χάνεις τίποτε να τα ακούσεις (ίσως και στην έκθεση αύριο-μεθαύριο)
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Οντως τα micro και macro του Νικολα
Και λογικα με δυνστοτητες custom φινιρισματος φανταζουν εξαιρετικα
Επισης εχουν γραφτει κολακευτικοτατα σχολια απο τους κατοχους τους

Τα δε lynx καμια σχεση με τα toy...ναι μεν ιταλικη σχολη στην προσεγγιση της μουσικης, οντας ακρως μουσικα, αλλα ειναι πολυ πιο απαιτητικα σε ρευματα και συνοδα

Τα επομενα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα πανεμορφα tannoy autograph mini αλλα πρεπει να ειναι πιο ακριβα...οπως επισης και κανενα βασεως της zingali που καια υτα ειναι αριστουργηματα...καποια φεγγαρια τα εψαχνα ολα αυτα αλλα μου εφυγε η φαγουρα οταν στερεψα οικονομικα και πουλξσα τον λαμπατο μου...χαχαχα

Τελος, απο ομορφια ζηλεψα το νεο βασεως της chario αλλα δεν θελω να ακουσω την τιμη.....μπρρρρ

https://chariohifi.com/portfolios/av_ghibli/?lang=en
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Παντως τα chario θελουν χωρο ετσι καταλαβαινω.

Ηχειο βασης το δινει ο κατασκευαστής 2m minimum απόσταση γισ το nobile. Το ιδιο μαλλον απο οτι ακουσα ισχύει και για το delphinus. Για το ghibli δεν εχω αποψη αλλα ο κατασκευαστής λεει οτι πρεπει να ναι προσωπο με τον ακροατη αλλα δεν λεει μινιμουμ απόσταση. Ευχομαι καποια στιγμη να το ακουσω ντεμο.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Ωραιο δειχνει το chario αλλα παει κοντα στα 2.ooo

Ευχαριστω
 
Απάντηση: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

330ce_rev-highfidelity%201.jpg


Elac 330 Jet
Παρότι εντελώς διαφορετικής αισθητικής από τα αντίστοιχα της ιταλικής σχολής, τα θεωρώ κομψά και με "μεγάλο" ήχο
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

εγω με luxman εχω ακουσει Β&w και focal. και στα δυο το αποτελεσμα ηταν υπεροχο.
αξιζει μια ακροαση.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Με τεραστια τιμη επισης τα συγκεκριμενα ELAC ομως Εκτορα

Ειχα τα BS 244 και δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. Με εναν πολυκαναλο AV pioneer μου αρεσαν πολυ καλυτερα. Στον luxman ηταν καπως μουντά (δεν κερω αν ειναι δοκιμη η λεξη για να περιγαψω αυτο που ακουγα)

Δεν με ελκει κανενα b&w ή focal (απο οσα εχουν γιηνες τιμες)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Ίδια συμπεράσματα, θολούρα βασικά στις μεσαίες έβγαλα κι εγώ για το συνδυασμό ε
Elacμε luxman στην έκθεση της Θεσσαλονίκης.
Ο luxman ήταν ο τρανζιστορατος όμως και τα elac κάποια άλλα δαπέδου. Too soft. Βέβαια είναι και όπως μάθει κανείς...
Το γεγονός είναι παντως, ότι στα χρήματα που σκοπεύεις να δώσεις σίγουρα θα κάνεις συμβιβασμούς. Ακόμα και σε μτχ. Ο ενισχυτης λογικά θα είναι για ευαίσθητα ηχεία από το "πάνω πάνω ραφι". Δε μένεις όπως είσαι κανένα εξάμηνο ακόμα να το δεις αλλιώς (Καλώς εχόντων των πραγματων) τοτε;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Με τεραστια τιμη επισης τα συγκεκριμενα ELAC ομως Εκτορα

Ειχα τα BS 244 και δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. Με εναν πολυκαναλο AV pioneer μου αρεσαν πολυ καλυτερα. Στον luxman ηταν καπως μουντά (δεν κερω αν ειναι δοκιμη η λεξη για να περιγαψω αυτο που ακουγα)

Δεν με ελκει κανενα b&w ή focal (απο οσα εχουν γιηνες τιμες)

To γεγονός ότι τα 244 σου ακούστηκαν καλύτερα με τον Pioneer από ότι με τον Luxman μάλλον κάτι λέει ή για τον Luxman ή για τα γούστα σου (καμία υποψία ειρωνίας)

Εχω την υποψία ότι ο Luxman είναι περιοριστικός παράγοντας (και από άποψη απόδοσης και από άποψη «μινιμαλ» κατάστασης που θες)

Έχεις σκεφτεί το σενάριο να τον πουλήσεις και δίνοντας κάτι παραπάνω από το αρχικό μπατζετ σου να πας σε κάτι πολύ πιο κομψό, σύγχρονο και με καλύτερη απόδοση;

Πχ τα Elac Air X 403 είναι ενεργά, έχουν δυνατότητα ασύρματης (lossless) σύνδεσης και παίζουν καταπληκτικά.

Αλλά και σε μη ενεργό ηχείο να καταλήξεις, υπάρχουν άπειρες επιλογές εκεί έξω για μικρό και κομψό player (δεν μας έχεις πει ποια θα είναι η πηγή σου) / ενισχυτή all in one (ο ψηφιακός (με την καλή έννοια) χαρακτήρας των οποίων έχω την υποψία ότι θα σου αρέσει / αν κρίνω από αυτά που έγραψες περί Pioneer vs Luxman)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ηχεια βασης για LUXMAN L-550A II

Επεξεργαζομαι το σεναριο για ενεργα με καλουδια (wireless πχ), και μου αρεσει πολυ ο ηχος των Elac γενικως.
(ειχα εκτος των BS244 και τα FS 248 - τα οποια μαλακοειδως εδωσα). Ομως, με τον luxman τοσο καποια leema που ειχα οσο και τα toy μου αρεσαν καλυτερα.

Πηγη οτι να ναι, για κανα spotify ειναι ο καβγας. Δεν ειναι για εμενα προσωπικως... κατι να υπαρχει στο σπιτι που λενε :worshippy:

Δεν υπαρχει "αναγκη" αλλαγης, αλλα σκετο (χωρις) αλλαγη :BDGBGDB55:



Ουτως η αλλιως περιμενω να δω και καινουργιο 29αρι knolly που θα βγει την ανοιξη :p
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
τα lynx αλλα μου κανουν παρομοια με τα toy.

Τα δε lynx καμια σχεση με τα toy...ναι μεν ιταλικη σχολη στην προσεγγιση της μουσικης, οντας ακρως μουσικα, αλλα ειναι πολυ πιο απαιτητικα σε ρευματα και συνοδα

Όπως τα λέει ο Δημήτρης.

Τα έχω και τα δύο (toy & lynx). Θα έπρεπε να το ξέρεις ψηλέ και άμυαλε οντιτορ.

Αν δεν επιθυμείς εντάσεις για πάρτι μια χαρά θα σου κάτσουν τα Lynx με τον Lux (ταιριάζουν και τα ονόματα), για μικρομεσαίο χώρο και απόσταση ακρόασης (που δεν έχεις δηλώσει), γιατί τα Lynx δεν είναι ευαίσθητα.
Εχουν τον ήχο τους πάντως και μπορούν να σκεπάσουν προβλήματα (πχ ραδιόφωνα και σποτιφάι που σε ενδιαφέρουν...).
Επίσης γεμίζουν πολύ ωραία χαμηλά λόγω νταουνφάιερινγκ εξάτμισης (σχεδόν ψυχοακουστικό το φαινόμενο γιατί δεν πάνε κάτω απο 50Ηz).
Λογικά αυτό ήταν το πρόβλημά σου με τα elac και τα leema, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχαν μπάσα (ειδικά δεδομένου του μεγεθους τους) αλλά η τονικότητά τους ήταν ψηλότερα.
Τα toy είναι χειρότερα απ'όλα αυτά - χαλαρά. Δεν έχουν καθόλου μπάσο και δεν είναι κατάλληλα για δικάναλο σε σαλόνια. Απορώ τι ακούς τόσο καιρό (εκτός αν τα έχεις σε πλυσταριό 2x2 αττάτσντ του δε γουολ)
Επίσης για τα lynx είναι μαστ η απόσταση απο τοίχους. Θέλουν αέρα για να αποδώσουν αυτό που σκαρφίστηκαν οι ιταλοί.
Τέλος απο εμφάνιση κατεβάζεις τα βρακιά σου.

Έλα πάρτα να τα δοκιμάσεις.

Αν μιλάμε για μεγαλύτερο χώρο, πουλάει ο Παντέλος (tyler) τα δελφίνια του. Θέλουν περισσότερο αέρα για να τιθασευτεί το μπάσο τους, να πάμε να τα ακροαστείς και αυτά, αλλα δεν υπόσχομαι ότι ο lux θα ματσάρει.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Κοιτα να δεις που παει ανοιξει μέτωπο στα καλα καθουμενα :flipout:

Νικο, εχω χρονια να κατσω να ακουσω. Αν θυμαμαι καλα τελευταια φορα που γρατζουνισε μουσικη στο σαλονι ηταν περισυ τα Χριστουγεννα, ως εξης:
macbook κατευθειαν με καρφι στον luxman, και cd με χριστουγεννιατικα του Γιαννη Βογιατζη :ADFADF1:

Γενικως, δεν υπαρχει εκεινος ο χρονος που θα αναψω ενα πουρο απολαμβανοντας μουσικη και πινοντας το ουισκακι μου. (και να υπηρχε δλδ ειμαι στην περιοδο πως καθισιο/αραλικι = χασιμο χρονου

Ο χωρος ειναι ο ορισμος του προβληματικου (αναφορικα με ηχο και στησιμο), και απιθανα δεσμευτικος με το που θα τοποθετηθουν τα οποιοδηποτε ηχεια, οποτε και εχω παραιτηθει.

Επισης, ειναι ισχυροτατο το ενδεχομενο να μην εχω ακουσει καν πως μπορουν να παιζουν τα toy με σωστο υλικο και κανα dac που λενε. Ναι, ξερω, ολα τα 'χε η Μαριωρη, ο φερεντζες της ελειπε.

Η λιγουρα για ευκολιες (wireless / spotify & τα ρεστα δλδ) με εβαλε σε καποιες σκεψεις...

Νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρος :p