Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Λόγω των "ιδιαιτερων" συνθηκων που αναμενονται να δημιουργηθουν (για λιγο καιρο, ελπιζω) και που θα κανουν ακρως ενοχλητικη, οπως διαφαινεται, την ανοιχτη και δυνατη ακροαση (που μεχρι τωρα ηταν ελευθερη!), η καταφυγη σε "απομονωση" ειναι ισως η λυση. Εχοντας καιρο να ασχοληθω με ακουστικα και ενισχυτες (δυστυχως το ντακ M2tech young mkiii δεν ειναι και ενισχυτης ακουστικων), θα ηθελα την γνωμη σας για την αγορα ενος σχετικα οικονομικου σετ (περι τα 500 +-). Προτιμω τα "μαλακα" ακουσματα, που ομως να ειναι πληρους φασματος,
Αν εχετε (που σιγουρα εχετε) καμια καλη προταση, παρακαλω ...ριχτε την!

Και για να ακολουθησω τις οδηγιες του Manosss:
Budget: 500+- μαζι με τον ενισχυτη
Οver ear
Κλειστου τύπου
Συνοδευτικά: ;
Μουσικές προτιμήσεις: Rock, Jazz εντεχνο -ολα αυτα ΜΕ έντονη παρουσία φωνητικών
Απαιτήσεις: Oυδέτερος, ισορροπημένος αλλά και ευχάριστος ήχος
Άλλες χρήσεις: Μόνο μουσική
Extra features:
Μπορώ/ενδιαφέρομαι να αγοράσω από εξωτερικό?: Ναι
Ιστορικό: Sennh hd600 (καλα ηταν, αν και κατι μου ελειπε!)
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Άμα σου έλειπε κάτι από τα 600 και θες να το βρεις τώρα με 500 ευρώ μαζί με ενισχυτή φοβάμαι ότι σα να ζητάς πολλά.
Τα meze είναι ζεστά ακουστικά. Και δεν είναι και τραγικά δύσκολα. Νομίζω παίζουν τώρα σε προσφορά.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αυτο που μου ελειπε ηταν η εκταση ψηλα - αλλα εγω ειμαι παππους και μαλλον δεν εφταιγαν τα ακουστικα!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Δε σου κάνουν τα μεζέ. Σε σχέση με τα 600αρια πρέπει να έχουν πάνω κάτω την ίδια εικόνα και καλύτερα και βαθύτερα μπάσα. Αλλά στα πρίμα είναι αντικειμενικά πίσω σαν ακουστικό. Μεγάλη βύθιση.
Τα beyerdynamic 1990 είναι καλή φάση αλλά θα χρειαστείς και ένα αξιόλογο amp για να τα χαρείς επαρκώς. Δηλαδή άλλα 250-350 ευρώ. Σύνολο να βγεις περίπου 700-800. Ξεφεύγει. Όχι ότι και με κάτι φτηνότερο δε θα ακούς, αλλά το θέμα είναι να σε τραβάει το σύστημα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Με βάση τις μέχρι τώρα αναζητήσεις σου, θα ξεκινήσεις από 1000.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Αυτο που μου ελειπε ηταν η εκταση ψηλα - αλλα εγω ειμαι παππους και μαλλον δεν εφταιγαν τα ακουστικα!

δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

Με βάση τις μέχρι τώρα αναζητήσεις σου, θα ξεκινήσεις από 1000.

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχ!

Διαβασα τα τεστς των Μανου- Μιχαλη για τα Μεζε, κι εκεινο το 5,5 του Μανου στην αποδοση των μεσοϋψηλων, με απωθησε!
Με ενισχυτες-dac τυπου ifi, ή με κανενα Fiio ποιο ακουστικο παει;

Supersonic, δυστυχως παιζει ως προς την ...ληψη των υψηλων!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: Re: Ιδεες-προτασεις για αγορα ενισχυτη+ακουστικα

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχ!

Διαβασα τα τεστς των Μανου- Μιχαλη για τα Μεζε, κι εκεινο το 5,5 του Μανου στην αποδοση των μεσοϋψηλων, με απωθησε!
Με ενισχυτες-dac τυπου ifi, ή με κανενα Fiio ποιο ακουστικο παει;

Supersonic, δυστυχως παιζει ως προς την ...ληψη των υψηλων!

το θέμα δεν είναι μόνο η λήψη των υψηλών, αλλά η γενική ηχητική σχεδίαση σε όλο το φάσμα ενός καλού ακουστικού.
Εννοώ αν πάρεις ακουστικό που αδιαφορεί ο κατασκευαστής του στις υψηλές, τότε τα έχει κάνει μαντάρα και αλλού.
Θεώρησε το ότι οι καλές υψηλές είναι ένα bonus σε ένα καλό γενικά ακουστικό.
Και αντίστοιχα θα έλεγα οι μεγάλες ηλικίες έχουν και μια υπερευαισθησία στις χαμηλές και τις μεσαίες.
Αλλωστε όλη η ουσία στην αναπαραγωγή ήχου ήταν και θα ειναι πάντα σε μεσαίες.

Το πακέτο που θες στα 500 θα το βρείς μόνο μετά από συμβιβασμό ή υπομονή για β χέρι.

Ξέχνα τα ifi, τα δε fiio είναι για "εκτελούνται μεταφορές" και εσύ είσαι σπιτόγατος.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα Evam!

Με τα 500 ευρώ κάνεις δουλίτσα αλλά όπως προαναφέρθηκε δεν πρόκειται να είναι κάτι που θα είναι αντικειμενικά ανώτερο από τα HD600. Mόνο και μόνο ότι πας από ανοικτά ακουστικά σε (αναγκαστικά) κλειστά είναι ένα μείον. ΟΜΩΣ αυτό δεν πάει να πει ότι δεν μπορείς να βρεις κάτι που προσωπικά να σου αρέσει περισσότερο.

Το καλό με τα κλειστά ακουστικά είναι ότι τα περισσότερα είναι ευκολοδήγητα. Με αυτή τη λογική και με την προυπόθεση ότι λόγω απομόνωσης χρειάζεσαι αποκλειστικά κλειστά ακουστικά οπότε τα ανοικτά αποκλείονται (δεν ξέρω για τι αναγκαίο βαθμό απομόνωσης μιλάμε) δεν βλέπω το λόγο να ξοδευτούν παραπάνω από 100-150 ευρώ σε ένα ενισχυτή τύπου Schiit Magni 3 (που από ένταση και με δυσκολότερα ακουστικά ακόμα δεν θα έχεις πρόβλημα).

Μένουν γύρω στα 350 ευρώ και κάτι για ακουστικά. Επιλογές υπάρχουν. Εγώ θα πρότεινα ένα ακουστικό δεν συζητιέται πολύ και είναι το Οppo PM3. Eίναι στις 350 λίρες (γύρω στα 390 ευρώ) και είναι από τα πιο "ουδέτερα" κλειστά ακουστικά, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα σε οδήγηση, βγαίνουν από το σπίτι άνετα και γενικά είναι τίμια λύση. (ΔΕΝ εχω ακούσει τα ίδια απλά έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για αυτά- Εχω ακούσει τον αδερφό τους τα PM2)
Oπότε φάνταζε καλή επιλογή μέχρι που είπες ότι σου έλειπε η επέκταση ψιλά στα HD600. Eκεί δεν νομίζω ότι και τα Oppo σκίζουν. Γενικά δύσκολο σε κλειστά ακουστικά.

Κάνω ένα search και επανέρχομαι
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
*Σχετικά με τα Meze. Επειδή βάζω εγώ έναν τάδε αριθμό δεν πάει να πει ότι είναι και ευαγγέλιο. Αυτή είναι η γνώμη μου μπορεί να κάνω και λάθος. Και γενικά μεγάλα νούμερα (όσο έβαζα γιατί πλέον δεν βάζω) δεν έβαζα ποτέ γιατί πρέπει να υπάρχει και το περιθώριο αυτά τα νούμερα να μπουν στα ακουστικά ανώτερης κατηγορίας. Π.χ Αν έβαζα 7 και 8 στα classics στα Sennheiser HD800 θα έπρεπε να βάλω 12...

Τα classics είναι καλά ακουστικά πάντως για τα γούστα της πλειοψηφίας (με γεμάτο θερμό μπασάτο ήχο)
Επίσης εχουν γίνει και μερικές μικροαλλαγές (καινούργια μαξιλάρια) για τις οποιές έκανα μερικά updates στην παρουσίαση. Ρίξτε μια ματιά
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Me too για καποιο της akg της σειρας 7xx η και της 5χχ εαν θελουμε κλειστο

Κατ εμε μια "προχειρη" (ως προς το κοστος) και ενδιαμεση λυση ειναι τα akg 240 mk2 καθως ειναι semi open αλλα δεν εχουν διαρροη και ειναι αρκουντως απολαυστικα, ειδικα για την τιμης τους

Ριξε μια "αυτια" σε αυτα και δεν εχεις να χασεις τπτ...ισα ισα που θα εχεις ενα ακουστικο πασπαρτου μπας και σε βαλει παλι στο τζογο των ακουστικων, οποτε και προχωρας σε κατι πιο ακριβο

Ειμαι κατοχος και fun του ηχου της akg και ναι δεν πολυσυμπαθησα σε συντομη ακροαση τα sennheiser...αυτα απο εμενα και καλη αναζητηση
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ευχαριστω για τις ιδεες και... συνεχιστε παρακαλω. Δεν θελω αποκλειστικα κλειστου τυπου, θελω καλα με λιγα λεφτα;)
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Υπαρχουν ποιοτικα ακουστικα με bluetooth; τοdac υποστηριζει bt οποτε ελεγα να αποφυγω την αγορα ξεχωριστου ενισχυτη (επαναλαμβανω οτι προκειται για προσωρινη λυση - ελπιζω!)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Εξαρτάται το πως το εννοεί ο καθένας το ποιοτικά. Ποιοτικά που να κοντράρουν σε ισορροπία/αληθοφάνεια ανοικτά ακουστικά τύπου HD600 και πάνω όχι.
Ποιοτικά να κάνεις την δουλειά σου ακούγοντας μουσικούλα και να έχεις και μια άριστη απομόνωση και λειτουργικότητα ναι.
Το σκέφτηκα να στο προτείνω να σου πω την αλήθεια σαν επιλογή που να την χρησιμοποιήσεις όσο υπάρχει θέμα απομόνωσης και αργότερα όταν να φτιάξουν τα πράγματα και θα επιστρέψεις στα ηχεία να σου μείνει σαν φορητή/απομονωτική επιλογή.
Αλλά ηχητικά μην περιμένεις θαύματα.

*Το headphone deals είναι γεμάτο από bluetooth τις τελευταίες ημέρες
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Το γεγονος ειναι οτι εχω κατι παλαια Sennheiser 475, οποτε μαλλον αυτα θα ειναι καλυτερα απο καθε bt. Αρα παιρνω ενα ενισχυτακι τυπου fiio και ξεμπερδευω ικανοποιητικα;