Τρόπος σύνδεσης DAC-Active sub-Active speakers.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimikan

New member
24 November 2017
7
Καλησπέρα. Θέλω να συνδέσω τα εξής μεταξύ τους.
DAC: Topping MX3. http://www.tpdz.net/...s/mx3/index.htm
Active subwoofer: Samson MediaOne 10S. http://www.samsontec...ne/mediaone10s/
Active speakers Tannoy Reveal 402. https://www.tannoy.c...EAL-402/p/P0C46

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης από πλευράς απόδοσης και με τι είδους καλώδια πρέπει να συνδεθούν μεταξύ τους; Παραθέτω φωτογραφίες των εισόδων και εξόδων τους. Να σημειώσω ότι στο DAC τα L+- out και R +- out είναι banana jacks.

DAC

vPMITyE.jpg

Fd9RmUY.jpg



SUB


1vsacjL.jpg



SPEAKERS

qIQDUsW.jpg
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Ερώτηση: Αν πάρω αυτό το καλώδιο και συνδέσω την subwoofer out του dac με το line in LR του sub και μετά τα ηχεία μου με το line out του sub θα κάνω τίποτα; Θα έχω στερεοφονικό ήχο;

 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο την εξοδο αλουστικων θα πρεπει να συνδεσεις στα line in του sub και απο τα line out να πας στα rca in των ηχειων. Ο τροπος αυτος μαλλον δεν ειναι ο βελτιστος. Ειναι ο μοναδικός.
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Καλημέρα. Τα ηχεία δεν έχουν RCA. Έχουν XLR balanced και 6.35 jack unbalanced. Η γνώμη μου είνα να συνδέσω το sub με το RCA Y split στην έξοδο sw του dac και με αντάπτορα 3.5 mm σε 2x6.35 mm jack στα ηχεία.

T1HDKdR.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ok για το καρφί στα ηχεία που δεν είναι rca.
Αλλα τα υπολοιπα νομιζω τα εχεις μπερδέψει.
Αν θέλεις δοκίμασε αυτό που σου λέω
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Μου λείπει το sub ακόμα, που θα το έχω από βδομάδα. Το ψάχνω από τώρα για να έχω τα καλώδια της σύνδεσης έτοιμα, γιατί είμαι από επαρχία και εδώ τα βρίσκεις μόνα με παραγγελία.
Πάντως αυ τ ο που λέω είναι το εξής.
1) Το dac έχει πίσω έξοδο αποκλειστικά για subwoofer αυτή που γράφει SW. Εκεί συνδέω με το rca splitter το sub μου στην είσοδο Line in LR.
2) Στην έξοδο των ακουστικών στο dac συνδέω τα ηχεία με το καρφί 3.5 mm to 2x6.35 mm mono και είμαι έτοιμος.
Που είναι το μπέρδεμα και το λάθος;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Λογικά αυτό που λες θα δουλέψει. Η ένταση από το DAC ελέγχει και τα ακουστικά και το σάμπ;
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Δεν το γνωρίζω γιατί τώρα το πήρα και δεν το έχω σετάρει ακόμα. Αλλά κατά 99,9% έτσι θα είναι. Αν πάλι δεν αυξομειώνει την ένταση και στα δυο μαζί, τότε θα δώσω από τα ακουστικά στο line in του sub και μετά από το line out του sub στα ηχεία.
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Υπάρχει πάλι η περίπτωση, όταν η θύρα ακουστικών είναι κατειλημμένη, να απομονώνει τις άλλες εξόδους οπότε και πάλι πάω στην δεύτερη λύση που ανέφερα πριν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ακόμα κι αν δεν έχει φίλτρο η έξοδος SW, την ξεχνάς εκτός κι αν θες να ακούς... dual mono.
 

dimikan

New member
24 November 2017
7
Ακόμα κι αν δεν έχει φίλτρο η έξοδος SW, την ξεχνάς εκτός κι αν θες να ακούς... dual mono.
Οπότε πάμε σε: Έξοδος ακουστικών -> είσοδος sub-> έξοδος sub -> είσοδος unbalanced ηχείων.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Μα έτσι κι αλλιώς το sub ένα είναι.
Η ένταση του sub θα αυξομειώνεται αφού υπάρχει και ενισχυτής στο κουτί.
Το βασικό ερώτημα είναι αυτό που είπε ο dimican: μήπως συνδέοντας το καλώδιο στην έξοδο των ακουστικών κόβει τον ήχο από τα ηχεία (και συνεπώς και από το sub). Τότε η μόνη λύση είναι αυτή που προτείνει ο Panoramix.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τώρα είδα αυτό: Suitable load impedance: 16–300Ω
Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα η έξοδος ακουστικών να οδηγήσει τα ηχεία (10kΩ) ή το sub (?kΩ).