Hxos eikona show 2017

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Όπως κάθε χρόνο, έτσι κ φέτος έχουμε την μεγάλη έκθεση ήχου και εικόνας για ένα Σαββατοκύριακο!!!

Αναμενουμε φωτογραφικό υλικό, εντυπώσεις και απόψεις. :ernaehrung004:

C7CF7C85-3E5F-4FA9-9000-A97AC962528B.jpg

E45E8F56-A7B9-4C9D-BBD6-2E5FC327370E.jpg
F1070D6C-D3C8-4DD5-A0BD-599130CD5196.jpeg
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
Μόλις γύρισα από την έκθεση. Λίγος κόσμος και σχετικά χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά φέτος άκουσα περισσότερα καλά συστήματα πάρα συστήματα που δεν ακουγόντουσαν. Σχεδόν όλοι οι εκθέτες είχαν προσέξει την απόδοση των συστημάτων τους και απέδιδαν σε αρκετές περιπτώσεις φανταστικά.
Δείτε εδώ τις pic που τράβηξα

https://imgur.com/gallery/SPLU0

To σύστημα όμως που με κέριδσε και πήγα τρεις φορές να το ακούσω ήταν της lamm. Απίιστευτος ήχος σε ότι και να του βάζανε μιλάμε μπορούσες να κάτσεςι με τις ώρες να το ακούσεις. Μην παραλείψετε να περάσετε μια βόλτα από εκεί

5lPilhM.jpg


θα μου πείτε ενισχυτές που κάνουν πάνω 10k πως να μην παίζουν καλά. Και τα ηχεία όμως ήταν φοβερά.
Εντυπωσιακές και Qled τηλεοράσεις της Samsung δυστηχώς δεν υπήρχε φέτος ούτε LG να δούμε κάποια oled ούτε Sony. Από την άλλη ο προβολέας των 10k της Benq ήταν φανταστικός.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Το ηχειο που λες οπως ηταν στημενο μπουμαρε και εαν το εξαιρεσω αυτο προσωπικα ο ηχος δεν μ αρεσε. Προσωπικη αποψη λεω ετσι; μην με παρεξηγήσεις.

Η τρέλα μου εμενα ηταν τα φοκαλ..... Μετα ισως εβαζα τα βιενα. Μου αρεσαν κ αλλα δυο που δεν θυμάμαι μαρκα αλλα αμα τα δω θα σου πω ποια ηταν. 5ο βαζω το atc.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Εκθέτες έφυγαν..Εκθέτες ήρθαν...Η έκθεση παρέμεινε πολύ ενδιαφέρουσα. Μελανό σημείο όπως όλα τα χρόνια στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο τα μικρά δωμάτια που μεγάλα συστήματα αδικούνται.
Το καλύτερο σύστημα της έκθεσης για την πρώτη μέρα για τα προσωπικά μου γούστα focal+vitus.
Το χειρότερο...τα αυτοενισχυομενα kiwi.
Ενδιάμεσα πολλά άλλα καλά συστήματα.
0d98c97779b7d79fb40a5a4ac409ee1d.jpg


Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Απο τις φωτο που εβαλες το ηχειο κατω απο τα βιενα ποιο ειναι; αυτο ειναι που μ αρεσε 2ο.αλλα ακουσα τα 37.000ευρω κ έφυγα χαχα
 

zaireforest

New member
21 September 2007
60
Κατα την γνωμη μου τα Martin Logan δεν ταιριαζουν καθολου με Pass Labs X.Θα ηθελα πολυ να μπορουσα να τα ακουσω με Mark Levinson.Κριμα που εχουμε μονο την δυνατοτητα να τα βλεπουμε και οχι να απολαυσουμε τον ηχο.Κορυφαιο συστημα κατα την γνωμη μου παραμενει PMC twenty.26,με Bryston .Σε γενικες γραμμες καθε χρονο ολο και λιγοτερα πραγματα εχουμε να δουμε, απουσιαζοντας τα μεγαλα ονοματα Sony, Panasonic ,PS audio ,Pasasound , Mcintosh .JVC...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Audio solution.... Αυτο ειναι που λεω σαν καλυτερο 2ο για μενα.

Τα pmc τα χω ξανακουσει... Τα ακουσα κ σημερα και δεν μ αρεσαν. Δεν εχουν φυσικότητα στις φωνες. Στοίχηματιζω οτι με χαλαει το καλωδιο που ναι abbey road...το οποιο δεν φημιζεται για την φυσικότητα αλλα για την ταχυτητα. Δεν δικαιολογείται αλλιως 3δρομο να παιζει ετσι.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ξέχωρα,από επιμέρους διαχωρισμούς ,με κριτήρια κυρίως την ρεαλιστική προσέγγιση του live και την πυκνότητα σε όλο το φάσμα,πιστεύω ότι ξεχώρισαν τα συστήματα με τα Lamm και τα Wilson Yvette/Einstein..με εξέπληξε το σύστημα με τα Gryphon και επιμέρους το Sonus Faber/Yba/Audio Research.Το Αyazi ,με το Atc το μικρό κεντούσε.Αληθεια παρατήρησε κάνεις το ηχείο από Λιθουανία; Audio Solutions νομίζω με Ουγγρικά ενισχυτικά στον Χαμελεων; ελπίζω να κρίνω πιο δίκαια αύριο.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Επίσης η απόδοση των βινυλιακών απ τα ψηφιακά ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλα τα συστήματα,ενα μπράβο σε όλους,όσους συμβάλουν σε τέτοιους καιρούς στη διατήρηση αυτού του event που απ το 85 για μένα είναι .. Μέκκα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Κάθε χρόνο και πιο μίζερα...

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν όσοι δεν το έχουν ήδη κάνει ότι η αγορά / χώρα / συνθήκες απλούστατα δεν «σηκώνει» ετήσια έκθεση αυτού του είδους
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ξέχωρα,από επιμέρους διαχωρισμούς ,με κριτήρια κυρίως την ρεαλιστική προσέγγιση του live και την πυκνότητα σε όλο το φάσμα,πιστεύω ότι ξεχώρισαν τα συστήματα με τα Lamm και τα Wilson Yvette/Einstein..με εξέπληξε το σύστημα με τα Gryphon και επιμέρους το Sonus Faber/Yba/Audio Research.Το Αyazi ,με το Atc το μικρό κεντούσε.Αληθεια παρατήρησε κάνεις το ηχείο από Λιθουανία; Audio Solutions νομίζω με Ουγγρικά ενισχυτικά στον Χαμελεων; ελπίζω να κρίνω πιο δίκαια αύριο.


Τα λιθουανεζικα με τα ουγγρικα ενισχυτικα ηταν φοβερα. Προσπαθούσα να βρω κατι που με χαλαει κ δεν βρηκα. Ισως στο χαμηλο που θα το θελα πολυ πιο σφιχτο προσωπικα. Αλλα ηχεια ενισχυτης κοστιζε στο 10ρακι ετσι;

Ps:σου στειλα μνμ να βρεθούμε αλλα μαλλον δεν το δες.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Wilson ειχε και σε ενα δωματιο τερμα δεξια του οροφου; εαν ναι ειχε απιστευτη σκηνη.,τρομερο headroom κ φυσικες φωνες..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ξέχωρα,από επιμέρους διαχωρισμούς ,με κριτήρια κυρίως την ρεαλιστική προσέγγιση του live και την πυκνότητα σε όλο το φάσμα,πιστεύω ότι ξεχώρισαν τα συστήματα με τα Lamm και τα Wilson Yvette/Einstein..με εξέπληξε το σύστημα με τα Gryphon και επιμέρους το Sonus Faber/Yba/Audio Research.Το Αyazi ,με το Atc το μικρό κεντούσε.Αληθεια παρατήρησε κάνεις το ηχείο από Λιθουανία; Audio Solutions νομίζω με Ουγγρικά ενισχυτικά στον Χαμελεων; ελπίζω να κρίνω πιο δίκαια αύριο.
Μετα τα focal για μενα αυτα που αναφερεις (audio solution- chamaileon) εβγαλαν τον καλυτερο ηχο στην εκθεση που ακουσαμε παρεα με τον nicvas γι αυτο και τα επισκεφτηκαμε και δευτερη φορα πριν φυγουμε, τεραστιος φυσικος αμεσος ηχος αλλα καλα και τα 37000 ευρω που ζητανε.

Ακομα μια χρονια που το συνθετικο "video" ηταν διακοσμητικο στη διαφημιση, απο 50 δωματια με ηχο μονο δυο με μεγαλη εικονα, benq κι optoma, ηθελα κι εγω να δω jvc αλλα μπαααα.

Καποια συστηματα με απογοητευσαν, ισως οι συνδυασμοι ενισχυτικων, ισως τα καλωδια ισως ο χωρος αλλα και παλι αναρωτιεμαι αφου ξερουν οτι θα στησουν σε 10 τετραγωνικα χωρο γιατι δεν στηνουν ηχειο βασης παρα κατι θηρια που μολις ανοιξεις ενταση συντονιζει ολο το δωματιο; Επισης δεν καταλαβαινω που η πλειονοτητα των εκθετων ειχε βαλει σφηνα στην πορτα μην την κλεινουμε, δηλαδη ν ακουμε ταυτοχρονα τρια δωματια μουσικη δεν καταλαβαινουν οτι αδικουν το συστημα που πληρωσαν να εκθεσουν;
Atc το μικρο, τα vienna κι αλλη μια αυστριακη αλλα δεν θυμαμαι τ ονομα με κερδισαν με τον ηχο τους μετα τα focal και τα λιθουανικα audio solution (νομιζω στο διπλα δωματιο το θηριο ειχε το ονομα chamaileon, αυτο ειχε απιστευτο ηχο) οπως και το νεο νομιζω βασης b&w, για Σαββατο 11 το πρωι ειχε αρκετο κοσμο, ελπιζω του χρονου να υπαρχει περισσοτερο εικονα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: Hxos eikona show 2017

Μετα τα focal για μενα αυτα που αναφερεις (audio solution- chamaileon) εβγαλαν τον καλυτερο ηχο στην εκθεση που ακουσαμε παρεα με τον nicvas γι αυτο και τα επισκεφτηκαμε και δευτερη φορα πριν φυγουμε, τεραστιος φυσικος αμεσος ηχος αλλα καλα και τα 37000 ευρω που ζητανε.

Ακομα μια χρονια που το συνθετικο "video" ηταν διακοσμητικο στη διαφημιση, απο 50 δωματια με ηχο μονο δυο με μεγαλη εικονα, benq κι optoma, ηθελα κι εγω να δω jvc αλλα μπαααα.

Καποια συστηματα με απογοητευσαν, ισως οι συνδυασμοι ενισχυτικων, ισως τα καλωδια ισως ο χωρος αλλα και παλι αναρωτιεμαι αφου ξερουν οτι θα στησουν σε 10 τετραγωνικα χωρο γιατι δεν στηνουν ηχειο βασης παρα κατι θηρια που μολις ανοιξεις ενταση συντονιζει ολο το δωματιο; Επισης δεν καταλαβαινω που η πλειονοτητα των εκθετων ειχε βαλει σφηνα στην πορτα μην την κλεινουμε, δηλαδη ν ακουμε ταυτοχρονα τρια δωματια μουσικη δεν καταλαβαινουν οτι αδικουν το συστημα που πληρωσαν να εκθεσουν;
Atc το μικρο, τα vienna κι αλλη μια αυστριακη αλλα δεν θυμαμαι τ ονομα με κερδισαν με τον ηχο τους μετα τα focal και τα λιθουανικα audio solution (νομιζω στο διπλα δωματιο το θηριο ειχε το ονομα chamaileon, αυτο ειχε απιστευτο ηχο) οπως και το νεο νομιζω βασης b&w, για Σαββατο 11 το πρωι ειχε αρκετο κοσμο, ελπιζω του χρονου να υπαρχει περισσοτερο εικονα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα πελάτη να πείσουν να αγοράσει κάτι ακριβό φθάνει και περισσεύει, άσχετα αν δεν ταιριάζει.

Φαντάσου να είχαν μικρά ηχεία με μικρό κέρδος πόσα ηχεία θα έπρεπε να πουλήσουν για να βγάλουν το ίδιο κέρδος.
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Και γω τα rockport με Lamm το βρίσκω από τα καλύτερα από τα mega συστήματα, όπως και αρκετά μικρα συστήματα: τα μικρά Elac, B&W τα μικρά με rotel (ναι το εννοώ) η Lab 12, oi Tsakiridis, η άλλη ελληνική από Σέρρες με τα ενισχυτικά.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι οι μουσικές που παίζονται είναι τελείως ακατάλληλες να καταλάβεις την αξία του συστήματος. Συνήθως ένα όργανο να παίζει μόνο του άντε και μια φωνή. Ούτε περάσματα σύνθετα με δυναμικά, ούτε εντάσεις (έστω όσο επιτρέπει ο χώρος), ούτε συμφωνικές ορχήστρες, ούτε ηλεκτρονική μουσική, τι να πώ λες και το κάνουν επίτηδες..
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αυτό που έχω να πω είναι ότι οι μουσικές που παίζονται είναι τελείως ακατάλληλες να καταλάβεις την αξία του συστήματος. Συνήθως ένα όργανο να παίζει μόνο του άντε και μια φωνή. Ούτε περάσματα σύνθετα με δυναμικά, ούτε εντάσεις (έστω όσο επιτρέπει ο χώρος), ούτε συμφωνικές ορχήστρες, ούτε ηλεκτρονική μουσική, τι να πώ λες και το κάνουν επίτηδες..
Αυτος είναι ο βασικός λόγος που εδώ και μερικά χρόνια δεν πατάω σε εκθέσεις.
Ένα όργανο, μια φωνή, ψιθυριστές εντάσεις και μετά σε αποτελειωνουν με την τιμη.
Άσε δε το θριαμβευτικο ύφος των εκθετων.
Ελάχιστοι ζουν στην πραγματικότητα.
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Κάθε χρόνο και πιο μίζερα...

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν όσοι δεν το έχουν ήδη κάνει ότι η αγορά / χώρα / συνθήκες απλούστατα δεν «σηκώνει» ετήσια έκθεση αυτού του είδους

Εγκρινω και επαυξανω,το περιμενα και λιγο χειροτερο ,μετα την μη συμμετοχη μεγαλων παιχτων,τρια μονο δωματια σωστα ηχητικα φροντισμενα
Αν επελεγα,θα ελεγα μολα-μολα και φοκαλ καντα 2---------γκρυφον και βιεννα ακουστις λιστ,σονους φαμπερ και αουντιο ρισερτσ--ᾱτς και κορ
Για τον λαμ και τα ροκπορτ(ηΧΕΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑς αλλα θελουν χωρο για να αναπνευσουν) κραταω ενστασεις,οπως και για απεικονιση του σετ του ΧΑΜΕΛΕΟΝ με αουντιο σολουτιον,σιγουρα κατ εμε το περσινο στησιμο με τα καναδεζικα 3α,ητο πιο αμεσο
Καθε περσι και καλυτερα,δυστυχως
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Άσε δε το θριαμβευτικο ύφος των εκθετων.
Ελάχιστοι ζουν στην πραγματικότητα.

αυτό ακριβώς!. Ρώτησα εκθέτη αν τα κτήνη μονομπλοκ είναι της τάδε μάρκας και μου απάντησε με ενα ύφος λες και τα έιχε φτιάξει ο ίδιος και τι άλλο μπορούσε να ήταν.....ότι ωσάν όλοι να ζούμε στον αστερισμό των συγκεκριμένων μονομπλοκ και εταιρίας...