Samsung UΕ46F6500 αναβοσβήνει σε 3d mode

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Καλημέρα παιδιά,

Έχω την Samsung UE46F6500 την οποία αν θυμάμαι καλά είχα πάρει ακριβώς πριν 4 χρόνια και είναι πλέον εκτός εγγύησης.

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι όταν παίζω σε 3δ 1/3 κάτω μέρος της οθόνης αναβοσβήνει συνέχεια. Όταν η τηλεόραση παίζει κανονικά δεν το κάνει.

Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα φαίνεται να είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού το οποίο θα πρέπει να αλλαχτεί.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος είχε αντίστοιχη εμπειρία και αν αξίζει πλέον μετά 4 χρόνια να αλλαχτεί το τροφοδοτικό (αν φταίει αυτό τελικά). Επειδή μου αρέσει το 3δ και βλέπω ότι οι νέες tv δεν έχουν, θα προτιμούσα την επισκευή της εν λόγω τηλεόρασης.

Επίσης αν κάποιος ξέρει ποιό είναι το επίσημο service της Samsung στην Θεσ/νίκη ή αν έχει να προτείνει κάποιον. Σας ευχαριστώ θερμά.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημέρα παιδιά,

Έχω την Samsung UE46F6500 την οποία αν θυμάμαι καλά είχα πάρει ακριβώς πριν 4 χρόνια και είναι πλέον εκτός εγγύησης.

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι όταν παίζω σε 3δ 1/3 κάτω μέρος της οθόνης αναβοσβήνει συνέχεια. Όταν η τηλεόραση παίζει κανονικά δεν το κάνει.

Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα φαίνεται να είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού το οποίο θα πρέπει να αλλαχτεί.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος είχε αντίστοιχη εμπειρία και αν αξίζει πλέον μετά 4 χρόνια να αλλαχτεί το τροφοδοτικό (αν φταίει αυτό τελικά). Επειδή μου αρέσει το 3δ και βλέπω ότι οι νέες tv δεν έχουν, θα προτιμούσα την επισκευή της εν λόγω τηλεόρασης.

Επίσης αν κάποιος ξέρει ποιό είναι το επίσημο service της Samsung στην Θεσ/νίκη ή αν έχει να προτείνει κάποιον. Σας ευχαριστώ θερμά.
Αν μπορεις να βρεις στα σιγουρα οτι ειναι αυτο το προβλημα και πιανουν λιγο τα χερια σου, δες μηπως μπορεις να βρεις το συγκεκριμενο ανταλλακτικο σε used και να το βαλεις πανω μονος σου. Σε καινουριο αν το πας για service κλπ θα στον πιασουν. Χθες μολις εφτιαξα τη δικια μου Samsung του 09 οπου της αλλαξα Mainboard . Η διαδικασια ειναι πραγματικα πανευκολη αν εχεις ασχοληθει λιγο με PC και ξερεις .
Αν οχι καλυτερα να πας σε τεχνικο να στην φτιαξουν.
Επισημος της Samsung ειναι η http://www.service-one.gr/contact/ αλλα δεν εχει Θεσ/νικη κατι. Στειλε ενα μειλ ή παρε τηλ να ρωτησεις ποιον προτεινουν αν θες επισημο.
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυτό το πρόβλημα απλά μέσω αναζήτησης στο νετ φαίνεται να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι το psu.

Γνώσεις από συναρμολόγηση η/υ έχω, είδα στο youtube ότι όντως είναι εύκολη η αντικατάσταση. Θα πάρω όμως και το service αύριο πρωί να ρωτήσω τι παίζει.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυτό το πρόβλημα απλά μέσω αναζήτησης στο νετ φαίνεται να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι το psu.

Γνώσεις από συναρμολόγηση η/υ έχω, είδα στο youtube ότι όντως είναι εύκολη η αντικατάσταση. Θα πάρω όμως και το service αύριο πρωί να ρωτήσω τι παίζει.

Ευχαριστώ και πάλι.
Παρακαλω φιλε μου.

Να εχεις υποψην οτι απο το επισημο service σε μενα ειπανε οτι θελανε 30 ευρω για να ερθει καποιος να το ελεγξει και αν οντως ηταν η Mainboard αλλα 180-200 για το ανταλλακτικο, χωρια την εργασια.
Βρηκα στον Χαλοφτη το ιδιο ανταλλακτικο (used φυσικα) με 20 ευρω το εβαλα πανω μονος μου και τωρα παιζει μια χαρα.
Ενταξει εμενα ειναι και παλια η TV αλλα και παλι σκεφτηκα ακομα και να μη λειτουργουσε σωστα η used mainboard οκ 20 ευρω θα ειχα ξοδεψει!
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Σε ευχαριστώ και πάλι, τελικά βρήκα ανταλλακτικό PSU μεταχειρισμένο από το Αγγλικό ebay και σε καλή τιμή, περίπου 45 ευρώ με τα ταχυδρομικά.

Το κακό ειναι ότι μίλησα με τον πωλητή και μου λέει ότι δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το τροφοδοτικό, μπορεί να είναι και η main board.

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς επίσημη διάγνωση είναι ρίσκο αλλά με 40 ευρώ λέω να πάρω αρχικά το μεταχειρισμένο τροφοδοτικό και...βλέπουμε.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Σε ευχαριστώ και πάλι, τελικά βρήκα ανταλλακτικό PSU μεταχειρισμένο από το Αγγλικό ebay και σε καλή τιμή, περίπου 45 ευρώ με τα ταχυδρομικά.

Το κακό ειναι ότι μίλησα με τον πωλητή και μου λέει ότι δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το τροφοδοτικό, μπορεί να είναι και η main board.

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς επίσημη διάγνωση είναι ρίσκο αλλά με 40 ευρώ λέω να πάρω αρχικά το μεταχειρισμένο τροφοδοτικό και...βλέπουμε.

Φιλε μου κι εγω μονο στο ebay εψαχνα αρχικα και καποια στιγμη εβαλα απλα τον κωδικο του ανταλλακτικου (στη δικη μου περιπτωση της mainboard) στο google αντι για το ebay και μου εβγαλε listing στην Ελλαδα και το πηρα με 20 ευρω αντι για τα 45 τουλαχιστον + μεταφορικα. Ετυχε να το βρω στον http://haloftis.gr/main/ αλλα φανταζομαι υπαρχουν κι αλλοι. Στην αρχη το ειχα googlαρει με το ονομα της Mainboard αλλα δεν ειχα βρει τπτ Ελλαδα αλλα οταν εβαλα τον ΒΝ94-xxxxxx κωδικο, το βρηκα.
Ψαξε λιγο πριν μπεις στη διαδικασια να παραγγειλεις απο ebay.
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Όντως θα το ψάξω λίγο παραπάνω για φτηνότερες τιμές. Πάντως με ένα γρήγορο ψάξιμο με τον κωδικό μόνο, δεμ βρίσκω κάτι εντός Ελλάδος ούτε στον Χαλόφτη...

Να σε ευχαριστήσω και πάλι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Όντως θα το ψάξω λίγο παραπάνω για φτηνότερες τιμές. Πάντως με ένα γρήγορο ψάξιμο με τον κωδικό μόνο, δεμ βρίσκω κάτι εντός Ελλάδος ούτε στον Χαλόφτη...

Να σε ευχαριστήσω και πάλι.
Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα ;-)
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα να μην το ρισκάρω και ήρθαν σήμερα από την αντιπροσωπεία και την πήραν. Ήταν το τροφοδοτικό, τελικό κόστος 200 ευρώ όλα μέσα (μεταφορά, ανταλλακτικό, εργασία) συν κάποια εγγύηση για την εργασία και το ανταλλακτικό που δεν έχω μάθει ακόμα. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.