Samsung QLED vs LG OLED...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Η b7 έχει καλύτερη ποιότητα πάνελ. Η 9005 είναι από τις καλύτερες led βέβαια. Δική σου επιλογή.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Samsung QLED vs LG OLED 55"

B7 VS Q7 τι να παρω ευχαρηστω...

Απόσταση θέασης,χρήση,συνθήκες φωτισμού;



Η B7 είναι OLED και η Q7 Edge LED LCD.



----------

chriszla , τι εννοείς Β7. Η αυθεντική Oled ;

Οι τωρινές τεχνολογίες στις τηλεοράσεις είναι δύο : OLED και LCD.
 
Last edited:

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Απόσταση θέασης,χρήση,συνθήκες φωτισμού;



Η B7 είναι OLED και η Q7 Edge LED LCD.



----------

chriszla , τι εννοείς Β7. Η αυθεντική Oled ;

Οι τωρινές τεχνολογίες στις τηλεοράσεις είναι δύο : OLED και LCD.

Το λέω γιατί η Samsung προωθεί τις Qled ως αντίστοιχες με τις Oled της LG. Γιαυτό λέω ότι της LG είναι οι αυθεντική τεχνολογία Oled.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Το λέω γιατί η Samsung προωθεί τις Qled ως αντίστοιχες με τις Oled της LG. Γιαυτό λέω ότι της LG είναι οι αυθεντική τεχνολογία Oled.

Το τμήμα μάρκετινγκ της οποιαδήποτε εταιρίας μπορεί να λέει ότι ο γάιδαρος πετάει ,δεν σημαίνει ότι ισχύει.Ούτως η άλλως έπρεπε η Samsung κάτι να πει για να κρατηθεί στην υψηλή κατηγορία των tv.Όταν ολες οι υπόλοιπες έχουν στην γκάμα τους και OLED τότε σφίγγουν τα πράματα.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Έτσι ακριβώς.

Το πλεονέκτημα των LCD έναντι των OLED είναι η τιμή και η φωτεινότητα. Με την τιμολογιακή πολιτική που έχει η Samsung για τις QLED χάνεται ουσιαστικά το πρώτο, ενώ σε 1-2 χρόνια θα χαθεί και το 2ο. Προβλέπω, αν δεν αλλάξει μυαλά η Samsung, σε μερικά χρόνια να κλείσει το τμήμα τηλεοράσεών της.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Με βάση το γεγονός ότι φέτος παίρνεις OLED 55" με 1499 και ότι η Samsung όχι μόνο δε βγάζει πάνελ OLED, αλλά ούτε καν παίρνει από την LG, γιατί είναι υπερβολή αυτό που έγραψα;

Πρόβλεψή μου ότι του χρόνου (στην Black Friday) θα παίρνεις 55" OLED με 999 . Άντε να χτυπήσει την LG μετά η Samsung. Εδώ θα είμαστε να τα πούμε.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Samsung δεν συγκρίνεται με oled σε όλα είναι ανώτερη για qled μιλάμε το μόνο ατου τις oled είναι το μαύρο της που είναι το απόλυτο σε όλα τα άλλα είναι πίσω οπότε qled δαγκωτα ....
 

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Samsung δεν συγκρίνεται με oled σε όλα είναι ανώτερη για qled μιλάμε το μόνο ατου τις oled είναι το μαύρο της που είναι το απόλυτο σε όλα τα άλλα είναι πίσω οπότε qled δαγκωτα ....
Ονειρεύεσαι πιστεύω!!!
Είσαι ο μόνος που το λέει!!!😝
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Έχεις φιλε μου qled ?? Και δεν σε αρεσε δεν ονειρεύομαι καθόλου
Το + απλά είναι το απόλυτο μαύρο σε όλα τα άλλα μια σειρά qled 7 η 8 είναι σε όλα καλύτερη
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Ρε παιδια οι oled εχουν ακομα πρβληματα και ως προς την φωτεινοτητα και τον φοβο burn in , κλιμακα γκριζου , κατι περιεργες γραμμες σε καποιες διαβαθμησεις του γκρι , διαρκεια ζωης , αλλα στο μαυρο ενταξη ειναι χωρις ανταγωνισμο ενω η σειρα Q της samsung εκτος απο τον φοβο της ποιοτητος του μαυρου (εξαρταται σε τι πανελ θα πεσεις )εχουν και καλυτερα χρωματα,και φωτεινοτητα τι να λεμε τωρα ισως σε λιγα χρονια οποιος εχει περασει καποιες ωρες συμβιωσης και με τις δυο τεχνολογιες ξερει ......
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
ΝΑ ένα test με συμπεριφορά των 2 τηλεοράσεων εγώ όταν γράφω κάτι την έχω ψάξει αρκετά μετά από χρόνια τα μάτια μου τα εμπιστεύομαι και φυσικά μελετάω και την ψάχνω πάρα πολύ...

https://youtu.be/ld1RqqFMZWo
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Ειμαι επιφυκακτικος για το παραπανω video μονο και μονο επειδη το εβγαλε η samsung. Εννοειται οτι οποιαδηποτε εταιρεια υποστηριζει τα προιοντα της.

Αν υπηρχε τετοιο προβλημα θα εξαφανιζοταν η τεχνολογια πριν καν ξεκινησει.

Λοιπον OLEDάδες ξεκινηστε τεστ με παιχνιδια και περιμενουμε.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Διαβαστε και κανενα αλλο νημα ρε παιδια (ειδικα οσοι μελετατε και ψαχνετε παρα πολυ), σε ποσα διαφορετικα πρεπει να το γραψουμε για να γινει κατανοητο?
Ακομη για το IR γινεται λογος?
Για τα compensation cycles των oled δεν εχετε διαβασει τιποτα?
Και να πω οτι εχει γραφτει μονο στο εδω φορουμ? Σε οποιο ξενο τεχνολογικο φορουμ και να κοιταξει κανεις θα βρει αναφορες.

Κατα τα αλλα, γελαει ο κοσμος με τη Σαμσουνγκ και τα βιντεακια της.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Εντάξει ρε παιδιά ο καθένας ας έχει όποια θέλει άλλως oled άλλως qled κάθε ένας με τα μάτια του ΤΙΣ βλέπει οπως θελει ...Εγώ γουστάρω χρώμα κόκκινο φωτεινότητα και άλλα ..και μου τα προσφέρει η Samsung

Υπάρχουν πρόσωπα που με μια fu tv είναι κομπλέ.. Η
Είναι οκ ....