Pioneer SC-LX 501

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα σε ολους.
Παρασκευη βραδι απο γνωστο καταστημα αγορασα τον εν λογο ενυσχιτη.
Η πρωτη εντυπωση εμφανισιακα..σχετικα καλη αλλα για τα λευτα του η ποιοτητα ειναι εμφανες κατωτερη.Οπως και να εχει με χαρα και εγω ξεκιναω συνδεω..ολα καλα.μετα απο λιγο χωρις καν να εχω προλαβει να ακουσω μουσικη..η να δω ετσι για τεστ μια ταινια τσουπ μ ζηταει αναβαθμιση.Επιλεγω Yes απο δυκτιο..(ενσυρματο)και ξεκιναει...οσπου στο 81% βγαζει error.
Σβηνει...τον ανοιγω..με τα 1000 ζορια κανω reset...ξανα μανα απο την αρχη ρυθμισεις...ολα καλα.Ετσι τουλαχιστον νομιζα μεχρι π εβαλα να παιξει μια ταινια.Εικονα μπομπα...ηχος μηδεν.
Δοκιμασα ολες τις HDMI αλλα κακα...τα ιδια.Εννοειτε η αναβαθμιση για κανενα λογο να γινει..κολλαει στο 9%..
Αυτα και συγνωμη αν σας κουρασα.Θα ποσταρω απο τριτη να σας πω τι θα γινει και πως θα λυθει το θεμα..
Νασται ολοι καλα και μακρια απο PIoneer φιλοι μου!!!
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Ναι δοκιμασα..και αλλαξα 3-4 στικακια...στο 9% error 1-81...η 83 δεν θυμαμαι καλα....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Όταν λες «με τα 1000ζορια να τον κάνω reset» τί εννοείς;

Αν πάντως είσαι σίγουρος ότι έχεις κατεβάσει το σωστό αρχείο, το usb stick είναι ΟΚ και σε fat32 και δεν παίζει κάτι άλλο κουφό, μάλλον σε βλέπω για service
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Δεν το εγραψα σωστα εχεις δικιο..με τα 1000 ζορια να το βρω πως κανει ρισετ γιατι μετα απο το ατυχες update δεν ξεκιναγε και εγραφε στην οθονη του Please Update.
Κανω ρεσετ κρατοντας πατημενο το AUTO/DIRECT μετα το ON/OFF γραφει CLEAR...σβηνει τον ανοιγεις και ειναι αρχικες ρυθμισει..
Ναι θα παει στο σερβις δεν βλεπω κατι αλλο γιατι να μ τον αλλαξουν το βλεπω χλωμο....
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Η αναβάθμιση μέσω δικτύου δεν συνίσταται γενικώς. Δυστυχώς έχει πάθει ζημιά και θέλει επιστροφή. Μπορείς να δεις και εδώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα http://www.avsforum.com/forum/90-re...te-sc-lx501-owners-thread-2.html#post54638456

Απλά αυτός αρχικά πήγε να το κάνει με ασύρματο δίκτυο.
Δεν είναι πάντως θέμα Pioneer, σε οποιοδήποτε μηχάνημα, όλων των εταιρειών, μπορεί να συμβεί.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Η αναβάθμιση μέσω δικτύου δεν συνίσταται γενικώς.

Δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο

Ίσα ίσα που online βγαίνουν αναβαθμίσεις που δεν τις βρίσκεις να τις κατεβάσεις.

Κάποιες δε εταιρίες (πχ Marantz) κάνουν αναβαθμίσεις πρακτικά μόνο online

Τα τελευταία πολλά χρόνια κάνω αναβαθμίσεις μόνο μέσω δικτύου χωρίς κανένα πρόβλημα

Έξαλλου, όλα τα μηχανήματα πρακτικά πρώτα κατεβάζουν το αρχείο και μετά ξεκινάνε την αναβάθμιση

Τώρα, τι δεν πήγε καλά στην προκειμένη περίπτωση...μπορεί πτώση τάσης, μπορεί βλάβη...

Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάει service
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα σε ολους.αν δεν συνιστατε μεσο ον λαιν να μην τις βγαζουν κιωλας.κανενα θεμα με την ταση δεν υπηρχε εκεινη την στιγμη γιατινηταν καινη τιβι ανοχτη οπωτε.....
Το θεμα ειναι οτινουτε καν προλαβα να ακο5σω την φωνη του και σε καθε περιπτωση....αλλα οπως και να το.δει κανεις ειναι απαραδεκτο.......
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα σε ολους..
Ενα μικρο update της καταστασης μηπως και ενδιαφερει καποιον.Τελικα πηγε στο σερβις οπου εγινε αντικατασταση.στειλαν καινουριο και τελειωσε το θεμα.
Παραυτα εκανα το update με στικακι :violent-smiley-030: και ευτηχος πηγαν ολα καλα!!!
Νασται ολοι καλα!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Nice.

Ποσο καιρό εκαναν να στον αλλαξουν από την ημερα που πηγε στο service;
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Μεσα σε 3 μερες που ειχε παει στι σερβις μ ειπαν για αντικατασταση ....και μετα απο 3 μερες στειλαν τον καινουριο φιλε spcav!!
 

Videophile2

Established Member
1 June 2010
118
Λαμία
Εχω τον sc1224 k 2 χρονια τωρα. Ολα μπομπα. Μικροπροβληματακια (σπανια) λυνονται με βγαλσιμο απο μπριζα για λιγο . Πιστευω οτι τα πιο πολλα θεματα δημιουργουνται απο τις hdmi και τα χαζα κλειδωματα που εχουν.Αναβαθμιση εκανα μεσω δικτυου μια φορα χωρις προβλημα.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Re: Απάντηση: Pioneer SC-LX 501

Εχω τον sc1224 k 2 χρονια τωρα. Ολα μπομπα. Μικροπροβληματακια (σπανια) λυνονται με βγαλσιμο απο μπριζα για λιγο . Πιστευω οτι τα πιο πολλα θεματα δημιουργουνται απο τις hdmi και τα χαζα κλειδωματα που εχουν.Αναβαθμιση εκανα μεσω δικτυου μια φορα χωρις προβλημα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.......αλλα και 1224 κορυφαιος :drool1: