Προβλημα με το μερισμα

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ειχα ξεκινησει το 1997 μια εναρξη επαγγελματος του παλαιοπωλη στην ουσια για τον πατερα μου επειδη λογω προβληματων δεν μπορουσε να την κανει στο ονομα του.
Ο πατερας μου αρρωστησε πριν καλα καλα βγει η αδεια απο το σωματειο και ετσι αυτο το επαγγελμα ξεκινησε στα χαρτια αλλα ποτε στην πραξη.

Στο ΤΕΒΕ ειχαμε πληρωσει 4 μηνες εισφορες με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα γινει καλυτερα ο πατερας μου και θα ακολουθησει το επαγγελμα που τελικα δεν εγινε ποτε και πεθανε.
Μετα δεν μπορουσα να κανω ληξη επαγγελματος επειδη επρεπε να πληρωσω κατι προστιμα για μηδενικο ΦΠΑ λεφτα που δεν τα ειχα γιατι εκανα δυο τρια μαυρα μεροκαματα για να εχουμε λεφτα στο σπιτι.
Το ΤΕΒΕ μου εκανε μηνυση και πληρωσα 4.700 σχεδον γιατι ειχα δικαστει ερημην επειδη μετα τον θανατο των δικων μου ειχα αλλαξει σπιτι και δεν με βρηκαν.


Το 2013 τοτε που ο Σαμαρας εβγαλε τις 100 δοσεις πηγα στην Εφορια για να δω τι χρωσταω και να τα δωσω η μαλλον να τα δωσει η γυναικα μου γιατι αυτη δουλευει.
Εκει μας ειπαν σε μεγαλη εκπληξη μας οτι χρωσταω μονο 100 ευρω προστιμο για καθυστερημενη διαγραφη - κλεισιμο επαγγελματος.
Τα πληρωσαμε και η διαγραφη εγινε την ιδια μερα με την εναρξη 14/4/1997 επειδη τα βιβλια μου ηταν εντελως κενα αρα μηδεν ημερες επαγγελματιας.

Ερχομαι στο σημερα που προσπαθησα να κανω αιτηση για το κοινωνικο μερισμα και με εβγαλε εκτος γιατι λεει οτι δεν εχω ουτε ενα μηνα αασφαλιση.
Που πηγαν τα λεφτα που πληρωσα στο ΤΕΒΕ για 4 μηνες γιατι αυτα απο την στιγμη που δεν εχω ουτε ενα ενσημο δεν μου επιστραφηκαν;
Γιατι δεν μου επιστραφηκε ενα ποσο απο τα 4.700 σχεδον που πληρωσα για την αγωγη του ΤΕΒΕ αφου μετα βαση Εφοριας δεν ειμαι ουτε μια μερα επαγγελματιας αρα ουτε μια μερα ασφαλισμενος και υποχρεος στο ΤΕΒΕ


Δεν ειναι δυνατον να πληρωσα 4 μηνες για το ΤΕΒΕ να πληρωσα 4.700 για αγωγη απο το ΤΕΒΕ και τωρα που πηγα να κανω αιτηση γιατι εγω ειμαι ανεργος η γυναικα μου παιρνει 630 με δυο μικρα παιδια και να μου λεει απορριψη.

Καλως η κακως δεν εχω ουτε ενα ενσημο γιατι οι δουλειες που δουλευα μου ελεγαν εγω ενσημα δεν βαζω αν σου αρεσει και δεν μπορουσα να κανω αλλιως γιατι επρεπε να ζησω γιατι δεν εβρισκα ευκολα δουλεια λογω οτι εχω βγαλει μονο το Δημοτικο επειδη υπηρχαν πολλα προβληματα στην οικογενεια μου.

Ωραια εγω δεν εχω ενσημα γιατι δεν λαμβαινουν υποψιν της γυναικας μου που εχει πανω απο 15 μην πω 20 χρονια ενσημα;
Γιατι λαμβαινουν υποψιν μονο τα περουσιακα στοιχεια αν ειχε και το εισοδημα; Μονο σε αυτα ειμαστε οικογενεια στο ενσημα δεν ειμαστε;



Η ερωτηση μου ειναι δεν μπορω να υποχρεωσω το ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) να μου βαλει τα ενσημα που εχω πληρωσει;
Αν δεν μπορει να μου τα βαλει δεν πρεπει να μου επιστρεψει χρηματα για λαθος κρατησεις;
Οταν ειχα ρωτησει στο ΟΑΕΕ μου ειχαν πει οτι εχουν περασει 5 χρονια και δεν μπορουν εχουν διαγραφτει.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
H αιτηση γινεται μονο με τους δικους σου κωδικους του taxis; Δοκιμασες με της γυναικας σου; Το συστημα μολις σημερα ανοιξε. Λογικα θα υπαρχουν και λαθη.
Ο κωδικος απορριψης τι σου λεει ως αιτιολογια;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
H αιτηση γινεται μονο με τους δικους σου κωδικους του taxis; Δοκιμασες με της γυναικας σου; Το συστημα μολις σημερα ανοιξε. Λογικα θα υπαρχουν και λαθη.
Ο κωδικος απορριψης τι σου λεει ως αιτιολογια;

Δεν εχει η γυναικα μου κωδικους αφου μια φορολογικη δηλωση κανουμε.
Αυτο γραφει.
Επισημάνσεις
# Επισήμανση Βαρύτητα Πληροφορίες
1

Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο του τουλάχιστον ενός ασφαλίσιμου μήνα στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλασης
Δεν προκύπτει απο τον ΕΦΚΑ ότι έχετε υπάρξει ασφαλισμένος για τουλάχιστον 1 μήνα πριν την 1/11/2017. Αν θεωρείται ότι αυτό είναι λάθος, παρακαλούμε απευθυνθείτε άμεσα στον ΕΦΚΑ. Ο έλεγχος έγινε για τον ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ 400 ΑΙΤΙΑ ΜΗ ΕΓΚΡΙΣΗΣ



Η πλακα ειναι οτι εδω λεει οτι εχω ασφαλιστει 4 μηνες

image.png
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Καλεσε το ΕΦΚΑ . Λογικα θα λυθει το θεμα. Δεν ειναι ενημερωμενο το συστημα. Μπες λιγο και εδω και δες αν σε δειχνει ασφαλισμενο. http://www.efka.gov.gr/_eservices/home.cfm

ΥΓ Πρεπει να βγαλει και η γυναικα σου κωδικους taxis. Δεν παιζει ρολο η κοινη φορολογικη δηλωση. Περουσιακα στοιχεια που μπορει να αποκτηθουν στο ονομα της(αγορα , κληρονομια κλπ) θα εμφανιζονται στον δικο της λογαριασμο και οχι στον δικο σου, οπως και ο ΕΝΦΙΑ. Η δηλωση μονο ειναι κοινη, οχι τα φορολογουμενα προσωπα...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εδω μου γραφει το παραπανω (Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ΗΔΙΚΑ) ειναι στην πρωτη σελιδα του site που μου εστειλες.
Σε αυτο οπως θα ειδες την προηγουμενη φωτογραφια γραφει οτι ειμαι ασφαλισμενος απο 01/09/1997 εως 31/12/1997


Το ΕΦΚΑ μου βγαζει αυτο που παει βαση Εφοριας γιατι μπορει να εκανα την διακοπη το 2013 αλλα επειδη τα βιβλια μου εσοδων εξοδων κλπ ηταν κενα μου εκαναν διαγραφη την ιδια μερα με την εναρξη επαγγελματος.


image.png


Ξερω οτι βαση νομου δεν δικαιουμαι να εχω ενσημα απο το ΤΕΒΕ γιατι σου λεει ησουν μηδεν μερες επαγγελματιας αλλα ρωτω;
Οι 4 μηνες εισφορες που πληρωσα δεν πρεπει να μου επιστραφουν;
Στην αγωγη του ΤΕΒΕ που πληρωσα σχεδον 4.700 και οπως καταλαβα καποια χρηματα ηταν για αποζημιωση του ΤΕΒΕ δεν πρεπει τωρα αφου τελικα ειμαι μηδεν μερες επαγγελματιας να μου δωσει πισω κατι απο τα 4.700 που πληρωσα;

Πηρα τον λογιστη μου και μου ειπε να παω να κανουμε αιτηση για κλειδαριθμο της γυναικα μου μηπως και κανει αυτη αιτηση για το μερισμα.

Τωρα κατι που δεν καταλαβα στο ΤΕΒΕ που πηγα.
Μου ειπαν οτι μπορω να κανω αιτηση να μου επιστραφουν οι εισφορες που ειχα πληρωσει αλλα θα σταματησουν να μετρουν σαν εισφορες για συνταξη.
Τους ειπα οτι εγω δεν εχω απο αλλου αλλα ενσημα στην ζωη μου και ουτε περιμενω ποτε να εχω τα μονα που υπολογιζα ηταν αυτα που ειχα πληρωσει σε αυτους.

Υπαρχει περιπτωση να παρω συνταξη εστω την κατωτερη στα 67 η ποσο θα το εχουν παει τοτε επειδη εχω πληρωσει 4 μηνες εισφορες στο ΤΕΒΕ;
Σιγουρα οχι οποτε να παω να κανω αιτηση να παρω τουλαχιστον πισω αυτα που ειχα πληρωσει αυτους του μηνες.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Προβλημα με το μερισμα

Υπαρχει περιπτωση να παρω συνταξη εστω την κατωτερη στα 67 η ποσο θα το εχουν παει τοτε επειδη εχω πληρωσει 4 μηνες εισφορες στο ΤΕΒΕ;
Σιγουρα οχι οποτε να παω να κανω αιτηση να παρω τουλαχιστον πισω αυτα που ειχα πληρωσει αυτους του μηνες.

βλέπω ότι προσπαθείς να πάρεις σοβαρές και σημαντικές για τη ζωή σου απαντήσεις από απλά μέλη του φόρουμ.
Υπάρχουν και οι εργατολόγοι ξέρεις, και κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί.
Αν σου πει ένα μέλος το Α ή το Β και αύριο (μετά από 20 χρόνια) σου βγεί στη ζωή σου το Γ τι θα κάνεις?


επίσης το να νομίζεις ότι θα πάρεις κάποτε σύνταξη επειδή έγραψες 3 μήνες ένσημα είναι αφελές.
Αλλά και πάλι είμαι ενα απλό μέλος...Οπότε...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα με το μερισμα

βλέπω ότι προσπαθείς να πάρεις σοβαρές και σημαντικές για τη ζωή σου απαντήσεις από απλά μέλη του φόρουμ.
Υπάρχουν και οι εργατολόγοι ξέρεις, και κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί.
Αν σου πει ένα μέλος το Α ή το Β και αύριο (μετά από 20 χρόνια) σου βγεί στη ζωή σου το Γ τι θα κάνεις?


επίσης το να νομίζεις ότι θα πάρεις κάποτε σύνταξη επειδή έγραψες 3 μήνες ένσημα είναι αφελές.
Αλλά και πάλι είμαι ενα απλό μέλος...Οπότε...

Στα bold συμφωνω και εγω και για αυτο λεω γιατι να τους τα χαρισω.

Τωρα για εργατολογους δεν μου περισσευουν λεφτα αν περισσευαν θα εβαζα και δικηγορο μπας και παρω πισω κατι απο τα 4700 που τελικως τα πληρωσα αδικα.

Απλα μεσα σε ενα φορουμ μπορει να υπαρχουν εργατολογοι δικηγοροι και ανθρωποι που να ξερουν σιγουρα 5 πραγματα παραπανω απο μενα.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Φιλε μου απο ο,τι καταλαβα. Ορθα δεν εχεις ενσημα γιατι δεν τα δουλεψες και μαλιστα δεν ηταν σκοπος να δουλεψεις εσυ αλλα αλλος στην θεση σου. Τα 4700 ηταν προστιμο. Να ζητας πισω εισφορες που πληρωσες για εικονικη εργασια ή να σου αναγνωριστουν τα ενσημα για εργασια που δεν ξεκινησες εμενα μου φαινεται παραλογο. Το οτι σκεφτεσαι αν δικαιούσαι την κατωτατη συνταξη στα 67 με μηδενικα ενσημα οταν την ιδια συνταξη θα παρω και εγω με εισφορες 2-3 χιλιαρικα τον χρονο με 42 χρονια εργασιας στην ιδια ηλικια , με ξεπερνα... Θα φανω "κακος" αλλα ελπιζω το ασφαλιστικο μας συστημα να σκασει σαν φουσκα και να μην δωθουν ποτε συνταξεις προνοιας με μηδενικα ενσημα και μαυρη εργασια.

Πιστευω οτι το προβλημα σου να λυθει με τους κωδικους taxis της γυναικας σου και αιτηση με το δικο της ΑΦΜ.

Επειδη εχω παρακολουθησει και προβλημα σου με τραπεζες κλπ και βλεπω οτι εχεις "πεταξει" λεφτα. Νομιζω οτι θα ειχες γλυτωσει πολλα αν πληρωνες για συμβουλους.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
1. Μήπως η απαίτηση είναι για ένα μήνα ένσημα φέτος;
2. Αφού φαίνεται στα χαρτιά ότι έκανες εγγραφή και διαγραφή την ίδια μέρα, δεν είναι δυνατόν να έχεις ένσημα. Τα 4700 μάλλον ήταν το πρόστιμο. Αν ήταν εισφορές θα έπρεπε να φαίνονται οι 4 μήνες που λες στον ΕΦΚΑ.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Φιλε μου απο ο,τι καταλαβα. Ορθα δεν εχεις ενσημα γιατι δεν τα δουλεψες και μαλιστα δεν ηταν σκοπος να δουλεψεις εσυ αλλα αλλος στην θεση σου. Τα 4700 ηταν προστιμο. Να ζητας πισω εισφορες που πληρωσες για εικονικη εργασια ή να σου αναγνωριστουν τα ενσημα για εργασια που δεν ξεκινησες εμενα μου φαινεται παραλογο. Το οτι σκεφτεσαι αν δικαιούσαι την κατωτατη συνταξη στα 67 με μηδενικα ενσημα οταν την ιδια συνταξη θα παρω και εγω με εισφορες 2-3 χιλιαρικα τον χρονο με 42 χρονια εργασιας στην ιδια ηλικια , με ξεπερνα... Θα φανω "κακος" αλλα ελπιζω το ασφαλιστικο μας συστημα να σκασει σαν φουσκα και να μην δωθουν ποτε συνταξεις προνοιας με μηδενικα ενσημα και μαυρη εργασια.

Πιστευω οτι το προβλημα σου να λυθει με τους κωδικους taxis της γυναικας σου και αιτηση με το δικο της ΑΦΜ.

Επειδη εχω παρακολουθησει και προβλημα σου με τραπεζες κλπ και βλεπω οτι εχεις "πεταξει" λεφτα. Νομιζω οτι θα ειχες γλυτωσει πολλα αν πληρωνες για συμβουλους.

Το προβλημα με την τραπεζα ηταν της γυναικας μου και πριν με γνωρισει δεν ειχα καμια σχεση εγω ποτε δεν εμπλεξα με τραπεζες απο μακρια και αγαπημενοι.
Στην εναρξη εργασιας που εκανα δεν θα δουλευε αλλος για μενα θα δουλευα μαζι με τον πατερα μου απλα εγω χωρις αυτον που γνωριζε απο αντικες κλπ δεν μπορουσα να εξασκησω το επαγγελμα.
Η εργασια δεν ξεκινησε γιατι στο ενδιαμεσο διαστημα απο την εναρξη στην εφορια μεχρι την αδεια του σωματειου ο πατερας μου επαθε ριξη πνευμονα και μεχρι να πεθανει ηταν μονιμα με οξυγονο.

ΟΚ δεκτο ειναι παραλογο να ζηταω να μου βαλουν τα ενσημα αλλα απο την μερια τους δεν ειναι παραλογο να μου παρακρατουν αυτα τα λεφτα που πληρωσα για ενσημα;

Δεν περιμενω φιλε μου να παρω συνταξη με 4 μηνες που πληρωσα αλλα ετσι οπως μου τα ειπε εκει δηλαδη (μην κανεις αιτηση για επιστροφη γιατι θα χασεις και δεν θα μετρουν στην συνταξη) οτι προσπαθουσε να με εξαπατησει για να μην κανω αιτηση για επιστροφη των χρηματων που εδωσα απο την στιγμη που δεν δικαιουμαι ενσημα.

Δηλαδη τι; Οχι ενσημα οχι τιποτα και ας ειναι καλα το κοροϊδο που μας πληρωσε 4 μηνες εισφορες και του πηραμε και 4700 για να εχουμε να τρωμε.

Δεν πρεπει καπως και εγω να βρω το δικιο μου;

Τωρα για την μαυρη εργασια δεν φταινε αυτοι αλλα το κρατος που δινει το δικαιωμα στα αφεντικα. Εδω εκει που δουλευει η γυναικα μου και καθε μερα κανει δυο ωρες παραπανω οταν ειναι να παει ελεγχος τους εχουν ειδοποιησει απο την προηγουμενη μερα τι να πεις.
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Προβλημα με το μερισμα

1. Μήπως η απαίτηση είναι για ένα μήνα ένσημα φέτος;
2. Αφού φαίνεται στα χαρτιά ότι έκανες εγγραφή και διαγραφή την ίδια μέρα, δεν είναι δυνατόν να έχεις ένσημα. Τα 4700 μάλλον ήταν το πρόστιμο. Αν ήταν εισφορές θα έπρεπε να φαίνονται οι 4 μήνες που λες στον ΕΦΚΑ.

Με την ανεργια ξερεις πολλους που να εχουν δουλεψει ενα μηνα φετος και το σημαντικοτερο να εχουν παρει και ενσημα;
Ο μηνας ειναι για ολοκληρη την ζωη γιατι ετσι ισως να θελουν βα βγαλουν εξω τους Ρομα πχ
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μπορει στα 4700 να υπολογισαν οτι εχεις πληρωσει και 4 μηνες εισφορες, αλλιως το προστιμο να ηταν μεγαλυτερο. Το σκεφτηκες αυτο;
Ναι σιγουρα αλλα απο την στιγμη που βαση εφοριας ειμαι μηδεν μερες επαγγελματιας αρα καμια υποχρεωση στο τεβε δεν πρεπει να μου επιστραφουν αυτα που πληρωσα για ενσημα που σωστα λες οτι δεν πρεπει να μου τα κολλησουν.

Δηλαδη μου εκανε αγωγη το τεβε οτι εξασκουσα επαγγελμα και δεν πληρωνα τις εισφορες μου αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι το επαγγελμα δεν το ασκησα ουτε μια μερα και πως αδικα πληρωσα και την αγωγη και καποιες εισφορες.

Πανω σε αυτο ψαχνω να βρω το δικιο μου ουτε συνταξη θελω να παρω ουτε να μου βαλουν ενσημα.

Εχω βγει και κερατας και δαρμενος!:slapface:
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
1. Μήπως η απαίτηση είναι για ένα μήνα ένσημα φέτος;

Απ οτι ειχα διαβασει καπου στα πεταχτα πριν μερες πρεπει να εχεις ενα μηνα γενικα οχι για το 2017 ουτε για το φορολογικο 2016 οπου δινεται το μερισμα...

@songless_bird λογικα για να παρει καποιος την ελαχιστη συνταξη στα 67 θα πρεπει να εχει συμπληρωσει και τον αριθμο ελαχιστων ενσημων...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Συνταξη εχει παρει και ο θειος μου του ογα με ουτε 5 χρονια ενσημα.
Εγω την ερωτηση για την συνταξη δεν την εκανα για να ελπιζω σε συνταξη αργοτερα αλλα για να βεβαιωθω οτι ο υπαλληλος του τεβε προσπαθουσε να με παραπλανησει για να μην κανω αιτηση επιστροφης λες και θα τα εδινε απο την τσεπη του.
Συνταξη καλα καλα δεν ξερει αν θα παρει η γυναικα μου που ηδη εχει 20 χρονια ενσημα ειναι δυνατον να περιμενω να παρω εγω;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Τελικα αυτη η χωρα ειναι χαλασμενο τηλεφωνο.
Μπηκα εδω https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=191889 δηλαδη εδω https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Pages/Home.aspx και στο ασφαλιστικο βιογραφικο μου γραφει αυτα.

image.png




:ADFADF1:

Η πλακα ειναι οτι στο ΕΦΚΑ εχει Οικονομικές Εκκρεμότητες και εκει μου γραφει αυτο οτι τελικα εκτος απο τους 4 μηνες εισφορες εκτος απο τα 4.700 τους χρωσταω και 33 ευρω :BDGBGDB55:

image.png
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Πηγα σημερα OAEE για να κανω αιτηση να παρω αυτα που πληρωσα πισω εστω αυτους τους 4 μηνες και μου ειπαν λιγο δυσκολο να σου επιστραφουν μετα απο 20 χρονια λεφτα.
Τους ρωτησα τι ειναι αυτα τα 33.38 ευρω που μου βγαζει ΕΦΚΑ οτι χρωσταω και μου ειπαν οτι ειχα καθυστερησει ενα μηνα το 1997 μια πληρωμη και ειναι το προστιμο.

Δηλαδη αυτα που πρεπει να μου δωσουν πισω γιατι ειναι παρανομες κρατησεις επειδη βαση εφοριας δεν ημουν ουτε μια μερα εππαγγελματιας μπορει να μην μου τα δωσουν.
Αλλα τα 33 ευρω που ειναι και αυτα πριν απο 20 χρονια εγω πρεπει να τα πληρωσω, δηλαδη πλήρωσα 4 μηνες πληρωσα 4.700 θα πληρωσω και 33 ευρω και στην τελικη δεν θα εχω ενα ενσημο απο τον ΟΑΕΕ να το βαλω στο ματι μου.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Τελικα εγινε αυτο που μου εγραψε ο songless_bird

Η γυναικα μου δεν ειχε κλειδαριθμο καναμε, εφτιαξε κωδικους taxis και με αυτους εγινε δεκτο το αιτημα για μερισμα. Οποτε αν και καποιος αλλος εχει ιδιο προβλημα με μενα δεν ειναι υποχρεωτικο η κεφαλη σε ενα σπιτι να κανει την αιτηση.

Στο ΟΑΕΕ θα δουν ποσο βαρυ χερι εχω 110 κιλα ανθρωπος :rifle: