Νέος ενισχυτής και ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Καλησπέρα,

απέκτησα πρόσφατα την LG b7 και σκέφτομαι να την πλαισιώσω από ένα καλό σύστημα ήχου, κυριώς για ταινίες αλλά και για μουσική.

Θέλω να χτίσω σταδιακά (πρώτα τα 2 μπροστά, μετά το woofer, και αργότερα το κεντρικό και τα περιφερειακά) σύστημα 7.1 ώστε να μπορώ να εκμεταλευτώ το Atmos και από τις προτάσεις των μελών, φαίνεται να παίρνει προβάδισμα ο ενισχυτής x1400h της Denon.

Υπάρχει κάποιο μοντέλο της Yamaha στα ίδια χρήματα με αντίστοιχα ή καλύτερα χαρακτηριστικά;

Με ποιά ηχεία θα μπορούσα να πλαισιώσω τον ενισχυτή (εαν έπαιζα με μπατζετ γύρω στα 1000 ευρώ για τα ηχεία);

Τέλος, υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη με καλές τιμές, ή πάμε σε σκρουτζομάγαζα/amazon;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι αδύνατον να βρεις κάτι καλύτερο γύρω στο 500άρικο σε ήχο γιατί η παραμετροποίηση μέσω ισοστάθμισης π.χ. στους Yamaha ξεκινά από τον 683. Συνεπώς η πιο ασφαλής επιλογή στα 7 κανάλια είναι ο AVR-X1400H, ο οποίος στην κυριολεξία δίνει δώρο το εργαλείο της ισοστάθμισης που έχει.
Απλά υπολόγισε +19.99 για το app που σου επιτρέπει να κάνεις... τα πάντα στον ήχο του.
 

VASSZACHARIS

New member
27 March 2017
4
επίσης δες και σε τι δωματιο θα παιζουν ενισχυτης και ηχεια... αν ειναι μεγαλο, εαν εχει θορυβο κλπ... αυτα για να μην δινεις χρηματα τζαμπα...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κομματάκι δύσκολο να έχει μείνει σε τιμή Black Friday ο 2400 πια. Κάνε ένα τηλέφωνο πριν τον παραγγείλεις από οπουδήποτε.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Νομίζω είναι σημερινή προσφορά απο το cyber monday του Σκρούτζ.
 

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Ναι την είδα και την προσφορά για τον x2400h, τα σκρουτζομάγαζα που εμφανίζονται στη λίστα είναι αξιόπιστα; Να παραγγείλω άφοβα δηλαδή και θα έχω εγγύηση αντιπροσωπείας μετά κανονικά;

Ο χώρος είναι μεγάλος, σαλονοκουζίνα γύρω στα 30-40τμ τον οποίο θα επιπλώσω από την αρχή οπότε υπάρχει μεγάλη ευελιξία σε διαρρύθμιση χώρου κλπ. Για μπροστινά ηχεία, τα Dali zensor 7 που είδα να αναφέρονται είναι καλή επιλογή; Τι άλλα ηχεία παίζουν σε οικονομικές τιμές;
 

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Τελικά προχώρησα στην αγορά του x2400h από μαγαζί στην Αθήνα στα 497 ευρώ! Περιμένω να έρθει τις επόμενες μέρες και (αφού πάρω τα ηχεία) να γράψω εντυπώσεις!

Υπάρχει κάποιο άρθρο που να εξηγεί αναλυτικά τι παίζει με τα ηχεία, ωμ, ευαισθησίες, active κλπ; Για παράδειγμα στο δικό μου χώρο αν αποφασίσω να βάλω μπροστινά ηχεία zensor, με τι κριτήριο θα διαλέξω μεταξύ των 5 και των 7; Επίσης έχω studio monitor Alesis 10ετίες, πως μπορώ να καταλάβω αν κάνουν για πίσω ηχεία και αν υπάρχει κίνδυνος να κάψω τον ενισχυτή;

Ευχαριστώ!
 

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Πάνω στο θέμα επιλογής ηχείων, έχω τα Dali Zensor 3 ήδη, καθώς και τον x2400h αλλά δεν τα έχω στήσει ακόμα καθώς στο σπίτι κάνω εργασίες ακόμα. Η ερώτησή μου είναι, να κρατήσω τα Zensor 3 για πίσω και να πάρω τα 5 ή 7 για μπροστινά, ή ο χώρος ακρόασης μου είναι μικρός και να βάλω μπροστά πίσω τα Zensor 3;

Η σαλοκουζίνα είναι περίπου 6.5 x 6 μέτρα, αλλά ο χώρος ακρόασης ο οποίος περιστοιχίζεται στην πίσω πλευρά του από 2 κολώνες είναι 3.8 x 2.8 μέτρα

J9CXHNs.png