Καζαντζάκης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    1

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Kazantzakis.jpg



Σκηνοθεσία: Γιάννης Σμαραγδής

Πρωταγωνιστούν: Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος, Αλέξανδρος Καμπαξής, Στέφανος Ληναίος, Μαρίνα Καλογήρου,
Αργύρης Ξάφης, Θοδωρής Αθερίδης, Μαρία Σκουλά, Νίκος Καρδώνης, Αμαλία Αρσένη, Γιούλικα Σκαφίδα, Ζέτα Δούκα,
Αλέξανδρος Κολλάτος, Στάθης Ψάλτης

Διάρκεια ταινίας: 121' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017

Imdb




Υπόθεση:
Ο μεγάλος Κρητικός συγγραφέας, Νίκος Καζαντζάκης, έλεγε πως η ζωή του ορίζεται από τα ταξίδια του και τα όνειρά του.
Αυτό ακριβώς και ο σκηνοθέτης σκοπεύει να επιτύχει με αυτήν την ταινία. Παρουσιάζει τα ταξίδια του στη Γερμανία, την
Αυστρία, τη Ρωσία, τη Γαλλία και το όρος Σινά και μέσα από αυτές τις εμπειρίες, να αναδείξει τις φιλοσοφικές και
μεταφυσικές του αναζητήσεις.










 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Τέτοιο ‛σκίσιμο’ για ταινία δεν έχω ξαναδιαβάσει!!!
Κηδεία κανονικη :rip:
 
Last edited:

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Το ειδε χθες η γυναικα μου (εγω μετα το τελευταιο σημείωμα δεν την ακολουθησα) και μου ειπε ότι δεν αξιζε καθολου.
Όπως δηλαδή το περιμενα.
Ευτυχως την γλυτωσα!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Σοβαρα τωρα περιμενει κανεις απο τον Σμαραγδη να κανει κατι της προκοπης ?

Ενας αταλαντος που αναρριχηθηκε με πολιτικες φιλιες και γλυψιμο ειναι .

Η οικογενεια του ειχε εναν πραγματικο καλλιτεχνη τον αδερφο του Νικο , διευθυντης φωτογραφιας απο τους καλυτερους που ειχαμε ποτε.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Παντως εγω θα ελεγα να μην βασιζεστε πανω στις γνωμες αλλων και κυριως των κριτικων κινηματογραφου αλλα να την δειτε για να βγαλετε συμπερασμα.
Δεν την εχω δει για να πω αυτο που λεω, γιατι δεν λεω οτι ειναι "καλη" ( η "κακη")
Απλα εχουμε διαφορετικα μεγεθη συγκρισης οι ανθρωποι και θεατες αλλες προσμονες και αλλες απαιτησεις οταν βλεπουμε μια ταινια.

Εγω απο οτι ειδα απο το Τρεηλερ θα ηθελα πολυ να την δω. ακομα κι αν "δεν μου αρεσει", αλλα δυστυχως δεν το βλεπω να γινεται...( Οπως ηθελα να δω καπου και το Ελ Γκρεκο και δεν...δυστυχως, ακομα κια να διακρινω μια ελειψη στα μεσα παραγωγης, τεσπα...σημ. δεν βλεπω εργα σε ΥΤ )

Οποτε εχετε μια καποια τυχη στην Ελλαδα που δεν εχουμε εμεις του εξωτερικου. Να δειτε μια ταινια που αντικατοπτριζει μια σημαντικη στιγμη του Εθνους και του πνευματος του και να κρινετε αν ειναι αξιολογη για σας η οχι.

Καλυτερα να ξερεις παρα να μενεις με την απορεια.

Παντως εμενα το τρεϊλερ μου αρεσει.


Εντιτ

Και για την κριτικη που αναφερθηκε παραπανω, ειμαι πολυ σκεπτικος για την προσεγγιση της απο ενα και μονο στοιχειο που μου μοιαζει κακοπροαιρεση...

Αυτο :

"...μια ταινία που υποτίθεται ότι ταξιδεύει από την Κρήτη, στην Αθήνα, στο Άγιο Όρος, στην έρημο Σινά, στη Βιέννη, στην Αντίμπ, στη μετεπαναστατική Σοβιετική Ένωση και σε άλλα μέρη που πιθανώς ξεχνάω, πάντως όχι στην Κίνα. Στην Κίνα η κάμερα του Σμαραγδή δεν τολμά να πάει, με τον τρόπο τουλάχιστον που υποτίθεται ότι πήγε στα άλλα μέρη, ..."

Ελεος δηλαδη...
 
Last edited by a moderator:

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Απάντηση: Καζαντζάκης (2017)

Τέτοιο ‛σκίσιμο’ για ταινία δεν έχω ξαναδιαβάσει!!!
Κηδεία κανονικη :rip:

πραγματικα ,γιατι επικεντρωνει σε λεπτομεριες που μπορει να αποφυγει ακομα και ενας κακος σκηνοθετης,που να επιανε και τα πιο τεχνικα...ετσι και αλλιως κηδειοχαρτο ειναι απο μονος του ο Σμαραγδης..δεν περιμεναμε τιποτα καλυτερο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Καζαντζάκης (2017)

δεν τον γνωρίζα τον Σμαράγδη αλλα ουτε και θέλω.
άντεξα το μισό trailer..

αρκετές ελληνικές ταινίες, δυστυχώς, εχουν μια διαχρονικότητα στην κακή αισθητική, ηθοποιία του θεάτρου κ.α.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Καζαντζάκης (2017)

Παντως εγω θα ελεγα να μην βασιζεστε πανω στις γνωμες αλλων και κυριως των κριτικων κινηματογραφου αλλα να την δειτε για να βγαλετε συμπερασμα.
Δεν την εχω δει για να πω αυτο που λεω, γιατι δεν λεω οτι ειναι "καλη" ( η "κακη")
Απλα εχουμε διαφορετικα μεγεθη συγκρισης οι ανθρωποι και θεατες αλλες προσμονες και αλλες απαιτησεις οταν βλεπουμε μια ταινια.

Εγω απο οτι ειδα απο το Τρεηλερ θα ηθελα πολυ να την δω. ακομα κι αν "δεν μου αρεσει", αλλα δυστυχως δεν το βλεπω να γινεται...( Οπως ηθελα να δω καπου και το Ελ Γκρεκο και δεν...δυστυχως, ακομα κια να διακρινω μια ελειψη στα μεσα παραγωγης, τεσπα...σημ. δεν βλεπω εργα σε ΥΤ )

Οποτε εχετε μια καποια τυχη στην Ελλαδα που δεν εχουμε εμεις του εξωτερικου. Να δειτε μια ταινια που αντικατοπτριζει μια σημαντικη στιγμη του Εθνους και του πνευματος του και να κρινετε αν ειναι αξιολογη για σας η οχι.

Καλυτερα να ξερεις παρα να μενεις με την απορεια.

Παντως εμενα το τρεϊλερ μου αρεσει.


Εντιτ

Και για την κριτικη που αναφερθηκε παραπανω, ειμαι πολυ σκεπτικος για την προσεγγιση της απο ενα και μονο στοιχειο που μου μοιαζει κακοπροαιρεση...

Αυτο :

"...μια ταινία που υποτίθεται ότι ταξιδεύει από την Κρήτη, στην Αθήνα, στο Άγιο Όρος, στην έρημο Σινά, στη Βιέννη, στην Αντίμπ, στη μετεπαναστατική Σοβιετική Ένωση και σε άλλα μέρη που πιθανώς ξεχνάω, πάντως όχι στην Κίνα. Στην Κίνα η κάμερα του Σμαραγδή δεν τολμά να πάει, με τον τρόπο τουλάχιστον που υποτίθεται ότι πήγε στα άλλα μέρη, ..."

Ελεος δηλαδη...

Δεν τον ξέρεις το Σμαραγδή φαίνεται. Δες καμια από τις άλλες ταινίες του, τον Ελ Γκρέκο ας πούμε, και μετά τα λέμε.

https://youtu.be/EYziew4r-NM

Ξεκίνα και μετά πες μου πόσο άντεξες να δεις.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Καζαντζάκης (2017)

Εχω δει και τον Ελ Γκρεκο και το Χαβιαρι του Σμαραγδη. Ειδικα η δευτερη μου φανηκε σαν ακριβη παραγωγη σχολικου σκετς. Μου φανηκε προχειρη με θατρινιστικες (οχι θεατρικες) ερμηνειες και μαλιστα απο αξιολογους ηθοποιους. Δεν εχω υψηλες προσδοκιες απο τον "Καζαντακη" του συγκεκριμενου σκηνοθετη, αλλα αν το πετυχω ισως το δω.

Σεβομαι την προσπαθεια του, αλλα τα δυο πονηματα που ειδα μου φανηκαν μαλλον ερασιτεχνικα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Καζαντζάκης (2017)

Ο ορος ερασιτεχνικος κρυβει μια υποβοσκουσα καλλιτεχνικη ματια αλλα με αγουρη τεχνικη εκτελεσης.


Στην περιπτωση του Σμαραγδη μιλαμε για μια καραβοσκημενη ταχαμου καλλιτεχνικη ματια με καλη ελεω καλων συνεργατων οπως ο Αρης Σταυρου τεχνικη εκτελεσης που ομως καταφερνει τα να κανει ολα σουπα .

Ο καλος ο σκηνοθετης φαινεται πρωτα απο ολα απο τους ηθοποιους του και τι βγαζει απο αυτους.....ο Σμαραγδης κλασικα δεν βγαζει τιποτα........
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Re: Καζαντζάκης (2017)

Παρ'ολο που το περίμενα, είχα μια μικρή ελπίδα ότι η δύναμη του Καζαντζάκη θα "έκοβε" τα "δημιουργικά" ένστικτα του Σμαραγδή και θα παρακολουθούσαμε μια αδιάφορη μεν, με ενδιαφέρον θέμα δε, ταινία.

Κρίμα. Θα το δω πάντως αν το πετύχω κάπου, έτσι για το γαμώτο.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Καζαντζάκης (2017)

Καθε χρονο, που λετε, οταν ανεβαινω για το φεστιβαλ Θεσσαλονικης, βλεπω παντα και μια ταινια εκτος φεστιβαλ.
Φετος η ταινια αυτη ηταν το Thor.
Συμπαθεστατη ταινιουλα, την καταδιασκεδασαμε ολοι. Πολυ σημαντικο στοιχειο το οτι καταφερε να παντρεψει το επικο στοιχειο με την κωμικη διαθεση του σκηνοθετη και να δωσει μια πολυ καλη κωμωδια δρασης. Το γελιο ηταν αβιαστο και σε ολη τη διαρκεια της ταινιας.
Και αν εχετε αρχισει να αναρωτιεστε "που κολλανε ολες αυτες οι αηδιες στο παρον νημα?", θα σας πω αμεσως:
Ξερετε τι ηταν πιο αστειο απο ολη την ταινια?
Το τρειλερ του Καζαντζακη που επαιξε πριν!
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Καζαντζάκης (2017)

Τουλχιστον ειδες ολο το τρειλερ μαλλον εξ αναγκης..ο αλλος το παρατησε στα μισα και χωρις να τον ξερει:worshippy:,αυτο ειναι θαψιμο δυο επιπεδα πιο κατω απο την κριτικη που μπηκε στην πρωτη σελιδα,εγω δεν το χα δει αλλα με επεισες και το ειδα..:Banane0:
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Καζαντζάκης (2017)

Τουλχιστον ειδες ολο το τρειλερ μαλλον εξ αναγκης..ο αλλος το παρατησε στα μισα και χωρις να τον ξερει:worshippy:,αυτο ειναι θαψιμο δυο επιπεδα πιο κατω απο την κριτικη που μπηκε στην πρωτη σελιδα,εγω δεν το χα δει αλλα με επεισες και το ειδα..:Banane0:

Τι εξ αναγκης? Σκετη διασκεδαση ηταν το τρειλερ.
Φανταζομαι οτι και η ταινια θα βλεπεται πολυ ανετα (με την καταλληλη παρεα για σχολιασμο των τεκταινομενων βεβαιως-βεβαιως)
Σαν το Sharknado ενα πραμα...:music-smiley-005:
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Καζαντζάκης (2017)

Ίσως τώρα καταλαβαίνουν κάποιοι (ή μάλλον καταλαβαίνουμε) πόσο μεγάλος σκηνοθέτης ήταν ο Αγγελόπουλος που άγγιξε με τις ταινίες του την Ελλάδα του 20ου αιώνα .

Η περίοδος αυτή από Έλληνες «δημιουργούς» τύπου Σμαραγδή δεν αγγίζεται γιατί οδηγεί σε παρωδίες επιπέδου βιντεοκασσέτας.