Στησιμο Home cinema κομματι κομματι

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα σε ολους,
σκεφτομαι να στησω κομματι κομματι ενα home cinema για το σαλονι,ολα καλα μεχρι εδω,το μονο κακο ειναι οτι ειμαι παντελως ασχετος με το ολο θεμα οποτε πριν ξεκινησω το ψαξιμο στα μαγαζια και ο καθε πωλητης μου πει τα δικα του μονο και μονο για να πουλησει θα ηθελα να παω προετοιμασμενος εστω και με 5-6 γνωσεις

ισως με τη βοηθεια σας να αποφυγω και τα μαγαζια και να γινουν οι αγορες μεσω ιντερνετ οποτε γλυτωνω σιγουρα και πολλα χρηματα

για να μπορεσω να σας βοηθησω ωστε να μου πειτε τις προτασεις σας σας παραθετω τα εξης

ο χωρος του σαλονιου που θα <<χτιστει>> το home cinema ειναι περιπου 30 - 35 τ.μ.

κυριως το θελω για ταινιες,μουσικη και ισως αργοτερα και για gaming (ισως και οχι)

εχει γινει παραγγελια τηλεορασης 49'' ultra HDTV 4K (αν παιζει καποιο ρολο αυτο)

υπολογιζω για 2 ηχεια μπροστα με καποιο subwoofer και 2 πισω μαλλον κολονες (υποθετω ειναι οκ για το χωρο το συνολο των ηχειων)

το μπατζετ τωρα θα κυμανθει καπου στα 500-600
επειδη ομως θα ειναι κομματι κομματι ισως να το στησω αργα αργα οποτε να μπορεσω να ανεβω και λιγο αν και πιστευω το αρχικο μπατζετ ειναι καλο

τωρα για ενισχυτες-ηχεια-subwoofer κτλ δεν εχω ιδεα οποτε θα ακουσω τις ιδεες σας και ελπιζω να με διαφωτισετε οσο μπορειτε

ευχαριστω
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Θα πας και στα καταστήματα και θα ρωτήσεις τα πάντα και αν υπάρχει και κάποιο demo να σου κάνουν για να πιστοποιήσουν ότι αυτά που λένε δεν είναι φίδια, ακόμα καλύτερα. Το τι λέει ο κάθε πωλητής και κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι εύκολο να το βρεις.
Η τεχνογνωσία δεν κρύβεται.

Εφ' όσον θα χρησιμοποιήσεις sub, οι "κολώνες" έχουν νόημα μόνο σε δικάναλη ακρόαση όταν επιλέγεις να ακούς χωρίς sub. Στη θέση των εμπρός Left-Right μπαίνουν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Το μπατζετ σου πάντως είναι πολύ χαμηλό για αυτο που έχεις στο μυαλό σου...
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
στο περιπου για τι ποσο μιλαμε για να ξερω για ενα καλο home cinema ,οχι τυπου επαγγελματικο

οπως ειπα θα το στησω κομματι κομματι οποτε μπορω να τα περνω σιγα σιγα αλλα δεν θα ηθελα και κατι εξωφρενικο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Sky is the limit που λένε και οι άγγλοι.
Πάντως γενικά για κάτι "καλό" χρειάζεσαι περιπου στο σιχιλιαρο. Η δουλεια γίνεται και με χιλιάρικο.
Για λιγοτερα λεφτά η taga έχει αρκετά οικονομικά σετ ηχείων. Αξιοπρεπης οικονομικός ενισχυτής είναι ο denonavr 1400.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
καταλαβαινω..
δυστυχως 1000αρικο ειναι too much για μενα,οχι οτι δεν αξιζει να φτιαχτει ενα home cinema αλλα αυτην την εποχη δεν θα μπορουσα να ξεφυγω πανω απο 600 ..

σκεφτομαι μηπως προσωρινα κοιταξω για ηχομπαρα με καποιο sub τουλαχιστον για βελτιωση ηχου της τβ και αργοτερα να κοιταξω για φτιαξιμο home cinema

δεν ξερω ομως αν αξιζει κατι τετοιο και αν θα δωσει διαφορά στον ηχο,οχι να αντικαταστησει το home cinema,απλα να καταλαβεις την διαφορα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Καλύτερη λύση είναι ένας πολυκαναλος και δυο μπροστινά ηχεία. Δες και τον denon 540bt. Με ενα ζευγαρι ηχείων βάσης και σε επόμενη φαση ενα sub woofer.
 

Tasoscha

Established Member
25 October 2016
155
ΧΑΝΙΑ
με τι ηχεια θα μπορουσα να παιξω με το συγκεκριμενο ενισχυτη που μου προτεινες?
λογικα θελω ενισχυτη-2 μπροστα ηχεια - 1 κεντρικο - 1 sub -2 πισω?

η μπορω να αποφυγω καποια?

ο χωρος ειναι μικρος οποτε εχει καλη ακουστικη,επισης δεν υπαρχουν αλλοι θορυβοι μεσα στο σπιτι αλλα και γενικα τριγυρω που να μπλεκοντε με την ακουστικη στο χωρο

προσπαθω να καταλαβω πανω κατω σε τι ποσο να υπολογιζω για αρχη αλλα και σαν τελικο ποσο για ενα συστημα οχι απαιτητικο απλα να ειναι καπως αξιοπιστι για πρωτο home cinema
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938