Αγορά τηλεόρασης 65άρας

Hernandez38

New member
29 November 2017
5
Αγορά τηλεόρασης 65'' 4K. Η βοηθειά σας πολύτιμη

Αγαπητοί φίλοι,

Ήρθε η ώρα μετά απο πολλά χρόνια να αλλάξω την 52άρα Sony 52LX900 και να μπώ και εγώ στον κόσμο του 4Κ. Ενδιαφέρομαι για αγορά 65άρας έχοντας στο μυαλό μου τα εξής χαρακτηριστικά:

Ίντσες: 65
Τυπος: LED
Ευκρίνεια: 4Κ Ultra HD
Απόσταση: 2.5 - 3μ
Budget: 1.500 -1.600 ευρώ το ανώτερο
Χρήση: 4Κ ταινίες, Netflix, Αθλητικά, 4K gaming
HDR: Ναι (αν ειναι HDR10 άκομα καλύτερα)
Panel: VA
Hz: 100 τουλάχιστον
Σκοτεινό δωμάτιο: Ναι
Curved: Ναι θα το ήθελα αν και ανεβαίνει πολύ η τιμή μετά
Επιπλέον χαρακτηριστικά: Βαθύ μαύρο και ζωντανά χρώματα, Android (Smart TV)
Τι θελω να αποφυγω: Clouding/Banding, LG οι οποίες σε LED δεν είναι καθαρές 4Κ απο ότι έχω διαβάσει

Μετά απο πολύ διάβασμα τις τελευταίες 10 μέρες (πραγματικά έχω χάσει τον ύπνο μου γιατί δεν θέλω να πάρω κάτι που μετά θα το μετανιώσω, αλλά και να τηρεί όλα τα παραπάνω) έχω καταλήξει σε μία απο τις παρακάτω:

-Sony KD-65XE8596
-Samsung UE65MU7002
-Samsung UE65MU6200
Τι λέτε για αυτές τις 3 και ποιά έρχεται πιο κοντα σε αυτό που θέλω ή αν έχέτε εσείς να μου προτείνετε μια τέταρτη επιλογή

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοηθεία σας εκ των προτέρων

Με εκτίμηση

Σπύρος
 
Last edited:

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Είναι ανάλογα πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις. Στις 65' είναι ακόμη ακριβές οι τηλεοράσεις χωρίς λόγο. Κατά σειρά ποιότητας πάνελ και χαρακτηριστικων είναι (για μένα): Πρώτη επιλογή Sony 9005 - Samsung mu8000 στα 2000 και εναλλακτική επιλογή Sony 8596 - Samsung mu7000 στα 1500-1700 . Δες τες από κοντά και αποφάσισε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η 8596 πριν λιγες μέρες ήταν 1300 ευρώ και ήταν φοβερή προσφορά... τώρα στα 2000 δεν είναι και τόσο.
αν την ξαναβρεις σε αυτή την τιμή αξίζει.
 

Hernandez38

New member
29 November 2017
5
Η 8596 πριν λιγες μέρες ήταν 1300 ευρώ και ήταν φοβερή προσφορά... τώρα στα 2000 δεν είναι και τόσο.
αν την ξαναβρεις σε αυτή την τιμή αξίζει.

Αστα αδερφέ αυτό είδα και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο τωρα..... :( ελπίζω να γινει κατι μεσα στις γιορτές....
 

Hernandez38

New member
29 November 2017
5
Καπώς ετσι το σκέφτηκα και εγώ. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Ελπίζω τις γιορτες να βγει καμιά προσφορά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
λιγο υπομονη και αφου κατέβηκε μια φορα ισως κατέβει ξανά.
υπάρχει όμοως και η πιθανότητα να μην πέσει, αλλά να πέσει η καλύτερη , η ΧΕ9005 , τόσο όχι.. αλλά ίσως στα 1600 κόντα και να πάρεις κάτι καλύτερο.. (προς το παρόν είναι πάνω απο 2000 η 9005) ;)

τελικά το να αγοράσεις τηλεόραση σήμερα έχει γίνει λίγο σαν να παίζεις στοίχημα.. πρέπει να παρακολουθείς συνέχεια τι γίνεται , να κοιτάς από πέρσι τα στατιστικά πόσο έπεσε το κάθε μοντέλο και πότε... :smash:
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Εγώ παραλαμβάνω αύριο την 8596. Την έκλεισα στα 1300 πριν μια εβδομάδα. Ήθελα και εγώ την 9005 αλλά αφού δεν έπεσε σε blackfriday θεώρησα πως αξίζει σε αυτή τη τιμή 65αρα 8596. Τώρα αναμονή μέχρι τα Χριστούγεννα που θα ξαναβγουν προσφορές. Μακάρι να πετύχεις σε προσφορά την 9005 που είναι σαφώς καλύτερη από την 8596.
 

Hernandez38

New member
29 November 2017
5
Εγώ παραλαμβάνω αύριο την 8596. Την έκλεισα στα 1300 πριν μια εβδομάδα. Ήθελα και εγώ την 9005 αλλά αφού δεν έπεσε σε blackfriday θεώρησα πως αξίζει σε αυτή τη τιμή 65αρα 8596. Τώρα αναμονή μέχρι τα Χριστούγεννα που θα ξαναβγουν προσφορές. Μακάρι να πετύχεις σε προσφορά την 9005 που είναι σαφώς καλύτερη από την 8596.

Να σαι καλά αγοραρε σε ευχαριστώ.... μακάρι.... Λές να κανουν προσφορές τα χριστούνεννα;
Καλως να την δεχτεις την τηλεορασάρα περιμενουμε εντυπώσεις!!!!!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλα... για απλό blu ray και οχι 4Κ blu ray οι διαφορές είναι πολύ μικρές...
το local dimming της 9005 ουσιαστικά χρειάζεται για να σου δώσει πιο δυνατή φωτεινότητα, δηλάδη HDR. το μάυρο και στην 8596 είναι πάρα πολύ καλό (για lcd παντα)
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Καλα... για απλό blu ray και οχι 4Κ blu ray οι διαφορές είναι πολύ μικρές...
το local dimming της 9005 ουσιαστικά χρειάζεται για να σου δώσει πιο δυνατή φωτεινότητα, δηλάδη HDR. το μάυρο και στην 8596 είναι πάρα πολύ καλό (για lcd παντα)

Επειδή τις είδα δίπλα δίπλα σε φωτεινά πλάνα είναι ίδιες σε χρώματα και ανάλυση. Σε σκοτεινά πλάνα ναι μεν έχουν και οι δύο καλό μαύρο αλλά η 9005 λόγω local dimming είναι πιο εντυπωσιακή σε φωτεινότητα και βάθος χρώματος.
 

Hernandez38

New member
29 November 2017
5
Δυστυχώς απο οτι βλέπω στο σκρουτζ κανενας δεν εχει διαθέσιμη την 8596. Ολοι κατόπιν παραγγελίας που σημαίνει παει εκανε sold out με την τιμη των 1300 ευρω στο black Friday. Δυστυχως τοτε δεν είχα διαθέσιμα τα χρήματα να την αγοράσω :( παμε για 9005 και προσεύχομαι να την ρίξουν σε μια καλή τιμή τις γιορτές
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Παρέλαβα σήμερα την 65' 8596. Την έστησα, έκανα αναβάθμιση λογισμικού (αργεί πολύ η αναβάθμιση) και έκανα μια μικρή περιήγηση. Τα κανάλια της Digea τα δείχνει μέτρια. Μόνο τα HD παίζουν υποφερτα. Τα βιντεο 4k μέσω YouTube αναδεικνύουν την ποιότητα της. Τα παίζει άψογα. Επειδή έχω συνηθίσει τον media player της Samsung, αυτός της Sony με εκνεύρισε αφάνταστα. Έβαλα σκληρό γεμάτο με αρχεία και μου τα δείχνει όλα σε μια λίστα. Θέλει άπειρο scrolling για να βρεις το αρχείο που θέλεις. Στη Samsung ήταν χωρισμένο σε φακέλους με ωραίο layout. Εδώ είναι όλα χύμα μαζεμένα μαζί. Τα 720p αρχεία τα δείχνει υποφερτα αλλά μου φαίνεται ότι πλέον το ελάχιστο που θα κατεβάζω είναι 1080p αρχεία καθώς στα 720p φαίνεται η μη ύπαρξη λεπτομέρειας. Γενικώς, είναι μια πολύ καλή 4k τηλεόραση αλλά για να καταλάβεις τη ποιότητα του πάνελ πρέπει να βάλεις και αντίστοιχης ποιότητας υλικό. Ο scaler της μου φάνηκε μέτριος (digea, 720p αρχεία). Ο ήχος της άψογος για τα δικά μου δεδομένα και τα χρώματα γήινα αλλά θέλει calibration για να αποκτήσει ισορροπία. Αυτά εν συντομία.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μεγεια κατ' αρχας

Για να καταλαβω μια 65αρα 4k σε τηλεοπτικο σημα ειναι χάλια ?
(ειναι να παρω μια αυτες τις μέρες... :-/ )
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Μεγεια κατ' αρχας

Για να καταλαβω μια 65αρα 4k σε τηλεοπτικο σημα ειναι χάλια ?
(ειναι να παρω μια αυτες τις μέρες... :-/ )

Ναι ιδίως στα κανάλια που δεν είναι HD έχει θέμα. Στα HD είναι νορμάλ η εικόνα. Λογικά θα είναι σε όλες τις 4k έτσι.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Μην αγχώνεσαι Ντίνο, σχεδόν όλα τα τηλεοπτικά πλέον εκπέμπουν σε HD (μέχρι και ο ANT1 πλέον 😋 ) δεν υπάρχει πρακτικά πρόβλημα

Εγώ βλέπω που και που τηλεοπτικό και ακόμα και με δεδομένη την συχνή θέαση Netflix, BD κλπ, δεν χαλιέμαι.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Όσο για τον media player κατέβασα τον Vlc player από το play store και δουλεύει άψογα με φακέλους κλπ. Η εικόνα σε bluray αρχεία είναι άριστη.