4K x265 vs 1080 x264

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Το internet έχει γεμίσει πλέον με επιλογές από χ265 αρχεία για 1080 και για 4Κ.
Εγώ πάλι έχω μείνει ως τώρα στα χ264 με ότι αυτό συνεπάγεται για την χωρητικότητα των δίσκων μου.
Τελευταία όμως βλέπω σε 265 πολύ μικρά σε όγκο αρχεία για 1080 ( πχ των 3-4 gb ) που παίζουν το ίδιο καλά με αρχεία 264 των 15gb , ενώ ακόμα πιο εντυπωσιακά 4Κ με 10gd που δείχνουν τα δόντια τους ακόμα και σε διπλάσια σε όγκο αρχεία.
Μάλιστα χτες έπεσα σε κάποια χ265 4Κ με όγκο μόλις 4gb.
Τι γίνεται με την νέα συμπίεση;
Είναι τόσο αποδοτική που να μπορεί να δίνει υψηλού επιπέδου εικόνα με τόσο λίγα data;

Όλα αυτά σε θέαση με τηλεόραση 65 ιντσών.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Θεωρητικά το Η.265 προσφέρει διπλάσια αναλογία συμπίεσης σε σχέση με το Η.264, δλδ μισό σε όγκο αρχείο σε σχέση με ένα αντίστοιχης ποιότητας Η.264 ίδιας πηγής.
Στην πράξη προσωπικά δεν έχω πειστεί, πιθανόν να υπάρχει ακόμα περιθώριο βελτιστοποίησης τόσο στους encoders (x265) όσο και στην εμπειρία χρήσης των encoders (των... ανθρώπων δλδ που φτιάχνουν τα συγκεκριμένα encodes).
Χαρακτηριστικό είναι ότι τα Η.265 που κυκλοφορούν εδώ και ένα χρόνο τα βρίσκω ανώτερα ποιοτικά από αυτά που κυκλοφορούσαν πριν πχ 2 χρόνια.
Όπως και να'χει το κέρδος σε αποθηκευτικό χώρο είναι μεγάλο, με ελάχιστους συμβιβασμούς.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
οτι ειπε ο @host505 .Σαφης βελτιωση. Τα πρωτα x265 που ειχα δει ηταν μικροσκοπικα (300-400mb) αλλα "δεν βλεποταν". Επισης να πω ομως οτι πολλα απο τα h265 που κυκλοφουν δεν εχουν πολυκαναλο ηχο ή ακομα και αν εχουν, δεν ειναι HD. Τελευταια, εχω δει και πιο πολλα που ειναι h265 με HD audio, αλλα καμμια με την πληθωρα των h264+hd audio.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Το netflix αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί x265 προφανώς για υψηλότερης ανάλυσης streaming με μικρότερο όγκο δεδομένων.
Ακόμη θα έλεγα ότι το νέο πρότυπο είναι στην αρχή και δεν έχει υιοθετηθεί σε κάμερες, φωτογραφικές κτλ αλλά και στη συμβατότητα με συσκευές αναπαραγωγής.