οικονομικη οθονη προτζεκτορα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostass

Established Member
29 November 2014
150
καλησπερα σε ολους

σε λιγες μερες θα εχω τον optoma hd142x και θα τον εχω στις 135 ιντσες..

αλλα που? σε πανι? γυψοσανιδα? μουσαμα? και σε τι χρωμμα?
καμια οικονομικη ιδεα ?
 
19 June 2006
35,671
Αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις σταθερή οθόνη (γυψοσανίδα, κόντρα πλακέ, τοίχο, pvc, blackout cloth) είναι ό,τι καλύτερο. Σε τόσες ίντσες πήγαινε σε λευκό χρώμα.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: Απάντηση: οικονομικη οθονη προτζεκτορα

βγαινουν φυλλα ομως μονοκοματα απο pvc ,γυψοσανιδα, κοντρα πλακε στα 3 μετρα επι 1.70 που θελω?
κατι μου λεει πως ειναι μεχρι 2.80 μηκος... για το περιγραμμα λενε για μαυρη ταινια , βελουδινη η υφασματινη , ποια ταινια ειναι ακριβως? που τη βρισκω?

λευκο? καταλευκο?
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
3 χ 1,57 είχα φτιάξει γυψοσανίδα. Θέλεις όμως εγκατάσταση στον τοίχο. Θα σου έλεγα είτε να φτιάξεις τον τοίχο και να τον βάψεις είτε να πας στην λύση του pvc (πιο ελαφρύ απ' όλα).
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
pvc εννοεις μουσαμα ? βγαινει σε 3χ1.70 ?
τον τοιχο δε τον πειραζω.

εχω δει οθονη σε ξυλο,λεπτο ,δε ξερω αν ηταν pvc, καταλευκη .τερμα λεια επιφανεια, για πατιναζ, καναμε συγκρισεις με γκρι , ποιο ανοιχτο γκρι, ακομα ποιο ανοιχτο γκρι ,
μεχρι που ζυγιασαμε στο ασπρο, το ασπρο μαρεσε περισσοτερο..
 
Last edited:

kostass

Established Member
29 November 2014
150
τελικα θα παρω μελαμινη στα 16χιλιοστα με ασπρη επιφανεια , υπερλεια...
50κατι ευρω , εχει φυλλο 366cm επι 2 κατι δε θυμαμαι.. θα το κοψουμε στα 3χ170...

τι ταινια να βαλω στο περιγραμμα ? μαυρη βελουδινη που θα βρω?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτο το υπερλεια που λες εννοεις γυαλιστερη; Αν ναι εχε υποψιν οτι ειναι ακαταλληλη για θεαση, θα χρειαστει ασταρωμα και περασμα με ματ χρωμα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
19 June 2006
35,671
Η μελαμίνη δεν είναι ματ, είναι γυαλιστερή....άσε που είναι πολύ βαριά.

PVC εννοώ πλαστικό, όχι μουσαμά.

Για το άσπρο χρώμα, πήγαινε σε Benjamin Moore 515. Είναι η λευκή της βάση.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Re: Απάντηση: οικονομικη οθονη προτζεκτορα

ναι ειναι γυαλιστερη, δε θα κανει την καλυτερη δουλεια ετσι? το βαρος δε με χαλαει ,εχω τροπο.

αν θες γινε λιγο ποιο συγκεκρημενος γιατι το pvc εχει διαφορες μεταφρασεις , ολο δαπεδα με βγαζει.
στειλε λινκ του προιντος που προτηνεις σε pvc για να καταλαβω..
 
Last edited:

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Μηπως αυτο κανει μονο για οπισθια προβολη;
Βαφεις την πλατη ενως διαφανου πλεξιγκλας για τη χρηση που θελω εγω;
(Ευχαρηστω παντως για τις απαντησεις)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το pvc που σου ανεφερε ο χατζηγεωργιου θα το βαψεις απο την εμπρος πλευρα που θα πεφτει η δεσμη του προβολεα.
Οτι θα εκανες δηλαδη και σε ενα νοβοπαν.
Απλα το pvc ειναι ελαφρυ και ευκαμπτο, πραγμα που θα σε βοηθησει αρκετα στην τοποθετηση.
Ασε δε, που δεν θα εχει το προβλημα που εχουν ξυλινες επιφανειες. (Φουσκωματα/σκευρωσεις απο τυχον υγρασια κλπ)
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
στην τοποθετηση δεν εχω προβλημα..
το ποιο πιθανο ειναι να βαλω μελαμινη η mdf που βρισκω στα 3χ170 μετρα χωρις ομως να ειναι βαμενη.
μαλλον θα βαλω ενα κοινο πλαστικο ασπρο χρωμμα.. το πλαστικο με το ακρυλικο τι διαφορα εχει?
τι τοσο πολυ εχουν αυτα τα ειδικα χρωμματα που λενε ?
ματ δεν ειναι και ενα απλο πλαστικο ασπρο της Kraft για παραδειγμα?μονο η λαδομπογια γυαλιζει, ολα τα αλλα ματ δεν ειναι?
νομιζω ..
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
Θα το παρω το benjamin, θα παρω ενα 3κιλο για να δωσω κ σε φιλο,θα το τεσταρω πρωτα ..
Κατι μου λεει πως αν στησω διπλα διπλα τις γυψοσανιδες ,δειγματα ,που εβαψα με ασπρο πλαστικο της kraft με το 515 της benjamin δε θα δω μεγαλη διαφορα..
Μακαρι να δω διαφορα οταν χτυπησω και τον προβολεα πανω τους,
Αλλα ξερεται τι θελω;
θελω αν κανει διαφορα να κανει με την πρωτη ματια,με τις πρωτες εικονες, να στο λεει δηλαδη ξεκαθαρα το ματι σου οτι φιλε εδω το benjamin κανει τη διαφορα.
Το δυσαρεστο θα ειναι αν τα συγκρηνω με προβολεα παντα, και τα κοιταω και τα ξανακοιταω και ξηνω το πηγουνι και το κεφαλι μπας και με πεισω οτι το benjamin ειναι καλυτερο.
Καταλαβατε;
Θα πρεπει να κανει ψιλομπαμ οτι ειναι καλυτερο αντικειμενικα.
Οχι να προσπαθω να με πεισω η να το σκεφτομαι.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
[αλλα που? σε πανι? γυψοσανιδα? μουσαμα? και σε τι χρωμμα?
καμια οικονομικη ιδεα ?]
Εχεις υπολογισει περιπου το κοστος της κατασκευης; Μηπως θα σε συνεφερε μια τετοια λυση ;
https://www.daisat.gr/p/9471/mts-150-4-3-ilektriki-othoni-probolis-150-300x230cm.html?ref=2
Eχω μια 100 ιντσες και για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη. Εχει RF τηλεχειριστηριο καθολου ζαρες [προς το παρων] και καλο λευκο πανι με κερδος περιπου 1.1. Αυτη που βλεπω ειναι 4:3 ομως εσυ μπορεις να την ανοιγεις στο 16:9, δεν εχω κοιταξει και την δικια μου αν ρυθμιζεται ως προς το ανοιγμα.
 

kostass

Established Member
29 November 2014
150
το σκεφτηκα εξ αρχης.
ποσο καιρο την εχεις?
με το τηλεχειρηστηριο σταματαει οπου θες η κατεβαινει μια κ εξω?
τους φοβαμαι κατι τετοιους ηλεκτρονικους μηχανησμους,
σε αφηνουνε καποια στιγμη νομιζω.
οι ζαρες μπορει να εμφανηστουν κ βγαινει 90κατι ευρω
αυτο που λεω να κανω γυρω στο 45 βγαινει κ θα ειναι σταθερο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: οικονομικη οθονη προτζεκτορα

Θα το παρω το benjamin, θα παρω ενα 3κιλο για να δωσω κ σε φιλο,θα το τεσταρω πρωτα ..
Κατι μου λεει πως αν στησω διπλα διπλα τις γυψοσανιδες ,δειγματα ,που εβαψα με ασπρο πλαστικο της kraft με το 515 της benjamin δε θα δω μεγαλη διαφορα..
Μακαρι να δω διαφορα οταν χτυπησω και τον προβολεα πανω τους,
Αλλα ξερεται τι θελω;
θελω αν κανει διαφορα να κανει με την πρωτη ματια,με τις πρωτες εικονες, να στο λεει δηλαδη ξεκαθαρα το ματι σου οτι φιλε εδω το benjamin κανει τη διαφορα.
Το δυσαρεστο θα ειναι αν τα συγκρηνω με προβολεα παντα, και τα κοιταω και τα ξανακοιταω και ξηνω το πηγουνι και το κεφαλι μπας και με πεισω οτι το benjamin ειναι καλυτερο.
Καταλαβατε;
Θα πρεπει να κανει ψιλομπαμ οτι ειναι καλυτερο αντικειμενικα.
Οχι να προσπαθω να με πεισω η να το σκεφτομαι.

Μην κουράζεσαι, τα έχω δοκιμάσει ήδη:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...-οθονη?p=1056801267&viewfull=1#post1056801267

Ελπίζω να σε πείθει αυτό.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Θα το παρω το benjamin, θα παρω ενα 3κιλο για να δωσω κ σε φιλο,θα το τεσταρω πρωτα ..
Κατι μου λεει πως αν στησω διπλα διπλα τις γυψοσανιδες ,δειγματα ,που εβαψα με ασπρο πλαστικο της kraft με το 515 της benjamin δε θα δω μεγαλη διαφορα..
Μακαρι να δω διαφορα οταν χτυπησω και τον προβολεα πανω τους,
Αλλα ξερεται τι θελω;
θελω αν κανει διαφορα να κανει με την πρωτη ματια,με τις πρωτες εικονες, να στο λεει δηλαδη ξεκαθαρα το ματι σου οτι φιλε εδω το benjamin κανει τη διαφορα.
Το δυσαρεστο θα ειναι αν τα συγκρηνω με προβολεα παντα, και τα κοιταω και τα ξανακοιταω και ξηνω το πηγουνι και το κεφαλι μπας και με πεισω οτι το benjamin ειναι καλυτερο.
Καταλαβατε;
Θα πρεπει να κανει ψιλομπαμ οτι ειναι καλυτερο αντικειμενικα.
Οχι να προσπαθω να με πεισω η να το σκεφτομαι.




το σκεφτηκα εξ αρχης.
ποσο καιρο την εχεις?
με το τηλεχειρηστηριο σταματαει οπου θες η κατεβαινει μια κ εξω?
τους φοβαμαι κατι τετοιους ηλεκτρονικους μηχανησμους,
σε αφηνουνε καποια στιγμη νομιζω.
οι ζαρες μπορει να εμφανηστουν κ βγαινει 90κατι ευρω
αυτο που λεω να κανω γυρω στο 45 βγαινει κ θα ειναι σταθερο.

:worshippy:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: οικονομικη οθονη προτζεκτορα

Μην κουράζεσαι, τα έχω δοκιμάσει ήδη:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...-οθονη?p=1056801267&viewfull=1#post1056801267

Ελπίζω να σε πείθει αυτό.

Μωρε ενταξει, αλλα αν ο προβολεας και πηγη δειχνουν αλλα'νταλλων λογω μη καλιμπραρισματος, τι να το κανεις μετα το απολυτο λευκο στην οθονη. ?

Φιλε kostassssss αυτο εχει νοημα μονο για να κανεις (υποτιθεται) λιγοτερα κλικ στα ρυθμιστικα προβολεα κατα τη διαρκεια καλιμπραρισματος, ωστε να μην υπαρχει κινδυνος ακομη και με τις ρυθμισεις, αν το λευκο ειναι πολυ off, να μην δυσκολευτει να ερθει σωστα.

Οποτε εικαζω οτι ΜΠΑΜ (αναφορα εικονας) δεν θα δεις. (ισως το ακουσεις ομως αν πεσει απο τον τοιχο η οθονη αν βαλεις πολυ βαρυ υλικο)

Η κουβεντα ξεκινησε για οικονομικη οθονη και πανω σε αυτο, η σταθερη εκτος του κοστους θα εχει και το πλεονεκτημα να μην εχει ποτε ζαρες, οπως θα κανει μια αναδιπλουμενη.

Φωτεινοτητα, contrast, grayscale, φωτεινοτητα/κορεσμος/αποχρωση χρωματων, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο για να εχεις εικονα αναφορας (μπαμ) και θα πρεπει να καλιμπραρεις.


Υ.Γ.

Σου ειχα φτιαξει και πιο αναλυτικο μηνυμα που στα εξηγουσα καλυτερα, αλλα εσβησε κατα λαθος και που να το ξανα γραφω τωρα. :p