Ρυθμίσεις Harman Kardon AVR 151S + HKTS 5BK/230

paperiss

New member
22 December 2008
56
Είμαι κάτοχος του πακέτου
ενισχυτής: HARMAN KARDON AVR 151S
ηχεία: HKTS 5BK/230

θέλω την συμβουλή σας για τις ρυθμίσεις του crossover.
Aυτή την στιγμή έχω βάλει όλα τα ηχεία και το sub στα 120 Ηz
Είναι σωστό?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Re: Ρυθμίσεις HARMAN KARDON AVR 151S + HKTS 5BK/230

Ο ενισχυτής τι τα έβγαλε με το auto calibration; Πάντως εκ πρώτης σωστο ακούγεται (δυστυχώς)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Re: Ρυθμίσεις HARMAN KARDON AVR 151S + HKTS 5BK/230

Να έχει άραγε;

Μπορεί να θέλει και στα 140 ή στα 150. Μπορεί και το 120 να είναι σωστό. Πάντως σίγουρα όχι πιο κάτω.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,038
If the receiver or preamp/processor has a low-pass filter on the subwooferoutput, set the subwoofer's Crossover Control to maximum (150 Hz).

Για ηχεία με γουφεράκι 3” θα συμφωνήσω με το manual που λέει στα 150 Hz. Θέλει προσοχή όμως στην ένταση στη φάση και το cross του sub και του ενισχυτή, όλα αυτά αναιρούν το ένα το άλλο. Και ένα ντεσιμπελόμετρο αν θέλεις σοβαρές μετρήσεις.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Auto Calibration δεν έχει.
Το sub έχει εύρος Continuously adjustable crossover control (50 – 150Hz)
Για τα ηχεία δεν έχω κάποια πληροφορία τι εύρος συχνοτήτων υποστηρίζουν.
Ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο πακέτο προτείνει τα 120HZ τουλάχιστον στα Center, FL και FR. Για RL, RR και sub δεν γράφει κάτι. Το είχα διαβάσει σε μια ερώτηση που είχε γίνει στην HARMAN CARDON.
Επίσης να αναφέρω ότι από την πίσω πλευρά το Subwoofer έχει έναν ροοστάτη για την ένταση και έναν για το crossover από 50 έως τα 150Hz. Λογικά και εκεί πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση όταν κατασταλάξουμε στην τιμή που θα παίρνει από τον ενισχυτή.
Ελπίζω να σας βοηθώ με αυτά που γράφω.

https://ibb.co/hKvH9b
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
To crossover του sub το βάζεις τέρμα (150). Από κει και πέρα ορίζεις από το μενού του ενισχυτή από ποιο σημείο και κάτω οι συχνότητες θα κατευθύνονται σε αυτό (το sub δηλαδή). Στην περίπτωσή σου και αφού η Harman λέει 120Hz, βάλτο στα 120 (από το μενού του ενισχυτή).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,567
Αθήνα
Σε ότι αφορά τις στάθμες, έχει test tone ο ενισχυτής το οποίο με ένα ντεσιμπελόμετρο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φέρεις τα levels σε ίση απόκριση. Αν και δεν νομίζω ότι θα το πολυχρειαστείς αυτό, ωστόσο είναι το ελάχιστο που πρέπει να γίνεται σε κάθε set-up.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Άρα καταλήγουμε ότι αφήνω όλα τα ηχεία στα 120HZ απο τις ριθμύσεις του ενισχυτή.
Και το crossover του sub που έχει στην πίσω πλευρα του, το βάζω τέρμα στα 150 HZ
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,038
Auto Calibration δεν έχει.
Το sub έχει εύρος Continuously adjustable crossover control (50 – 150Hz)
Για τα ηχεία δεν έχω κάποια πληροφορία τι εύρος συχνοτήτων υποστηρίζουν.
Ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο πακέτο προτείνει τα 120HZ τουλάχιστον στα Center, FL και FR. Για RL, RR και sub δεν γράφει κάτι. Το είχα διαβάσει σε μια ερώτηση που είχε γίνει στην HARMAN CARDON.

https://ibb.co/hKvH9b


Για 3” γουφεράκι χλωμό μου φαίνεται το 120hz. Όπως και να έχει, δίχως αυτόματη ισοστάθμιση και ντεσιμπελόμετρο την καλύτερη ρύθμιση θα την πάρεις με μουσική με μπόλικα μπάσα προσπαθώντας να βρεις μια ισορροπία στα μπάσα. Και το αποτέλεσμα του cross θα ισχύει για όλα τα ηχεία.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Για να καταλάβω....το καλύτερο ειναι να έχεις cross σε όσο το δυνατών χαμηλότερα Hz?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,038
Δεν είναι θέμα καλύτερου, είναι θέμα ομαλής μετάβασης από τα ηχεία στο sub. Ανάλογα με τα ηχεία αλλάζει και το σημείο cross.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
και κατα τη γνωμη σου το sub με τα ηχεία πρέπει να είναι στα ίδια Hz? ή είναι υποκειμενικό?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,038
Το sub πρέπει να καλύπτει τις συχνότητες που τα ηχεία έχουν πτώση δεν είναι απαραίτητο αν η πτώση αρχίζει στα 100 η ρύθμιση στο sub να είναι στο 100 μπορεί να είναι στο 90-80 ανάλογα και με την ένταση τη φάση και την απόκριση του sub. Αν όμως αναφερόμαστε στο lfe με όλα τα ηχεία μεγάλα τότε τα 120hz για ένα σωστό αποτέλεσμα πρέπει να είναι στην ίδια στάθμη κατά κύριο λόγο με τα κύρια ηχεία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,403
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία απο τους 80 κύκλους και κάτω βγάζουν συχνότητες που δεν είναι κατευθυντικες. Απο οπου και να βγαίνουν δεν καταλαβαινεις εύκολα την πηγή εκπομπής. Ως εκ τουτου σε μια άρτια εγκατάσταση τα ηχεία θα πρεπει να έχουν δυνατότητα αναπαραγωγής τουλάχιστον μέχρι τους 80 ώστε να γίνεται εκεί το κρος και να μη χάνονται ταυτόχρονα και συχνοτητες. Φυσικά μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στη μέση όπως η παραμόρφωση και η φαση αλλα δεν είναι επι του παρόντος.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση που το κρος γίνεται στους 120 το sub είναι καλό να μπει κάτω απο το κεντρικό ηχείο. Γιατί την ωρα που θα μιλήσει κάποιος βαρύτονος ας πουμε απο το αριστερό ηχείο η συνέχεια της φωνής του θα βγει απο πίσω δεξια ας πούμε που είναι το sub. Στους 150 κύκλους το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει περισσότερο.