TV vs TV Box

paperiss

New member
22 December 2008
56
Είμαι κάτοχος της Samsung 4Κ 65JU7000. Οι αναπαραγωγή ταινιών γίνονται με φλασάκι USB από τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν αναπαράγει από το USB 4Κ 60FPS αρχεία παρά μόνο 30FPS. Για να τα τρέξει (τα 4κ 60fps) χρειάζεται άλλη εξωτερική πηγή αναπαραγωγής και σύνδεση με HDMI.
Έτσι σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός TV ΒΟΧ και συγκεκριμένα του Alfawise H96 Pro+ Review (3GB RAM,32GB ROM).
Η ερώτησή μου είναι:
σαν player είναι πιο ισχυρός από αυτόν της τηλεόρασής μου?
δηλαδή να τον προτιμώ στην αναπαραγωγή όλων των αρχείων?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ριξε και ματια στη σελιδα 171, 172 στο μανιουαλ γιατί και το χρωμα παιζει ρόλο οταν θα παιξεις 10 bit ταινίες.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Έχω το τελευταίο firmware.
Το manual λέει ότι υποστηρίζει η τηλεόραση 4Κ 60fps.
όμως ψάχνοντας είδα το εξής. Όταν κατεβάζω ένα βίντεο από το youtube 2160p 60fps
με το πρόγρραμμα mediainfo βλέπω
Video
ID : 1
Format : VP9
Codec ID : V_VP9
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Frame rate : 60.000 FPS
Default : Yes
Forced : No

το format του video είναι VP9
όμως σύμφωνα με το manual η τηλεόραση από Codec βίντεο VP9 υποστηρίζει μόνο
στα 4096X2160: 24 fps και στα 3840X2160: 30 fps και όχι 60 fps

Άρα αν τα λέω σωστά το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει από τον συγκεκριμένο codec 60fps παρά μόνο 24 και 30.
Το πάνελ όμως έχει στις Υποστηριζόμενες αναλύσεις για σήματα βίντεο το 4Κ 60FPS, απλά η αναπαραγωγή πρέπει να γίνεται από άλλον player, όπως π.χ. pc, blueray player ή κάποιο tvbox.
Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο με ένα firmware update να έλυναν το πρόβλημα…..αλλά δεν το κάνουν. Οπότε σκέφτηκα την λύση του TV Box μίας και κατεβάζω πολλα´4K videos.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Το h96pro+ το είχα 2 μέρες και το έδωσα γιατι δεν έπαιζε atmos dtsx, αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά ίσως είναι μια καλή λύση αλλά μεταξύ μας η κατασκευή του είναι πολύ βασική και δεν ξέρω κατα πόσο θα αντέξει στο χρόνο.Αν το πάρεις καλά είναι να το έχεις σε αεριζόμενο σημείο για να μην υπερθερμαίνεται.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
σαν player είναι πιο ισχυρός από αυτόν της τηλεόρασής μου?
δηλαδή π.χ. ένα video 4Κ 30fps ποιο καλή ποιότητα θα βλέπω αν το αναπαράγω απο την τηλεόρασή μου με usb? ή με το h96pro+?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
για το ιδιο πλαυερ λεμε.γενικα παιζει τα παντα απο φορμα εικονας, απο αυτη την εννοια θα ειναι, τωρα αν εννοεις οτι το ιδιο αρχειο εικονας αν θα το παιζει καλυτερα απο την τν σου δεν νομιζω. ο σκοπος είναι να μην υποβαθμιστει η ποιοτητα.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
εννοώ το ιδιο αρχειο video που θα παίζει καλύτερα...
αρα πιστευεις απο την τηλέοραση μεσω usb.
Συνεπώς όσα αρχεία δεν αναπαράγει η tv θα τα βλέπω απο το h96pro.