Βοηθεια για αγορα τελικου ενισχυτη

XristosP.

Established Member
12 October 2012
147
XΑΛΚΙΔΑ
Καλημερα
Εχω τελειωσει το στησιμο ενος Home cinema 7.1.4.
Τα ηχεια ειναι τα εξης;
κεντρικο:Β&W: HTM7
ΔΕΞΙ-ΑΡΙΣΤΕΡΟ :CRYSTAL AUDIO(ειναι σαν καθετες ηχοστηλες στον τοιχο. Τα στοιχεια τους ειναι πισω και ειναι δυσκολο να τα ξεκρεμασω)
SURROUND: B&W DS 7(Δεξια αριστερα της θεσης ακροασης)
SUBWOOFER: B&W ASW700
Πισω surround:TANGENT EVO E4
ηχεια στο ταβανι 4 : YAMAHA NS IC600
ΤV (προσωρινα) 32 ιντσες. Σκεφτομαι για SAMSUNG στις 65 ιντσες . Ελπιζω μεχρι τις γιορτες.
Ενισχυτης: YAMAHA RX V640RDS 6.1. και απο εδω αρχιζει το προβλημα και ζητω τη βοηθεια σας. Προσωρινα θα χρησιμοποιω αυτον μεχρι να δω που θα καταληξω. Στο τελευταιο μοντελο της YAMAHA 7.1.4(3000 ΕΥΡΩ +) ή στο προτελευταιο μοντελο της marantz που ειναι 7,1,2 και τιμη 1000 ευρω παρακατω απο τον Yamaha.
Xρειαζομαι τις συμβουλες σας για να αγορασω εναν τελικο ενισχυτη, τον οποιο θα συνδεσω με τον Yamaha που εχω (εχει επι πλεον εξοδους σε RCA) για να δουλευουν τα 4 ηχεια της οροφης. Αυτο τον τελικο θα τον χρησιμοποιησω και στον marantz για να τον κανω 7,1,4.
Πε ριμενω εναγωνιως τις οδηγιες- προτασεις σας. Ποσο διαθεσιμο μεχρι 400-500 ευρω. Ακομη και μεταχειρισμενο θα το συζητουσα.
Ευχαριστω θερμα. Επισης θα ηταν παραλειψη μου αν δεν ευχαριστουσα ξανα τους φιλους του club που με βοηθησαν μεχρι τωρα στο θεμα των καλωδιωσεων και της διαταξης των ηχειων. Ολο το καλοκαιρι σκαβαμε πατωματα τοιχους ταβανια !!!
icon7.png
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Ο τελικός θα πάει χαμένος στα οροφής

Δώσε σε αυτά από τον AV και χρησιμοποίησε τον τελικό για να μπροστινά / κεντρικό κατά προτεραιότητα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Εχεις ακόμα τον Yamaha rxv 640; Τον έχω παροπλισμένο κι ακόμα σκέφτομαι τι να τον κάνω, στο θέμα σου τώρα, εγώ πρώτα απ όλα θα σκεφτόμουν έναν ολοκληρωμένο πιο οικονομικό απ το μπάτζετ που σκέφτεσαι ώστε τα υπόλοιπα να τα δώσω για έναν καλό πολυκάναλο τελικό, απ την άλλη τα μοντέλα που έχεις σκεφτεί για χρήση home cinema θα σε καλύψουν, δεν υπάρχει λόγος πιστεύω για πολυκάναλο τελικό. Εγώ στη θέση σου το μόνο που θα έκανα είναι να αντικαθιστούσα τα κυρίως ηχεία της crystal audio με τα αντίστοιχα της B&W για πιο ομοιογενή ήχο στην μπροστινή τριάδα και θα πήγαινα μόνο για δικάναλο τελικό για να καλύψεις τις μουσικές σου ακροάσεις, για όλα τα υπόλοιπα οι ενισχυτές που έχεις σκεφτεί (θα προτιμούσα τον Marantz) θα σε καλύψουν για τις ταινίες. Επίσης σε βάθος χρόνου θα άλλαζα και τα tangent με τα αντίστοιχα της B&W, με χαλάει να έχω διαφορετικές μάρκες ηχείων στο σαλόνι, πέραν της ηχητικής ομοιογένειας παίζει ρόλο και το αισθητικό κομμάτι, προσωπικά πάντα μιλώντας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Για 7.1.4 χρειάζεσαι 11 κανάλια ισχύος. Εγώ θα ξεχνούσα τον τελικό και θα πήγαινα απ' ευθείας στον SR8012 που έχει 11 κανάλια, κάτι που σε Yamaha ενισχυτή AV δεν υπάρχει, και θα γλύτωνα και το καλωδιομάνι. Αφού είσαι για να δώσεις 3000+, βάλε και το 500άρικο για να πας στον 8012 και θα είσαι ταμάμ.

Εξ' άλλου, τι σόι τελικό θα έπαιρνες με ένα πεντακοσάρικο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Συμφωνώ απόλυτα με τον Pleo αλλά αν ακόμα επιμένεις στην αγορά τελικού στην 5η σελίδα των αγγελιών πωλείται ο Rotel rb985 mkII αν υπάρχει ακόμα, είναι ίδιος μ αυτόν που έχω εγώ ωμή δύναμη τίποτα άλλο δε σου λέω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 5 βασικά κανάλια μ αυτόν και τα υπόλοιπα με τον ολοκληρωμένο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Πέρα από το θέμα των ηχείων που συμφωνώ αν και η παραμετροποίηση των σημερινών av είναι μεγάλη και για διαφορετικά ηχεία αρκεί να ξέρεις τι κανείς πχ εγώ που έχω ομοκεντρικά αντίστοιχα της ίδιας σειράς ταίριαξαν με τα ηχεία οροφής άλλης εταιρίας που έβαλα .
Σαφέστατα πριν από χρόνια να ήταν κανόνας αλλά μιλάμε για το σήμερα ...Αντιλαμβάνομαι όμως ότι είναι και θέμα αισθητικής .
Τώρα όσον αφορά το θέμα ενισχυτή -προενισχυτή ήμουν και εγώ σε αυτήν την δύσκολη θέση ...marantz και Denon έλεγε η καρδιά μου η λογική -Yamaha...Επέλεξα το τρίτο για τον απλούστατο λόγω τροφοδοσίας ρευμάτων ,τροπολογίας που θα πρέπει να έχεις κάτι καλύτερο σε τελικά στάδια για να αντιληφθείς την διαφορά .
Και μιας που έβαλες και ηχεία οροφής δεν το συζητάω καν ...Η υπέροχη του HD3 είναι τεράστια είτε ακούς μεμονωμένα ταινίες γραμμένες με Dolby atmos +HD3 η χωρίς αυτό για ταινίες χωρίς Dolby atmos .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Πάντως δεν βλέπω να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον 640 για επεξεργασία σε ηχεία οροφής. Αυτόν αναγκαστικά θα τον βγάλεις έξω από το παιχνίδι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Πέρα από το θέμα των ηχείων που συμφωνώ αν και η παραμετροποίηση των σημερινών av είναι μεγάλη και για διαφορετικά ηχεία αρκεί να ξέρεις τι κανείς πχ εγώ που έχω ομοκεντρικά αντίστοιχα της ίδιας σειράς ταίριαξαν με τα ηχεία οροφής άλλης εταιρίας που έβαλα .
Σαφέστατα πριν από χρόνια να ήταν κανόνας αλλά μιλάμε για το σήμερα ...Αντιλαμβάνομαι όμως ότι είναι και θέμα αισθητικής .
Τώρα όσον αφορά το θέμα ενισχυτή -προενισχυτή ήμουν και εγώ σε αυτήν την δύσκολη θέση ...marantz και Denon έλεγε η καρδιά μου η λογική -Yamaha...Επέλεξα το τρίτο για τον απλούστατο λόγω τροφοδοσίας ρευμάτων ,τροπολογίας που θα πρέπει να έχεις κάτι καλύτερο σε τελικά στάδια για να αντιληφθείς την διαφορά .
Και μιας που έβαλες και ηχεία οροφής δεν το συζητάω καν ...Η υπέροχη του HD3 είναι τεράστια είτε ακούς μεμονωμένα ταινίες γραμμένες με Dolby atmos +HD3 η χωρίς αυτό για ταινίες χωρίς Dolby atmos .

Μάκη καμία ισοστάθμιση δεν μπορεί να "φέρει" τις χροιές μεταξύ δύο διαφορετικών ηχείων, εξάλλου εγώ δεν του είπα για τα οροφής αλλά για τα κυρίως και τα πίσω, ιδίως η μπροστινή τριάδα επιβάλλεται να είναι όχι μόνο ίδια μάρκα αλλά και ίδια σειρά, απ την άλλη στο μάτι σας αρέσει να φαίνονται δύο διαφορετικά κουτιά μέσα στο σαλόνι;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Και καλά έκανες είναι και θέμα αισθητικής Κώστα,για av καταστάσεις μπορείς να κάνεις πολλά,ακόμη και με προγράμματα που βρίσκονται στο διαδίκτυο,όμως για χροιές σε δικαναλη ακρόαση για χροιές όπως το είπες ...Προσωπικά... μακριά και αγαπημένοι.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Και καλά έκανες είναι και θέμα αισθητικής Κώστα,για av καταστάσεις μπορείς να κάνεις πολλά,ακόμη και με προγράμματα που βρίσκονται στο διαδίκτυο,όμως για χροιές σε δικαναλη ακρόαση για χροιές όπως το είπες ...Προσωπικά... μακριά και αγαπημένοι.
Προτιμώ την φυσική μέτρηση ενός χώρου και κατάλληλες παρεμβάσεις εφόσον και χρειαστούν ...Πάντα για δικαναλη ακρόαση .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προτιμώ την φυσική μέτρηση ενός χώρου και κατάλληλες παρεμβάσεις εφόσον και χρειαστούν ...Πάντα για δικαναλη ακρόαση .

Ναι βρε αλλά εδώ ο φίλος ψάχνει για τελικό για πολυκάναλο, εγώ απλά λέω τη γνώμη μου γιατί την πέρασα την φάση με διαφορετική τριάδα μπροστά, ούτε η γυναίκα γούσταρε την εικόνα διαφορετικών ηχείων και χρωμάτων μέσα στο σαλόνι (μεταξύ μας κι εμένα με χάλαγε) και σε βάθος χρόνου είχα αρχίσει να ξεχωρίζω αισθητά τη διαφορά του κεντρικού απ τις κολώνες στον ήχο μέχρι που το βαρέθηκα και τα δωσα.
 

XristosP.

Established Member
12 October 2012
147
XΑΛΚΙΔΑ
Αγαπητοι μου
ευχαριστω θερμα για την αμεση ανταποκρισή σας. Θα μελετησω τις προτασεις σας και θα ... επανελθω. Κύριε συντονιστά (K.ROMPOTIS) λες και εισαι μεσα στο μυαλο μου. Τελικη επιδιωξη να ειναι ολα τα ηχεια B&W. Ηδη ειχα μια συζήτηση με τον εκπροσωπο της B&W στην προσφατη εκθεση του ΗΧΟΥ. Ακριβα τα βρηκα...
Εκεινο που δεν διευκρινησα ειναι οτι μουσικη ακουω απο ενα ανεξαρτητο συστημα με ενισχυτη marantz 15S1 και τα υπολοιπα της ιδιας σειρας. Ηχεια τα B&W 703. Στον ιδιο χωρο.
Συνεχιζω τη μελετη ...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ναι βρε αλλά εδώ ο φίλος ψάχνει για τελικό για πολυκάναλο, εγώ απλά λέω τη γνώμη μου γιατί την πέρασα την φάση με διαφορετική τριάδα μπροστά, ούτε η γυναίκα γούσταρε την εικόνα διαφορετικών ηχείων και χρωμάτων μέσα στο σαλόνι (μεταξύ μας κι εμένα με χάλαγε) και σε βάθος χρόνου είχα αρχίσει να ξεχωρίζω αισθητά τη διαφορά του κεντρικού απ τις κολώνες στον ήχο μέχρι που το βαρέθηκα και τα δωσα.
Χα Χα εγώ πήρα το πικαπ από το σαλόνι επειδή δεν της άρεσε .
Το θέμα με τον φίλο μας είναι ότι από την μια υπάρχει η λύση marantz και από την άλλη ο yamaha με το HD3 που μπορείς να πας σε διάταξη 5.2.4 με τον 2070 και 3070...Όμως η yamaha προτείνει τα 4 να μην είναι όλα πάνω και μπροστά ,2 μπροστά οροφής και δυο πίσω πάνω δηλαδή ...
Από την άλλη υπάρχει η λύση του CX-A5100 που είναι προενισχυτής όποτε θα χρειαστεί τελικός ,αλλά εκεί το πράγμα ξεφεύγει και μιλάμε για άλλη κατηγορία .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Υπάρχουν και οικονομικότερες λύσεις από τον CX-A5100. Μπορεί να δει τον AV7704 της Marantz χωρίς να του λείπει κάτι, εφ' όσον φυσικά σκέφτεται την ενίσχυση να την κάνει με τελικούς.

Άκουσα και το DTS Virtual X, μια και μιλάμε για DSP, σε έναν SR5012 (στους μεγαλύτερους θα έρθει με f/W update σε λίγο καιρό) και έχω να πω ότι κάτι DSU και Neural X είναι πλέον πολύ ξεπερασμένα. Μιλάμε για set-up 5.1 και πως φτιάχνει ηχητικό περιβάλλον που νομίζεις ότι έχεις ηχεία με πληροφορία ύψους.
Με δυο λόγια, δεν υπάρχει σύγκριση με τα άλλα DSP... .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Φαντάζομαι ότι το συγκεκριμένο update θα κάνει την διαφορά και στους av της Denon μιας και μιλάμε για ίδιες εταιρίες τουλάχιστον επιχειρηματικά αλλά με διαφορετικό κατασκευαστικό και ηχητικό προσανατολισμό.
Ωραία για να υπάρχει και ανταγωνισμός ...Δεν παύει όμως η λέξη virtual το εικονικό δηλαδή δίχως ηχεία να υπάρχει εδώ και χρόνια στους av της Yamaha δίχως να είναι Dolby και DTS το οποίο διευρύνεται όχι μόνο σε διάταξη 5.1 αλλά και σε διάταξη 5.1.2 χωρίς να υπάρχουν surround back ηχεία με πλήρη παραμετροποίηση αφού μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ.Αν προσθέσεις και το HD3 το πράγμα πάει άλλου ...
Όπως και να έχει το θεωρώ θετικό να υπάρχουν update με ουσία ...όχι τίποτα άλλο για να ξυπνάνε εταιρίες προς όφελος των καταναλωτών .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Υποθέτω πως ναι, αλλά νομίζω ότι το DTS Virtual X δεν θα είναι αποκλειστικότητα των D&M, αλλά θα έρθει και στους υπόλοιπους κατασκευαστές.

Εκείνο που είναι αποκλειστικότητα στους Marantz και κάνει τη διαφορά είναι αυτό εδώ ας πούμε στον AV7704, που δεν θα το βρεις ούτε στα αδελφάκια της Denon. Τα HDAM

AV7704_HDAM_Circuit.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Επίσης κάτι ακόμα σημαντικό. Πλέον με το Audyssey και το app το οποίο μπορείς να έχεις με 19.99, δεν υπάρχει σύγκριση στο βαθμό ευκολίας και παραμετροποίησης του ήχου combined.

Το MCACC έχει εδώ και χρόνια απολέσει την πρωτοκαθεδρία του όντας πολύ φτωχό εμπρός στα παραμετρικά φίλτρα που διαθέτει το Audyssey (με το app επαναλαμβάνω) και το ίδιο μπορώ να πω και για το YPAO της Yamaha που ναι μεν επιτρέπει παραμετροποίηση αλλά δυστυχώς τα εργαλεία του για να χρησιμοποιηθούν χρειάζεται να τα... "χεριάσεις" Θα πρέπει δηλαδή να γνωρίζεις από πριν με κάποιο σύστημα ισοστάθμισης ακριβείας πως συμπεριφέρεται το σύστημα και κατόπιν να εισάγεις τις (όποιες) παραμέτρους δυστυχώς μέσω του remote και με περιορισμούς αρκετούς.

Το Audyssey, τουλάχιστον στους πιο consumerάδικους ενισχυτές AV είναι μακράν μπροστά γιατί εκτός των άλλων ξεκινά με καλή αυτόματη ισοστάθμιση, συνεχίζει με φοβερή παραμετροποίηση (μέσω app) και το αποτέλεσμα θυμίζει επαγγελματικό calibration, σε λίγα μόλις λεπτά της ώρας (καθ' υπερβολή η δήλωση αλλά αυτή είναι η αίσθηση).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με το τσογγελι στα βγαζω βρε, το κερδος ποιο ειναι στον ηχο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk