Βοήθεια για καλωδίωση ηχείων

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Καλησπέρα!

Θα κάνω ανακαίνιση στο σαλόνι μου και επ ευκαιρίας θέλω να κάνω υποδομή καλωδίωσης ήχου στο σημείο που θα βάλω το home theater. Τα μπροστινά zensor θα συνδεθούν απευθείας στον ενισχυτή (x2400h) και θέλω να βάλω καλώδια ήχου στον τοίχο ώστε να καταλήγουν σε binding post ή wire terminal πίσω από τον καναπέ όπου θα τοποθετήσω τα zensor 3, και αντίστοιχα στο ταβάνι για να μπουν μελλοντικά τα 2 ηχεία οροφής (τα οποία δεν έχω ιδέα ακόμα τι θα είναι) για Atmos. Τι είδους καλώδιο πρέπει να τοποθετηθεί (16/14/12 gauge; cl2/cl3); Υπάρχει μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που μπορούμε να το προμηθευτούμε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Αν χρειαζεσαι κάτι σχετικα φτηνό, επαρκές απο πλευράς ποιοτητας και άμεσα διαθέσιμο στην ελληνική αγορά δες για βιοκαλ. Αν εχεις άνεση χρονου δες και για van damme απο ebay. Διατομή καλυτερα δυομισαρι αλλα αν θέλεις να κρυφτεί εύκολα πάρε και εναμισαρι.
Το σημαντικότερο είναι να μην περαστούν παράλληλα με καλώδια 220v χωρίς να τηρηθεί ελάχιστη αποσταση 30cm. Οι κάθετες "συναντήσεις" είναι μη αποφευξιμες αλλα δεν πειράζουν και πολύ.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
για να μη ανοιγω αλλο θεμα,ψαχνω κ εγω καλωδιο για να συνδεσω ενα απλο 5.1 με δορυφορους (pioneer vsx-527+jamo A-102) κατι τετοιο θα ειναι οκ
https://www.skroutz.gr/s/10061234/Biokal-Cable-2x1-5mm-%CE%91%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-1m-ME215.html
η καλυτερα αυτο
http://www.crystalaudio.gr/el/accessories/accessories-cables/accessories-cables-for-speakers/speaker-cable-casp-340-30m.html
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Το crystal είναι λιλιπουτειο, λευκό και ιδιαίτερα εύκαμπτο. Αν θέλεις απλα να το "κολλήσεις" στον τοίχο ενδείκνυται. Το βιοκαλ είναι πιο βαρβατο και ασχημουλι. Θέλει καναλακι ανεβάζοντας το κοστος. Προσωπικά για.μεγάλους δορυφόρους σε βιοκαλ θα πηγαινα. Για ηχειακια με 3 ιντσών woofer ή για περιορισμό κοστους (το κανάλι κοστίζει ίσως και παραπανω απο το καλώδιο) δε θα έλεγα όχι και στα crystal.
Έχει και στο Νάκα ενα φιδακι με 2,5 mm2 ofc χαλκό και διπλή μόνωση αλλα παει σχεδόν τάληρο το μέτρο. Στα λεφτά αυτά μπλέκει και η belden.
 

henry_kay

New member
23 November 2017
43
Οπότε αν καταλαβαίνω καλά, λες για δορυφόρους Zensor 3 να προτιμήσω το βιοκαλ;
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
Το crystal είναι λιλιπουτειο, λευκό και ιδιαίτερα εύκαμπτο. Αν θέλεις απλα να το "κολλήσεις" στον τοίχο ενδείκνυται. Το βιοκαλ είναι πιο βαρβατο και ασχημουλι. Θέλει καναλακι ανεβάζοντας το κοστος. Προσωπικά για.μεγάλους δορυφόρους σε βιοκαλ θα πηγαινα. Για ηχειακια με 3 ιντσών woofer ή για περιορισμό κοστους (το κανάλι κοστίζει ίσως και παραπανω απο το καλώδιο) δε θα έλεγα όχι και στα crystal.
Έχει και στο Νάκα ενα φιδακι με 2,5 mm2 ofc χαλκό και διπλή μόνωση αλλα παει σχεδόν τάληρο το μέτρο. Στα λεφτά αυτά μπλέκει και η belden.

ευχαριστω πολυ panoramix παντα κατατοπιστικοτατος!!