LNB για Giberdini

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Χαιρετω ολα τα παιδια,
Μηπως εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο νεο twin LNB με χαμηλο θορυβο και μεγαλη απολαβη μηπως και διορθωσω την μικρη ποιοτητα σηματος που λαμβανω απο συγκεκριμενο transponder?
Ακομα και 10% κερδος θα απετρεπε no signal κατω απο βαρια συννεφια η βροχη.
Το πιατο ειναι Giberdini OP150.
Ευχαριστω,
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Μηπως εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο νεο twin LNB με χαμηλο θορυβο και μεγαλη απολαβη μηπως και διορθωσω την μικρη ποιοτητα σηματος που λαμβανω απο συγκεκριμενο transponder?

Ποια είναι η συχνότητα, ο δορυφόρος και η περιοχή σου?
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ποια είναι η συχνότητα, ο δορυφόρος και η περιοχή σου?

Περιοχη Θεσσαλονικης κεντρο
Astra 28.2. Sky uk package
Συχνοτητα http://gr.kingofsat.net/find.php?question=Sky+premiere+hd
Τωρα εχω split LNB για παραβολικο κατοπτρο που και καλα θα ειχε την καλυτερη δυνατη απολαβη για το συγκεκριμενο πιατο.
Δε λεω οτι ειναι κακο. Απλα μετα την τελευταια αλλαγη στους transponders η ληψη στη θεσσαλονικη γενικοτερα βορεια εγινε απο προβληματικη εως αδυνατη για ορισμενες συχνοτητες
Η συγκεκριμενη συχνοτητα ερχεται με 39% συμφωνα με το πεδιομετρο και δεν κουναει ουτε με βιντσι για παραπανω με αποτελεσμα να πιξελιαρει η να εξαφανιζεται σε βαρια συννεφια η βροχη.
Το πιατο ειναι ρυθμισμενο στην εντελεια αρα οτι μπορει να γινει θα γινει σε καλυτερο ει δυνατον twin lnb
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Η 12012 V έρχεται σε εμένα στα 8.0 db αυτή τη στιγμή με το Inverto Black Ultra 0.2db και το κάτοπτρο της υπογραφής
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
H 12012V κατεβαίνει με 8,5dB από Θεσ/νικη με inverto & ALG140 και αρκετή συννεφιά
Θα έλεγα να τσεκάρεις μαζί με το διαμορφωτή και το πιάτο μιας και τα gibertini "είναι" Lamborghini...

Sent from my XZs
 

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
Περιοχη Θεσσαλονικης κεντρο
Astra 28.2. Sky uk package
Συχνοτητα http://gr.kingofsat.net/find.php?question=Sky+premiere+hd
Τωρα εχω split LNB για παραβολικο κατοπτρο που και καλα θα ειχε την καλυτερη δυνατη απολαβη για το συγκεκριμενο πιατο.
Δε λεω οτι ειναι κακο. Απλα μετα την τελευταια αλλαγη στους transponders η ληψη στη θεσσαλονικη γενικοτερα βορεια εγινε απο προβληματικη εως αδυνατη για ορισμενες συχνοτητες
Η συγκεκριμενη συχνοτητα ερχεται με 39% συμφωνα με το πεδιομετρο και δεν κουναει ουτε με βιντσι για παραπανω με αποτελεσμα να πιξελιαρει η να εξαφανιζεται σε βαρια συννεφια η βροχη.
Το πιατο ειναι ρυθμισμενο στην εντελεια αρα οτι μπορει να γινει θα γινει σε καλυτερο ει δυνατον twin lnb

Οντως φιλε εχουν γινει αλλαγες στη δεσμη του 2Ε (ο 2F παραμενει αφαντος οπως παντα) προς το πολυ χειροτερο. Σε gibertini 125 επισης τελεια ρυθμισμενο (υποψιν ειναι σε μοτερ οποτε σε σταθερο υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης) εχουν δυσκολεψει πολυ ολες οι συχνοτητες της μπαντας κατω απο 12000 ενω οι συχνοτητες απο τη 12344 του 2Ε δεν εχει επηρεαστει τοσο. Η 12012 μου ερχεται με 7.2db πολυ λιγοτερο απο τα 8.5db που ειχα πριν. Η 11837 που ηταν και η ισχυροτερη μετα την 12344 απο 9db σχεδον βουτηξε κατω απο τα 7db και το βραδυ ειναι πολυ οριακη. Καταφερα να βελτιωσω σημαντικα τα σηματα εστω να μην χανονται στο 24ωρο πηγαινοντας το lnb πιο μπροστα. Το lnb μου ειναι το inverto black ultra single. Διαβαζω και αλλες αναφορες απο αλλα φορα και οντως κεντρικη Μακεδονια η κατασταση εγινε τραγικη πλεον και ειναι κριμα καθως ειμαστε σε γουβα και για τον 2F.

Επισης οι αναφορες απο νοτια Ελλαδα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με εμας εδω ουτε καν σαν συγκριση. Ο 2F ειναι κατα πολυ ευκολοτερος (βασικα εφικτος) στα δυτικα και νοτια και τελευταια αυτο εγινε και με τον 2Ε σαν να μετατοπισαν τη δεσμη.
Γενικα φιλε μου αν στο 1.25 υπαρχει αρκετα οριακη 24ωρη ληψη των συχνοτητων σιγουρα στο 1.50 θα πρεπει να μην εχεις προβλημα φυσικα τα σηματα πιο πεσμενα οπως ειπαμε. Δες τη στροφη του lnb και την εστιαση του βαλτο πιο μπροστα η πιο πισω και πιστευω θα δεις διαφορα. σε μενα και το παραμικρο χιλιοστο άλλαζε τα παντα. Θα ρωτησω και ενα φιλο με 1.80 αν και ειμαι σιγουρος οτι θα μου πει τα ιδια.