Παμε για 55' Let's do this

ilias300

New member
4 December 2017
19
Για σας γνωστες κ σοφοι της τεχνολογιας.
Μπαινω σε νεο σπιτι και παρολο τα εξοδα,θελω να παρω μια τιμια tv!
Η αληθεια ειναι οτι εκοψα τα playstation k xbox χρονια τωρα....οποτε παμε σε ταινιες,κ ισως Οτεtv!
Μ αρεσουν τα τεχνολογικα καλουδια (αν κ δεν ξερω ποσο θα τα χρησιμοποιησω) κ ζητω κλασικα μια VFM!
Το θεμα μου ειναι η αποσταση....ειναι στα +4μ.:rifle:
Ειμαι 37χρ. oldscοol κ η 55" μου ακουγεται μεγαλη αλλα με αυτα που διαβαζω εχω φρικαρει (ο αλλος λεει βλεπει απο 1μ. σε 55" wtf):7SFGSFG:
Τι προτεινετε γκουρου της τηλεορασης? Μπατζετ 700-800e....εκτος κ αν μου πεσει καμια ευκαιρια κ αξιζει να φθασω στο αδιακριτο 999e :music-smiley-005: αν κ δεν θελω να δωσω τοσα!
Ευχαριστω αδερφια εκ των προτερων!
 

ilias300

New member
4 December 2017
19
ερωτηση....αυτο που λενε οτι αν εισαι αρκετα μακρια δεν αξιζει να παρεις 4κ κλπ....ισχυει?
κ σε ποιες ιντσες πρεπει να κυμαινομαι με 4μ θεαση?
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
1000 ευρώσε προσφορά έχουν παίξει φέτος και sony και lg και samsung στις 65 ιντσες.. οχι κορυφαια μοντελα προφανως, αλλα στα 4+ μέτρα δε θα έπαιρνα κατί λιγότερο..
αλλώστε μαυρες μπαρες να εχει μια ταινια 55 ιντσες= 50
επίσης όλες πια ειναι 4Κ , αρα δεν υπάρχει δίλημμα 4κ ή full hd.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
ερωτηση....αυτο που λενε οτι αν εισαι αρκετα μακρια δεν αξιζει να παρεις 4κ κλπ....ισχυει?
κ σε ποιες ιντσες πρεπει να κυμαινομαι με 4μ θεαση?

resolution-4k-ultra-hd-chart.png

source picture:[rtings.com]

Για παραπάνω όποιος θέλει ας googlαρει " resolution distance ".
 

ilias300

New member
4 December 2017
19
Με τα λεγομενα του γραφηματος πρεπει να παρω +90".........οποτε δεν εχω σωτηρια!!
οποτε τι κανω μαγκες....να παρω μια FHD 65" κ να συμβιβαστω?
 

ilias300

New member
4 December 2017
19
εκανα μια σκεψη.....δεν ξερω κατα ποσο γινεται.....αν παρω μια καλη βαση τοιχου, που να κανει extend καμια +0.70π. κερδος ειναι κ αυτο.....υπαρχει λετε?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
μια τέτοια βαση με διπλο βραχιονα για να είναι σταθερή μπορει να κάνει και ενα κατοσταρικο. και αν πάει στους 70 ποντους.βαλε αυτο το κατοσταρικο σε μεγαλυτερη τηλ.
 

overclocker

New member
2 June 2008
61
Greece
Στα +4 μέτρα κανε την χάρη στον εαυτό σου και μην πας σε κάτω από 65 ίντσες θα το μετανιώσεις σύντομα και δεν είναι καιροί για τέτοια πράγματα!
Από έναν κάτοχο 55άρας 4Κ που βλέπει από τα 2 μέτρα και είμαι και οριακά...
 

ilias300

New member
4 December 2017
19
μια τέτοια βαση με διπλο βραχιονα για να είναι σταθερή μπορει να κάνει και ενα κατοσταρικο. και αν πάει στους 70 ποντους.βαλε αυτο το κατοσταρικο σε μεγαλυτερη τηλ.

ουτως ειδαλως θα επαιρνα επιτοιχια βαση.....απο 50-60e θα παω στα +100.....its Ok!
 

ilias300

New member
4 December 2017
19

ilias300

New member
4 December 2017
19
Re: Απάντηση: Παμε για 55' Let's do this

Στα +4 μέτρα κανε την χάρη στον εαυτό σου και μην πας σε κάτω από 65 ίντσες θα το μετανιώσεις σύντομα και δεν είναι καιροί για τέτοια πράγματα!
Από έναν κάτοχο 55άρας 4Κ που βλέπει από τα 2 μέτρα και είμαι και οριακά...

δεν ξερω ρε φιλε......ειναι πολλα τα λεφτα!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
1000 ευρώ κάνουν οι 65 ίντσες...
γιατί να δώσεις 600 ευρώ για 55 + 100 για βάση που να βγαίνει απο τον τοίχο = 700
μάζεψε 300 ακόμα και πήγαινει για 65. άλλωστε οι τηλεοράσεις που γράφεις είναι λίγο άγνωστης ποιότητας...
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ΕΙΔΙΚΑ τη Phillips την είδα στο Κωτσόβολο και ήταν ψιλοαπαράδεκτη, αλλα για να μη σε επηρεάσω τουλάχιστον πριν παρεις οτιδήποτε τετοιας τιμης-ποιότητας πήγαινε και ρίξε της μια ματιά από κοντά πρώτα.
 

ilias300

New member
4 December 2017
19
ΕΙΔΙΚΑ τη Phillips την είδα στο Κωτσόβολο και ήταν ψιλοαπαράδεκτη, αλλα για να μη σε επηρεάσω τουλάχιστον πριν παρεις οτιδήποτε τετοιας τιμης-ποιότητας πήγαινε και ρίξε της μια ματιά από κοντά πρώτα.

Σ'ευχαριστώ!
Φωτιές με αναψατε...κ εκεί που παλεύεις μεσα σου για μια φθηνή λύση,κ vfm ποιοτητας,ξαφνικά μέσα από τις στάχτες σου ξαναγεννιεσαι κ ζητάς το σωστό,το δίκαιο...μια Sony 65",με va panel,στα 💯hrz...δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι λιγότερο...Σαντα Κλάους με ξεχασεςςς 😥😓😪😥😴
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
η φθηνη λ'υση είναι κάτι διαφορετικό απο το vfm.Και δεν ανάβουμε φωτιες απλα σου προσφερουμε μια θέση στη δική μας, μπας και μας καίει λιγότερο μετα:flipout:.