Οδήγηση PMC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PianoMind

New member
4 December 2017
5
Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθειά/άποψή σας στο εξής:

Εχω τα pmc Ob1i τα οποία και οδηγώ εδώ και καιρό με έναν diy τελικό ενισχυτή 2Χ50 W (που διαθέτει υπερμεγέθεις μετασχηματιστές) και ενώ είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά τη μεσαία και υψηλή περιοχή, στα χαμηλά (όπως είναι φυσικό) υπάρχει πρόβλημα.

Σκεπτόμουν την αγορά ενός Crown XLS 1502 (λόγω budget). Σαν πηγή χρησιμοποιώ μια ημιεπεγγελματική κάρτα Scarlet 2i2.

Ποιά είναι η άποψή σας για τουν συγκεκριμένο ενισχυτή? υπάρχει κάποια άλλη εναλακτική πρόταση στα χρήματα (η έστω λίγο παραπάνω) του Crown?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Το θεμα δεν ει αι να φτιαξει ncore αλλα να βρει να τα οδηγησει.
Τα ncore ειναι xlr οποτε για να παρεις τα μεγιστα θες true balanced

Οποτε προενισχυτή με true balanced σε λιγα χρηματα κομματακι δυσκολο...


Μην ξεχνας ομως οτι τελικό και να διαλεξεις το σημαντικοτερο κομματι ειναι η προενισχυση.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Να ψάξεις να φτιάξεις ncore hypex modules

Συνεχίζοντας, μπορείς να πάρεις αυτόν τον αντάπτορα
https://www.bhphotovideo.com/c/product/888317-REG/Neutrik_NA3MP_3_Pole_XLR_Male.html

και αυτό εδώ το κιτ έτοιμο
https://www.hypexshop.com/DetailServlet?detailID=7616

Βγαίνει λίγο παραπάνω από το μπάτζετ σου αλλά αξίζει η υπέρβαση
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλα το διδρομο Στέργιο.
Το ob1 λογικα είναι πιο ζορικο.
Κι εγώ πιστεύω οτι σε κάποια φαση θα πρεπει να αλλάξει και η scarlet.
Όσο για τον crown σίγουρα δε θα χασει και κανένα μεγαλο ποσο ο συνpmcακια φίλος αν τον πάρει και δεν του αρέσει. Τώρα για τη διενισχυση, δεν έχω εικόνα του τι πρεπει να ταιριάζει στους δυο ενισχυτές για να δέσουν μεταξύ τους. Ο Φραγκ είχε γράψει το slew rate σε κάποια φαση. Αλλα τι είναι αυτό και που το βρίσκει κανεις στα specs...
Πάντως τα pmc είναι αρκετά picky στα συνοδά τους. Το σεταπ μου κανει "παράξενο"
 

PianoMind

New member
4 December 2017
5
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απ'οτι καταλαβαίνω με τους crown μάλλον δεν θα κάνω "δουλειά" και θα χρειαστεί αρκετά μεγαλύτερο budget.

Αλλά να τολμήσω να ρωτήσω για μιά άλλη "φαεινή" ιδέα:

- πουλάω την scarlet 2i2 και παίρνω την 2i4 που έχει 4 εξόδους (2 stereo) .
- χρησιμοποιώ τον crown μόνο για τα χαμηλά (το ηχείο επιτρέπει μέχρι και 3-ενίσχυση) και ρυθμίζω το gain του (από ότι είδα έχει ρυθμιστικά μπροστά) ώστε να κάνει match με τον ΑΒ τελικό μου.
- χρησιμοποιώ τον ΑΒ ενισχυτή μου για το mid και tweeter.

Αν λέω πράγματα που δεν στέκουν, "βαράτε" ελεύθερα (αρκεί να υπάρχει κάποια αιτιολόγιση για να μαθαίνω)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απ'οτι καταλαβαίνω με τους crown μάλλον δεν θα κάνω "δουλειά" και θα χρειαστεί αρκετά μεγαλύτερο budget.

Αλλά να τολμήσω να ρωτήσω για μιά άλλη "φαεινή" ιδέα:

- πουλάω την scarlet 2i2 και παίρνω την 2i4 που έχει 4 εξόδους (2 stereo) .
- χρησιμοποιώ τον crown μόνο για τα χαμηλά (το ηχείο επιτρέπει μέχρι και 3-ενίσχυση) και ρυθμίζω το gain του (από ότι είδα έχει ρυθμιστικά μπροστά) ώστε να κάνει match με τον ΑΒ τελικό μου.
- χρησιμοποιώ τον ΑΒ ενισχυτή μου για το mid και tweeter.

Αν λέω πράγματα που δεν στέκουν, "βαράτε" ελεύθερα (αρκεί να υπάρχει κάποια αιτιολόγιση για να μαθαίνω)

- Κρατάς την scarlet
- Στέλνεις μύνημα στην PMC με αυτό που θές να κάνεις. Θα σου απαντήσουν, είναι πολύ σοβαρή εταιρεία.
- Αναλόγως της απάντησης το ξανασυζητάμε.

Ξέρεις τις αποκρίσεις των δρόμων που θές να ενισχύσεις; εφόσον θα διαχωριστούν οι τρείς δρόμοι και τα ενισχυτικά είναι ΠΡΙΝ το κροσόβερ, ξέρεις αν ο ΑΒ δεν την "δει" αλλιώς και τα "κλάσει" από το mid/tweeter? Το mid είναι ζόρικο μεγάφωνο στα PMC.

Δυστυχώς το ηχείο "ακούει" τί έχεις από πίσω και στα βγαζει όλα μπροστά. Γνώμη μου είναι να πας σε έναν ενισχυτή, και για τους τρείς δρόμους, και αργότερα να αλλάξεις την scarlet. Η ενίσχυση είναι βασική προυπόθεση να παίξει σωστά. Εκεί να δώσεις βάση. Εγώ θα έκανα υπομονή, θα μάζευα χρήματα και θα πήγαινα σε σοβαρή ενίσχυση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
η scarlet πάντως δεν έχει θέμα είναι πολύ καλή ως προ και φυσικά balanced
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν επιτρέπεται, ο χώρος στον οποίο τα εχεις βάλει πόσος είναι; Το τρίγωνο στη θέση ακρόασης; Και οι αποστάσεις απο πλαϊνούς τοίχους και ογκώδη έπιπλα;
Σίγουρα θα χρειαστείς ενισχυτή, αλλα να δουμε λίγο και τους αλλους παράγοντες;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Θανάση ο άνθρωπος ρωτάει για οδήγηση.
Και οι απαντήσεις προς την κατεύθυνση αυτή είναι ΟΚ.

η τοποθέτηση και ο χώρος είναι άλλη ιστορία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στο να μαζευτούν τυχόν ουρές ή φουσκωματα που μπορεί να μην έχουν να κανουν με την οδηγηση και να ακούει καλυτερα όσο μαζεύει λεφτά για ενισχυτή.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Στο να μαζευτούν τυχόν ουρές ή φουσκωματα που μπορεί να μην έχουν να κανουν με την οδηγηση και να ακούει καλυτερα όσο μαζεύει λεφτά για ενισχυτή.

Θανάση, ο άνθρωπος παίζει με έναν ενισχυτή 50W. Ούτε τα τουίτερ δεν κουνάει. Οι όποιες ουρές και φουσκώματα οφείλονται στην ανεπάρκεια οδήγησης πρωτίστως. Οταν λύσουμε την οδήγηση, τότε να δούμε και την τοποθέτηση (που μάλλον την έχει ήδη φτιάξει, γνώστη τον έχω στο χώρο)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Αν επιτρέπεται γνωρίζεστε ή αυτό το έχεις συμπεράνει από την μέχρι τώρα δραστηριότητα και τη σύνθεση του συστήματος?

Γνωρίζεις εσύ κάποιον άσχετο με το χώρο να είναι DIY και να φτιάχνει ενισχυτές;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γνωρίζεις εσύ κάποιον άσχετο με το χώρο να είναι DIY και να φτιάχνει ενισχυτές;

Α τον έφτιαξε ο ίδιος; Τέλος πάντων. Σίγουρα χρειαζεται οδήγηση το ηχείο και σίγουρα θα χαρεί πολύ περισσότερο με ενα σοβαροτερο dac pre ο ιδιοκτήτης. Απλα αγχωνομαι απο αυτό και συγκεκριμενα αυτο:

I thought they were just the slightest bit bright between 6 and 10 kHz, but that’s the only criticism I could make of these speakers, and even this would be ameliorated in a large room with, say, a 12-foot listening distance rather than our 8-foot one. It’s definitely a big room speaker, and quite a modestly sized one at that.

και επειδή έχω παίξει με τοποθέτηση στα μικρότερα αδερφακια του έχω ακούσει τραγελαφικά πραγματα με το ηχείο (το οποίο μου αρέσει πολύ) κοντά σε πλαϊνούς τοίχους.

Πάντως είχα μείνει με την εντύπωση οτι είναι καλό να υπάρχει μια σφαιρική αντιμετώπιση στα θέματα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Α τον έφτιαξε ο ίδιος; Τέλος πάντων. Σίγουρα χρειαζεται οδήγηση το ηχείο και σίγουρα θα χαρεί πολύ περισσότερο με ενα σοβαροτερο dac pre ο ιδιοκτήτης. Απλα αγχωνομαι απο αυτό και συγκεκριμενα αυτο:

I thought they were just the slightest bit bright between 6 and 10 kHz, but that’s the only criticism I could make of these speakers, and even this would be ameliorated in a large room with, say, a 12-foot listening distance rather than our 8-foot one. It’s definitely a big room speaker, and quite a modestly sized one at that.

και επειδή έχω παίξει με τοποθέτηση στα μικρότερα αδερφακια του έχω ακούσει τραγελαφικά πραγματα με το ηχείο (το οποίο μου αρέσει πολύ) κοντά σε πλαϊνούς τοίχους.

Πάντως είχα μείνει με την εντύπωση οτι είναι καλό να υπάρχει μια σφαιρική αντιμετώπιση στα θέματα.

Εδώ αναφέρεται στα ψηλά του που τα βρίσκει λίγο τσιμπημένα (φαίνεται και από τις μετρήσεις του) . Ομως εδώ συζητάμε για οδήγηση που φαίνεται στον ελλειπή έλεγχο του χαμηλού, άλλο πράγμα.

DAC/PRE είναι άλλη συζήτηση, μην τα μπερδεύουμε. Σε λίγο θα του πούμε να μετακομίσει....

Ενισχυτή κοντά στα 700Ε είναι το ζητούμενο