αναπαραγωγη high-resolution audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα την αναπαραγωγη αρχειων 24/96 που εχω κατεβασει απο hdtracks,
το προβλημα που εχω ειναι η πολυ χαμηλη ενταση που παιζουν αυτα τα αρχεια,ακουγονται ασθενικα και με χαμηλη ενταση,
σε σχεση με τα ριπαρισμενα απλα cd πρεπει να ανεβασω πολυ την ενταση στον ενισχυτη για να ακουσω ικανοποιητικα,
εχει παρατηρησει καποιος παρομειο προβλημα?
μηπως αυτο ειναι καθαρα θεμα ηχογραφησης?
Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα αναπαραγωγης,παρ ολο τον τεραστιο χωρο που καταλαμβανουν αυτα τα αρχεια,προσωπικα δεν καταλαβαινω καποια διαφορα σε σχεση με τα απλα cd.
Υπαρχει καποιος που ακουει διαφορες των αρχειων 24/96 σε σχεση με τα απλα ασυμπιεστα ριπαρισμενα cd?
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα την αναπαραγωγη αρχειων 24/96 που εχω κατεβασει απο hdtracks,
το προβλημα που εχω ειναι η πολυ χαμηλη ενταση που παιζουν αυτα τα αρχεια,ακουγονται ασθενικα και με χαμηλη ενταση,
σε σχεση με τα ριπαρισμενα απλα cd πρεπει να ανεβασω πολυ την ενταση στον ενισχυτη για να ακουσω ικανοποιητικα,
εχει παρατηρησει καποιος παρομειο προβλημα?
μηπως αυτο ειναι καθαρα θεμα ηχογραφησης?
Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα αναπαραγωγης,παρ ολο τον τεραστιο χωρο που καταλαμβανουν αυτα τα αρχεια,προσωπικα δεν καταλαβαινω καποια διαφορα σε σχεση με τα απλα cd.
Υπαρχει καποιος που ακουει διαφορες των αρχειων 24/96 σε σχεση με τα απλα ασυμπιεστα ριπαρισμενα cd?

Καλημέρα Νίκο.
Με τι λογισμικό αναπαράγεις αυτά τα αρχεία;
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
τα αναπαραγω με Audirvana Plus,οι ρυθμισεις στον mac και τον player πιστευω ειναι μια χαρα γιατι τις εψαξα αρκετα...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Μπορεί είτε να μην έχουν καθόλου compression

Είτε να έχεις ορίσει upsamling sto audirvana χωρίς gain

Είτε είναι upsampled από cd και δεν ακους διαφορές

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
ενισχυτης hegel rost,χρησιμοποιω το ενσωματωμενο dac του ενισχυτη,
τα αρχεια τα κατεβασα σε wav οποτε ειναι ασυμπιεστα,αν αυτο εννοεις καθολου compression...
αυτοι στο hdtracks υποστηριζουν οτι ολα τα αρχεια τους ειναι native και δεν εχουν upsampling,
το αλλο με το audirvana και το gain δυστυχως δεν το καταλαβαινω..
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
η αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν εχω ακουσει την ιδια ηχογραφηση σε 16bit και 24bit ωστε να βγαλω ποιο ασφαλη συμπερασματα οσον αφορα τις διαφορες που μπορει να εχουν..
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
ενισχυτης hegel rost,χρησιμοποιω το ενσωματωμενο dac του ενισχυτη,
τα αρχεια τα κατεβασα σε wav οποτε ειναι ασυμπιεστα,αν αυτο εννοεις καθολου compression...
αυτοι στο hdtracks υποστηριζουν οτι ολα τα αρχεια τους ειναι native και δεν εχουν upsampling,
το αλλο με το audirvana και το gain δυστυχως δεν το καταλαβαινω..

Όταν λέω compression εννοώ αυτό.που γίνεται κατά το mastering , όχι αυτό που γίνεται στο αρχείο κατά την μετατροπή από wav se flac.

Αν αυτό που ισχυρίζεται η HDTracks είναι remastering apo ta master tapes, τότε ορθώς και ακούγονται πιο σιγά και έτσι πρέπει να είναι και δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα settings.

Παλαιότερα, η HDTracks είχε κατηγορηθεί Ότι τα hirez αρχεία της είναι upsampled απο cd και όχι από τα master tapes.

To Audirvana έχει μια επιλογή αν κάνεις upsampling τα αρχεία σου, να προσθέτεις και κάποια db κατα την μετατροπή. Αν δεν έχεις κάνει αυτή την επιλογή τότε όλα καλά.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
την ίδια αίσθηση έχω και εγώ.
Από μνήμης, ίδιοι δίσκοι 3-4 περιπτώσεις στις 5 σίγουρα.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
στις ρυθμισεις του Audirvana 3.1.8 τωρα που τις ψαχνω εχει μια επιλογη για forced upsampling την οποια δεν εχω επιλεξει οποτε πρεπει να ειμαι ενταξει απο εκει..
τωρα οσον αφορα τους ισχυρισμους της HDtracks και κατα ποσον αυτοι ισχυουν δεν μπορω να ξερω,αυτοι παντως ισχυριζονται οτι ολα τα αρχεια τους ειναι native και οχι upsampled απο cd...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
στις ρυθμισεις του Audirvana 3.1.8 τωρα που τις ψαχνω εχει μια επιλογη για forced upsampling την οποια δεν εχω επιλεξει οποτε πρεπει να ειμαι ενταξει απο εκει..
τωρα οσον αφορα τους ισχυρισμους της HDtracks και κατα ποσον αυτοι ισχυουν δεν μπορω να ξερω,αυτοι παντως ισχυριζονται οτι ολα τα αρχεια τους ειναι native και οχι upsampled απο cd...
Σε αυτή την περίπτωση τότε η στάθμη εγγραφής από το υλικό που έγινε το wav είναι πιο χαμηλό από αυτό που έχεις συνηθίσει στα cd.

Όλα καλά μου φαίνονται, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Όλα τα αρχεία που έχω υψηλής ανάλυσης (24/96-384)είναι σημαντικά χαμηλότερα σε ένταση. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
drioannis εχεις τις ιδιες ηχογραφησεις σε cd και 24/96?
αν ναι ακους διαφορες οσον αφορα την ποιοτητα του ηχου?
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα την αναπαραγωγη αρχειων 24/96 που εχω κατεβασει απο hdtracks,
το προβλημα που εχω ειναι η πολυ χαμηλη ενταση που παιζουν αυτα τα αρχεια,ακουγονται ασθενικα και με χαμηλη ενταση,
σε σχεση με τα ριπαρισμενα απλα cd πρεπει να ανεβασω πολυ την ενταση στον ενισχυτη για να ακουσω ικανοποιητικα,
εχει παρατηρησει καποιος παρομειο προβλημα?
μηπως αυτο ειναι καθαρα θεμα ηχογραφησης?
Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα αναπαραγωγης,παρ ολο τον τεραστιο χωρο που καταλαμβανουν αυτα τα αρχεια,προσωπικα δεν καταλαβαινω καποια διαφορα σε σχεση με τα απλα cd.
Υπαρχει καποιος που ακουει διαφορες των αρχειων 24/96 σε σχεση με τα απλα ασυμπιεστα ριπαρισμενα cd?

Κανονικά δεν θα πρέπει να ακούς σε χαμηλή στάθμη, ούτε φυσικά και σε ποιότητα αμφισβητίσιμη...κάτι δεν κάνεις σωστά. Λίγο χαμηλότερη στάθμη έχουν συνήθως τα DSD αρχεία, αλλά τα 24/96 έχουν πολύ υψηλή στάθμη. Επίσης ακούγονται πάρα πολύ καλά. Έχεις κάνει σωστές ρυθμίσεις; π.χ εγκατάσταση του driver από το DAC (αν χρειάζεται κάτι τέτοιο-πιθανά όχι) να χρησιμοποιήσεις WASAPI event στο output του media player και φυσικά να επιλέξεις το DAC σου σαν output. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το foobar2000 και να δοκιμάσεις με αυτό σαν media player (δες εδώ για το πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις του προγράμματος http://avclub.gr/forum/showthread.php/117351-Στήσιμο-Foobar)
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Για την ένταση δεν νομίζω ότι έχω παρατηρήσει θέματα...αλλά για την ποιότητα συμφωνώ...έχω CD που ακούγονται τουλάχιστον εφάμιλλα κάποιων 24bit!....και βινύλια επίσης!
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Τυχαιο παράδειγμα μιας και τα εχω μπροστα μου. Fleetwood mac το Tusk. Το 24 96 παιζει χαμηλά. Το 24 192 λιγο πιο πανω. Το remastered πανάθεμα το πιο πάνω απο ολα. Η πρωτη εκδοση πιο χαμηλα απο ολα. Έχω δει και αντίστροφα αποτελεσματα παντως. Ολα είναι σχετικά.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Κανονικά δεν θα πρέπει να ακούς σε χαμηλή στάθμη, ούτε φυσικά και σε ποιότητα αμφισβητίσιμη...κάτι δεν κάνεις σωστά. Λίγο χαμηλότερη στάθμη έχουν συνήθως τα DSD αρχεία, αλλά τα 24/96 έχουν πολύ υψηλή στάθμη. Επίσης ακούγονται πάρα πολύ καλά. Έχεις κάνει σωστές ρυθμίσεις; π.χ εγκατάσταση του driver από το DAC (αν χρειάζεται κάτι τέτοιο-πιθανά όχι) να χρησιμοποιήσεις WASAPI event στο output του media player και φυσικά να επιλέξεις το DAC σου σαν output. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το foobar2000 και να δοκιμάσεις με αυτό σαν media player (δες εδώ για το πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις του προγράμματος http://avclub.gr/forum/showthread.php/117351-Στήσιμο-Foobar)

Music Matters foobar δεν παιζει σε εμενα εχω Mac,
τωρα οσον αφορα τις ρυθμισεις πιστευω οτι ειναι σωστες,
ισως να ειναι θεμα ηχογραφησης οπως ειπε ο FragoulisNaval,τι να πω..
θα κατεβασω μερικα ακομα αρχεια απο hdtracks ωστε να εχω ποιο σφαιρικη αποψη,δυο εχω ως τωρα ολα κι ολα,
αλλα και οσον αφορα την ποιοτητα δεν ενθουσιαστηκα κιολας,βασικα δεν καταλαβα καποια ιδιαιτερη διαφορα απο ενα καλα ηχογραφημενο cd..