Huawai P10 Lite

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.

Ανοίγω αυτό το νήμα με αφορμή την παροχή από την εταιρία που εργάζομαι της συσκευής Huawai P10 Lite.
Το έχω από εχθές και μπορώ να πω ότι πολύ ενθουσιασμένος από την συσκευή, την λειτουργία αναφορικά με την ταχύτητα και τις ευκολίες που παρέχονται.
Αυτό που θα ήθελα να με διαφωτίσετε είναι αν μπορώ να βρω κάποιον τρόπο να το κάνω να τραβάει φωτογραφίες σε μορφή RAW /DNG καθώς έχω διαβάσει σε κάποια site ότι μπορεί να γίνει με το P9 Lite.

Ευχαριστώ.

ΥΓ.
Από αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα νήμα για το P10 Lite. Εάν υπάρχει και δεν το έχω εντοπίσει, ζητώ την κατανόηση της διαχείρισης και παρακαλώ ευγενικά την μετακίνηση ή διαγραφή του νήματος.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,238
Καλορίζικη η συσκευή! Η Huawei είναι γνωστό ότι φτιάχνει πολύ καλά mid-range (και όχι μόνο) κινητά. Πες μας αν θες πιο αναλυτικές εντυπώσεις όταν θα το έχεις χρησιμοποιήσει λίγο καιρό.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Καλημέρα!



Το έχω ήδη 3-4 ημέρες και είμαι πολύ ενθουσιασμένος.
Με έχει εντυπωσιάσει η κατασκευή του η οποία είναι πολύ καλή.
Πολύ ωραίες επιφάνειες με μεταλλικό πλαίσιο περιμετρικά που σαν σύνολο σου δίνει την αίσθηση μίας ακριβότερης συσκευής. Όσοι το βλέπουν λένε ότι παραπέμπει σχεδιαστικά σε iphone κάτι το οποίο δεν συμμερίζομαι.
Έχω την έκδοση των 32gb .
Στην πλοήγηση αλλά και στην χρήση είναι πολύ γρήγορο και δεν κολλάει ποτέ. (βέβαια είναι ακόμα καινούριο) Έχει πολύ καλή κάμερα για την κατηγορία του. Με βολεύει πάρα πολύ ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος στον οποίο μπορείς να καταχωρήσεις αποτυπώματα και για τα δύο χέρια ώστε να ξεκλειδώνει με όποιο χέρι το κρατάς. Επίσης μου αρέσει το γεγονός ότι η χρήση δακτυλικού αποτυπώματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για εφαρμογές e-banking.
Η οθόνη του είναι μεγάλη και αρκετά φωτεινή. Έχει ικανή ανάλυση αλλά τα χρώματα μου φαίνεται λιγότερο έντονα (σε σχέση με την οθόνη του Samsung Galaxy S3 που διαθέτω για προσωπική χρήση) Όμως είναι πιο ουδέτερα σε σχέση με του S3 που τείνουν να είναι πιο θερμά. Αν ήταν λίγο πιο έντονα θα την προτιμούσα έναντι της Super Amoled. Βέβαια δεν μου λείπει κάτι από το Huawei από πλευράς χρώματος, αλλά όμως όταν μπαίνω στο flickr και βλέπω φωτογραφίες μου σε κάποιες θα ήθελα λίγο πιο έντονα τα χρώματα.

Αν και κινείται σε μια κατηγορία με πολλά μοντέλα και έντονο ανταγωνισμό δεν σου δίνει την αίσθηση ότι κάτι του λείπει ή ότι υστερεί κάπου.
Δεν έχω συνηθίσει να γράφω για κινητά. Εύχομαι τα γραφόμενά μου να μην μοιάζουν σκόρπια αναφορικά με την συσκευή.


Η φωτογραφία πάντως το αδικεί....
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Mε υγεία Πάνο, να το ευχαριστηθείς! :)

Ευχαριστώ πολύ!
Πάντως σήμερα με λιγότερα χρήματα από παλαιότερα παίρνεις ικανότατες συσκευές. Λογικό επακόλουθο της εξέλιξης, βέβαια.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Αγόρασα και´γω τη συγκεκριμένη συσκευή 2 μέρες πριν από τη black friday, που το βρήκα σε προσφορά. Γενικά είμαι και εγώ ικανοποιημένος από τις επιδόσεις, την μπαταρία, την οθόνη, την ποιότητα του ήχου στις κλήσεις, το δαχτυλικό αποτύπωμα επίσης βολεύει κτλ.

Η φωτογραφική του σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικά καλή, με αρκετές ρυθμίσεις και λειτουργίες. Επίσης η έκθεση, οι αποχρώσεις/χρώματα, η ταχύτητα εστίασης/ λήψης είναι καλά.
Λίγο θα ήθελα διαφορετική την επεξεργασία που κάνει το κινητό στα jpeg αρχεία, καθώς το αποτέλεσμα όσον αφορά το συνδυασμό λεπτομέρειας/ευκρίνειας/οξύτητας και μείωσης θορύβου, θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Κάνει παραπάνω sharpening και noise reduction και φαίνονται οι εικόνες λίγο περίεργες αν ζουμάρεις, και λίγο αφύσικες, κάπως σα ζωγραφιά να το πω, αν και έχω δει και χειρότερα.
Το θέμα είναι ότι το προηγούμενο ταπεινό κινητό samsung galaxy trend plus gts 7580 που είχα, με τα 5mp κάμερα, είχε πιο φυσική λεπτομέρεια σε μεγέθυνση, πιο "φιλμάτη" να το πω... έχω κάνει αρκετά τεστ μεταξύ των 2 και το παλιό samsung έχει πιο ρεαλιστική απεικόνιση της ευκρίνειας, πιο φυσική.

Λέγοντας λοιπόν αυτά, θα ήθελα να μου πει ο φίλος παραπάνω τα βήματα για να κάνω και´γω το κινητό μου να τραβάει raw, γιατί είμαι λίγο άσχετος να κατεβάζω και να χρησιμοποιώ εφαρμογές.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Αγόρασα και´γω τη συγκεκριμένη συσκευή 2 μέρες πριν από τη black friday, που το βρήκα σε προσφορά. Γενικά είμαι και εγώ ικανοποιημένος από τις επιδόσεις, την μπαταρία, την οθόνη, την ποιότητα του ήχου στις κλήσεις, το δαχτυλικό αποτύπωμα επίσης βολεύει κτλ.

Η φωτογραφική του σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικά καλή, με αρκετές ρυθμίσεις και λειτουργίες. Επίσης η έκθεση, οι αποχρώσεις/χρώματα, η ταχύτητα εστίασης/ λήψης είναι καλά.
Λίγο θα ήθελα διαφορετική την επεξεργασία που κάνει το κινητό στα jpeg αρχεία, καθώς το αποτέλεσμα όσον αφορά το συνδυασμό λεπτομέρειας/ευκρίνειας/οξύτητας και μείωσης θορύβου, θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Κάνει παραπάνω sharpening και noise reduction και φαίνονται οι εικόνες λίγο περίεργες αν ζουμάρεις, και λίγο αφύσικες, κάπως σα ζωγραφιά να το πω, αν και έχω δει και χειρότερα.
Το θέμα είναι ότι το προηγούμενο ταπεινό κινητό samsung galaxy trend plus gts 7580 που είχα, με τα 5mp κάμερα, είχε πιο φυσική λεπτομέρεια σε μεγέθυνση, πιο "φιλμάτη" να το πω... έχω κάνει αρκετά τεστ μεταξύ των 2 και το παλιό samsung έχει πιο ρεαλιστική απεικόνιση της ευκρίνειας, πιο φυσική.

Λέγοντας λοιπόν αυτά, θα ήθελα να μου πει ο φίλος παραπάνω τα βήματα για να κάνω και´γω το κινητό μου να τραβάει raw, γιατί είμαι λίγο άσχετος να κατεβάζω και να χρησιμοποιώ εφαρμογές.

Είναι λίγο μπελάς. Βάζεις την εφαρμογή Open camera και στις ρυθμίσεις βάζεις raw.

Αλλά....
Πρέπει να πας στο photo Shop μετά να αλλάξεις το μπλε κανάλι και νά το κάνεις κόκκινο και το κόκκινο κανάλι μπλε...

Αφού το κάνεις μετά πρέπει να φτιάξεις το White balance. Τα παραπάνω σε η laptop....

Καλύτερα να δοκιμάσεις άλλες εφαρμογές οι ρυθμίσεις σε jpeg.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Είναι λίγο μπελάς. Βάζεις την εφαρμογή Open camera και στις ρυθμίσεις βάζεις raw.

Αλλά....
Πρέπει να πας στο photo Shop μετά να αλλάξεις το μπλε κανάλι και νά το κάνεις κόκκινο και το κόκκινο κανάλι μπλε...

Αφού το κάνεις μετά πρέπει να φτιάξεις το White balance. Τα παραπάνω σε η laptop....

Καλύτερα να δοκιμάσεις άλλες εφαρμογές οι ρυθμίσεις σε jpeg.


Το διάβασα χθες ψάχνοντας στο ίντερνετ αυτό με το κόκκινο και το μπλε κτλ, και επειδή ασχολούμαι με φωτογραφία και photoshop, δεν είναι μπελάς για μένα. Τα δουλεύω στο λαπτοπ.

Απλώς αν είναι εύκολο, πες μου βήμα βήμα πως θα εγκαταστήσω στο κινητό μου την εφαρμογή αυτή γιατί εκεί είναι που είμαι άσχετος. Το άλλο με τα χρώματα και επεξεργασίες το'χω, και μ'αρέσει.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Βασικά γκούγκλαρα open camera app huawei p10lite και βρήκα αυτό το site.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj5-PfJvP_XAhVBJ5oKHbeSDFEQFgg1MAM&url=http%3A%2F%2Fopen-camera.apk.cafe%2Fhuawei%2Fp10-lite&usg=AOvVaw0rRuA7g8ywqXz897aqf10E

Kατέβασα την εφαρμογή, την πέρασα από το laptop με το usb στο κινητό, και μετά από το menu του κινητού το έκανα εγκατάσταση, και δουλεύει καλά. Δε μου κάνει περίεργα με τα χρώματα στο raw αρχείο. Τώρα αλλάζει λίγο η άποψη μου, καθώς με τα raw αρχεία, μπορώ να επεξεργαστώ τα αρχεία και έχω πιο φυσική λεπτομέρεια στις εικόνες.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Βασικά γκούγκλαρα open camera app huawei p10lite και βρήκα αυτό το site.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj5-PfJvP_XAhVBJ5oKHbeSDFEQFgg1MAM&url=http%3A%2F%2Fopen-camera.apk.cafe%2Fhuawei%2Fp10-lite&usg=AOvVaw0rRuA7g8ywqXz897aqf10E

Kατέβασα την εφαρμογή, την πέρασα από το laptop με το usb στο κινητό, και μετά από το menu του κινητού το έκανα εγκατάσταση, και δουλεύει καλά. Δε μου κάνει περίεργα με τα χρώματα στο raw αρχείο. Τώρα αλλάζει λίγο η άποψη μου, καθώς με τα raw αρχεία, μπορώ να επεξεργαστώ τα αρχεία και έχω πιο φυσική λεπτομέρεια στις εικόνες.

Εγώ την κατέβασα από το Play Store.

Τώρα....
Αν αρχίσεις να τραβάς με την open camera θα παρατηρήσεις ότι τα αρχεία Raw έχουν πολύ θόρυβο στα σημεία με χαμηλό φωτεισμό. Στις σκιές ή σε λίγο πιο φωτεινά από τις σκιές, σημεία. Θα καταλάβεις γιατί οι φωτογραφίες του κινητού έχουν έντονη αποθορυβοποίηση και sharpening. Από δυναμικό εύρος δεν έχεις να κερδίσεις, παρά ελάχιστο σε RAW μορφή. Τα τελικά αρχεία των 22+ Mb δεν θα δικαιολογήσουν ποτέ τον όγκο τους.
Το white balance θα σε ταλαιπωρήσει σε αρκετές περιπτώσεις και σε άλλες θα είναι πιο διαχειρίσιμο. Για τα χρώματα του μπλε φτιάξε ένα preset στο Photoshop.

Δες παρακάτω στην φωτό την διαδρομή που αλλάζεις τις ρυθμίσεις για τα χρώματα. Στην ουσία πρέπει να αλλάξεις το μπλε και το κόκκινo κανάλι. Πιο κάτω σου βάζω φωτό για τις ρυθμίσεις που θέλει το κινητό.
Μετά από αυτές απλά θέλει διόρθωση το White Balance.







 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Εμένα δε μου κάνει πρόβλημα με τα χρώματα, ίσως η έκδοση που κατέβασα είναι πιο τελευταία.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το site παραπάνω που κατέβασα το app, μήπως είναι τίποτα περίεργο. Γιατί δε μπήκα μέσα κινητού σε play store και τέτοια.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Εμένα δε μου κάνει πρόβλημα με τα χρώματα, ίσως η έκδοση που κατέβασα είναι πιο τελευταία.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το site παραπάνω που κατέβασα το app, μήπως είναι τίποτα περίεργο. Γιατί δε μπήκα μέσα κινητού σε play store και τέτοια.

Για να τραβήξει RAW πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις και να του δηλώσεις να τραβάει RAW. ( Ρύθμιση RAW + JPEG) Στην βιβλιοθήκη εξάγει σε κάθε φωτό 2 αρχεία. 1 JPEG και 1 DNG (RAW)

Κι εγώ αυτήν την εφαρμογή έβαλα. Όλα τα Huawei P10 Lite έχουν θέμα με το χρώμα στα RAW αρχεία. Από ξένα φόρουμ και συζητήσεις έβγαλα κι εγώ άκρη.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Ναι, το έχω ρυθμίσει να τραβάει raw+jpeg. Μετά ανοίγω το dng αρχείο στο camera raw και μετά και στο photoshop, και σε κανένα σημείο της επεξεργασίας δε μου εμφανίζει ανεστραμμένα χρώματα κτλ. Είναι κανονικά.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ναι, το έχω ρυθμίσει να τραβάει raw+jpeg. Μετά ανοίγω το dng αρχείο στο camera raw και μετά και στο photoshop, και σε κανένα σημείο της επεξεργασίας δε μου εμφανίζει ανεστραμμένα χρώματα κτλ. Είναι κανονικά.

Χμμμμ...

Πρέπει να το ψάξω λίγο γιατί συμβαίνει σε κάποιους χρήστες σαν κι εμένα.
Σκέψου ότι το κινητό τραβάει RAW και με την εφαρμογή Lightroom CC Mobile και πάλι ανεστραμμένα χρώματα μου βγάζει.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πραγματικά δημοφιλής συσκευή
Στον περίγυρο μου κυοφορούν πολλά
Εντωμεταξύ και το p9 lite ήταν εξαιρετικό για την εποχή του

Τα φθηνά προστατευτικά τζαμακια που με φίλεψαν δεν κάθονται καλά στια άκρα δεξιά και αριστερά, ενώ τα puro είναι πανάκριβα
Θα ψάξω περισσότερο και ίσως και μεμβράνη

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το beautify είναι εντελώς μάπα, και το έχουν default on. Έδειξα είδη σε φίλους να το κλείσουν.
Θα ψάξω και την κάμερα app που λέτε να δω τι ψάρια πιάνει
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Το open camera app στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω, σου δίνει τη δυνατότητα να τραβήξεις raw αρχεία ,και η ποιότητα μετά από την κατάλληλη επεξεργασία, είναι αισθητά ανώτερη από τα jpeg της απλής κάμερας του τηλεφώνου.
Τα jpeg από την τυπική κάμερα, ενώ δεν είναι κακά πάλι, φαίνονται λίγο παράξενα, εξαιτίας του συνδυασμού οξύτητας και μείωσης θορύβου.

Αν κάποιος θέλει καλά jpeg χωρίς να περνάει επιπλέον εφαρμογές σαν την παραπάνω, καλύτερα να πάει σε samsung κατά τη γνώμη μου.

Κατά τ'άλλα, θα συμφωνήσω ότι είναι καλό κινητό σε όλους τους τομείς, και πολύ δημοφιλές, όντως. Εγώ δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Μου φαίνεται το μάτιασα λίγο :)

Τις τελευταίες μέρες, πέφτει γρήγορα η μπαταρία. Εκεί που σε μια μέρα έχανε το πολύ 25-30% με τη χρήση που του έκανα, τώρα χάνει 65-70%. Δοκίμασα να ρυθμίσω να μη τρέχουν εφαρμογές ενώ είναι σε κατάσταση αναμονής κτλ, χωρίς να δω ιδιαίτερη διαφορά. Ένας γνωστός μου είπε ότι σε παρόμοιο πρόβλημα που είχε με άλλο κινητό, έφταιγε λέει ο φορτιστής....

Νομίζω ότι η περισσότερη μπαταρία φεύγει στην αναμονή, καθώς ενώ το χρησιμοποιώ, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι το ίδιο με παλιότερα όσον αφορά αυτό το θέμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει? Αυτή η αισθητή μείωση της διάρκειας της μπαταρίας, εμφανίστηκε πολύ απότομα, μέσα σε μια μέρα.

Το κινητό δεν είναι ούτε 6 μηνών.