Network player ή κάτι άλλο?

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας κύριοι,


Ψάχνω έναν τρόπο να στέλνω σήμα στο dac μου (idsd micro) -το οποίο είναι συνδεδεμένο σε έναν ενισχυτή- από το laptop το οποίο για λόγους ευκολίας θα ήθελα να το έχω στα πόδια μου στον καναπέ και να σερφάρω και να αλλάζω τραγούδια στο jeriver από την αράδα μου :guitarist:.


Είναι εφικτό αυτό με κάποιο network player? Θα χάσω σε ποιότητα ήχου? Θα μπορώ να στριμάρω ακόμα και αρχεία dsd ή υψηλής ανάλυσης?


Γενικά υπάρχει κάποια φτηνή ρεαλιστική πρόταση πέραν του να πάρω ένα tablet και να κατεβάσω το app του jriver για έλεγχο από το κινητό?

Cheers.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα σας κύριοι,


Ψάχνω έναν τρόπο να στέλνω σήμα στο dac μου (idsd micro) -το οποίο είναι συνδεδεμένο σε έναν ενισχυτή- από το laptop το οποίο για λόγους ευκολίας θα ήθελα να το έχω στα πόδια μου στον καναπέ και να σερφάρω και να αλλάζω τραγούδια στο jeriver από την αράδα μου :guitarist:.


Είναι εφικτό αυτό με κάποιο network player? Θα χάσω σε ποιότητα ήχου? Θα μπορώ να στριμάρω ακόμα και αρχεία dsd ή υψηλής ανάλυσης?


Γενικά υπάρχει κάποια φτηνή ρεαλιστική πρόταση πέραν του να πάρω ένα tablet και να κατεβάσω το app του jriver για έλεγχο από το κινητό?

Cheers.

Squeezebox touch ,μάλλον θα σε καλύπτει .
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,137
Καλησπέρα σας κύριοι,


Ψάχνω έναν τρόπο να στέλνω σήμα στο dac μου (idsd micro) -το οποίο είναι συνδεδεμένο σε έναν ενισχυτή- από το laptop το οποίο για λόγους ευκολίας θα ήθελα να το έχω στα πόδια μου στον καναπέ και να σερφάρω και να αλλάζω τραγούδια στο jeriver από την αράδα μου :guitarist:.

Θα μπορώ να στριμάρω ακόμα και αρχεία dsd ή υψηλής ανάλυσης?
Από το laptop νομίζω ότι μπορείς να στείλεις ό,τι θέλεις στο DAC, από αρχεία οποιασδήποτε ανάλυσης (όση δηλαδή υποστηρίζει το DAC), να ακούσεις ιντερνετικούς σταθμούς με υψηλό bit rate, και επίσης να ακούς και από συνδρομητικές υπηρεσίες (tidal κ.λπ)...δεν βλέπω γιατί χρειάζεσαι κάτι άλλο;..
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Διότι, το Ντακ συνδέεται στον ενισχυτή οποίος είναι 3 m μακριά από την θέση ακρόασης. Συνεπώς Το λάπτοπ πρέπει να βρίσκεται κοντά στον ενισχυτή.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,137
Διότι, το Ντακ συνδέεται στον ενισχυτή οποίος είναι 3 m μακριά από την θέση ακρόασης. Συνεπώς Το λάπτοπ πρέπει να βρίσκεται κοντά στον ενισχυτή.
Εγώ έχω συνδέσει το laptop με το DAC με ένα καλώδιο USB 3 μέτρων και είναι σούπερ...έχω τον υπολογιστή κοντά μου, σερφάρω όποτε θέλω και ταυτόχρονα ακούω τα πάντα
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,620
Nuc - καλωδιο vga (ή hdmi, αναλογως) 3μ., - οθονη στο τραπεζακι- και κανεις τα παντα ολα. Δες τη φωτο20171206_203436.jpg
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Εγώ έχω συνδέσει το laptop με το DAC με ένα καλώδιο USB 3 μέτρων και είναι σούπερ...έχω τον υπολογιστή κοντά μου, σερφάρω όποτε θέλω και ταυτόχρονα ακούω τα πάντα

+1 και απο εμενα,ακριβως το ιδιο εχω κανει και εγω και ειναι σουπερ οπως ακριβως ειπες
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δεν είναι κακό, θα το ψάξω ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ξέρετε αν υπάρχουν απώλειες στον ήχο λόγω των μέτρων του USB ;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ποια θεωρείται καλή μάρκα στα USB και τι τιμές παίζουν ρε παιδιά;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Network player ή κάτι άλλο?

Δεν είναι κακό, θα το ψάξω ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ξέρετε αν υπάρχουν απώλειες στον ήχο λόγω των μέτρων του USB ;

Το πρωτόκολλο δίνει 4.5 μ. max.Αυτό με την προϋπόθεση πως όλα είναι οκ και από τις δυο πλευρές.
Δυστυχώς σε πολλά lap θες λόγω κόστους,θες λόγω περιορισμών υπάρχουν θέματα.Μην ξεχνάμε πως στην δική μας περίπτωση πρόκειται για streaming χωρίς πρωτόκολλα ασφαλείας,επαναποστολές,κλπ.
Πακέτο που χάνεται το χαιρετάμε.Γι' αυτό ας είναι προκοπής το καλώδιο τουλάχιστον,όχι απαραίτητα ακριβό,πιστοποιημένο όμως οπωσδήποτε.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Re: Network player ή κάτι άλλο?

Το πρωτόκολλο δίνει 4.5 μ. max.Αυτό με την προϋπόθεση πως όλα είναι οκ και από τις δυο πλευρές.
Δυστυχώς σε πολλά lap θες λόγω κόστους,θες λόγω περιορισμών υπάρχουν θέματα.Μην ξεχνάμε πως στην δική μας περίπτωση πρόκειται για streaming χωρίς πρωτόκολλα ασφαλείας,επαναποστολές,κλπ.
Πακέτο που χάνεται το χαιρετάμε.Γι' αυτό ας είναι προκοπής το καλώδιο τουλάχιστον,όχι απαραίτητα ακριβό,πιστοποιημένο όμως οπωσδήποτε.

Άρα με ένα 3m καλώδιο από σωστή Εταιρεία δεν θα έχω πρόβλημα? Σε τι κόστος παίζουν αυτά? Αν μιλάμε για κάτι βατό δεν με πειράζει να δώσω και κάτι παραπάνω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δες σε oyaide neo και σε atlas. Προσωπικα για κατι φτηνοτερο δε μπορω να σε βοηθησω. Βαθεια αρρωστος καλωδιακιας. Δε μου παει βρε αδερφε :)
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Προσωπικά δεν θα πηγαινα πανω απο 2μετρα. Παλιοτερα ενας τεχνικος μου ειπε οτι το σημα αρχιζει να χανεται απο τα 2m στα usb. Δεν ξερω εαν ισχυει τοσο. Αλλα 3m καλα θα εισαι.

Μην δωσεις χρηματα για καλωδιο usb. Παρε ενα supra και εισαι μια χαρά.τιμιο.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Προσωπικά δεν θα πηγαινα πανω απο 2μετρα. Παλιοτερα ενας τεχνικος μου ειπε οτι το σημα αρχιζει να χανεται απο τα 2m στα usb. Δεν ξερω εαν ισχυει τοσο. Αλλα 3m καλα θα εισαι.

Μην δωσεις χρηματα για καλωδιο usb. Παρε ενα supra και εισαι μια χαρά.τιμιο.

Το μου ειπαν-του ειπαν εδώ δεν μετράει Νίκο,τα σωστά usb καλώδια συνοδεύονται από την πιστοποίηση πως ακολουθούν το πρωτόκολλο κι εκεί τελειώνουν όλα.Αν και τα υπόλοιπα είναι σωστά στην αλυσίδα μεχρι και τα 4.5 μέτρα είναι οκ.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Όσο μεγαλύτερα τόσο περισσότερο θόρυβο μαζεύει μέχρι να φτάσει στο dac.
Μια λύση είναι μια συσκευή τύπου 3r iusb3 ακριβώς πριν το dac.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Πάντως εγώ σπίτι απο jriver μέσω gizmo παίζω και μέσω spotify app. Μου φαίνεται πολύ βολικό το σετ απ. Γιατί όχι; Τι σε προβληματίζει;
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,137
Re: Απάντηση: Re: Network player ή κάτι άλλο?

Άρα με ένα 3m καλώδιο από σωστή Εταιρεία δεν θα έχω πρόβλημα? Σε τι κόστος παίζουν αυτά? Αν μιλάμε για κάτι βατό δεν με πειράζει να δώσω και κάτι παραπάνω.

Πάρε αυτό με 20 ευρώ και καθάρισες http://www.odes.gr/shop/kalodia/kalodia-metaforas-ixou-kai-eikonas/kalodia-usb/kalodia-usb-a-usb-b/inakustik-01070003-premium-high-speed-usb-2-0-3m-timi.html
Καμιά διαφορά στον ήχο μην περιμένεις από τα usb καλώδια
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Network player ή κάτι άλλο?

Πάρε αυτό με 20 ευρώ και καθάρισες http://www.odes.gr/shop/kalodia/kalodia-metaforas-ixou-kai-eikonas/kalodia-usb/kalodia-usb-a-usb-b/inakustik-01070003-premium-high-speed-usb-2-0-3m-timi.html
Καμιά διαφορά στον ήχο μην περιμένεις από τα usb καλώδια

έχω πολύ διαφορετική άποψη, σε φίλο ακούγοντας 3 διαφορετικά καλώδια usb οι διαφορές ήταν εκνευριστικά...παρούσες!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,422
Πειραιας
Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν τηρούνται οι απαραίτητες προδιαγραφές και άκουσες διάφορες ?
Μήπως ο φίλος εννοεί ότι με τις απαραίτητες προδιαγραφές δεν ακούς διάφορες?

Τι μπορεί να συμβαίνει και υπάρχουν διαφορες.....υπαρχει εξήγηση ??