American Made

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    15

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
American-Made.jpg



80s, Αμερική, Εσκομπαρ, Ναρκωτικά, Όπλα, Σαντινίστας κλπ

Όλα τα έχει και συμφέρει 😋

Το θέμα κλασικό και πιασάρικο (κάτι σαν τους Ναζί ένα πράγμα 😋 ), δοσμένο όμως με αρκετα φρέσκο τρόπο και διανθισμένο με τα politics της εποχής.

Φουλ ρυθμός από την αρχή μέχρι το τέλος με έναν Κρουζ που περιέργως είναι μια χαρά, παρά πολύ καλή φωτογραφία και εξαίσιο soundtrack (τυχαίο ότι ήταν DTS-X; )

Recommended
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το ειδαμε με τη συζυγο. "Τρεχει" η ταινια χωρις να κουραζει. Δεν εχω ψαξει εις βαθος να δω κατα ποσο ειναι ιστορικα ακριβης, αλλα ενα γρηγορο περασμα απο το wikipedia φανερωνει οτι σε γενικες γραμμες αυτα που περιγραφει εγιναν. Θα ελεγα οτι ειναι τοσο τρελλη ιστορια, που μοιαζει πραγματικα αληθινη. Ειναι τοσο τρελλη που δυσκολα θα μπορουσε καποιος να την βγαλει απο μυαλο του :)

Ο Τομ Κρουζ παρα πολυ καλος και ταιριαζει απολυτα και με τον πραγματικο χαρακτηρα, οπου οι αναφορες λενε οτι ηταν πολυ χαρισματικος και αγαπητος απο οσους τον γνωριζαν.

Πιστευω οτι η ταινια θυμιζει αρκετα Wolf of Wall st (δεν ειμαι και ο πρωτος που κανει αυτην την επισημανση), καθως ασχολειται με ανθρωπους που κυνηγησαν το "αμερικανικο ονειρο", καμπτωντας τον νομο (το λεω παρα πολυ ευγενικα) και στο τελος καταστραφηκαν (αν και ο τυπος του wolf νομιζω οτι παρολο που εχασε χρηματα, παραμενει ελευθερος και μια χαρα). Το Wolf ομως θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερη ταινια, η οποια εχει εξαιρετικο πρωταγωνιστη, πλαισιωνεται απο φανταστικο supporting cast και εχει μια απο τις καλυτερες σκηνες physical comedy (στην λεσχη υπο την επηρεια ναρκωτικων) που εχω δει τα τελευταια χρονια.

Το American made, περα απο τον πρωταγωνιστη δεν θεωρω οτι εχει τιποτα αλλο ισαξιο με το wolf. Εξαιρετικες οι σκηνες και οι εκφρασεις του Τομ στις συναντησεις του με τους βαρονους της κολομβιας! Επ ουδενι δεν την θεωρω χασιμο χρονου, αλλα δεν θα την εβαζα πρωτη προτεραιοτητα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Παιρνουμε ενα μερος Narcos, προσθετουμε λιγο Ozark,
πασπαλιζουμε με αφθονο Τομ Κρουζ και περναμε ενα
μετριως ευχαριστο διωρο.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Δεν μ'αρεσε καθολου. Ουτε ο ρυθμος του, ουτε τα φασμπακ του, ουτε οι χαρακτηρες του.
Ουτε οι σκηνες δρασης, ουσιαστικα καποιες υψηλες και χαμηλες πτησεις.
Και η διαφημηση για κολγκεητ εχασε και ενα δοντι στην ολη ιστορια ...

Ψηφηζω μετρια γιατι ειμαι επιοικης και ευκολο κοινο -bye-
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Δεν μ'αρεσε καθολου. Ουτε ο ρυθμος του, ουτε τα φασμπακ του, ουτε οι χαρακτηρες του.
Ουτε οι σκηνες δρασης, ουσιαστικα καποιες υψηλες και χαμηλες πτησεις.
Και η διαφημηση για κολγκεητ εχασε και ενα δοντι στην ολη ιστορια ...

Ψηφηζω μετρια γιατι ειμαι επιοικης και ευκολο κοινο -bye-

Συμφωνώ απόλυτα. Σχεδόν μαλακία θα την χαρακτήριζα, ντάξει υπερβολή χαχα, αλλά πολύ μέτρια...

Σας μιλάει ένας φαν του Τομ Κρουζ παρεπιπτόντως...

Επίσης καταλαβαίνω την σύγκριση με τον λύκο αλλά ο λύκος ήταν ταινιάρα για μένα, αυτή εδώ μέτρια στην καλύτερη.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
μέτρια θα έλεγα. Ναι μεν την είδα χωρίς να με πάρει ο ύπνος, και σίγουρα μιλάμε για ταινία και όχι για ακριβή αναπαράσταση της ιστορίας, αλλά και πάλι μου φάνηκε ότι παραήταν υπερβολική... σκέφτηκα άπειρες φορές "αυτά δεν γίνονται"